<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pravila za atest
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tomy

PostPostano: 26.1.2016. uto. 20:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Stevan

PostPostano: 22.9.2017. pet. 12:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima i hvala sto delite ovako zanimljive informacije. Nocima nisam spavao...citam... Shocked
Ima li neko sveziju informaciju o atestiranju ovakvih prerada u Srbiji?
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 8.11.2017. sri. 11:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,

Pratim forum neko vrijeme, ali do sada nisam sudjelovao.
Konačno sam odlučio nešto konkretnije pokrenuti pa imam i nekih konkretnih pitanja.

Najprije da se predstavim ovdje jer izgleda da za to nema neke dedicirane otvorene teme.
Živim u ZG, 40 god, računarac po struci. Osnovni interesi su vezani za elektroniku i embeded programiranje. trenutno razvijam jedan BLDC motor sa integriranim kontrolerom. Kako taj projekt neće baš brzo biti gotov htio bi u međuvremenu imati atestirano vozilo s klasičnim DC motorom.

Vezano za atest, imam pitanje vezano za kontroler.
Ima li problema prilikom atesta ukoliko koristim vlastiti kontroler. Naime, imam nekoliko prototipnih verzija kontrolera razvijanih za BLDC koji mogu bez problema pogoniti DC motor.
Pretpostavljam da su za atestiranje najbitnija pitanja vezana za sigurnost. Dakle ukoliko je ožičenje napravljeno po propisima (oznake, osigurači, kontaktori, presjeci vodiča i sl ) kontroler ne predstavlja ključni element vezan za sigurnost.
Ima li netko iskustava s time, da li je koristio tako nešto u vlastitoj preradi i kasnije atestirao ?
[Vrh]
riba

PostPostano: 8.11.2017. sri. 12:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristeno je i proslo je, ima na forumu, tema peglica. Sto ne znaci da ce proci danas, to nitko ne moze znati.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.11.2017. sri. 14:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Koristeno je i proslo je, ima na forumu, tema peglica. Sto ne znaci da ce proci danas, to nitko ne moze znati.

Bio je i jedan novije atestirani Passat (unazad 2-3g) iz Crikvenice sa DIY AC kontrolerom.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.11.2017. sri. 14:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Vezano za atest, imam pitanje vezano za kontroler.
Ima li problema prilikom atesta ukoliko koristim vlastiti kontroler. Naime, imam nekoliko prototipnih verzija kontrolera razvijanih za BLDC koji mogu bez problema pogoniti DC motor.
Pretpostavljam da su za atestiranje najbitnija pitanja vezana za sigurnost. Dakle ukoliko je o�i�enje napravljeno po propisima (oznake, osigura�i, kontaktori, presjeci vodi�a i sl ) kontroler ne predstavlja klju�ni element vezan za sigurnost.

Da i ne...

Naime, kada imas BLDC/AC kontroler onda proboj izlaznog stupnja nece pokrenuti motor jer kontroler treba konstruirati signal odgovarajuceg oblika i vremena.

Kada imas DC kontoler onda proboj izlaznog stupnja dovodi do nekontrolirane vrtnje motora radi cega je VRLO pozeljno ostaviti mjenjac i kvacilo (da mozes odvojiti motor).

U svakom slucaju je potreban panic button koji gasi glavni kontaktor tj. odvaja baterije od svega drugoga.
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 8.11.2017. sri. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem, dakle može se zaključiti da stvar u pravilu prolazi. Naravno uvijek s moguća iznenađenja.

Što se tiče snage na koju je vozilo registrirano, pretpostavljam da se piše ona sa pločice motora bez obzira na karakteristike kontrolera?

Citat:
Da i ne...

Naime, kada imas BLDC/AC kontroler onda proboj izlaznog stupnja nece pokrenuti motor jer kontroler treba konstruirati signal odgovarajuceg oblika i vremena.

Kada imas DC kontoler onda proboj izlaznog stupnja dovodi do nekontrolirane vrtnje motora radi cega je VRLO pozeljno ostaviti mjenjac i kvacilo (da mozes odvojiti motor).

U svakom slucaju je potreban panic button koji gasi glavni kontaktor tj. odvaja baterije od svega drugoga.

Uff, ne bi baš htio da mi u tom slučaju osiguranje bude kvačilo, kod serijskog DC-a to znači nekontrolirani zalet i u pravilu raspad rotora.

Zapravo me to ne brine. Kontroler ima hrpu internih fault detekcija i modularan je (svaka grana polumosta od 10 FETova ima nezavisne osigurače) tako da u slučaju proboja bilo kojeg FET-a kontroler i dalje funkcionira. Fault detekcija se može i konfigurirati da gasi glavni kontaktor.
Kontroler će raditi u sepex modu (dva nezavisna izlaza) radi regena, tako da i u najgorem slučaju max struja kroz armaturu bez uzbude statora i obratno će samo dovesti do pregaranja osigurača bez nekontroliranog razvrtavanja.

Jedina stvar koje sam se bojao je ta da ne postoji neko eksplicitno pravilo koje nameće nešto tipa "priložiti račun uz kontroler"
[Vrh]
BB

PostPostano: 9.11.2017. čet. 09:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije, želim ti da budeš brz (u skladu sa prezimenom Brzić Smile ) i da te što manjenje muče bube (BUG) naročito one japanske... Very Happy

što se tiče motora i kontrolera zajedno (s obzirom da sam u toj priči kao trgovac i nailazim često na te probleme) vodi računa da motor proizvodi toplotu i vibracije a i sam znaš kako to utiče na elektroniku...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 9.11.2017. čet. 11:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Zahvaljujem, dakle mo�e se zaklju�iti da stvar u pravilu prolazi. Naravno uvijek s mogu�a iznena�enja.

�to se ti�e snage na koju je vozilo registrirano, pretpostavljam da se pi�e ona sa plo�ice motora bez obzira na karakteristike kontrolera?

Da, tako su nama upisivali - Puntu pise 5kW (Rade) iako kontroler moze pustiti skoro 40kW.

Eustahije je napisao/la:

Citat:
Da i ne...

Uff, ne bi ba� htio da mi u tom slu�aju osiguranje bude kva�ilo, kod serijskog DC-a to zna�i nekontrolirani zalet i u pravilu raspad rotora.

Zapravo me to ne brine. Kontroler ima hrpu internih fault detekcija i modularan je (svaka grana polumosta od 10 FETova ima nezavisne osigura�e) tako da u slu�aju proboja bilo kojeg FET-a kontroler i dalje funkcionira. Fault detekcija se mo�e i konfigurirati da gasi glavni kontaktor.
Kontroler �e raditi u sepex modu (dva nezavisna izlaza) radi regena, tako da i u najgorem slu�aju max struja kroz armaturu bez uzbude statora i obratno �e samo dovesti do pregaranja osigura�a bez nekontroliranog razvrtavanja.

Jedina stvar koje sam se bojao je ta da ne postoji neko eksplicitno pravilo koje name�e ne�to tipa "prilo�iti ra�un uz kontroler"

To sto se motor previse zavrti mi se cini kao manji problem od varijante u kojoj motor poludi i auto krene divljati - zato postoji i gljiva za iskljuciti struju svemu.

ZAPI ima foru da u traction modu rada ima kontaktore iza kontrolera koje ukljuci tek kada sve safety provjere budu Ok - i tako kod svakog pritiska i pustanja gasa, sto je prilicno glasno kliketanje cijelo vrijeme u gradskoj voznji. Pa bi u slucaju nekakvog proboja kontroler trebao skuziti problem (npr. napon na izlazu iako ne bi trebalo biti) i da ne ukljuci kontaktor prema motoru.

Sepex je super fora jer u armaturi mozes ostvariti jednako jako magnetno polje sa puno manjom strujom (vise namotaja), mozes to magnetno polje podesavati neovisno o rotoru i time dobiti veci broj okretaja ili snagu (ovisno sto ti treba) i regen koji si vec spomenuo je lakse za sloziti (ne treba toliko velikih kontaktora) nego kod serijskog DC (moguce i nesto efikasniji).

No kako su ti kontroleri skupi i tesko dobavljivi (a nitko ovdje nije imao znanja i vremena za to sam sloziti) tako je cijela ideja ostala "u ladici".
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 10.11.2017. pet. 08:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:

Sepex je super fora jer u armaturi mozes ostvariti jednako jako magnetno polje sa puno manjom strujom (vise namotaja), mozes to magnetno polje podesavati neovisno o rotoru i time dobiti veci broj okretaja ili snagu (ovisno sto ti treba) i regen koji si vec spomenuo je lakse za sloziti (ne treba toliko velikih kontaktora) nego kod serijskog DC (moguce i nesto efikasniji).

Ovo me podsjetilo na jednu stvar.
Naime u svojoj preradi mislim koristiti Kostova sa serijskom uzbudom. Ne bi kupovao motore predviđen za Sepex jer je manji izbor, teže ih je prodati po potrebi i sl.
Takav motor bi jednostavno preožičio u sepex. E sad, u tom slučaju imam field namot koji ima vrlo mali otpor i traži poprilično jaku struju. Izlaz kontrolera nije problem konfigurirati u takav mod, međutim precizniji podaci ne bi bili na odmet.
Da li je itko kod svojih motora mjerio pad napona na field namotu pri nekoj max struji. Tj koliki su tipični otpori field namota kod kostova 9-11 inča. Treba ni neka procjena (ja sam nekako predvidio max napon uzbude<24V s tim da do zasićenja magnetskog polja dolazi pri nekakvih 100-200A i nije potrebno više gurati kroz taj namot).

Već sam primijetio na forumu da nabava Kostova nije tako laka (nisu baš ažurni putem maila). Kako ste vi došli do njih, ima li netko njihov neki interni kontakt mail, postoji li taj navodni distributer u Mađarskoj?

Citat:
No kako su ti kontroleri skupi i tesko dobavljivi (a nitko ovdje nije imao znanja i vremena za to sam sloziti) tako je cijela ideja ostala "u ladici".

Čim istestiram prototip do kraja, bit će mi zadovoljstvo napraviti još koju kopiju ako će biti zainteresiranih
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 10.11.2017. pet. 08:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam imao Kostova i ne znam točne podatke,
ali kod sličnih motora snage oko 5~6kW, pad napona na statoru pri nominalnoj struji je oko 2~3V.
Na tome namotu nema kontraelektromotornih sila, pa je U=I*R, a otpor je jako mali.
Ako ideš u tome smjeru mislim da bi bilo pametnije skinuti statore pa oh previklati tanjom žicom.
Bitno je da broj amper-navojaka ostane isti.
Znači za 5× manju struju treba 5×više navojaka i 5× tanja žica. (može i neki drugi omjer.)
Tada se može lakše i preciznije regulirati pobudna struja, i upravljanje radom motora.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.11.2017. pet. 12:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Ovo me podsjetilo na jednu stvar.
Naime u svojoj preradi mislim koristiti Kostova sa serijskom uzbudom. Ne bi kupovao motore predviđen za Sepex jer je manji izbor, teže ih je prodati po potrebi i sl.
Takav motor bi jednostavno preožičio u sepex. E sad, u tom slučaju imam field namot koji ima vrlo mali otpor i traži poprilično jaku struju. Izlaz kontrolera nije problem konfigurirati u takav mod, međutim precizniji podaci ne bi bili na odmet.
Da li je itko kod svojih motora mjerio pad napona na field namotu pri nekoj max struji. Tj koliki su tipični otpori field namota kod kostova 9-11 inča. Treba ni neka procjena (ja sam nekako predvidio max napon uzbude<24V s tim da do zasićenja magnetskog polja dolazi pri nekakvih 100-200A i nije potrebno više gurati kroz taj namot).

Već sam primijetio na forumu da nabava Kostova nije tako laka (nisu baš ažurni putem maila). Kako ste vi došli do njih, ima li netko njihov neki interni kontakt mail, postoji li taj navodni distributer u Mađarskoj?

Citat:

Čim istestiram prototip do kraja, bit će mi zadovoljstvo napraviti još koju kopiju ako će biti zainteresiranih

Vjerojatno ce biti interesa - svakako javi kada bude.

Racunaj da za max. 1/10 cijene Kostova (ili Warpa) imas pogonski Rade Koncar motor, pa na njemu izvedes van kontakte i das premotati stator sa tanjom zicom/vise namotaja (AFAIK magnetno polje je isto sa 10 namotaja/100A ili 100 namotaja/10A ili 1000 namotaja/1A). Tako si onda pojednostavis upravljanje i nesto smanjis potrosnju struje motora.
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 13.11.2017. pon. 09:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izgleda da nije baš lako doći do pogonskog Radeta (pretpostavljam da on ima međupolove). Malo sam bacio oko na oglasnike u "regiji" i nije iskočilo ništa konkretno. Ukoliko neko ima ideju gdje potražiti, bio bi zahvalan na informaciji.

Kostov je skuplji, ali ima neke feature koji su već izvedeni na njemu. Npr, presvičavanje statora u seriju ili paralelu, dobro balansirni rotor koji ide do 6k ili 7k oktretaja, već riješeno forsano hlađene, viši pogonski naponi, manja masa.
Naravno to se sve uz više manje truda može izvesti i sa Radetom, ali kod mene je to više pitanje slobodnog vremena pa sam možda i spreman na višu cifru. Naravno ukoliko mi se ikada jave Confused

Riba, čini mi se da je to Kostov 11 na tvojoj Toyoti, kako si uspio doći do njega?

Premotavanje statora koliko ja znam ipak ima nekih ograničenja. Naime izvedba motanja sa plosnatim limovima i nekoliko zavoja je uvijek u prednosti nad tankom lak žicom što se tiče temperaturnih svojstava. Omjer bakar/izolacija je puno bolji tako da je poboljšano odvođenje topline iz sredine namota prema van.
Iz moje perspektive mi se čini je lakše prilagoditi izlaz kontrolera (kad je još u fazi razvoja) svojstvima statorskog namota nego ga prematati. Na ovaj način mislim da bi i drugi korisnici serijskih motora puno lakše iskoristiti ovakvo rješenje za regen
[Vrh]
Willys

PostPostano: 13.11.2017. pon. 17:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogonski Rade ima sljedeće karakteristike: 72V 85A 1400 o/min i ima interpolove. Svi namoti su posebno izvedeni na kućište tako da ih možeš prespajati kako želiš. Motor ima cca 70kg. Kad mu se stavi Ali prirubnicu umjesto gusnate skine se oko 10kg i motor je kraći za oko 100mm.
Imam ti ja 4 komada doma ako te interesira. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Eustahije

PostPostano: 14.11.2017. uto. 07:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav Willys,
Mislio sam da je pogonski rade deklariran 11kW, očito ima dosta izvedbi.
Zanimljva je ova priča s prirubnicom. Naime dočepao sam se still pogonskog motora 12kW (80V 175A) i iako izgleda moćno, njegova prirubnica dolazi sa dijelom kućišta diferencijala koji treba izrezati i prilagoditi na međuploču
E, sad ideja nove prirubnice je vrlo zanimljiva jer rješava spoj na getribu i lakšava enormno cijelu stvar. Reci mi molim te da li se kućište lagera izvodi također u sklopu nove prirubnice?
Imaš li nekoga tko je to već radio i može izvesti?
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 3 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.