<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Lakše gradsko prometalo zatvorene konstrukcije
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Prof. Baltazar

PostPostano: 10.8.2008. ned. 23:39    Naslov: Re: Kako doma u garaži napraviti solidan e-motocikl? Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Onda nas ima vise takvih, ali to ne vidim kao nedostatak ako se pokrenemo i pocnemo baviti konkretnim koracima.

Detalji ubrzo. Smile

Jedva cekam!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
inch

PostPostano: 12.8.2008. uto. 08:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

što kažeš da je od dva bicikla napraviti autić..

znači koristiš kotače i kočnice isl. što se da upasati.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.8.2008. uto. 12:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
što kažeš da je od dva bicikla napraviti autić..

znači koristiš kotače i kočnice isl. što se da upasati.

Razmisljao sam i o tome, ali nisam uspio doci do neke zanimljive konstrukcije gdje bi sjedio nize nego na biciklu (sto je dobro radi tezista) - ispada da treba raditi svoju sasiju (i kabinu) kako god okrenes, a kotaci od bicikla su malo preslabi za vozilo koje je prazno tesko 200+kg.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pedjamil

PostPostano: 12.8.2008. uto. 14:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Smile
Dakle , istrajni ste (bar u razvoju ideje) sto pozdravljam palac . To sto Cose hoce da napravi, moze da se prakticno izvede na tri nacina: 1. prepravka neceg postojeceg 2. izrada neke nelegalne sklopocije , koja ce da sluzi svrsi , ali ce biti totalno nelegalna i nebezbedna3. razvoj potpuno novog vozila
Prvo je izvodljivo (dokazao VladoK) , ali troskovi nisu mali, a neophodno je i dosta prakticnog znanja (ili puno ljudi sa takvim znanjem), kao i postovanje vazecih propisa (koje nije lako zadovoljiti).
Drugo je definitivno izvodljivo i neuporedivo jeftinije , ali nosi poznate rizike (legalnost, sigurnost)
Trece bi bilo najbolje resenje, ali je ubedljivo najskuplje i predstavlja hod po mukama u svakom smislu.
Razvoj sasije u poslednjoj soluciji je (otprilike) najlaksi i najbrzi deo posla (cena do 500 eur sa zastitom sasije - profi odradjeno). Naravno, potreban je varilac sa atestom , jer sve prolazi kroz lupu nadleznih organa (izrada je do 5 dana poluozbiljnog rada). Ovo vazi ukoliko se ne ide sa nekom svemirskom (aluminium, kompoziti) varijantom sasije.
Karoserija je mnoogo ozbiljniji problem (za ovakvu vrstu vozila). Osim resenja (designa), potrebno je izraditi osnovu (pozitiv), koja se doradjuje, pa zatim napraviti kalupe (negativ) , pa tek onda odlivati karoseriju. Najlakse je kada se to radi iz jednog dela (npr. karoserija buggy bube), ali u ovom slucaju su potrebna i vrata, sto neverovatno komplikuje situaciju (video , probao, za sad odlozio rad...). Pretpostavka je da ce se to raditi iz stakloplastike (ko ima para za karbon vlakna , svaka mu cast). Ideja je da vozilo bude aerodinamicno , sto znaci dosta zaobljenih povrsina , a to znaci pravo modelovanje (penom , glinom i svacim...), pa zatim uklapanje vrata i vetrobranskog stakla (BTW , po zakonu se moraju koristiti tzv "securit" stakla, dakle , laminirana , a na ovim prostorima je nemoguce naci nekog da to napravi savijeno u trecoj ravni (dakle OBLO)). Lexan "margard" bi bio idealan za takve povrsine , samo sto mislim (nije provereno) da to niko nece hteti da legalizuje , makar bilo 100 puta bolje od stakla; eventualno , krojiti nesto od postojecih modela na trzistu (moze ispasti skup hobby).
Ovo sve ne pricam iz glave , nego iz prakse, jer (ranije sam rekao) angazovan sam oko izrade kit car a , pa poznajem problematiku.
Najbolje je krenuti od 3D modelovanja (po mogucstvu , ne moliti nikoga da to uradi za vas, jer nikad nece biti zavrseno ili nece ispasti kako ste zeleli), uz odabir zeljene pogonske grupe i sa obzirom na smestaj baterija (najbolje , skicirati rukom, pa onda dalje). Ako se ima dobro odradjen 3D model , lakse se neke stvari razvijaju , a bonus je ako zainteresujete vise ljudi. NE MENJATI prvobitnu ideju , ako ste je prihvatili (osim ako nije apsolutno neophodno) jer to vodi ka daljem menjanju, koje opet komplikuje nesto trece...dobar recept za odustajanje. Pre svega - opsezno istrazivanje (na internetu , raspitivanjem, biblioteke...), jer se morate odluciti za svaku stavku PRE pocetka radova (dotad ce vam biti jasno da li mozete da zavrsite takav poduhvat: finansijski, fizicki i psihicki).
Znam da zvucim kao neka baba , ali sve ovo je iz najbolje namere. Ja licno sam se upleo u nesto iz cega ne znam da li cu se isplesti (krenuo sam jaaako ambiciozno) i ne zelim da drugi ponavljaju slicne greske. Nazalost, ne mogu pomoci na drugi nacin , radom (druga drzava , svakodnevne obaveze...), ali mogu savetom ili informacijama (sve do elektrike - za to ima kompetentnijih na ovom forumu). U svakom slucaju srecno !
[Vrh]
HAL9000v2.0

PostPostano: 12.8.2008. uto. 15:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

A ovak nešto:
-4 hub motora izvan karoserije 3,5kw svaki
-baterije u podu 72V 200Ah
-karoserije je od fiberglasa u jednom komadu a izgleda smiješno jer je nacrtana sa rotacijom od 180° i extruzijom tako da ju svako sam može doma napravit iz kocke stiropora i dvije šablone prvo se jedna uzduž horizontalno prevuće preko kocke a onda se druga "okrene" za 180° po okomitoj osi...
-pod je nosivi dio.
-dva sica
-gepek 230L

[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.8.2008. uto. 16:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

pedjamil je napisao/la:
Smile
Dakle , istrajni ste (bar u razvoju ideje) sto pozdravljam palac . To sto Cose hoce da napravi, moze da se prakticno izvede na tri nacina: 1. prepravka neceg postojeceg 2. izrada neke nelegalne sklopocije , koja ce da sluzi svrsi , ali ce biti totalno nelegalna i nebezbedna 3. razvoj potpuno novog vozila
...
Nazalost, ne mogu pomoci na drugi nacin , radom (druga drzava , svakodnevne obaveze...), ali mogu savetom ili informacijama (sve do elektrike - za to ima kompetentnijih na ovom forumu). U svakom slucaju srecno !

Hvala na savjetima, idejama i lijepim zeljama. Smile

Dobro si opisao moguce puteve i zbog svega o cemu smo vec pricali broj 3. je izgleda jedini nacin ako na kraju zelis dobiti nesto malo, lagano i prakticno. Siguran sam da je taj put vrlo tezak i trnovit, ali ako nema druge...

Isto tako sam apsolutno svjestan toga da od toga nikada nece biti nista ako cemo probati napraviti vozilo koje ce zadovoljiti sve prohtjeve - to je jednostavno nemoguce. Potrebno je prihvatiti brojne kompromise i nesavrsenosti koje vode prema jednostavnijem i jeftinijem rjesenju koje na kraju ima sanse i uspjeti nadrasti samu ideju i mastanja (ono sto svi mi imamo u svojim glavama).

Ako se od 50 ljudi ovdje koji bi htjeli e-vozilo samo njih 5 prepozna da bi im nesto tipa BugEV bilo Ok kompromis - onda treba napraviti takvo vozilo za tih 5 ljudi. Ostalih 45 ce traziti svoje rjesenje, ili ce prihvatiti ogranicenja i kasnije se predomisliti u vezi svojih prohtjeva.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.8.2008. uto. 16:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

HAL9000v2.0 je napisao/la:
A ovak nešto:
- 4 hub motora izvan karoserije 3,5kw svaki
- baterije u podu 72V 200Ah
- karoserije je od fiberglasa u jednom komadu a izgleda smiješno jer je nacrtana sa rotacijom od 180° i extruzijom tako da ju svako sam može doma napravit iz kocke stiropora i dvije šablone prvo se jedna uzduž horizontalno prevuće preko kocke a onda se druga "okrene" za 180° po okomitoj osi...
- pod je nosivi dio.
- dva sica
- gepek 230L

Super ideja za auto u serijskoj proizvodnji - skoro pa Smart u elektro izvedbi, ali ako gledas iz "uradi sam" perspektive (sto znaci da ti trebaju dijelovi koji su dobavljivi i ne kostaju basnoslovno puno) onda ima prilicno problema:

- HUB motore je skoro pa nemoguce dobaviti
- vise motora = vise pogonskih kotaca = kompleksna eklektronika koja glumi diferencijal = vjerojatno nemoguce za nabaviti u gotovom obliku
- 14.5 kWh baterija je zgodno kao ideja (teoretski 100+km autonomije za mali auto), ali je to i velika tezina (preko 300kg samo baterije) za koju treba dodatna snaga koja trosi vise struje po kilometru

Ako prihvatis ogranicenje u jednostavnosti, velicini i manjoj tezini i uspijes se zadrzati na tezini do cca. 250kg (bez vozaca), dovoljan ti je jedan 3-5kW motor i 3kWh baterija za 50-60km autonomije. Ako zelis pojednostaviti pogon, shvatis da mora biti samo jedan pogonski kotac - i u tom slucaju je najbolje da je on otraga. Ako zelis pojednostaviti izradu, uzmes standardne dijelove koji su vec raspolozivi za nesto drugo (npr. univerzalni motor i kontroler, kotaci 15-16" od nekog skutera/motora).

Mislim da je bitno naglasiti cilj koji nije mastati o idealnom vozilu - to ce doci za 5 ili 10 godina kad veliki proizvodjaci naprave. Mi ovdje pricamo o onome sto mozemo napraviti sada i ovdje - a to mora biti puno jednostavnije i sa dosta kompromisa.
[Vrh]
inch

PostPostano: 12.8.2008. uto. 19:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Razmisljao sam i o tome, ali nisam uspio doci do neke zanimljive konstrukcije gdje bi sjedio nize nego na biciklu (sto je dobro radi tezista) - ispada da treba raditi svoju sasiju (i kabinu) kako god okrenes, a kotaci od bicikla su malo preslabi za vozilo koje je prazno tesko 200+kg.

treba radit šasiju da..oblik sličan onim prvim autima, ili još bolje prvim formulama..dakle taj središnji smještaj vozača.

a što kažeš od motocikla kotači?, npr. jednostavno dostupne apenke.
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 12.8.2008. uto. 19:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:

Razmisljao sam slicno tebi, ali nisam siguran da bi trebalo biti toliko tesko.Mozda ne bi preslo ni 100 kg, kad bi se pametno radilo, islo na 1.5kWh LiPo baterije (do pola cijene vozila) i aluminij...uglavnom, ne bih iskljucio, iako je rano za ovakve razgovore.
[Vrh]
Prof. Baltazar

PostPostano: 12.8.2008. uto. 19:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pedjamil, HAL, Cose, nemam sto posebno citirati...kad vam je svaka pojedina rijec na svom mjestu!
Gust je citati kako pisete o ovim idejama!
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 12.8.2008. uto. 19:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Cose"]

Ako prihvatis ogranicenje u jednostavnosti, velicini i manjoj tezini i uspijes se zadrzati na tezini do cca. 250kg (bez vozaca), dovoljan ti je jedan 3-5kW motor i 3kWh baterija za 50-60km autonomije. / quote

Mislim da ta tezina (cca 250 kg bez vozaca) nece biti moguca , ako se racunaju baterije i klasican nacin izrade (space frame + fiberglas + staklo). To ce pre biti oko cca 450-500+ kg. Medjutim, u projektu "YUGO elektra" - pogonski motor (asinhroni , trofazni - vrlo tezak sam po sebi) je imao snagu od 5,5 kW i mogao je pogoni Yugo (dakle , mnogo teze vozilo od ovog zamisljenog- preko 1000 kg) do brzine od 85 km/h , sa radiusom od cca 65 km (gradske voznje - a imao je i reg. kocenje). To znaci , da je zamisljeno vozilo vise od dva puta lakse ,te da bi se uz upotrebu hub motora (jednog ili dva) i pametno odabranih baterija, mogla koristiti i manja snaga + manja potrosnja struje za isti ucinak; sasvim izvodivo. Hub motore je moguce nabaviti , ali je drugo pitanje da li ce biti adekvatni (snaga , tezina, velicina) i da li je cena opravdana.
Motori ovakvi : http://www.bluwavsystems.com/whitepapers.php i slicni su dostupni , ali , kao sto cete videti - uvek nesto fali (cena je kamen spoticanja)Smile
P.S. Kontroleri su dobavljivi uz motore odredjenih proizvodjaca (HUB ili "klasicni" motori). Ne bi bilo lose porazmisliti i o klasicnom motoru , uparenom sa prednjim tockovima (veeeliki izbor i siroka dostupnost, kako motora, tako i gotove mehanike sa postojecih vozila, kao i primetno niza cena takve izvedbe).
[Vrh]
Cose

PostPostano: 12.8.2008. uto. 19:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
treba radit šasiju da..oblik sličan onim prvim autima, ili još bolje prvim formulama..dakle taj središnji smještaj vozača.

Jesi pogledao BugEV? Mislim da je to bas na tom tragu - jednostavna konstrukcija sa skarama i jednim amortizerom. Ove godine su dodali i gumeni silent blok na strazni kotac kao dodatni amortizer (ocito se pokazalo previse kruto).

Za nase uvjete tj. ceste mislim da bi i prednjim kotacima dobro dosli takvi dodatni gumeni blokovi (uz postojeci amortizer, da i kotaci svaki za sebe imaju kakvu-takvu mogucnost amortizacije). Pitanje je samo kako bi se to ponasalo, ali to treba provjeriti u praksi ili imati nekoga s dovoljno iskustva na takvim stvarima.

inch je napisao/la:
a što kažeš od motocikla kotači?, npr. jednostavno dostupne apenke.

Da, tako nesto bi bilo Ok - pod uvjetom da su dovoljno cvrsti za nositi tezinu vozila.

Felge/gume trebaju biti neke standardne moto dimenzije (npr. 16x2.25, 16x2.5) radi lakse nabavke, ne presiroke (radi sto manjeg otpora kotrljanja), te dovoljnog promjera i sa dovoljno visokim profilom radi sto boljeg 'gutanja' neravnina na cesti. Disk kocnice su krasna stvar, ali su kompliciranije za izvesti jer moras dodatno raditi nosac za klijesta - kod bubnja je dovoljno samo spojiti sajlu i gotovo.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 12.8.2008. uto. 22:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prof. Baltazar je napisao/la:
Pedjamil, HAL, Cose, nemam sto posebno citirati...kad vam je svaka pojedina rijec na svom mjestu!
Gust je citati kako pisete o ovim idejama!

Jedna od najboljih tema na forumu u zadnje vrijeme palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Cose

PostPostano: 12.8.2008. uto. 22:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prof. Baltazar je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Razmisljao sam slicno tebi, ali nisam siguran da bi trebalo biti toliko tesko.Mozda ne bi preslo ni 100 kg, kad bi se pametno radilo, islo na 1.5kWh LiPo baterije (do pola cijene vozila) i aluminij...uglavnom, ne bih iskljucio, iako je rano za ovakve razgovore.

Prema BugEV iskustvima, potrosnja je oko 50W / 1km, tako da bi trebalo ipak malo vise struje od 1.5kW ako hoces autonomiju od 40-50km.

A ne znam niti koliko se ima smisla zezati sa LiXXX baterijama koje su skupe, teze dobavljive, traze posebne kontrolere i punjace za svaku od njih. Pogledaj koje je sve kemije ovaj lik izvodio da to sve proradi (i cijena od prek 3k USD samo za baterije, ne racunajuci njegove kontrolere): http://www.nappepin.com/LithiumEV.htm

Konkretno sam gledao prema ovako nekim deep-cycle baterijama:

http://www.vipiemme.it/serie_en.asp?cat_id=11

Model B256C ima kapacitet 50Ah na C1 (u 4 baterije oko 2.4kW, tezina 70-80kg) - dobavljive su kod nas po MPC od oko 1000kn komad.

Kolika bi bila cijena i tezina Li varijante slicnog kapaciteta?
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 13.8.2008. sri. 09:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lithium varijanta (u tom kapacitetu , srednjeg kvaliteta) bi kostala 2000 - 3000 eur (sa BMS i punjacima). Postoje i druge dostupne tehnologije (NiZn , NiCd), koje su negde na "sredini" , ali nesto visa cena , po meni , je opravdana puno vecim brojem ciklusa i gustocom energije po jedinici tezine. Njima je takodje potreban BMS. Sama inicijalna cena eventualnog pakovanja baterija ne bi trebala biti presudna , jer je potrebno izracunati cenu po (pretpostavljenoj) duzini exploatacije. Znaci , bolje je dati 70% vise u startu za 3-4 puta duzi vek trajanja (za to vreme se znacajno moze izmeniti situacija na trzistu i u tehnologiji - naravno , na bolje).
P.S. link za lithium ion baterije (kinezi) - iz toga se moze videti tezina i cena : http://www.thunder-sky.com/products_en.asp?fid=66&fid2=82
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Sljedeća
Stranica 2 / 13.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.