<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Grijanje nove kuće!
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Roman

PostPostano: 16.4.2019. uto. 07:12    Naslov: Grijanje nove kuće! Citirajte i odgovorite

Pozdrav, kolega sa posla planira izgraditi novu kuću u dvije etaže od cca 180 m2 i zanima ga grijanje te kuće pomoću solarnih kolektora. Može li miu netko od vas koji se bolje kužite od mene u to reći koliko bi trebao solarnih kolektora i kakvih (običnih ili vakumskih) kako bi mogao koristiti sunce za grijanje.

Kolega planira izgraditi kuću na dvije etaže bez podruma i tavana jer bi krov bio ravan. Površina krova bi bila cca 90 m2 a orijentacija i tako nije bitna budući da je ravni krov. Zahvaljujem u njegovo ime.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
josip024

PostPostano: 16.4.2019. uto. 11:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam ziher da mu je to baš najracionalnija ideja.

mišljenja sam da je bolje neka dizalica topline ili slično.

kolektori se stavljaju gdje je potrebna topla voda ljeti i daju cca otprilike 400W po kvadratu govorim o ljetnim mjesecima.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 16.4.2019. uto. 12:28    Naslov: Re: Grijanje nove kuďż˝e! Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Pozdrav, kolega sa posla planira izgraditi novu ku�u u dvije eta�e od cca 180 m2 i zanima ga grijanje te ku�e pomo�u solarnih kolektora. Mo�e li miu netko od vas koji se bolje ku�ite od mene u to re�i koliko bi trebao solarnih kolektora i kakvih (obi�nih ili vakumskih) kako bi mogao koristiti sunce za grijanje.

Kolega planira izgraditi ku�u na dvije eta�e bez podruma i tavana jer bi krov bio ravan. Povr�ina krova bi bila cca 90 m2 a orijentacija i tako nije bitna budu�i da je ravni krov. Zahvaljujem u njegovo ime.

Bio je prije nesto godina slican eksperiment u Austriji gdje su napravili kucu oko ogromnog spremnika za vodu (promjer 2-3 metra, visina kroz cijelu kucu) i stavili puno solarnih panela (deseci m2) za toplu vodu.

Prema ocekivanjima, zakljucak je bio da to nije dovoljno kroz zimu tj. da treba dodatno grijanje.
[Vrh]
BB

PostPostano: 16.4.2019. uto. 17:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ili konktaktiraj ovog čovjeka (ako je još među živima) https://www.hrastovic-inzenjering.hr/primjena-energije/video/video/srbija-badnjevci-suncani-to-koncentrator.html
[Vrh]
max

PostPostano: 16.4.2019. uto. 21:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Predmnijevam da je kontinentalna klima:Da gradim ponovno kuću samo električno grijanje nikakvo vodeno. Možda samo pufer PTV i to električni grijači i ako je slaba izolacija onda dizalica topline. PV moduli bez konkurencije, koji vakuumski ? pločasti samo ljeti a pregrijavanje kad si odsutan .. ma problemi ..Uskoro će i baterje biti jeftinije od puferra Rolling Eyes Ako solar onda fotonapon Cool i da. zimi kad ti treba sunce njega nema Wink Jadran druga priča...
[Vrh]
zega

PostPostano: 17.4.2019. sri. 02:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prostorna orijentacija, prozori na jugu i nadvoj za sjenu ljeti, uostalom nek skopira ovo (samo nek preracuna koliko mu cm nadvoja treba da sjeni juzni zid/prozor ljeti...

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
max

PostPostano: 17.4.2019. sri. 04:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje bilo grijanje, a ne hlaženje ljeti. Da, uskoro veći problem hlađenja ljeti nego grijanja ili ? Very Happy
[Vrh]
BB

PostPostano: 17.4.2019. sri. 07:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Pitanje bilo grijanje, a ne hlaženje ljeti. Da, uskoro veći problem hlađenja ljeti nego grijanja ili ? Very Happy

ima veze i sa grijanjem, kod mene kući streha je prilično velika, ne zaklanja zimsko sunce koje je nisko na horizovnu pa se ugrije ujutro i bez grijanja (vatra, pelet), a ljeti je fino rashladno jer sunce se popne brzo na nebo...

Zbog toga ne kontam novu modernu gradnju gdje su strehe 1cm, nema zaštite od sunca, mraza, prljaju se fasade (zgrada stara godinu a kao da joj je 30).
[Vrh]
Roman

PostPostano: 17.4.2019. sri. 10:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem u njegovo i svoje ime na odgovorima i savjetima.
Može li mi netko pobliže objasniti oko te dizalice topline, očito mu solarno neće biti dovoljno za grijanje ali on je i tako mislio dogrijavati pa bi to mogao i sa dizalicom topline. Sada mi je na pamet pala jedna ideja, znam da dizalica topline koristi toplinu vode iz bunara a kako bi bilo da na ulaz dizalice topline dopremi predgrijanu vodu iz solarnih kolektora. a na izlazu je opet provesti kroz solarne kolektore na predgrijavanje. Da li bi to bilo svrsishodno?
[Vrh]
josip024

PostPostano: 17.4.2019. sri. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

vidio sam jednu samogradnju di je lik zakopao cijevi po dvorištu sad se ne sjećam koja dubina i pomoću starih malo dorađenih klima uređaja koji je koristio kao izmjenjivač topline uzimao toplinu za zidno grijanje, nije htio podno zbog dizanja prašine. to sve sam vidio dok je još bilo u pokusnom stanju sad navodno sve složeno i navodno sa sitno struje grije cijelu kuću.

ako me pamčenje služi pričao je o stalnih 17 stupnjeva vode u tim cijevima pod zemljom i uz parsto vata potrošnje klime da će grijati cijelu kuču. čak je pričao da će složiti i hlađenje kuće. davno je to bilo a i gospodina ne poznam slučajno sam se zatekao jer je od kolegic klinac išao s njegovim klincem u školu.

ne trebam napominjati da su ga svi od susjeda čudakom smatrali.

u biti voda iz cijevi u zemlji je odvojeni krug od vode u grijanju kuće, tako da sad ne mogu reći kako bi to funkcioniralo da se spaja na kolektore još.

ovo sve gore navedeno je kako sam ja to vidio i zaključio. trebalo bi detaljnije istražiti i s nekim tko se dobro kuži razgovarati. moje rijeći shvatite samo kao ideju ako može pomoći ali prije bilokakve akcije raspitajte se kod ljudi koji znaju.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 17.4.2019. sri. 14:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

josip024 je napisao/la:
ako me pamčenje služi pričao je o stalnih 17 stupnjeva vode u tim cijevima pod zemljom i uz parsto vata potrošnje klime da će grijati cijelu kuču

Stalna temperatura zemlje (na barem 1-2m dubine) je ispod 10C.
[Vrh]
max

PostPostano: 17.4.2019. sri. 16:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

josip024 je napisao/la:
... nije htio podno zbog dizanja prašine. ...
lol
ko ravnozemljaši protiv fizike
[Vrh]
zega

PostPostano: 18.4.2019. čet. 06:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:

Sa ovoliko prozora ako vidis sunce fino grije zimi kad je sunce nisko sve ide u kucu!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
dak0001

PostPostano: 18.4.2019. čet. 07:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
josip024 je napisao/la:
ako me pamčenje služi pričao je o stalnih 17 stupnjeva vode u tim cijevima pod zemljom i uz parsto vata potrošnje klime da će grijati cijelu kuču

https://www.hrastovic-inzenjering.hr/34-hrastovic/savjeti/64-zemni-kolektori.html
Ovdje je, mislim, sve o tome.
Čitao sam davno negdje, da je neki čovjek za grijanje po zimi koristio vanjski bazen.
Površinu popločio stiroporom i pokrio sa crnom folijom.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 18.4.2019. čet. 13:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
josip024 je napisao/la:

Na 1,7 metra dubine najniža je 13°c.
Podkapelski dio.
Mjereno tokom 3 godine. Pouzdano znam.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.