<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

IC senzor pokreta

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
OldDog

PostPostano: 20.4.2021. uto. 19:05    Naslov: IC senzor pokreta Citirajte i odgovorite

Znam da sada ima kupiti LED žarulje sa senzoro, ali mi žao baciti stari senzor, koji ispravno radi sa klasičnom žaruljom, ali ne i sa LED.
Napravio sam modifikaciju senzora, pa ako još nekoga zanima, nije komplicirano.

Kad se umjesto žarule sa žarnom niti stavi LED žarulja dešava se sljedeće:
-Kad se senzor aktivira, LED žarulja normalno svijetli. Na njoj je napon 230V.
-Kad senzor nije aktiviran LED žarulja svijetli slabijim intenzitetom. Na njoj je napon 200 V.

Zašto?:
Kontakti releja u senzoru koji uključuju žarulju imaju paralelno spojeno R i C, koji služe za gašenje iskre na kontaktima.
-Kad je postavljena klasična žarulja, ona preko toga RC kola dobije oko 10V (zavisno od jačine žarulje), što nije ni približno dovoljno da žarulja svijetli.
- Otpor LED žarulje je pretežno induktivnog karaktera, pa u sprezi sa kondenzatorom, na LED žarulji ostaje visok napon.
( U nekim slučajevima napon može biti i veći od mrežnog napona 230V).

RJEŠENJE:
Dovoljno je odspojiti RC sklop sa kontakara releja. Kao na slici.
To nije problem za varničenje kontakata jer je struja LED žarulje za više od 10 puta manjao od klasične žarulje.

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 22.4.2021. čet. 08:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hahaha, genijalno - to objasnjava zasto takva gotova LED lampa 20W kupljena za 50kn u low budget ducanu lagano tinja i dok je ugasena. Ocito su proizveli miljon komada, pa skuzili naknadno zajeb i onda prodali za kikiriki.

To mi je na garazi i pali se po noci na timer, tako da se necu previse sekirati niti mi se da sve skupa skidati dolje i rastavljati jer nije da svijetli, samo se u mrklom mraku vidi da nije skroz ugaseno.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.