<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Detekcija oblaka

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
zlotvor

PostPostano: 30.10.2011. ned. 12:11    Naslov: Detekcija oblaka Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

Radim regulaciju za sjenila (motorna) na prozorima. Regulacija radi jako dobro tokom ljeta ali se u jesen pocinje javljati problem zbog razlike u osvijetljenosti. Moja ideja je utvrditi je li oblacno ili ne, ako je moguce iz podataka koje imam na raspolaganju i eventualno uz pomoc tablice ili formule ocekivanog intenziteta svjetla (ako tako nesto postoji).

Problem:
- Utvrditi je li u nekom odredjenom trenutku oblacno ili ne.

Zadane vrijednosti:
- Polozaj sunca (azimut, elevacija),
- osvijetljenost (lux),
- datum i vrijeme,
- tocna lokacija.

Postoje raznorazni senzori oblacnosti koje koriste astronomi ali nisam siguran koliko su pouzdani tokom dana kada mi je to jedino potrebno. A i volio bih izbjeci dodatnu opremu.

Postoji li mozda kakva formula pomocu koje se moze izracunati ocekivana vrijednost osvjetljenja u zadanom trenutku i lokaciji? Tako bih mogao usporediti mjerenje i ocekivanu vrijednost, pa ako se previse razlikuju evo oblaka Smile

Z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Utopija

PostPostano: 30.10.2011. ned. 12:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da formula ne bila najblje rješenje. Možda je bolje da imaš tablične podatke i onda ih uspoređuješ sa stvarnim:

1 dan - od 0 do 24 h
.
.
.
.
.
.
365 dan - od 0 do 24 h

Popuniš bazu podataka, baziraš podatke i na mjerenjima stvarnim pa onda na osnnovi toga radiš korekcije sjenila?
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 30.10.2011. ned. 13:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Utopija je napisao/la:
Mislim da formula ne bila najblje rješenje. Možda je bolje da imaš tablične podatke i onda ih uspoređuješ sa stvarnim:

1 dan - od 0 do 24 h
.
.
.
.
.
.
365 dan - od 0 do 24 h

Popuniš bazu podataka, baziraš podatke i na mjerenjima stvarnim pa onda na osnnovi toga radiš korekcije sjenila?

Mjerenja svakako spremam (i imam za cca godinu dana unazad), ali mi netko opet mora reci je li bilo oblacno u datom trenutku.
Sada je na primjer cca 25k lux-a na toj lokaciji (po slobodnoj procjeni jer nisam blizu uredjaja) a jucer je bilo oblacno i vrijednost se kretala oko 6.5-8k lux-a u periodu od 11-13h i sjenila su morala biti skroz otvorena. Problem je npr. ljeti kada je sunce na zalasku, mjereno je oko 3k lux-a, a svejedno moram vrtiti sjenila jer sunce tuce direktno u oci (nisko je).
Pomoglo bi mijenjanje postavnih vrijednosti za regulaciju ljeto/zima ali onda opet imam problema u prijelaznom periodu.

Vjerujem da bi izracun ocekivane osvijetljenosti pomogao ali nisam siguran kako doci do tocne vrijednosti. Nasao sam ovo :
Citat:
Direct sunlight has a luminous efficacy of about 93 lumens per watt of radiant flux, which includes infrared, visible, and ultraviolet light. Bright sunlight provides illuminance of approximately 100,000 lux or lumens per square meter at the Earth's surface.

Ali opet ostaje izracun u wattima Sad
[Vrh]
Utopija

PostPostano: 30.10.2011. ned. 13:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo što sam ubacio u gOOgle i odmah sam našao što te zanima, radiš regulaciju preko osjetnika u svakoj prostoriji koja otvara i zatvara roletne te regulira rasvjetna tijela. Tako nekako bi to trebalo funkcionirati. Možda da se prvo otvaraju, zatvaraju roletne pa ako nema dovoljno svjetlosti onda preko rasvjete djelovati?

http://www.google.hr/search?aq=f&gcx=c&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=lux+detector#sclient=psy-ab&hl=hr&source=hp&q=osjetnik+razine+osvjetljenja&pbx=1&oq=osjetnik+razine+osvjetljenja&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=e&gs_upl=6544l13927l0l14199l30l22l1l0l0l0l306l4226l0.13.8.1l23l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=370b984cf2f25d98&biw=1024&bih=673
[Vrh]
zlotvor

PostPostano: 30.10.2011. ned. 20:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Utopija je napisao/la:
Prvo što sam ubacio u gOOgle i odmah sam našao što te zanima, radiš regulaciju preko osjetnika u svakoj prostoriji koja otvara i zatvara roletne te regulira rasvjetna tijela. Tako nekako bi to trebalo funkcionirati. Možda da se prvo otvaraju, zatvaraju roletne pa ako nema dovoljno svjetlosti onda preko rasvjete djelovati?

http://www.google.hr/search?aq=f&gcx=c&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=lux+detector#sclient=psy-ab&hl=hr&source=hp&q=osjetnik+razine+osvjetljenja&pbx=1&oq=osjetnik+razine+osvjetljenja&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=e&gs_upl=6544l13927l0l14199l30l22l1l0l0l0l306l4226l0.13.8.1l23l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=370b984cf2f25d98&biw=1024&bih=673

Radim! Svaki krug rasvjete ima vlastitu regulaciju, i to radi savrseno. Problem je da kad logika misli da treba zasjeniti je u stvari jesensko podne a ne ljetni zalazak sunca. Ako radim promjenu granica na neki datum opet mi ostaju prijelazni periodi i moguce vedro poslijepodne u jesen ili zimu (opet zasljepljivanje ljudi niskim suncem).
[Vrh]
Utopija

PostPostano: 30.10.2011. ned. 23:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po meni prvi korak bi bio da se vodi podatkom da li je noć ili dan, pa onda drugi korak je vođenje luxima u svakoj prostoriji. Na sličnom principu radi dosta regulacija solarnih kolektora prvo ima vođenje dan-noć i onda zna kada je dan i tek onda provjerava temperaturu kolektora.
[Vrh]
zega

PostPostano: 31.10.2011. pon. 05:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moras dodati vanjski senzor (ili prozorski ali da gleda prema van, taj signal mozes upotrebljavati na razini sustava) uz pojedinacne senzore po sobama, a koji ce ti dati podatak da li je suncano ili oblacno, razlika u razini svijetla je velika i tu nemres pogrijesiti...
Taj senzor mora biti plocasti bez optike (Si PIN photodiode) ili mora imat fisheye optiku da pohvata sunce iz svih kuteva i azimuta...
Ako generalno ne zasjenjujes uvijek isto onda ces morat kombinirat jedan kompleksni senzor koji ce hvatat nekoliko kuteva (senzori u cijevcicama, ili odvajanje plocastih senzora sa plocastim sjenilima, uglavnom iz par takvih, mikrokontroler i malo auto obrade podataka mozes znati sve podatke koji ti trebaju...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
zlotvor

PostPostano: 31.10.2011. pon. 10:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cini mi se da se nisam dovoljno jasno izrazio Very Happy

Zadane vrijednosti su podaci koje imam na raspolaganju:
- Polozaj sunca (azimut, elevacija), izracun na osnovi tocne lokacije i vremena iz RTC,
- osvijetljenost (lux), mjereno sa dva senzora na krovu, uzimam vecu vrijednost,
- datum i vrijeme, RTC u industrijskom PLC-u,
- tocna lokacija.

Svaki krug rasvjete ima svoje autonomno upravljanje on/off/reg.
Sjenila su postavljena okomito i zakrecu se tako da uvijek budu okomito na sunce, tj. da blokiraju direktno sunce. Na taj nacin jos uvijek ima dovoljno svjetla za normalan rad.

Zega, sto mislis o TMP006 od TI? Taj senzor bi trebao biti dovoljno dobar za detekciju oblaka. Jedino me pati kako ga upakirati a da ne ocitava temperaturu kucista. Mozda ga namontirati ispod IR fresnel lece (90-110°).
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.