<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toyota PRIUS
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Čubi

PostPostano: 14.1.2007. ned. 11:53    Naslov: Toyota PRIUS Citirajte i odgovorite

Nisam ni sanjao da će mi pod ruku doći PRIUS... Drago, hvala postovanje

Za one koji nemaju volje čitati, prvo donosim opći dojam:

Toyota zasigurno ide u dobrom smjeru, ali još uvijek je to daleko od onog "pravog". Surprised PRIUS je u biti benzinac s nešto malo elektrike. Kažem malo jer se na tu elektriku ne može ozbiljno računati. No, krenimo redom.

Već sam ulazak u auto je neobičan u današnje vrijeme. "Ključ" je dovoljno imati kod sebe, npr u džepu, jer je vrata moguće otvoriti čim Prius nanjuši dotičnu spravicu u blizini. Vozačevo radno mjesto je udobno i ergonomski dobro riješeno. Odmah primjećujete da nedostaju ručice mjenjača i ručne kočnice. I pedale su samo dvije Smile. I kontakt bravu uzalud ćete tražiti. Vozilo se "pali" pritiskom na gumb ("ključ" je i dalje v žepu). Uključuje se display na instrument ploči i monitor na središnjoj konzoli. Sve čitko i pregledno. Centralni monitor je touchscreen, sve funkcije se ovdje podešavaju (klima, grijanje, radio, navigacija, putno računalo,info o pogonu). Jasno, tu je i glasovno navođenje i upravljanje. Baš sve se može memorirati, tako da je dovoljno samo sjesti i po gasu...

Znam da čekate ovaj dio, po gasu... Smile

Ručica mjenjača ipak postoji. Iako to i nije neka ručica, više neki mali joystick. Postoje samo tri položaja: D, N i R. Mjenjač je elektronski kontrolirani CVT Smile . Vozilo kreće otpuštanjem papučice kočnice, kao i kod klasičnog automatika. Samo što se ovdje ništa ne čuje. Jedini zvuk proizvode kamenčići koji stenju pod težinom auta Smile Pa ako nema kamenčića, nema ni zvuka. Pritiskom na gas Toyota ubrzava. Kada brzina premaši 40-tak km/h automatski se pokreće benzinac i preuzima inicijativu. Ne treba ni spomenuti da je ovo gotovo neprimjetno jer buka koju proizvodi nije veća od vanjskih šumova. Kad stanete, benzinac odmah zadrijema, pokretanje ionako nije njegova briga. Predviđen je i EV mod - benzinac se ne pali - pravi strujić. Zvuči lijepo, ali samo zvuči. Naime, traction baterije su 273V/6,5 AH Surprised , što je dovoljno za maksimalno desetak km sasvim laaagane vožnje (k'o po jajcima) i to bez ubrzanja. Iako Toyota tvrdi da je kapacitet dovoljan za ubrzanje od 0-170 km/h meni se benzinac budio već prije 80. E-motor je deklariran kao 50 kw, ali baterijama je max. 28 kW što objašnjava razočaravajući rezultat testa ubrzanja. Baterije su NiMh - 228 ćelija. Garancija je 8 godina ili 160000 km. Vožnja se svodi uglavnom na benzin, a tu baš nije neko čudo od šparnosti. Nije joj problem desetka u gradu. Sad

Sve u svemu, lijepo je voziti takav auto. Synergy drive radi savršeno, CVT isto tako, ali... kao što rekoh na početku, daleko je to još od pravog strujića. Sad Još ako uzmeš u obzir cijenu, količinu ugrađene elektronike i stručnost naših servisera... Shocked
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Čubi

PostPostano: 16.1.2007. uto. 07:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nikakvih komentara? Surprised

Tak loše pišem ili kaj? Rolling Eyes
[Vrh]
debeli

PostPostano: 16.1.2007. uto. 12:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni se najviše dopala vozačka pozicija.

Vozač sjedi nisko, sjedalo je vrlo udobno.

Što se tiće vozila, u magazinu o LPG vidio sam da postoji mogučnost ugradnje plinskog pogona u PRIUS.

To je trenutno najviše što se može postići.

Mislim da će se tek drastičnim padom cijene LI-ION baterija pojaviti upotrebljiva vozila.
[Vrh]
Neno

PostPostano: 16.1.2007. uto. 13:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od prvog električnog automobila do danas problem su jedino akumulatori i tu se nije ništa bitno promijenilo. Koliko god se najavljuju nove revolucionarne baterije na kraju ništa od toga.
Pogledajmo mobitele: počnimo od garancije, dok je na sam mobitel garancija godinu-dvije, baterija ima puno manje "ograničeno jamstvo".Toliko o pouzdanosti.
Kad god kupim novi mobitel vlo brzo padne kapacitet baterija i moram ga češće puniti. Možda mi nije važno dali ću mobitel puniti svaki treći ili peti dan ali kod el. auta to znači upola manji, ionako mali, domet. Što kad el. automobil ostane na cesti kako Englezi kažu: "in the middle of nowhere" Nema druge nego vučna služba do najbliže utičnice i nekoliko sati čekanja.
Govorim iz prakse, domet je jako važan i treba biti puno veći nego nam je realno potreban. Vozim na plin i pokušavam da uopće ne vozim na benzin (domet na plin je 400 km i punionica je na svakom koraku) pa opet mi se desi da ostanem bez plina.
Negdje sam pročitao da bi el. automobil mogao zadovoljiti 90% potreba. Ne bih se baš složio sa tim ali što sa onih 10% ili više? Kako to zadovoljiti?
2 auta, jedan na benzin jedan na struju?- preskupo i totalno neisplativo
El. auto+ javni prijevoz- nije neki izbor
nešto treće???
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
VladoK

PostPostano: 16.1.2007. uto. 13:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neno je napisao/la:
Od prvog električnog automobila do danas problem su jedino akumulatori i tu se nije ništa bitno promijenilo.

Ja mislim da su trakcijski akumulatori kvalitativno napredovali koracima od nekoliko milja, no nisu nam previše dostupni zbog HR male plaće, a (pre)visoke cijene...
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 16.1.2007. uto. 16:41    Naslov: Re: Toyota PRIUS Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Predviđen je i EV mod - benzinac se ne pali - pravi strujić. Zvuči lijepo, ali samo zvuči. Naime, traction baterije su 273V/6,5 AH Surprised , što ...

Jao jao, pored sve price obicna podvala... Sad
Ne's ti el. auta s 3kWh baterijama!
[Vrh]
Čubi

PostPostano: 16.1.2007. uto. 21:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neno je napisao/la:
Govorim iz prakse, domet je jako važan i treba biti puno veći nego nam je realno potreban. Vozim na plin i pokušavam da uopće ne vozim na benzin (domet na plin je 400 km i punionica je na svakom koraku) pa opet mi se desi da ostanem bez plina.

Imamo sličan problem, ali ne i rješenje problema! (ovdje punionice nisu baš na svakom koraku) Sad Ja se sa e-vozilom "dosega 50 km" ne bih usudio udaljiti ni 15 km od štekera Sad

Baterije su bile gotovo jednak problem 1901. kao i danas. Nekog revolucionarnog napretka za sada nema, ili barem nije dostupno nama običnim smrtnicima.
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 17.1.2007. sri. 00:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Imamo sličan problem, ali ne i rješenje problema! (ovdje punionice nisu baš na svakom koraku) Sad Ja se sa e-vozilom "dosega 50 km" ne bih usudio udaljiti ni 15 km od štekera Sad

Baterije su bile gotovo jednak problem 1901. kao i danas. Nekog revolucionarnog napretka za sada nema, ili barem nije dostupno nama običnim smrtnicima.

Pretjerivanje moze biti stilska figura, ali ovo je previse.
Imas na raspolaganju npr. 3,5kWh SP bateriju za malo vise od jedne prosjecne place (4800kn), to ti se moze isporuciti sutra i ti usporedjujes te uvjete sa uvjetima prije 100 godina?
Mozes mislit sto je prosjecni XY mogao kupiti sa svojom placom onda...da ne pricamo da je ta baterija sad neusporedivo upotrebljivija, pouzdanija, laksa za rukovanje, trazi manje odrzavanja, nudi puno vise ciklusa i lakse se puni nego onda.
Da elektricna bicikla ima 3,5 kWh bateriju, mogao bih s njom do Splita vozeci stedljivo: nesto kao Helix bi trebalo bez problema raditi 90-100 km na jednom punjenju. Meni to zvuci kao solidan domet.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 17.1.2007. sri. 01:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Nikakvih komentara? Surprised

Tak loše pišem ili kaj? Rolling Eyes

Sorry..vrijeme je najmanje cega imam trenutno

Da li se moze povecat kapacitet baterija..?

Preradit je da vise lici Chevrolet Volt konceptu..Drago??
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 17.1.2007. sri. 01:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da malo previse kudite bterije...
Ove novije su se pokazale izvan ocekivanja u praksi, nadzive vozilo, 150000km i pice dalje bez prvelike potrebe za mjenjanjem...
A ove nove LIPO tehnologie bi mogle 3 auta nadzivjet...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Čubi

PostPostano: 17.1.2007. sri. 08:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Papir sve podnese! Very Happy

Toyota tvrdi da su baterije na Priusu dovoljne za ubrzanje 0-180 km/h ili 16 km "gradskim" brzinama. U praksi je i jedno i drugo daleko od deklariranih vrijednosti. Duboko sumnjam da samo Toyota laže! Sad

Nikaj ne vjerujem dok se osobno ne uvjerim, kad su proizvođačke specifikacije u pitanju. Marketing je to, marketing... Wink
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 17.1.2007. sri. 10:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Nikaj ne vjerujem dok se osobno ne uvjerim, kad su proizvođačke specifikacije u pitanju. Marketing je to, marketing... Wink

Tu se slazem s tobom bez da trepnem!
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 27.1.2007. sub. 18:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

TOYOTA PRIUS- ideja čije je vrijeme došlo. O Priusu bi se moglo razgovarati danima i još se sve nebi moglo isprićati o tom autu. Prius je nešto novo u odnosu na ostale aute i to zbog njegovog HYBRID SYNERGY DRIVE. Probat ću vam doćarat moje iskustvo sa autom i predoćit vam još neke podatke. Auto je izvana dosta prepoznatljiv. Dizajneri su imali viziju kako kažu nekakvu kapljicu vode na vjetru.Aerodinamićni oblik s koeficjentom otpora je 0,26 može biti za uzor svakom novom proizvedenom vozilu današnjice. Prius je 2005 godine dobio 5 zvjezdica na Euro NCP testiranju i bio proglašen Evropskim autom godine. Na ADAC testu dvaput je odnio prvu nagradu, od 90 mogučih bodova odnio je 89. Tvornica nudi 3 godine jamstva ili 100000 km i lim. A ide i dalje nudi 12 godišnje pokriće bez obzira na km protiv hrđe ( iznutra prema vani ) i ekskluzivno jamstvo na 8 godina ili 160000 km na hibridno sinergi pogona. Za ulazak u auto koristi se elektronski ključ. To je mali privjesak kutijica koji samo drzite kod sebe u torbi, hlacama, kaputu. Primite se za kvaku i vrata su otvorena a kad zaključavate na kvaki je montiran gumeni prekidač koji je dovoljno pritisnuti 3 sekunde i auto je zaključan. To je tako zgodno i praktično u odnosu na druge sisteme. unutrašnjost vozila to je posebna priča. Sjedala su odlična,mekana jako udobna. Kada sjedite i držite volan laktove možete odmarat na lijevom naslonjaču u vratima a desno na centralnoj konzoli, sve tapecirano. Kad se sjedi na zadnjoj klupi putnici imaju puno mjesta Prius ima najveci razmak od sjedala do klupe. U lijevom kutu je nožna pedala,kočnice (ručna) znači lijevom nogom pritiščemo i zablokiramo auto,a kad otpuštamo samo opet stisnemo pedalu to ima kao mercedes 123. U sredini dolje je velika papučica kočnice i gasa.Volan je kožni sa 4 prečke i na njemu su smještene 4 grupe prekidača. Radio,+,-, Mod, AV,Klima, temp, AC,Auto,Telefon OF-ON, iglasovne funkcije;Grijanje stakla strujom,prednje-zadnje. Ispod volana ručice za svjetla,žmigavce,desno brisači i desno ručica tempomata. Na svakoj ručici je još 5-6 funkcija.Na instrument tabli malo veći okrugli prekidač, zapravo tipkalo-mali pritisak auto je u funkciji i tako se gasi. ispod toga malo veči kockasti,kad ga zatipkamo služi kao parkirna motorna kočnica i izbacivanje iz brzina u parking. Ispod njega je smještena elektronska ručica mjenjač. Nježnim pomicanjem ručice biramo brzine i ona se uvijek vraća na P (park) lijevo gore R(rikverc), sredina N (neutral) i dolje D (drive), i dole desno B kad hoćemo brzo napunit baterije. Ispod vjetrobrana je smješten digitalni brzinomjer,POkazivač goriva-# funkcije kilometraže i prikazelektronskog mjenjača, desno je hrpa signalnih žaruljica koje se gase .Prius je opremljen sa vrhunskim Audiosustavom;radio prijamnikom, i izmjenjivačem za 6 cd-a koji se nalze u armaturnoj ploči 45w X 7 kanalskim pojačalom digitalnim procesorom zvuka i 9 zvučnika.
E sad ono najteže za opisat- u sredini Priusa montiran je 7 inčni digitalni ekran sa kontrolama na dodir, sa strane odabiremo funkciju i onda dalje samo na ekranu pritiščemo šta želimo npr. DVD satelitski navigacijski sustav e elektronskim kartama , audio sustav sa 32 stanice memorija, sustav klima uređaja,telefonski razgovori sa memorijo 8 mobitela. Odabir jezika; razgovor na 10 jezika. Za glasovne poruke,poruke upozorenja; npr. dan i sat kad morate kod zubara ili kad ima žena rođendan, i 300 različitih naredbi itd,itd. A sad nešto jako zanimljivo Energy monitor. Na monitoru se prikazuju 4 kotača, benzinski motor, elektromotor i baterija.Prilikom vožnje pratimo kao uživo šta se dešava ; kotači se okreču kad radi benzinski motor narančaste crtice prema kotačima-kad je elektro motor onda idu žute crtice, a kad kočimo ili stajemo zelene idu prema bateriji.Baterija je stalno pokazuje u kakvom je stanju napunjenosti svijetli plavo i kad se napuni onda je potpuno zeleno. U desnom kutu se pokazuje momentalna potrošnja benzina. Pritiskom na monitoru okrečemo drugu sliku to je grafikon koji mjeri koliko smo potrošili goriva i koliko smo vratili struje u baterije u zadnjih 30 min i po min. TU su još izračuni koliko litara na 100 i prosječna brzina i potrošnja. A teško vam je to sa Priusom. Evo još malo podataka, pa idemo na vožnju:
BRZINA-170 KMH OD 0-100 ZA 10,9 S
TEŽINA PRAZAN 1300 KG
HIBRIDNI POGON
1,5 VVT BENZ MOTOR, kazu najboli u klasi
ELEKTROMOTOR
TIP-SINKRONI SA STALNIM MAGNETIMA
RADNI NAPON 500V
NAJVEĆA SNAGA 50 kW 1200-1540 OKRETAJA
TEŽINA 104 KG
AKUMULATORI
TIP- NIKAL-METALNO HIBRIDNI
NAPON(NOMINALNI) 201,6 V
BROJ ELEMENATA 28
KAPACITET 6,5 AH
TEŽINA 39 KG
PRIJENOS ELEKTRONSKONADZIRANI BEZSTUPANJSKI CVT
Ključ je u džepu otvaramo vrata sjedamo, moramo stisnut pedalu kočnice i pritisnemo gumb za pali gasi. Armatura zasvijetli-lampice se pogase ,pale se automatska svijetla tako smo memorirali i na monitoru odaberemo funkciju Energy, ponovno kočnica i onaj mali yojstick ubacujemo u D.Otpuštamo kočnicu, Prius odmah kreče, ništa se ne čuje a vi se krečete (da samo znate kakav je to osječaj). Motor se pali i preuzima vožnju elektromotor jiš pomaže da bolje ubrza.. sve se odvija u največoj tišini. Kad maknete nogu sa gasa motor se odmah gasi i počinje vračanje energije u baterije i kad se stisne kočnica-isto tako sve to možemo pratit na monitoru šta se dešava.
E sad malo o potrošnji...
Prius treba dobro znati voziti i poštivati njegov mozak, da bise ekonomičnije vozili. Ako ste vozač sa teškom nogom na gasu to definitivno nije auto za vas. Ušteda goriva kad stojimo u prometu motor se gasi,kad krečemo moramo polako pritisnuti gas da nam se ne upali motor a dalje može motor sam. Tko prokuži Priusov mozak uštedjet će .
Auto je vozilo 100 ljudi, malo sam pratio potrošnju i to 5,2 do 10,2 litara na 100km i to gradske vožnje sa upaljenom klimom. E da na Priusu postoji jedan prekidač koji omogučuje vozaču da upravlja vozilom isključivo na električni pogon i to do največe brzine 45kmh. ja sam to testirao brzina 25-30 kmh, prošao sam 3,6 km o onda su se baterije ispraznile i motor se automatski pali i počinje puniti i za 10-15 min možete ponovno.Zapravo sve počinje od napunjenosti baterija. Cijena Priusa je 28 000 eura to je puno love, za taj iznos možete kupiti i Toyotu Avensis i nakon osam godina čeka vas još trošak novih baterija.
Moji dojmovi su; Auto je sad aprošao 10 000 km bez nikakvih problema vozilo ga 100 ljudi, nikakvo škripanje niti cviljenje nije moguče čuti. U
životu sam puno vozio auta visoke klase ali samo da znate kakve dobre kočnice ima Prius, to mi je najbolji dio na njemu. A budućnost Priusa; ugradili su plin u njega, stavljaju i dizel motor. A bilo bi dobro da idu na veći kapacitet baterija a na manju motor, vidjet ćemo ipak je to auto rađen za Amerikance a oni imaju drukčije želje od nas. danas,sutra kad ostali krenu u proizvodnju cijena će morat past.
Evo to je od mene o Priusu, a vjerujte dosta sam toga izpustio. Ako nekog nešto zanima neka ???
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 27.1.2007. sub. 18:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koja je max. brzina u cistom el. modu?

Da li je moguce dodat jos baterija za veci kapacitet i radijus kretanja?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Drago-Zg

PostPostano: 27.1.2007. sub. 19:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baterija je bila puna.Trebalo je lagano, lagano pritiskat papučicu gasa da mi Priusov mozak ne uključi motor.Vožnja je trajala negdje oko jedan kilometar, brzinomjer je pokazivao 60 km.
Evo još jedan podatak o klima uređaju. Klima isto radi na baterije. kad klima istroši baterije automatski se pali motor.Motor radi 4, 5 minuta i napuni bateriju za otprilike 15 minuta rada klime.
Duboko vjerujem da je moguče ugraditi još baterija ali sad je pitanje dodatne težine i nosivost karoserije itd.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 1 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.