<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toyota PRIUS
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
johnho007

PostPostano: 25.10.2008. sub. 11:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

ubi me struja je napisao/la:
Kada u TOYOTI promjene konstrukciju pedale gasa ili vjerovatnije program

P.S. 007 Hrvatska rječ koja ti fali je "međuprostor" ili bar "prelazak"

Hvala! I slazem se; 'prerano' upali benzinac, bi mogao trositi puno manje. Valjda i to je njegovi plan; slijedeci generacija ce bit bolje, a svi koji su kupili sada ce kupit i nove... biznes je biznes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ubi me struja

PostPostano: 29.10.2008. sri. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još jedna mala dopuna za PRIUS; danas sam na web-u našao ponudu za povećanje autonomije pogona E gdje se vadi fabrički koplet baterija i na njegovo mjesto se postavljaju baterije večeg kapaciteta; činimi se oko 180 miles, (cjena cca 10000$) još samo da neko reprogramira program koji kontroliše pedalu gasa i stvar riješena Rolling Eyes
[Vrh]
elektro

PostPostano: 21.11.2008. pet. 14:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

ubi me struja je napisao/la:
Još jedna mala dopuna za PRIUS; danas sam na web-u našao ponudu za povećanje autonomije pogona E gdje se vadi fabrički koplet baterija i na njegovo mjesto se postavljaju baterije večeg kapaciteta; činimi se oko 180 miles, (cjena cca 10000$) još samo da neko reprogramira program koji kontroliše pedalu gasa i stvar riješena Rolling Eyes

evo su Toyota Priusu usli u software i stime produzuju voznju na 50km samo na struju + extra akumulatori i 230V prikuljucak sa punjenje, u USA kosta preuredenje oko 10 k€ a u EU / Holadiji 16 k€ ????? malo previse trlja oci

evo linkovi:

http://www.calcars.org/

www.spinnovation.com

i artikel u njemackom Spieglu (= Ogledalu)

http://www.spiegel.de/auto/fahrkultur/0,1518,591337,00.html

eto jedan polovni Prius (akose uspije naci + novi "update"+ baterije+ stekdosa i eto jedan "novi" EV za normalan svijet palac
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.12.2008. pon. 20:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Rehab

PostPostano: 3.1.2009. sub. 12:44    Naslov: Plug In Citirajte i odgovorite

Koga zanimaju Google-ovi usporedni rezultati testiranja potrošnje Priusa Plug In-a može saznati više na http://www.google.org/recharge/experiment/index.html

Prema tim rezultatima Prius Plug-In troši 2,5 l / 100 km.

Google je koristio Hymotion kit za konverziju običnog hibrida u Plug-In. Kit košta više od 10K USD pa nije baš primamljiv za običan svijet. Ipak možemo se nadati da će ovaj Google-ov projekt kao i slični individualni pokušaji požuriti Toyotu da izbaci serijski Plug In.

Više o Prius Plug In-u možete naći na http://toyotapriusplugin.com/
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 3.1.2009. sub. 13:53    Naslov: Re: Plug In Citirajte i odgovorite

Rehab je napisao/la:
Koga zanimaju Google-ovi usporedni rezultati testiranja potrošnje Priusa Plug In-a može saznati više na http://www.google.org/recharge/experiment/index.html

Prema tim rezultatima Prius Plug-In troši 2,5 l / 100 km.

Google je koristio Hymotion kit za konverziju običnog hibrida u Plug-In. [b]Kit košta više od 10K USD pa nije baš primamljiv za običan svijet[/b]. Ipak možemo se nadati da će ovaj Google-ov projekt kao i slični individualni pokušaji požuriti Toyotu da izbaci serijski Plug In.

Više o Prius Plug In-u možete naći na http://toyotapriusplugin.com/

Ko ima novca za Prius , ovo mu nece biti puno , posebno zbog trenutne kotizacije dolara. Prepravka (a da je iole slicna "obicnom" automobilu ) kosta toliko, pa i vise
[Vrh]
Rehab

PostPostano: 3.1.2009. sub. 19:54    Naslov: Prius Plug In Citirajte i odgovorite

Pedjamil, mislim da su te zavarali odnosi između američkih i europskih cijena... za Amerikance je Prius "domaći" auto koji košta nešto više od 20K USD pa spomenuta cijena konverzije iznosi čak 50% cijene novog automobiila.

U Hrvatskoj Prius košta oko 30K EUR (pretpostavljam da je slična cijena u Srbiji) pa 10K USD predstavlja manje od 1/3 cijene novog automobila.

Osobno baš sad razmišljam o kupovini novog automobila i za mene bi serijski proizveden Prius "Plug In" bio odlično rješenje (imam mogućnost uvoza bez carine i poreza pa bi me koštao oko 20K EUR). Razmišljao sam čak i o kupovini dva automobila; jedan mali i potpuno električni za lokalni prijevoz i drugi "zagađivač" za duže turneje. Međutim dodatni troškovi registracije i osiguranja e-mobila anulirali bi uštede koji bi napravio korištenjem struje umjesto benzina/dizela. Stoga mi se odabir hibrida Plug In čini logično rješenje. Nažalost još ga ne proizvode serijski, a konverzija novog Priusa osim troškova kita podrazumjeva i gubitak garancije i još neke druge komplikacije. Ukupno ti troškovi prelaze limit koji sam postavio za kupovinu novog automobila tako da sad nisam pametan što napraviti.
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 3.1.2009. sub. 20:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno mi je da nije isto za evropljane i amere, ali sam sa pozicije evropljana i napisao (iako mi euro nije osnovna valuta , ali ga koristim puno). Moje misljenje je da su dva bolje od jedan u svakom smislu (osim kad dele batine) , ali kalkulacije (i mogucnosti) su toliko specificno individualne , da je suludo bilo sta filozofirati oko toga. Ne vidim da postoji dovoljno jeftin el. auto , da bi ostavio mogucnost (u okviru odredjenog budzeta) za nabavku "boljeg" polovnog klasicnog automobila , koji bi (bez problema sa odrzavanjem i preteranog ulaganja) sluzio za duze "ture" (vidim da je kod tebe slucaj da ides preko pola evrope). Plug in Prius bi mozda (naglasavam mozda) bio kompromisno resenje , a nikako jednostavno (za tako dugacak put) kao bilo koji SUS auto srednje klase ( u slucaju kvara, brzine i udobnost putovanja...). Sto se registracije i osiguranja tice , ona obicno iznosi 1/10 do 1/8 troskova na gorivu tokom godine (zavisno od upotrebe i kategorije vozila), tako da ne vidim da to moze pojesti ustedu na gorivu i odrzavanju (koje se izjednacava sa novcem potrosenim za gorivo - kod novih automobila - mislim na redovne servise i preglede kad auto signalizira neku gresku ili kvar).
[Vrh]
Cose

PostPostano: 3.7.2018. uto. 08:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gledao sam jedan Prius iz godine kada je pokrenuta ova tema (2007.) - 200.000km, auto savrseno uscuvan izvana i unutra, cijena je vise nego Ok, vuce me da ga kupim... ali racunica kaze drugacije.

Svatko ima svoju specificnu situaciju, pa je tako i nasa.

Primarni auto sa kojim sve obavljamo je Renault Zoe - dovoljno velik za nase potrebe, cista elektrika, 4-5x manja potrosnja (racunam cijenu kada bi doma punio, iako sada koristim iskljucivo javne punionice koje su besplatne) i tu Prius ne moze konkurirati.

Drugi auto trebamo za dulja putovanja (povremeno Slavonija i jednom u mjesec-dva 300km po staroj cesti do mora), te supruzi po gradu gdje godisnje lokalno napravi manje od par tisuca km.

E sad, tu bi se Prius dobro uklopio ali me brine to sto se u dogledno vrijeme mogu ocekivati problemi tipa baterije (to bi mogao sam rijesiti kupnjom par celija - nova je 2k EUR) ili da motor pocne trositi vise ulja (cesto kod Priusa tih godista nakon 200k km). Bolje da ne spominjem cijene bilo cega drugoga kod Toyote i toga svega zajedno me previse strah.

Ono sto gledam i sto ce biti vjerojatni izbor za drugi auto je klasicni benzinac sa plinom - do sada sam bio pristalica diesela, ali sam se zadnjim opekao sa skupim popravcima (na benzicima vecu stvar rijesis za 500 EUR, a kod diesela je to "dobar dan" kod majstora) tako da vise ne dolaze u obzir.

U odnosu na Priusa, popravak obicnog benzinca s plinom mogu odraditi moji sadasnji mehanicari jeftino, brzo, te bez potrebe za trazenjem i cekanjem egzoticnih dijelova kojih nema u obiznjem Tokicu. Ovo "brzo" je isto bitno jer je prilicna tlaka kad je auto van pogona par tjedana dok stignu dijelovi sa eBaya.

Usporedba potrosnje je isto zanimljiva - benzinac po gradu trosi oko 10-11 litara plina, sto je usporedivo sa Priusovih 4.5-5 litara.
Ali zato na otvorenoj cesti benzinac trosi 6-7 litara plina, sto je manje nego Prius koji i dalje trosi oko 4 litre.

Na kraju ostaje zadnja stvar radi koje cu preskociti Priusa - mogucnost prodaje nakon par godina, gdje je klasicni benzinac opet u znacajnoj prednosti. Za sebe mislim da sam prilicno u novih tehnologijama i volim eksperimentirati, pa kalkuliram i razmisljam - mogu samo misliti kako drugi zaziru od nepoznatog.

Da budemo na cisto - Prius je stvarno krasno slozen auto sa brdom tehnologije koja odlicno funkcionira i dobro je medjusobno uskladjena. U americkim uvjetima gdje nema auta ispod 3.000ccm i potrosnje manje od 15 litara je jasno zasto je napravio toliki bum prodaje, ali je i skroz drugacija racunica popravaka kad ih ima dovoljno razbijenih i jeftinih dijelova.

Jedino sto mi pada na pamet da bi se s Priusom isplatilo je taksiranje - stavis plin i vozis se 100km za 25kn (znam, struja je jos jeftinija ali taksist vise izgubi dok ceka punjenje nego je usteda).
[Vrh]
fire

PostPostano: 3.7.2018. uto. 08:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uvijek je najeftinije benzinac+plin. Pogotovo turbo s vecom kompresijom, jer plin ima 102oktana.

Svaki tjedan gledam barem jednu ugradnju plina na prius, vrlo cesta pojava. Ali ne trosi 4litre u realnim uvjetima.
[Vrh]
zega

PostPostano: 3.7.2018. uto. 09:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose, poglec ovo, Pug 3007, mladji 2013 prema sim, diesel hiborid ili benzin hibrid, 4x4 automatic s obzirom na gramazu CO2 eko harac je veoma mali i samo ga dopeljas...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Cose

PostPostano: 3.7.2018. uto. 13:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Cose, poglec ovo, [url=/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=HYBRID&fuels=HYBRID_DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=19300&maxPowerAsArray=PS&minPowerAsArray=PS&scopeId=C]Pug 3007, mladji 2013 prema sim, diesel hiborid ili benzin hibrid, 4x4 automatic[/url] s obzirom na gramazu CO2 eko harac je veoma mali i samo ga dopeljas...

Sorry, ne vidim smisla s hibridom za ovo kaj nama treba - a ako vec ne bi Japanski onda svakako ne bi uzeo niti Francuski, a i ne treba nam vise tak veliki auto (imamo C4 Grand Picasso koji nam je trebao dok su svi klinci bili manji, sad samo najmladja ide s nama). Samo brdo dodatnih sklopova (i potencijalnih izvora problema) uz upitnu isplativost - drzao bi se KISS principa gdje lokalni meho moze odraditi sve sto treba.

Ako netko zna - kako su se u praksi pokazali tvornicki auti na plin? (po svoj logici to bi trebalo biti sve bolje prilagodjeno za plin od naknadne ugradnje)
[Vrh]
BB

PostPostano: 4.7.2018. sri. 08:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Gledao sam jedan Prius iz godine kada je pokrenuta ova tema (2007.) - 200.000km, auto savrseno uscuvan izvana i unutra, cijena je vise nego Ok, vuce me da ga kupim... ali racunica kaze drugacije.

Svatko ima svoju specificnu situaciju, pa je tako i nasa.

Primarni auto sa kojim sve obavljamo je Renault Zoe - dovoljno velik za nase potrebe, cista elektrika, 4-5x manja potrosnja (racunam cijenu kada bi doma punio, iako sada koristim iskljucivo javne punionice koje su besplatne) i tu Prius ne moze konkurirati.

Drugi auto trebamo za dulja putovanja (povremeno Slavonija i jednom u mjesec-dva 300km po staroj cesti do mora), te supruzi po gradu gdje godisnje lokalno napravi manje od par tisuca km.

E sad, tu bi se Prius dobro uklopio ali me brine to sto se u dogledno vrijeme mogu ocekivati problemi tipa baterije (to bi mogao sam rijesiti kupnjom par celija - nova je 2k EUR) ili da motor pocne trositi vise ulja (cesto kod Priusa tih godista nakon 200k km). Bolje da ne spominjem cijene bilo cega drugoga kod Toyote i toga svega zajedno me previse strah.

Ono sto gledam i sto ce biti vjerojatni izbor za drugi auto je klasicni benzinac sa plinom - do sada sam bio pristalica diesela, ali sam se zadnjim opekao sa skupim popravcima (na benzicima vecu stvar rijesis za 500 EUR, a kod diesela je to "dobar dan" kod majstora) tako da vise ne dolaze u obzir.

U odnosu na Priusa, popravak obicnog benzinca s plinom mogu odraditi moji sadasnji mehanicari jeftino, brzo, te bez potrebe za trazenjem i cekanjem egzoticnih dijelova kojih nema u obiznjem Tokicu. Ovo "brzo" je isto bitno jer je prilicna tlaka kad je auto van pogona par tjedana dok stignu dijelovi sa eBaya.

Usporedba potrosnje je isto zanimljiva - benzinac po gradu trosi oko 10-11 litara plina, sto je usporedivo sa Priusovih 4.5-5 litara.
Ali zato na otvorenoj cesti benzinac trosi 6-7 litara plina, sto je manje nego Prius koji i dalje trosi oko 4 litre.

Na kraju ostaje zadnja stvar radi koje cu preskociti Priusa - mogucnost prodaje nakon par godina, gdje je klasicni benzinac opet u znacajnoj prednosti. Za sebe mislim da sam prilicno u novih tehnologijama i volim eksperimentirati, pa kalkuliram i razmisljam - mogu samo misliti kako drugi zaziru od nepoznatog.

Da budemo na cisto - Prius je stvarno krasno slozen auto sa brdom tehnologije koja odlicno funkcionira i dobro je medjusobno uskladjena. U americkim uvjetima gdje nema auta ispod 3.000ccm i potrosnje manje od 15 litara je jasno zasto je napravio toliki bum prodaje, ali je i skroz drugacija racunica popravaka kad ih ima dovoljno razbijenih i jeftinih dijelova.

Jedino sto mi pada na pamet da bi se s Priusom isplatilo je taksiranje - stavis plin i vozis se 100km za 25kn (znam, struja je jos jeftinija ali taksist vise izgubi dok ceka punjenje nego je usteda).

U Banjaluci je radilo 35 Prusa sa ugrađenim plinom (dvostruki hibrid), i taksisti bili prezadovoljni, onda je gazda to prodao u Jordan (sve u kompletu) i nabavio Fiat 500L sa plinom, i taksisti počeli da kukaju (jer imaju platu zavisno od potrošnje auta).
Iako, realno, kad sam vidio jednog taksistu kako vozi Priusa, pa to je zločin, doda i pusti gas tri puta u jednoj sekundi, tako da ima i do vozača...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 4.7.2018. sri. 08:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
Cose je napisao/la:

U Banjaluci je radilo 35 Prusa sa ugra�enim plinom (dvostruki hibrid), i taksisti bili prezadovoljni, onda je gazda to prodao u Jordan (sve u kompletu) i nabavio Fiat 500L sa plinom, i taksisti po�eli da kukaju (jer imaju platu zavisno od potro�nje auta).
Iako, realno, kad sam vidio jednog taksistu kako vozi Priusa, pa to je zlo�in, doda i pusti gas tri puta u jednoj sekundi, tako da ima i do voza�a...

Kao i kod elektricnih auta - kod Priusa potrosnja itekako ovisi o vozacu. Prema pisanju vlasnika, koristenjem dobrih tehnika voznje moze se ustediti vise od 20%. S druge strane, ako Priusa gazis onda ce trositi cak i vise od obicnog auta...

Pricao sam s vlasnikom Zg firme koja se bavi ugradnjom plina (Autoplin Cepelin) - od Eko taksija su odkupili desetak Priusa, stavili u njih plin i sada ih rentaju taksistima (vjerojatno Uberovcima).

Kad smo kod toga, vidio sam nesto Uber vozila po gradu koji su ocito rent-a-car, sto mi nikako nije jasno kako im se isplati.
[Vrh]
ijac

PostPostano: 4.7.2018. sri. 12:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
BB je napisao/la:
Cose je napisao/la:

U Banjaluci je radilo 35 Prusa sa ugra�enim plinom (dvostruki hibrid), i taksisti bili prezadovoljni, onda je gazda to prodao u Jordan (sve u kompletu) i nabavio Fiat 500L sa plinom, i taksisti po�eli da kukaju (jer imaju platu zavisno od potro�nje auta).
Iako, realno, kad sam vidio jednog taksistu kako vozi Priusa, pa to je zlo�in, doda i pusti gas tri puta u jednoj sekundi, tako da ima i do voza�a...

Kao i kod elektricnih auta - kod Priusa potrosnja itekako ovisi o vozacu. Prema pisanju vlasnika, koristenjem dobrih tehnika voznje moze se ustediti vise od 20%. S druge strane, ako Priusa gazis onda ce trositi cak i vise od obicnog auta...

Pricao sam s vlasnikom Zg firme koja se bavi ugradnjom plina (Autoplin Cepelin) - od Eko taksija su odkupili desetak Priusa, stavili u njih plin i sada ih rentaju taksistima (vjerojatno Uberovcima).

Kad smo kod toga, vidio sam nesto Uber vozila po gradu koji su ocito rent-a-car, sto mi nikako nije jasno kako im se isplati.

Možda se ti auti jako malo kvare pa im se tu isplati..
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 7 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.