<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Hlađenje grijanjem
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
drazen

PostPostano: 3.6.2008. uto. 21:28    Naslov: Hlađenje grijanjem Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima! Evo, već zadnjih mjesec dva skoro redovno dlazim na ovaj forum kao gost. Sadžaj mi je izuzetno interesantan, a kruna svega su izvedbe planiranih zadaća. Iako nisam ljubtelj automobila, najviše me impresionirao rad VladeKa koji pokazuje odlike vrsnog konstruktora: kontinuitet, primjena rješenja, izrada i elaborat! Stvarno super! respekt
Zašto sam se odlučio registrirati? Da puno ne drvim, evo jednostavnog ogovora: ne da mi spavati to što mi sunce zagrijava stan (zadnji kat, ravni krov, loša izolacija) a ja da bi rashladio stan, opet moram nešto grijati!
Svjestan sam da današnja rješenja nisu isplativa, ali čini se da želim isto što i vi: određen stupanj neovisnosti od današnje "službene" ponude energenata.
Za sada, najviše me kopka usputna Čubieva priča o apsorbcijskom sistemu hlađenja: naime, zanima me princip rada i neko tehničko rješenje. Probah googlati, ali niš...pa bi vas molio pomoć.
Hvala!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
windman

PostPostano: 3.6.2008. uto. 21:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

tebi treba dizalica topline.
pogle pod http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=32
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
inch

PostPostano: 3.6.2008. uto. 22:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

vidi pod; 'solarno hlađenje' Rolling Eyes
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 3.6.2008. uto. 22:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao Drazen! Smile

Pretpostavljam da zelis nesto jednostavno ali pogledaj ovo:

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
drazen

PostPostano: 4.6.2008. sri. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dečki, hvala na linkovima i idejama.
@EV
Djelomice si u pravu kad si pretpostavio da želim nešto jednostavnije. Nije mi toliko jednosavnost važna (iako je poželjna lol ) nego gabariti. Čovjek govori u tonama, a ja sam na vrhu zgrade. Drugo, njegova kuća (procjenio sam po nacrtu u filmu ima 200+ kvadrata) i koristi toplinu za proizvodnju struje. Ma ja bi bio zadovoljan sa četvrtinom gabarita, samo da ne moram ništa uštekavati u 220. Sve prikazane komponente sustava moram imati (grijanje, akumuliranje/čuvanje....) tako da se sa smanjenjem gabarita neće smanjiti kompliciranost nego iskoristivost Mad . E, a pošto nisam na 220, baš be briga za iskoristivost (hm, ali ipak da radi ). Smile
[Vrh]
Sigy

PostPostano: 4.6.2008. sri. 22:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dečki, sad mi jedna stvar pala na pamet! Često sam na polju to koristio, a vi dajte ideju kako to primjeniti u kući ili stanu!
Bocu sa vodom umotam u mokru krpu, i kad dok se krpa osuši voda je hladna... Naravno da kuću ne možemo umotati u krpu,ali kako to praktično primjeniti??
[Vrh]
bezkomentara

PostPostano: 4.6.2008. sri. 22:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sigy je napisao/la:
Dečki, sad mi jedna stvar pala na pamet! Često sam na polju to koristio, a vi dajte ideju kako to primjeniti u kući ili stanu!
Bocu sa vodom umotam u mokru krpu, i kad dok se krpa osuši voda je hladna... Naravno da kuću ne možemo umotati u krpu,ali kako to praktično primjeniti??

Meni na pamet pada posaditi zelenilo oko kuće? :-)
[Vrh]
Sigy

PostPostano: 4.6.2008. sri. 22:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

bezkomentara je napisao/la:
Sigy je napisao/la:

Meni na pamet pada posaditi zelenilo oko kuće? :-)

A na 6 katu npr?
[Vrh]
drazen

PostPostano: 5.6.2008. čet. 07:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim da se ide na klasiku. Ajmo probati malo nešto sasvim drugačije.

http://www.pdbuchan.com/ranque-hilsch/ranque-hilsch.html

Ima li tko nekih iskustava sa Ranque-Hilsch-om? Shocked
[Vrh]
inch

PostPostano: 5.6.2008. čet. 09:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako je kuća objekat dobro izoliran, tad centralno grijanje ljeti može hladiti..pogotovo toplinska pumpa. (20 stupnjeva sobnih bez problema dobiješ)
[Vrh]
bezkomentara

PostPostano: 5.6.2008. čet. 10:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
ako je kuća objekat dobro izoliran, tad centralno grijanje ljeti može hladiti..pogotovo toplinska pumpa. (20 stupnjeva sobnih bez problema dobiješ)

Aha... pasivna kuća definitivno... no, u prosjeku kuće nisu čak ni približno niskoenergetske... Rolling Eyes
[Vrh]
drazen

PostPostano: 5.6.2008. čet. 11:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:

hm... u zgradi sam, dodatno sam izolirao vanjske zidove koliko sam mogao, ravni krov ne smijem, radijatori su priključeni na zajedničku štrangu i mogu imati jedino preblema ako petljam s njima (ne tehničkih Sad ).

Ideja je postaviti na ravni krov kolektore (bilo kakve) pa bi s tim dobio već nešto nižu temperaturu, a energiju koju dobijem, koristio bi za dodatno hlađenje. Sa Ranque-Hilsch efektom bi dobio i mogućnost grijanja zimi (kak god je izolacija loša po ljeti, ista mi je i po zimi).
Problem je što kod te cijevi ne mogu nigdje naći stupanj korisnosti ili bilo kakav proračun.
[Vrh]
inch

PostPostano: 5.6.2008. čet. 13:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

bezkomentara je napisao/la:

Aha... pasivna kuća definitivno... no, u prosjeku kuće nisu čak ni približno niskoenergetske... Rolling Eyes

a onda se uštekaš u zid i hladiš periferno jednu prostoriju, to je najveći trošak ali možda se i isplati više no preuređivanaj cijele kuće i ulaganaj u ne jeftin sustav.
[Vrh]
inch

PostPostano: 5.6.2008. čet. 13:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

drazen je napisao/la:

hm... u zgradi sam, dodatno sam izolirao vanjske zidove koliko sam mogao, ravni krov ne smijem, radijatori su priključeni na zajedničku štrangu i mogu imati jedino preblema ako petljam s njima (ne tehničkih Sad ).

Ideja je postaviti na ravni krov kolektore (bilo kakve) pa bi s tim dobio već nešto nižu temperaturu, a energiju koju dobijem, koristio bi za dodatno hlađenje. Sa Ranque-Hilsch efektom bi dobio i mogućnost grijanja zimi (kak god je izolacija loša po ljeti, ista mi je i po zimi).
Problem je što kod te cijevi ne mogu nigdje naći stupanj korisnosti ili bilo kakav proračun.

to sve imaš za nabaviti, čak i kod nas, potražiš pod 'solarno hlađenje i eto ti apsorbcije...najbolje da stanuješ u kući tad b mogao sadnjom drveća to ublažiti, ovako te u zgradi vjerojatno prži..a da i krov izoliraš već je hladnije, da nekažem da posadš vrt gore.

a koliko košta e to neznam ali sigurno nije jeftino, a ako bi htio po principu sam svoj majstor, a mislim da nije to baš lako jer termodinamička postrojenja su najteža za izvesti, pogotovo ove nove tehnologije solar isl. gdje se svaki wat snage štedi.

(inače prvi put čujem za ovaj efekt koji si naveo, možda se to u fizici vodi pod drugim nazivom, pogledat ću)
[Vrh]
drazen

PostPostano: 5.6.2008. čet. 18:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="inchto]
a koliko košta e to neznam ali sigurno nije jeftino, a ako bi htio po principu sam svoj majstor, a mislim da nije to baš lako jer termodinamička postrojenja su najteža za izvesti, pogotovo ove nove tehnologije solar isl. gdje se svaki wat snage štedi. [/quote]

Ma da, zato tražim neki kompromis a i nekakvu "profitabilnost".

[quote="inchto]
(inače prvi put čujem za ovaj efekt koji si naveo, možda se to u fizici vodi pod drugim nazivom, pogledat ću)[/quote]

Gledaj, nisam ja prepametan, tek sam neki dan (doslovno) saznao za taj efekt. Uspio sam čak i naći neku dokumentaciju. Ideja je slijedeća: koliko toliko zatvoreni balkon hladiti sa niskim protokom 4-5 stupnjeva hladnijeg zraka i to (recimo) ventilatorom koji radi na fotonaponske ćelije koje su na krovu. S tim dobivam dvostruko: na krovu mi ne prži po tolikoj površini a uz relativno malu energiju pokušavam čuvati temperaturu stana. problem je u tome što nigdje nemam "matematiku". Znam iz tablica da sa 2atm mogu dobiti na izlazu temperaturu i 20 stupnjeva nižu od ambijenta, ali ne znam volument tog hladnog zraka što mi je za optimizaciju izuzetno bitno.
Mislim da će "raditi" stare plastične kanalizacijske cijevi i usisavač za početak (za neko mjerenje) Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.