<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Velika opterecenja pri malim brzinama
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 7.6.2008. sub. 05:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy_o7 je napisao/la:
Zahvaljujem na gostoprimstvu Smile
Stalno mi se mota po glavi da iskoristim nizbrdice na kojima bih generirao struju iz motora i punio baterije. Znam da to nije nešto posebno veliki dobitak no čovjeka veseli. Ako motor daje veći napon od napona baterije onda nešto ide u nju samo neznam koji bi to broj okretaja trebao biti...u tom smislu sam razmišljao da bi se mogao montirati na prednji kotač jedan dinamo koji bi se mehanički uključivao kod nizbrdice i time punio bateriju ali i malo kočio. Možda bi se i kod manjih okretaja mogla dobivati dovoljna struja.
Nemam baš iskustva s 'lektrikom no vjerojatno ne bi bio problem imati električni sklop koji bi držao stalan napon punjenja ako se pređe neki granični broj okretaja ili se možda varam? Confused
Pozdrav

A što se tiče probne vožnje nisam baš iz Zg-a no vjerujem da ću uskoro naručiti opremu i sklepati makinu kod kuće jer sam prateći forum stekao dojam da je oprema kvalitetna.

S time se potpuno slazem: oprema jeste kvalitetna! palac

Sto se tice punjenja baterije, treba prilicno strma nizbrdica da bi motor preko kontrolera vratio struju u bateriju; ako je instalirana baterija od 36V, potrebna brzina je veca od 45km/h.
Radim na dizajnu kontrolera koji bi imao mogucnosti regenerativnog kocenja, ali ce potrajati dok isti ne bude spreman za upotrebu. Rolling Eyes
Inace, ja zivim u Rijeci te mi je itekako stalo da mi na nizbrdici kocenje vrati struju u baterije. Wink palac
Otkako sam kupio e-bicikl, skuter je u garazi i bio sam s njim samo do stanice za tehnicki pregled da produljim registraciju. Very Happy Cool Very Happy
Ako zivis u brdovitom kraju, svakako idi na 48V jer s 36V baterijom bicikl nema bas puno 'force' uzbrdo; vec pri uzbrdici od 7% moras malo pomoci s pedalama. Svejedno, bicikl je pravo rjesenje za lokalni prijevoz. palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Daddy_o7

PostPostano: 7.6.2008. sub. 07:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

He he pa koja sreća. I ja živim u Rijeci... Very Happy
Možda bi Artas mogao otvoriti lokalnu podružnicu za brdsko planinska područja... Very Happy
Evo javim ti se pa se možemo dogovoriti za kakav susret. Wink
Pozdrav
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.6.2008. sub. 08:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero..hoces pokrivat Kvarner? Very Happy

Ide i sa 36V sasvim OK uzbrdo samo treba paziti da je brzina iznad 25km/h..znaci ovisno o jacini uzbrdice potrebna je veca ili manja pomoc pedalama
Mislim..ako ide na Sljeme Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 7.6.2008. sub. 08:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Pero..hoces pokrivat Kvarner? Very Happy

Ide i sa 36V sasvim OK uzbrdo samo treba paziti da je brzina iznad 25km/h..znaci ovisno o jacini uzbrdice potrebna je veca ili manja pomoc pedalama
Mislim..ako ide na Sljeme Wink

EV, kada sam doma - nije problem. Prijatelj ima prodavnicu motora i bicikala u susjedstvu pa racunam da ce on biti bolji izbor. Very Happy
Vec sam mu pokazao bicikl i probao ga je. Najveci je problem da moramo nesto napraviti s regenerativnim kocenjem, a i podici zakretni moment pri malim brzinama motora cim vise moguce. U Rijeci je takorekuc nemoguce voziti 25+km/h uzbrdo jer u gradu je promet stravican.
Moram reci da s 48V bicikl puno jace vuce pri malim brzinama, ali mi se cini da bi trebalo dodati i temperaturnu zastitu motora - meni ga je uspjelo poprilicno zagrijati pri usponu na Grobnik (45+ stupnjeva) pa se bojim da bi ga bilo lako preopteretiti...
Cuo sam se s Daddy_o7 preko pp-a i rado cu mu omoguciti probnu voznju (ti placas troskove u obliku preradjevina od hmelja, plazi jezik lol smijeh2).

Na kraju, cim rijesim solarno napajanje u kuci te LED rasvjetu, nastavljam raditi na novom kontroleru za bicikl. Za sada moram prvo prioritete rijesiti, a bicikl s LiPo 48V/15Ah baterijom je za sada i vise nego dobar za Rijeku. Svejedno treba cim prije regenerativno kocenje as cu inace imati trosak za gumice za kocnice. Rolling Eyes
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.6.2008. sub. 08:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Motor se grije ako ga vozis ispod 25km/h uzbrdo sa puno gasa jer
tada mu je manja efikasnost i puno dragocjene energije zavrsi kao nezeljena toplina

Tako je to sa hub motorima
Ako nije moguce voziti barem 20-25km/h zbog prometa onda jedino moze pomoci manji obruc ( npr. 20" umjesto 26" ) i sinusni kontroler koji jos nemamo.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
solarstorm

PostPostano: 7.6.2008. sub. 08:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

a što je recimo s hubom 4010, ima jači moment, ali treba veći napon . da li bi taj motor trošil manje struje u uzbrdicama od 408.
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 7.6.2008. sub. 09:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uskoro bi Pero mogao biti preopterećen poslom ako krene pokrivati i jedan kvart Very Happy
Nego ako sam dobro skužio admin. ev je ujedno i zaposlenik ili vlasnik Artasa s kojim sam imao mail kontakt u kojemu sam izrazio želju za drugačijim pozicioniranjem motora kao na ovoj slici na dnu strane:
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=279&postdays=0&postorder=asc&start=15
Nekako mi se ne sviđa da moram na uzbrdici imati određenu brzinu da bi motor mogao optimalno vuči. Bolje mi je da ja krenem lagano s pedalama i pri nekoj manjoj brzini samo dodam gas i motor mi pomaže a da se ne opterećuje previše jer sam u višem prijenosu. Ako želim brže ići na uzbrdici samo prebacim u nižu brzinu i opteretim više motor već prema mogućnostima baterije. Zapravo bi mi možda i slabija baterija mogla uz manju brzinu izvući brdo.
Sad jedino ima jedna caka a to je eventualno prednji freewheel koji bi dobro došao da se može udobnije voziti dok motor vrti osovinu od pedala jer bez njega bi uvijek morao vrtiti pedale kad bi motor bio u funkciji.

http://www.youtube.com/watch?v=RzDDXHTkUm4&amp;feature=related

Postoje i ovi sistemi ali neznam gdje bi se to moglo naći kod nas:

http://tinyurl.com/488mwq

POzdrav
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.6.2008. sub. 09:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

solarstorm je napisao/la:
a što je recimo s hubom 4010, ima jači moment, ali treba veći napon . da li bi taj motor trošil manje struje u uzbrdicama od 408.

Ima jaci okretni moment ali za efikasnost je potreban ponovo isti broj okretaja

Za velika opterecenja pri malim brzinama jedino pomaze manji obruc i sinusni kontroler

Ili motor postaviti van kotaca na poseban nosac i sloziti prijenos

[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 7.6.2008. sub. 09:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

Najveci je problem da moramo nesto napraviti s regenerativnim kocenjem

Evo kad već pričamo o tome meni se sviđa ideja da u osovini prednjeg kotača bude taj neki ajmo reći dinamo koji bi se aktivirao mehanički ili možda čak električno i koji bi vršio funkciju regenerativnog koćenja. Dakle prednost je da se koči prednjim kotačem i da je praktično integriran i hermetičan. E sad kako to funkcionira električno ne bih znao objasniti... Confused
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.6.2008. sub. 09:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daddy..nema potrebe za jos jednim generatorom kad motor moze raditi kao generator
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 7.6.2008. sub. 10:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Daddy..nema potrebe za jos jednim generatorom kad motor moze raditi kao generator

Kužim, no pada mi na pamet slijedeće. Koji broj okretaja treba postići motor da proizvede dovoljan napon punjenja? Druga stvar je čisto praktična što se tiče kočenja prednjim kotačem ali vjerujem da to nije kočenje u smislu kao mehanička kočnica nego više kao pružanje otpora ili se varam?
Evo u kojoj situaciji ja zamišljam da bi se to koristilo. Recimo spuštaš se sa Krimeje u grad (veća nizbrdica) i ne možeš razviti neku brzinu zbog prometa i zavoja a želiš imati konstantan otpor da ne trošiš kočnicu. Je li to moguće?
Postavlja se i pitanje koliko dobro bi ti se baterija regenerirala ako prođeš tu nizbrdicu za 3min. ili ako je uz veći otpor prođeš za 6min. Ok znam da je malo dosadnu ići polako niz brdo ali bi vjerojatno punjenje duže trajalo.. Wink Nemam iskustva pa samo lupam onako iz glave.. Very Happy
Pozdrav
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 7.6.2008. sub. 11:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

To se zove regenerativno kocenje i Pero ce napraviti takav kontroler
Tada nece biti bitno kojom se brzinom vrti motor za usporavanje i punjenje baterije motorom
[Vrh]
Pero

PostPostano: 7.6.2008. sub. 13:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Tada nece biti bitno kojom se brzinom vrti motor za usporavanje i punjenje baterije motorom

Cilj je da se regenerativnim kocenjem moze kociti i do ispod 5km/h. Cool
Naravno, bit ce manja efikasnost konvertera na nizim brzinama, ali ipak ce vracati struju u baterije. U Rijeci bez regenerativnog kocenja trebat ce pravo bogatstvo za kocnice...
Princip regenerativnog kocenja je jednostavan: Koristi se parazitni induktivitet namota motora (~150uH) za step-up pretvarac. Trik je u tome da isti izlazni stupanj invertera moze posluziti i za tu svrhu, dakle, motor se PWM-om kratko spaja a flyback diode u izlaznom stupnju vracaju generiranu struju u bateriju. Very Happy
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 7.6.2008. sub. 14:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

Super palac

Jeli to nešto kao ovo dole?
http://www.youtube.com/watch?v=qIHdQBsM9nc

http://www.users.bigpond.com/solarbbq/regen/regen.htm
[Vrh]
Daddy_o7

PostPostano: 7.6.2008. sub. 14:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Cilj je da se regenerativnim kocenjem moze kociti i do ispod 5km/h. Cool
Naravno, bit ce manja efikasnost konvertera na nizim brzinama, ali ipak ce vracati struju u baterije. U Rijeci bez regenerativnog kocenja trebat ce pravo bogatstvo za kocnice...
Princip regenerativnog kocenja je jednostavan: Koristi se parazitni induktivitet namota motora (~150uH) za step-up pretvarac. Trik je u tome da isti izlazni stupanj invertera moze posluziti i za tu svrhu, dakle, motor se PWM-om kratko spaja a flyback diode u izlaznom stupnju vracaju generiranu struju u bateriju. Very Happy

A nagradno pitanje glasi: Kad će kontroler biti gotov i koliko će koštati? Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.