<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toyota PRIUS
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
johnho007

PostPostano: 25.10.2008. sub. 11:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

ubi me struja je napisao/la:
Kada u TOYOTI promjene konstrukciju pedale gasa ili vjerovatnije program

P.S. 007 Hrvatska rječ koja ti fali je "međuprostor" ili bar "prelazak"

Hvala! I slazem se; 'prerano' upali benzinac, bi mogao trositi puno manje. Valjda i to je njegovi plan; slijedeci generacija ce bit bolje, a svi koji su kupili sada ce kupit i nove... biznes je biznes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ubi me struja

PostPostano: 29.10.2008. sri. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još jedna mala dopuna za PRIUS; danas sam na web-u našao ponudu za povećanje autonomije pogona E gdje se vadi fabrički koplet baterija i na njegovo mjesto se postavljaju baterije večeg kapaciteta; činimi se oko 180 miles, (cjena cca 10000$) još samo da neko reprogramira program koji kontroliše pedalu gasa i stvar riješena Rolling Eyes
[Vrh]
elektro

PostPostano: 21.11.2008. pet. 14:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

ubi me struja je napisao/la:
Još jedna mala dopuna za PRIUS; danas sam na web-u našao ponudu za povećanje autonomije pogona E gdje se vadi fabrički koplet baterija i na njegovo mjesto se postavljaju baterije večeg kapaciteta; činimi se oko 180 miles, (cjena cca 10000$) još samo da neko reprogramira program koji kontroliše pedalu gasa i stvar riješena Rolling Eyes

evo su Toyota Priusu usli u software i stime produzuju voznju na 50km samo na struju + extra akumulatori i 230V prikuljucak sa punjenje, u USA kosta preuredenje oko 10 k€ a u EU / Holadiji 16 k€ ????? malo previse trlja oci

evo linkovi:

http://www.calcars.org/

www.spinnovation.com

i artikel u njemackom Spieglu (= Ogledalu)

http://www.spiegel.de/auto/fahrkultur/0,1518,591337,00.html

eto jedan polovni Prius (akose uspije naci + novi "update"+ baterije+ stekdosa i eto jedan "novi" EV za normalan svijet palac
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 29.12.2008. pon. 20:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Rehab

PostPostano: 3.1.2009. sub. 12:44    Naslov: Plug In Citirajte i odgovorite

Koga zanimaju Google-ovi usporedni rezultati testiranja potrošnje Priusa Plug In-a može saznati više na http://www.google.org/recharge/experiment/index.html

Prema tim rezultatima Prius Plug-In troši 2,5 l / 100 km.

Google je koristio Hymotion kit za konverziju običnog hibrida u Plug-In. Kit košta više od 10K USD pa nije baš primamljiv za običan svijet. Ipak možemo se nadati da će ovaj Google-ov projekt kao i slični individualni pokušaji požuriti Toyotu da izbaci serijski Plug In.

Više o Prius Plug In-u možete naći na http://toyotapriusplugin.com/
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 3.1.2009. sub. 13:53    Naslov: Re: Plug In Citirajte i odgovorite

Rehab je napisao/la:
Koga zanimaju Google-ovi usporedni rezultati testiranja potrošnje Priusa Plug In-a može saznati više na http://www.google.org/recharge/experiment/index.html

Prema tim rezultatima Prius Plug-In troši 2,5 l / 100 km.

Google je koristio Hymotion kit za konverziju običnog hibrida u Plug-In. [b]Kit košta više od 10K USD pa nije baš primamljiv za običan svijet[/b]. Ipak možemo se nadati da će ovaj Google-ov projekt kao i slični individualni pokušaji požuriti Toyotu da izbaci serijski Plug In.

Više o Prius Plug In-u možete naći na http://toyotapriusplugin.com/

Ko ima novca za Prius , ovo mu nece biti puno , posebno zbog trenutne kotizacije dolara. Prepravka (a da je iole slicna "obicnom" automobilu ) kosta toliko, pa i vise
[Vrh]
Rehab

PostPostano: 3.1.2009. sub. 19:54    Naslov: Prius Plug In Citirajte i odgovorite

Pedjamil, mislim da su te zavarali odnosi između američkih i europskih cijena... za Amerikance je Prius "domaći" auto koji košta nešto više od 20K USD pa spomenuta cijena konverzije iznosi čak 50% cijene novog automobiila.

U Hrvatskoj Prius košta oko 30K EUR (pretpostavljam da je slična cijena u Srbiji) pa 10K USD predstavlja manje od 1/3 cijene novog automobila.

Osobno baš sad razmišljam o kupovini novog automobila i za mene bi serijski proizveden Prius "Plug In" bio odlično rješenje (imam mogućnost uvoza bez carine i poreza pa bi me koštao oko 20K EUR). Razmišljao sam čak i o kupovini dva automobila; jedan mali i potpuno električni za lokalni prijevoz i drugi "zagađivač" za duže turneje. Međutim dodatni troškovi registracije i osiguranja e-mobila anulirali bi uštede koji bi napravio korištenjem struje umjesto benzina/dizela. Stoga mi se odabir hibrida Plug In čini logično rješenje. Nažalost još ga ne proizvode serijski, a konverzija novog Priusa osim troškova kita podrazumjeva i gubitak garancije i još neke druge komplikacije. Ukupno ti troškovi prelaze limit koji sam postavio za kupovinu novog automobila tako da sad nisam pametan što napraviti.
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 3.1.2009. sub. 20:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno mi je da nije isto za evropljane i amere, ali sam sa pozicije evropljana i napisao (iako mi euro nije osnovna valuta , ali ga koristim puno). Moje misljenje je da su dva bolje od jedan u svakom smislu (osim kad dele batine) , ali kalkulacije (i mogucnosti) su toliko specificno individualne , da je suludo bilo sta filozofirati oko toga. Ne vidim da postoji dovoljno jeftin el. auto , da bi ostavio mogucnost (u okviru odredjenog budzeta) za nabavku "boljeg" polovnog klasicnog automobila , koji bi (bez problema sa odrzavanjem i preteranog ulaganja) sluzio za duze "ture" (vidim da je kod tebe slucaj da ides preko pola evrope). Plug in Prius bi mozda (naglasavam mozda) bio kompromisno resenje , a nikako jednostavno (za tako dugacak put) kao bilo koji SUS auto srednje klase ( u slucaju kvara, brzine i udobnost putovanja...). Sto se registracije i osiguranja tice , ona obicno iznosi 1/10 do 1/8 troskova na gorivu tokom godine (zavisno od upotrebe i kategorije vozila), tako da ne vidim da to moze pojesti ustedu na gorivu i odrzavanju (koje se izjednacava sa novcem potrosenim za gorivo - kod novih automobila - mislim na redovne servise i preglede kad auto signalizira neku gresku ili kvar).
[Vrh]
Cose

PostPostano: 3.7.2018. uto. 08:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gledao sam jedan Prius iz godine kada je pokrenuta ova tema (2007.) - 200.000km, auto savrseno uscuvan izvana i unutra, cijena je vise nego Ok, vuce me da ga kupim... ali racunica kaze drugacije.

Svatko ima svoju specificnu situaciju, pa je tako i nasa.

Primarni auto sa kojim sve obavljamo je Renault Zoe - dovoljno velik za nase potrebe, cista elektrika, 4-5x manja potrosnja (racunam cijenu kada bi doma punio, iako sada koristim iskljucivo javne punionice koje su besplatne) i tu Prius ne moze konkurirati.

Drugi auto trebamo za dulja putovanja (povremeno Slavonija i jednom u mjesec-dva 300km po staroj cesti do mora), te supruzi po gradu gdje godisnje lokalno napravi manje od par tisuca km.

E sad, tu bi se Prius dobro uklopio ali me brine to sto se u dogledno vrijeme mogu ocekivati problemi tipa baterije (to bi mogao sam rijesiti kupnjom par celija - nova je 2k EUR) ili da motor pocne trositi vise ulja (cesto kod Priusa tih godista nakon 200k km). Bolje da ne spominjem cijene bilo cega drugoga kod Toyote i toga svega zajedno me previse strah.

Ono sto gledam i sto ce biti vjerojatni izbor za drugi auto je klasicni benzinac sa plinom - do sada sam bio pristalica diesela, ali sam se zadnjim opekao sa skupim popravcima (na benzicima vecu stvar rijesis za 500 EUR, a kod diesela je to "dobar dan" kod majstora) tako da vise ne dolaze u obzir.

U odnosu na Priusa, popravak obicnog benzinca s plinom mogu odraditi moji sadasnji mehanicari jeftino, brzo, te bez potrebe za trazenjem i cekanjem egzoticnih dijelova kojih nema u obiznjem Tokicu. Ovo "brzo" je isto bitno jer je prilicna tlaka kad je auto van pogona par tjedana dok stignu dijelovi sa eBaya.

Usporedba potrosnje je isto zanimljiva - benzinac po gradu trosi oko 10-11 litara plina, sto je usporedivo sa Priusovih 4.5-5 litara.
Ali zato na otvorenoj cesti benzinac trosi 6-7 litara plina, sto je manje nego Prius koji i dalje trosi oko 4 litre.

Na kraju ostaje zadnja stvar radi koje cu preskociti Priusa - mogucnost prodaje nakon par godina, gdje je klasicni benzinac opet u znacajnoj prednosti. Za sebe mislim da sam prilicno u novih tehnologijama i volim eksperimentirati, pa kalkuliram i razmisljam - mogu samo misliti kako drugi zaziru od nepoznatog.

Da budemo na cisto - Prius je stvarno krasno slozen auto sa brdom tehnologije koja odlicno funkcionira i dobro je medjusobno uskladjena. U americkim uvjetima gdje nema auta ispod 3.000ccm i potrosnje manje od 15 litara je jasno zasto je napravio toliki bum prodaje, ali je i skroz drugacija racunica popravaka kad ih ima dovoljno razbijenih i jeftinih dijelova.

Jedino sto mi pada na pamet da bi se s Priusom isplatilo je taksiranje - stavis plin i vozis se 100km za 25kn (znam, struja je jos jeftinija ali taksist vise izgubi dok ceka punjenje nego je usteda).
[Vrh]
fire

PostPostano: 3.7.2018. uto. 08:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uvijek je najeftinije benzinac+plin. Pogotovo turbo s vecom kompresijom, jer plin ima 102oktana.

Svaki tjedan gledam barem jednu ugradnju plina na prius, vrlo cesta pojava. Ali ne trosi 4litre u realnim uvjetima.
[Vrh]
zega

PostPostano: 3.7.2018. uto. 09:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose, poglec ovo, Pug 3007, mladji 2013 prema sim, diesel hiborid ili benzin hibrid, 4x4 automatic s obzirom na gramazu CO2 eko harac je veoma mali i samo ga dopeljas...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Cose

PostPostano: 3.7.2018. uto. 13:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Cose, poglec ovo, [url=/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=HYBRID&fuels=HYBRID_DIESEL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=19300&maxPowerAsArray=PS&minPowerAsArray=PS&scopeId=C]Pug 3007, mladji 2013 prema sim, diesel hiborid ili benzin hibrid, 4x4 automatic[/url] s obzirom na gramazu CO2 eko harac je veoma mali i samo ga dopeljas...

Sorry, ne vidim smisla s hibridom za ovo kaj nama treba - a ako vec ne bi Japanski onda svakako ne bi uzeo niti Francuski, a i ne treba nam vise tak veliki auto (imamo C4 Grand Picasso koji nam je trebao dok su svi klinci bili manji, sad samo najmladja ide s nama). Samo brdo dodatnih sklopova (i potencijalnih izvora problema) uz upitnu isplativost - drzao bi se KISS principa gdje lokalni meho moze odraditi sve sto treba.

Ako netko zna - kako su se u praksi pokazali tvornicki auti na plin? (po svoj logici to bi trebalo biti sve bolje prilagodjeno za plin od naknadne ugradnje)
[Vrh]
BB

PostPostano: 4.7.2018. sri. 08:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Gledao sam jedan Prius iz godine kada je pokrenuta ova tema (2007.) - 200.000km, auto savrseno uscuvan izvana i unutra, cijena je vise nego Ok, vuce me da ga kupim... ali racunica kaze drugacije.

Svatko ima svoju specificnu situaciju, pa je tako i nasa.

Primarni auto sa kojim sve obavljamo je Renault Zoe - dovoljno velik za nase potrebe, cista elektrika, 4-5x manja potrosnja (racunam cijenu kada bi doma punio, iako sada koristim iskljucivo javne punionice koje su besplatne) i tu Prius ne moze konkurirati.

Drugi auto trebamo za dulja putovanja (povremeno Slavonija i jednom u mjesec-dva 300km po staroj cesti do mora), te supruzi po gradu gdje godisnje lokalno napravi manje od par tisuca km.

E sad, tu bi se Prius dobro uklopio ali me brine to sto se u dogledno vrijeme mogu ocekivati problemi tipa baterije (to bi mogao sam rijesiti kupnjom par celija - nova je 2k EUR) ili da motor pocne trositi vise ulja (cesto kod Priusa tih godista nakon 200k km). Bolje da ne spominjem cijene bilo cega drugoga kod Toyote i toga svega zajedno me previse strah.

Ono sto gledam i sto ce biti vjerojatni izbor za drugi auto je klasicni benzinac sa plinom - do sada sam bio pristalica diesela, ali sam se zadnjim opekao sa skupim popravcima (na benzicima vecu stvar rijesis za 500 EUR, a kod diesela je to "dobar dan" kod majstora) tako da vise ne dolaze u obzir.

U odnosu na Priusa, popravak obicnog benzinca s plinom mogu odraditi moji sadasnji mehanicari jeftino, brzo, te bez potrebe za trazenjem i cekanjem egzoticnih dijelova kojih nema u obiznjem Tokicu. Ovo "brzo" je isto bitno jer je prilicna tlaka kad je auto van pogona par tjedana dok stignu dijelovi sa eBaya.

Usporedba potrosnje je isto zanimljiva - benzinac po gradu trosi oko 10-11 litara plina, sto je usporedivo sa Priusovih 4.5-5 litara.
Ali zato na otvorenoj cesti benzinac trosi 6-7 litara plina, sto je manje nego Prius koji i dalje trosi oko 4 litre.

Na kraju ostaje zadnja stvar radi koje cu preskociti Priusa - mogucnost prodaje nakon par godina, gdje je klasicni benzinac opet u znacajnoj prednosti. Za sebe mislim da sam prilicno u novih tehnologijama i volim eksperimentirati, pa kalkuliram i razmisljam - mogu samo misliti kako drugi zaziru od nepoznatog.

Da budemo na cisto - Prius je stvarno krasno slozen auto sa brdom tehnologije koja odlicno funkcionira i dobro je medjusobno uskladjena. U americkim uvjetima gdje nema auta ispod 3.000ccm i potrosnje manje od 15 litara je jasno zasto je napravio toliki bum prodaje, ali je i skroz drugacija racunica popravaka kad ih ima dovoljno razbijenih i jeftinih dijelova.

Jedino sto mi pada na pamet da bi se s Priusom isplatilo je taksiranje - stavis plin i vozis se 100km za 25kn (znam, struja je jos jeftinija ali taksist vise izgubi dok ceka punjenje nego je usteda).

U Banjaluci je radilo 35 Prusa sa ugrađenim plinom (dvostruki hibrid), i taksisti bili prezadovoljni, onda je gazda to prodao u Jordan (sve u kompletu) i nabavio Fiat 500L sa plinom, i taksisti počeli da kukaju (jer imaju platu zavisno od potrošnje auta).
Iako, realno, kad sam vidio jednog taksistu kako vozi Priusa, pa to je zločin, doda i pusti gas tri puta u jednoj sekundi, tako da ima i do vozača...
[Vrh]
Cose

PostPostano: 4.7.2018. sri. 08:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
Cose je napisao/la:

U Banjaluci je radilo 35 Prusa sa ugra�enim plinom (dvostruki hibrid), i taksisti bili prezadovoljni, onda je gazda to prodao u Jordan (sve u kompletu) i nabavio Fiat 500L sa plinom, i taksisti po�eli da kukaju (jer imaju platu zavisno od potro�nje auta).
Iako, realno, kad sam vidio jednog taksistu kako vozi Priusa, pa to je zlo�in, doda i pusti gas tri puta u jednoj sekundi, tako da ima i do voza�a...

Kao i kod elektricnih auta - kod Priusa potrosnja itekako ovisi o vozacu. Prema pisanju vlasnika, koristenjem dobrih tehnika voznje moze se ustediti vise od 20%. S druge strane, ako Priusa gazis onda ce trositi cak i vise od obicnog auta...

Pricao sam s vlasnikom Zg firme koja se bavi ugradnjom plina (Autoplin Cepelin) - od Eko taksija su odkupili desetak Priusa, stavili u njih plin i sada ih rentaju taksistima (vjerojatno Uberovcima).

Kad smo kod toga, vidio sam nesto Uber vozila po gradu koji su ocito rent-a-car, sto mi nikako nije jasno kako im se isplati.
[Vrh]
ijac

PostPostano: 4.7.2018. sri. 12:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
BB je napisao/la:
Cose je napisao/la:

U Banjaluci je radilo 35 Prusa sa ugra�enim plinom (dvostruki hibrid), i taksisti bili prezadovoljni, onda je gazda to prodao u Jordan (sve u kompletu) i nabavio Fiat 500L sa plinom, i taksisti po�eli da kukaju (jer imaju platu zavisno od potro�nje auta).
Iako, realno, kad sam vidio jednog taksistu kako vozi Priusa, pa to je zlo�in, doda i pusti gas tri puta u jednoj sekundi, tako da ima i do voza�a...

Kao i kod elektricnih auta - kod Priusa potrosnja itekako ovisi o vozacu. Prema pisanju vlasnika, koristenjem dobrih tehnika voznje moze se ustediti vise od 20%. S druge strane, ako Priusa gazis onda ce trositi cak i vise od obicnog auta...

Pricao sam s vlasnikom Zg firme koja se bavi ugradnjom plina (Autoplin Cepelin) - od Eko taksija su odkupili desetak Priusa, stavili u njih plin i sada ih rentaju taksistima (vjerojatno Uberovcima).

Kad smo kod toga, vidio sam nesto Uber vozila po gradu koji su ocito rent-a-car, sto mi nikako nije jasno kako im se isplati.

Možda se ti auti jako malo kvare pa im se tu isplati..
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Stranica 7 / 10.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.