<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

LED velike snage i strujni izvori
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.6.2008. čet. 12:37    Naslov: LED velike snage i strujni izvori Citirajte i odgovorite

skace od srece stigle su!!!!

http://www.artas.hr/LED/LED.htm

1W ledice uredno rade i sa 700mA kao one od 3W Mig

10W i 20W LED imaju nazivni napon 14V ali mogu se spojiti direktno na 12V bateriju
Ipak za puni sjaj treba step-up pretvarac

100W LED radi na 35V

Zega, Pero..da li imate koju gotovu shemu za step-down/up pretvarace pogodne za ledice??..da ne izmisljamo toplu vodu Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
nisde

PostPostano: 5.6.2008. čet. 19:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo mi je frend poslal za u afto za ledice, al nemam vremena to složit; kolko bi tak nekaj koštalo? Žega?

http://www.coolcircuit.com/circuit/12v_to_3V/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.6.2008. čet. 20:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislio sam na PWM izvor konstantne struje Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
inch

PostPostano: 5.6.2008. čet. 20:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

.....

Zadnja promjena: inch; 6.6.2008. pet. 08:51; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
zega

PostPostano: 5.6.2008. čet. 21:18    Naslov: Re: LED velike snage i strujni izvori Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

1W ledice uredno rade i sa 700mA kao one od 3W

Rade rade, uvijek rade (isprobano vec davno) samo koliko dugo će tako radit, testiranje radnog vijeka od 100000sati traje a tog vremena nemam (osim kad se pretjera onda za 1000 sati znas samo tad je cesto kasno) Mig ...
Savjet instalirati na tablu vani (kao rasvjetu) cim prije nekoliko komada da rade non stop na 700mA pa ces znati...
EV je napisao/la:

10W i 20W LED imaju nazivni napon 14V ali mogu se spojiti direktno na 12V bateriju

100W LED radi na 35V

Zega, Pero..da li imate koju gotovu shemu za step-down/up pretvarace pogodne za ledice??..da ne izmisljamo toplu vodu Very Happy

Imas ih pun net, ja svaku shemu optimiziram ovisno o potrebi a dosad nisam optimizirao za tolike snage...
z
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.6.2008. čet. 21:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Usporedili smo LED od 1W i 3W
Imaju isti unutarnji otpor, svijetle istim intenzitetom sa 700mA i griju se isto
Za obje u papirima za pise max. 1A

Zadnja promjena: ogi; 5.6.2008. čet. 22:05; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.6.2008. čet. 22:02    Naslov: Re: LED velike snage i strujni izvori Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:

1W ledice uredno rade i sa 700mA kao one od 3W Mig

100W LED radi na 35V

Nikad ne radim s gotovim shemama, as mi je lakse proracunat novu (tako mogu koristiti materijal sto mi je pri ruci, tj. doma). Smile

Vec sam poceo konstruirati strujni pretvarac za 3W ledice s mogucnoscu regulacije osvjetljenja pa cu postati shemu cim ga zavrsim. Moram rijesiti rasvjetu ukuci cim prije, da me ne uhvati poskupljenje struje s neonkama, he he.
Za sada jos uvijek biram jezgru za to, nasao sam par komada E26/10, koje mi se cine idealne za step up. Jedini je problem kod 10W ledica da imaju malu peak struju, svega 1A tako da treba stavljati pi filter na izlaz regulatora. Naravno, namjeravam izvuci koeficijent iskoristenja od barem 90% te automatsko gasenje pri praznoj bateriji. Cool
Poslat cu ti narudzbu na pp, a kada sredim shemu, postat cu je. Nazalost, kratak sam s SG3525 pa cu ici s PIC12F675, koji mi se za ovakvu aplikaciju cini puno primjereniji (remote IR upravljanje, jednostavna sinkronizacija te manje vanjskih elemenata). Very Happy
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 5.6.2008. čet. 22:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da..kazu 1A ali ja sam je ganjao za probu i sa nekih 2-3A..jos uvijek radi kao nova

Mislim da je samo fora u tome sto tada vijek trajanja vise nije 100.000h nego puno manje

SG3525 je jeftin i jednostavan, napravit cemo nesto sa njime i stavit shemu
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.6.2008. čet. 22:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

EV je napisao/la:
Da..kazu 1A ali ja sam je ganjao za probu i sa nekih 2-3A..jos uvijek radi kao nova

Mislim da je samo fora u tome sto tada vijek trajanja vise nije 100.000h nego puno manje

Cesto i izdrze, ali treba postivat ca pise pod "absolute maximum ratings". Jedino na takav nacin si siguran da ce svaka ledica iz serije izdrzati puni radni vijek.
Drugi je problem i temperatura, ledica mora biti na dobrom hladnjaku as s porastom temperature vijek trajanja se drasticno rusi, a i isvjetljenje je nesto slabije.
[Vrh]
zega

PostPostano: 5.6.2008. čet. 22:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

haha 12F675 danas sam sa jednim razmisljao napraviti SMPS ali sam odustao (oce narucitelj 200KHz frekvu a oce finu regulaciju koju ovaj na toj frekvi ne omogucuje)...
z
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.6.2008. čet. 23:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
haha 12F675 danas sam sa jednim razmisljao napraviti SMPS ali sam odustao (oce narucitelj 200KHz frekvu a oce finu regulaciju koju ovaj na toj frekvi ne omogucuje)...
z

Hebi ga, sada sam pogledao u datasheet i 12F675 nema uopce TMR2, tj. nema PWM modul. S druge strane, ako idem na 16F627A, onda nema A/D pa sam opet nigdje...
Izgleda da nema druge nego se vratiti na 3525... Sad

Svejedno, probat cu jos nesto s internim komparatorom, cini mi se da bi se dalo ca rijesiti s regulacijom na Vref... Rolling Eyes
[Vrh]
zega

PostPostano: 6.6.2008. pet. 00:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni je problem sa 494, 3525 i 384x to kaj ne rade na 5v na koliko mora radit moj SMPS i mora biti efikasan i imati malu potrosnju...
tako da ce PWMctrl biti dual OP cini se...
z
[Vrh]
Pero

PostPostano: 6.6.2008. pet. 07:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
meni je problem sa 494, 3525 i 384x to kaj ne rade na 5v na koliko mora radit moj SMPS i mora biti efikasan i imati malu potrosnju...
tako da ce PWMctrl biti dual OP cini se...
z

Da probas sa 16F627A? PIC je dosta jeftin, a imas dva ugradjena komparatora te 8 bitni PWM. Mislim da cu ja s njim...
200kHz se moze izvuci iz njega, ali onda interni oscilator nece biti dovoljan as ce trebat ici na 20MHz...
Ako koristis OP, pripazi na slew rate, posebice ako izlaz radis s MOSFET-ima...
[Vrh]
nisde

PostPostano: 6.6.2008. pet. 10:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Niš ja ne kužim to kaj ste vi napisali!!! smijeh1 smijeh2 smijeh

Nego ovako; u kupaonici imam 3 halogenke koje tjera neki valda smps sa izlazom 12V izm. E sad bi ja na to htio tjerati ledice; imam grec(BYW61) za dobiti istosmjerno, ali kak da složim da ima 3,6V ? jel bi hodala ona shema odozgora kaj sam metnuo? Ili bi jednostavnije bilo napraviti novi smps koji daje 3,6V?Kolko bi to koštalo?
Zaboravih napomenuti da bi stavio 45 ledica od 100mA pa tu treba valda dosta struje Smile ; zakaj 45? 3x15 s time da od tih 15, 10 je warm white a 5 cold white jer mi je tak prirodnija svjetlost!!
[Vrh]
zega

PostPostano: 6.6.2008. pet. 10:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

cuj external osc ne ide jer raste part count, a stvar mora biti ultramala (o.5cm visina) no load currnet ispod 30ma, a efikasnost barem 70% frekva preko 200kila (radi suma) i tako, dosta specificno...
Sad rijesavam malu spulu a za drive imam mosfete sot23 FDN335 100 miliohma otvara na 2,5V pocne otvarat od 1,8V taj ce biti ko grom samo jos drive i spulu...
Sad na poslu vidim da je onaj pic 683 ali svejedno otpada jer i regulacija mora biti veoma fina a 8 bita je pregrubo (kaze cak i 10 bita mu ne odgovara) a i pusi se rezolucija na internom clocku...
z
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 1 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.