<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Informacije o letjelicama - knjige
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električne letjelice
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
inch

PostPostano: 1.2.2010. pon. 12:45    Naslov: Informacije o letjelicama - knjige Citirajte i odgovorite

zanima me literatura iz koje bi mogao saznati sve potankosti o letjelicama, znači može i o modelima malih aviona i jedrilica itd., a može i o velikima...formule i matematički proračuni, konstrukcije, mehanika, aerodinamika itd..

kako se to područje zove, aero dinamika ili nautika ili ili..?

ima na internetu o tome ponešto ali sve to je više onako površno i nemožeš se iz toga snaći pretjerano - odnosno možda ja neznam kako da, kako se zove to što mi treba.

znači mene zanima konstruiranje a onda letenje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nisde

PostPostano: 2.2.2010. uto. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam ti knjigu o konstruiranju aviona,posudim ti ju, pa kopiraj ili skeniraj pošto nemam skener,a nemam vremena nažalost tražiti ko ima, samo si dodji po nju,u zgb sam!
[Vrh]
inch

PostPostano: 2.2.2010. uto. 17:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

možeš reći naziv knjige i autora, da sam nabavim i ne moram onda kopirati skenirati.

inače zanima me baš ono od početka i osnova, znači konstrukcije i stabilnosti letjelice, mase i potrebne snage da ova poleti i štatijaznam što sve ne jer neznam objasniti.. aerodinamiku poznam i to onako vrlo dobro...uglavnom mene ne zanimaju gotovi nacrti aviona i jedrilica, teorija dakle.

isto tako ako netko zna za kakav računalni program za konstruiranje letjelica a da je free dostupan, može i to..
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 6.2.2010. sub. 19:24    Naslov: Re: Informacije o letjelicama - knjige Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
zanima me literatura iz koje bi mogao saznati sve potankosti o letjelicama, znači može i o modelima malih aviona i jedrilica itd., a može i o velikima...formule i matematički proračuni, konstrukcije, mehanika, aerodinamika itd..

kako se to područje zove, aero dinamika ili nautika ili ili..?

ima na internetu o tome ponešto ali sve to je više onako površno i nemožeš se iz toga snaći pretjerano - odnosno možda ja neznam kako da, kako se zove to što mi treba.

znači mene zanima konstruiranje a onda letenje.

To podrucje se zove Kit Plane i onda imas Assembly ili Construction, ovisno o tome jel radis svoju konstrukciju aviona ili radis po necijim nacrtima... U Hrvatskoj je najcesce izgradjivan KR2 i KR2S i njihove varijante, ima cak i jedan SeaWind a vecinu aviona mozes vidjeti svake godine na Luckom pred kraj ljeta.

Sad je pitanje kakav avion bi ti htio izgraditi, koliko novaca mislis izdvojiti te koliko vremena mozes provesti u radu na avionu..? Jer cak i da slazes avion u djelovima od Aircraft Spruce trebat ce ti kojih 400 do 4000 sati rada...

Zelis li avion na struju ili s benzinskim motorom..?
[Vrh]
inch

PostPostano: 7.2.2010. ned. 10:33    Naslov: Re: Informacije o letjelicama - knjige Citirajte i odgovorite

dangerzone je napisao/la:

To podrucje se zove Kit Plane i onda imas Assembly ili Construction, ovisno o tome jel radis svoju konstrukciju aviona ili radis po necijim nacrtima... U Hrvatskoj je najcesce izgradjivan KR2 i KR2S i njihove varijante, ima cak i jedan SeaWind a vecinu aviona mozes vidjeti svake godine na Luckom pred kraj ljeta.

Sad je pitanje kakav avion bi ti htio izgraditi, koliko novaca mislis izdvojiti te koliko vremena mozes provesti u radu na avionu..? Jer cak i da slazes avion u djelovima od Aircraft Spruce trebat ce ti kojih 400 do 4000 sati rada...

a radio bi eventualno male modele, znači do dva tri metra a pogonski motori bi bili naravno električni...međutim mene ne zanima samogradnja zrakoplova u garaži ili rc modelarstvo, zanima me teorija o zrakoplovima, znači uz aerodinamiku - tu se kako vidim po internetu wikipediji spominju razna uravnoteženje masa, površina krila, pravila projektiranja, snaga motora itd..ali to sve su šture informacije i ja bi u tančine, baš ono teorija o zrakoplovstvu.

mislim nema smisla da ja sad gradim modele i onda učim metodom pokušaja i pogreške, to je prije svega gubljenje vremena, zrakoplovstvo kao grana tehnike je poznata već stotinjak godina...u biti treba mi literatura iz koje uče projektanti letjelica...a u međuvremenu sam našao neke računalne programe, e sad super su oni ali treba znati upisivati inpute, dakle opet znanje teorija je potrebito. Rolling Eyes
[Vrh]
nisde

PostPostano: 7.2.2010. ned. 11:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Knjiga je :
Modern aircraft design , by Martin Hollmann, imam i
Simplified aircraft design for homebuilders, by Daniel P. Raymer

Ali bi ti bilo najbolje kad bih našao bilježnicu iz srednje škole( zrakoplovna) pa da proučiš, ali to je več malo teže!
[Vrh]
apron

PostPostano: 7.2.2010. ned. 11:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam ja na CD-u od Di Giorgia dok sam polagao za PPL
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 7.2.2010. ned. 18:23    Naslov: Re: Informacije o letjelicama - knjige Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
dangerzone je napisao/la:

a radio bi eventualno male modele, znači do dva tri metra a pogonski motori bi bili naravno električni...međutim mene ne zanima samogradnja zrakoplova u garaži ili rc modelarstvo, zanima me teorija o zrakoplovima, znači uz aerodinamiku - tu se kako vidim po internetu wikipediji spominju razna uravnoteženje masa, površina krila, pravila projektiranja, snaga motora itd..ali to sve su šture informacije i ja bi u tančine, baš ono teorija o zrakoplovstvu.

mislim nema smisla da ja sad gradim modele i onda učim metodom pokušaja i pogreške, to je prije svega gubljenje vremena, zrakoplovstvo kao grana tehnike je poznata već stotinjak godina...u biti treba mi literatura iz koje uče projektanti letjelica...a u međuvremenu sam našao neke računalne programe, e sad super su oni ali treba znati upisivati inpute, dakle opet znanje teorija je potrebito. Rolling Eyes

Ovdje na stranicama od Aircraft Spruce imas ponudu knjiga koje graditelji najcesce kupuju, mozda bi ti to moglo pomoci..?

http://www.aircraftspruce.com/menus/bv/books_design.html
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 7.2.2010. ned. 18:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisde je napisao/la:
Knjiga je :
Modern aircraft design , by Martin Hollmann, imam i
Simplified aircraft design for homebuilders, by Daniel P. Raymer

Ali bi ti bilo najbolje kad bih našao bilježnicu iz srednje škole( zrakoplovna) pa da proučiš, ali to je več malo teže!

Moze fotokopija ovih dvaju izdanja ili posudba..? Smile
[Vrh]
nisde

PostPostano: 7.2.2010. ned. 20:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno da može, posudim ti pa si iskopiraj!
099/ 2360-110, u Zagrebu sam!
[Vrh]
inch

PostPostano: 8.2.2010. pon. 19:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala na informacijama, e upravo to sam tražio Wink

a vi ste piloti ili radite nešto vezano uz zrakoplovstvo ? Rolling Eyes
[Vrh]
dangerzone

PostPostano: 9.2.2010. uto. 11:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisde je napisao/la:
Naravno da može, posudim ti pa si iskopiraj!
099/ 2360-110, u Zagrebu sam!

Moze, zovem te ovaj vikend. Imam knjiga i casopisa iz podrucja samogradnje pa ako tebi bude nes interesantno vrijedi isto. Vidimo se. Wink

@inch
Nes vezano, cesto letim.
[Vrh]
inch

PostPostano: 9.2.2010. uto. 12:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

super je to, nadam se da ću i ja poletjeti ubrzo, za mene je ovo nova dimenzija jer se nisam do sad bavio letenjem..

da sad ne otvaram novu temu, ili ako bude zanimanja mogu otvoriti.

što mislite o tzv. VTOL ( Vertical take-off and landing) letjelicama, npr. možete vidjeti model, V-22 Osprey i taj koncept, no nas zanimaju manji modeli za individualnu upotrebu, dakle polijetanje sa parkirališta ili dvorišta.
[Vrh]
m2

PostPostano: 9.2.2010. uto. 16:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
super je to, nadam se da ću i ja poletjeti ubrzo, za mene je ovo nova dimenzija jer se nisam do sad bavio letenjem..

da sad ne otvaram novu temu, ili ako bude zanimanja mogu otvoriti.

što mislite o tzv. VTOL ( Vertical take-off and landing) letjelicama, npr. možete vidjeti model, V-22 Osprey i taj koncept, no nas zanimaju manji modeli za individualnu upotrebu, dakle polijetanje sa parkirališta ili dvorišta.

VTOL = hrpetina novaca = V-22 Osprey i taj koncept = zaboravi tipa "sklepati u graži",
pogledaj helikoptere, ili STOVL žirokopter (jeftinije u eksplataciji od helikoptera).

Ovakva koncepcija zrakoplova = niža cijena u eksplataciji +možeš "sklepati u garaži"
http://www.junqua-aircraft.com/html/framegene.htm
http://ibis.experimentals.de/index.php

Ne znam di živiš ali ako si blizu neke "bare" => hidroavioni ?
[Vrh]
inch

PostPostano: 9.2.2010. uto. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

m2 je napisao/la:

VTOL = hrpetina novaca = V-22 Osprey i taj koncept = zaboravi tipa "sklepati u graži",
pogledaj helikoptere, ili STOVL žirokopter (jeftinije u eksplataciji od helikoptera).

Ovakva koncepcija zrakoplova = niža cijena u eksplataciji +možeš "sklepati u garaži"
http://www.junqua-aircraft.com/html/framegene.htm
http://ibis.experimentals.de/index.php

Ne znam di živiš ali ako si blizu neke "bare" => hidroavioni ?

meni se jako sviđa taj koncept ospreya, ima sve prednosti koje helikopter nema, a opet uzlijeće vertikalno, i ovoga nose krila a ne propeleri što je prednost.

a misliš da je žirokopter bolji od motornog zmaja, meni se čini da nije i da zmaj ide brže i manje troši goriva ?? (mene ne zanima 'garažna gradnja', pa ne bi se ja usudio letjeti sa time Very Happy )

ovi laki avioni sa linka su super, sigurno da je bolje putovati time nego se voziti autom po cesti, no nešto mi tu fali, nekako je to sve krhko i lako, nije to ono prava leteća makina kužiš Rolling Eyes
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električne letjelice
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.