<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Viljuškar Still R70-25

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
srcan

PostPostano: 27.6.2014. pet. 09:04    Naslov: Viljuškar Still R70-25 Citirajte i odgovorite

Pozdrav!
Dobio sam ponudu za popraviti ga.Zatečeno stanje:neispravna elektronika koja pobuđuje generator pokretan dizel motorom,isečen potenciometar sa papučice gasa(PMC98191-natpis na limiću pronađenom kraj viluškara).Vlasnik kaže da je viljuškar mogao nositi teret samo po ravnom a da bi savladao uspon morao bi se zaletiti pa bi pospadao teret.Ektroniku(šest IRFP260N voženi sa NE555) sam osposobio i vozilo kreće ali u jednoj polovini rada ,,visećeg,,potenciometra(pretpostavljam pri manjem gasu-leru)dolazi do nemirnog rada dizel motora .Mogu li kakve smjernice iskusnih u ovoj oblasti.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BB

PostPostano: 27.6.2014. pet. 11:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pored toga što kad stišćeš gas reaguje na potenciometar, da li gas gura štangicu gasa na motoru?

Ja imam malo stariji Still i imao isti problem da je crkao potenciometar na gasu (neki što radi na prolazak magneta - otkačila se jenda nožica) ali sam stavio obični potenciometar sa tdva trimera (da mu podesim otpor) i, Bogu hvala, tako radi već 8 godina

Za razliko od ovog, moj ima jako puno snage kad mu stisneš gas. Treba vidjeti kod tvog da li dizel motor ima snage da napravi struje koliko je elektromotoru potrebno (možda zato nemirno radi)- otuda moje pitanje sa štangicom.

Ako nema snage a dizel motor dobro radi treba pogledati i četkice na generatoru i motoru.

Nisam neki stručnjak za ovu oblast ali eto za svoj sam uspio naći rješenje
[Vrh]
srcan

PostPostano: 27.6.2014. pet. 13:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pedala gasa je mehanički povezana sa dizel motorom i reaguje,a potenciometar nisam mogao učvrstiti da bih probao usklađen rad elektronike sa dizel motorom.Po podacima original potenciometar ima radni opseg 45 stepeni ,a obični preko 300.Nisam gledao četkice(kažu da su prije mene skidali i generator i alternator i negdje proveravali),malo sam se upustio u šemiranje i izvršio par mjerenja da bih nešto shvatio kako to radi,ali je napon dosta nemiran tako da nisam uspio ništa skužit(elektroniku sam isprobao sa sijaličnim opterećenjem i stabilnim naponom napajanja,a stanje u vozilu je drugačije zavisno radu dizel motora).Sa kleme W alternatora je preko diode uzet napon za elektroniku i obrađen elektronikom upravlja pobudom generatora.Nisam pronašao podatke o generatoru i neznam smijem li uzeti 24v sa akumulatora za napajanje elektronike pobude jer taj napon je ispeglan ,ovako su sva mjerenja u nekakvim pikovima .Ubacio bih šemu da bih nešto od ovog ilustrovao no neznam kako .
[Vrh]
BB

PostPostano: 27.6.2014. pet. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

srcan je napisao/la:
Pedala gasa je mehanički povezana sa dizel motorom i reaguje,a potenciometar nisam mogao učvrstiti da bih probao usklađen rad elektronike sa dizel motorom.Po podacima original potenciometar ima radni opseg 45 stepeni ,a obični preko 300.Nisam gledao četkice(kažu da su prije mene skidali i generator i alternator i negdje proveravali),malo sam se upustio u šemiranje i izvršio par mjerenja da bih nešto shvatio kako to radi,ali je napon dosta nemiran tako da nisam uspio ništa skužit(elektroniku sam isprobao sa sijaličnim opterećenjem i stabilnim naponom napajanja,a stanje u vozilu je drugačije zavisno radu dizel motora).Sa kleme W alternatora je preko diode uzet napon za elektroniku i obrađen elektronikom upravlja pobudom generatora.Nisam pronašao podatke o generatoru i neznam smijem li uzeti 24v sa akumulatora za napajanje elektronike pobude jer taj napon je ispeglan ,ovako su sva mjerenja u nekakvim pikovima .Ubacio bih šemu da bih nešto od ovog ilustrovao no neznam kako .

Zbog mene džaba ubacivati šeme. nisam elektroničar. ali znam kako se ponaša moj viljuškar:

- Alternator je 24 (nazivnih) volti i napaja dva akumulatora spojenih u seriju, Jedan od ta dva (dakle 12 V) je spojen da napaja potrošače na viljuškaru (Anlaser, grijače, svjetla, itd) a zajedno u seriji daju 24 V i napajaju elektroniku (dakle elektronika je spojena na 24V).
- Potenciometar sam stavio na komandu ručice za podizanje vila. Kad potegneš ručicu za dizanje vila ona pokreće i gas (da bi se brže digle vile). na taj mehanizam sam postavio potenciometar i povezao ga tako kad stisnem gas nogom onda on pomjera i potenciometar. Ima hod od nekih 45 stepeni iako originalno ima hod od 300. E sad na svaki izvod sa potenciometa sam spojio sa trimerima koje sam okretao lijevo desno dok nisam dobio ponašanje potenciometra (mijenjanje otpora) kao od onog originalnog.
Ono što je važno kod ovakvog pristupa jeste da bi trebao napraviti neki mikroprekidač na papučici gasa koji isključuje taj potenciometar ako se potegne ručica za dizanje. Ovo je opasno ako ne staviš ručicu za naprijed/nazad u ler onda kad potegneš ručicu za dizanje vila ode viljuškar naprijed ili nazad Shocked Kod mene ovaj viljuškar sad ne radi puno pa mi se neda čačkati više

Igrajući se sa trimerima možeš ga podesiti da kreće kod većeg ili manjeg gasa

Ja sam stavio najobičniji potenciometar (onaj sa crnom osoviom 1 OM). Ljudi su mi govorili da će to brzo crći (ali ja sam kupio nekoliko komada Smile ) i samo jednom sam do sada mijenjao
[Vrh]
srcan

PostPostano: 28.6.2014. sub. 10:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve je ovdje napojeno sa 24V,samo je elektronika napojena sa W-alternatora(promjenjivog napona).Istina, sva instalacija je buđžena ,a ja prvi put radim ovakav viljuškar,no polako se kockice sklapaju.
Vlasnik viljuškara mi je pokazao naljepnicu skinutu sa generatora:xx186-24/1.1(vjerovatno GS186-24/1.1)157V 1x0A,24V 13A.U ponedeljak ću napojiti elektroniku sa 24V i vidjeti rezultate.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.