<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

ON grid sustav
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
grujo

PostPostano: 2.4.2019. uto. 14:04    Naslov: ON grid sustav Citirajte i odgovorite

Pozdrav ekipo

Imam pitanje vezano za ON grid sustav , dali je moguce s ovim novim digitalnim brojilima da imas ON grid od recimo 1 kW i da pumpas visak struje nazad u mrezu , naravno jedno do 70% od prosjecne potrosnje a da ne vadis sve papire i slicna sr..a , jel elektra pravi probleme sa time ili se bas moraju vaditi svi papiri ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 2.4.2019. uto. 14:33    Naslov: Re: ON grid sustav Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:
Pozdrav ekipo

Imam pitanje vezano za ON grid sustav , dali je moguce s ovim novim digitalnim brojilima da imas ON grid od recimo 1 kW i da pumpas visak struje nazad u mrezu , naravno jedno do 70% od prosjecne potrosnje a da ne vadis sve papire i slicna sr..a , jel elektra pravi probleme sa time ili se bas moraju vaditi svi papiri ?

Ono sto sigurno funkcionira je pametni inverter sa senzorom struje iz mreze, pa da proizvodi samo onoliko struje koliko se trenutno trosi (tj. malo manje) - sto znaci da bi u takvom sustavu trebao rihtati vece potrosace (perilica, susilica, sudjerica...) da rade po danu kad je dobra proizvodnja, a eventualni visak usmjeriti za grijanje vode.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 3.4.2019. sri. 08:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najvise bi volio kada bi mogao nakaciti 3 mala invertera po 1 kW , tako da vratim jedno 70% potrosenog u mrezu , ako je to moguce s ovim brojilima ?
[Vrh]
Cose

PostPostano: 3.4.2019. sri. 09:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:
Najvise bi volio kada bi mogao nakaciti 3 mala invertera po 1 kW , tako da vratim jedno 70% potrosenog u mrezu , ako je to moguce s ovim brojilima ?

Ne, u tome i je fora - ta nova brojila ne dozvoljavaju da vratis struju u mrezu tj. ti vratis u mrezu ali ona to ne zabiljeze na nacin da ti smanje potrosene kWh. To je moglo samo sa starim analognim brojilima.

Zato je za najbolje iskoristenje panela bitno imati inverter koji ce mjeriti potrosnju iz mreze i tome prilagoditi svoju izlaznu snagu da struja ne ide u mrezu, a ti se onda moras tome prilagoditi na nacin da kad ima sunca trosis proizvedenu struju.
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 3.4.2019. sri. 09:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno. Prije mjesec i pol sam malo experimetirao, pa uključio preko vikenda 2 panela na on grid.
Slijedeći tjedan su me zvali, da kaj to radim i poslali ispis, 5 KWh sam im vratio.
Srećom (još) bez posljedica.
Znači ili ugovor s njima ili off grid sa baterijama ili on grid sa limiterom ... nema četvrtog
[Vrh]
grujo

PostPostano: 3.4.2019. sri. 10:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Majku im lopovsku Razz

Znali netko proceduru za spajanje grid sistema te trosak prema elektri i slicna sranja od papirologije , kako to racunaju , kw za kw ili kako vec ide ?

Koja je cjena tih inteligentnih invertera koji mjere potrosnju ?
[Vrh]
debeli

PostPostano: 3.4.2019. sri. 10:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:
Majku im lopovsku Razz

Znali netko proceduru za spajanje grid sistema te trosak prema elektri i slicna sranja od papirologije , kako to racunaju , kw za kw ili kako vec ide ?

Ukupno trebaš jedan papir od HEP ODS, košta 1300 HRK i dobiješ brojilo koje mjeri potrošnju i proizvodnju.

Nakon toga potpisuješ ugovor sa otkupljivaćem. Plaćaju po cca 80 % od prodajne cijene, ali samo do količine potrošenog. Ako proizvedeš više onda je savim druga priča.

Ili potpuno bez papirologije on grid inverter sa limiterom, bez ikakog slanja u mrežu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
grujo

PostPostano: 3.4.2019. sri. 10:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
grujo je napisao/la:
Majku im lopovsku Razz

Ukupno trebaš jedan papir od HEP ODS, košta 1300 HRK i dobiješ brojilo koje mjeri potrošnju i proizvodnju.

Nakon toga potpisuješ ugovor sa otkupljivaćem. Plaćaju po cca 80 % od prodajne cijene, ali samo do količine potrošenog. Ako proizvedeš više onda je savim druga priča.

Ili potpuno bez papirologije on grid inverter sa limiterom, bez ikakog slanja u mrežu.

Dali znas mozda koja je ta cjena o kojoj se prica ?
[Vrh]
grujo

PostPostano: 3.4.2019. sri. 17:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

https://www.hep.hr/ods/korisnici/kupac-s-vlastitom-proizvodnjom/29

Ako sam dobro shvatio platit ce mi 90% od cjene struje koju ja placam kad uzimam od njih sa tim da mi u tu cjenu ne ulaze svi oni troskovi za distribuciju , obnovljive izvore i slicno vec samo gola cjena struje , znaci cca 45 lipa po kW * 0.9 = cca 40 lipa po kilovatu .
Ako imam 5 kW kolektora i da 6 sati na dan upumpavam sve njima dobijem cca 30 kWh , znaci to mi je cca12 kn ili 450 kn mjesecno max, jesam dobro razumio ?

Ako je to tako zanima me koja budala ce onda investirati u takvu elektranu , to se ne moze vratiti ni za 30 godina a kamoli za 5 ili 6 kako oni pricaju .
[Vrh]
debeli

PostPostano: 3.4.2019. sri. 17:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisi baš dobro računao :

1.) Cijena rabljenih ispravnih fotopanela je cca 0,9 do 1 hrk po w

2.) Ne plaćaš struju

3.) Nešto malo zaradiš

4.) Efikasnost fotopanela je cca 50-60 % od nazivne snage

Uglavnom isplati se, ali ako si sam kupuješ rabljenu opremu i sam montiraš, i uz to obavezno svi paneli moraju biti idealno orijentirani na južnu stranu .
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
grujo

PostPostano: 3.4.2019. sri. 18:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Nisi baš dobro računao :

1.) Cijena rabljenih ispravnih fotopanela je cca 0,9 do 1 hrk po w

2.) Ne plaćaš struju

3.) Nešto malo zaradiš

4.) Efikasnost fotopanela je cca 50-60 % od nazivne snage

Uglavnom isplati se, ali ako si sam kupuješ rabljenu opremu i sam montiraš, i uz to obavezno svi paneli moraju biti idealno orijentirani na južnu stranu .

Nisam ni racunao , pitao sam dali sam dobro razumio Smile

Novi su cca 5k po W ?
Polovni 1 kn po W ?

Imam 60 kvadrata krova na kuci idealna juzna strana , jos cca 40 kvadrata ce biti juzna strana li izmedju objekata , recimo 70% iskoristivost svjetla .
Istocna strana 60 kvadrata + 35 kvadrata .
Zapadna strana 35 kvadrata .

Pitanje je sad , ako stavim 10 kW panela , iz iskustva za slavoniju ( zapadno ako netko zna ) ili prosjek za hrvatsku , koliko mogu ocekivati proizvodnje ljeti , zimi , jesen , proljece ?

Ja u prosjeku trosim cca 13-15 kWh na dan , koliko bi mi onda recimo mogla biti ta neka manja zarada ako bi isao na net metering sistem ?

Ako netko zna ili ima iskustva slobodno neka napise .
[Vrh]
max

PostPostano: 3.4.2019. sri. 20:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

od ove godine postoji net-metering, od 2015.g. kupac sa vlastitom proizvodnjom, od 2007. povlašteni i u sustavu poticaja.
Samo uz poticaje ti se isplati investirati u solar, al za to ipak moraš imati političke veze plazi jezik
Tako uz net-metering nema zarade već gubitak od 20%
kupac sa vlastitom proizvodnjom gubitak ovisno koliko više isporučiš nego potrošiš pa tako u ljetne mjesece preko 50%, naime otkupna cijena je omjer između preuzete i predane...
jedino kad si u sustavu poticaja onda he, he 1.91kn/kWh do 10kW odnosno 1.70 do 30kW isplativost unutar dvije godine, a onda 10-ak godina čista zarada, to te ja pitam
[Vrh]
grujo

PostPostano: 4.4.2019. čet. 12:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
od ove godine postoji net-metering, od 2015.g. kupac sa vlastitom proizvodnjom, od 2007. povlašteni i u sustavu poticaja.
Samo uz poticaje ti se isplati investirati u solar, al za to ipak moraš imati političke veze plazi jezik
Tako uz net-metering nema zarade već gubitak od 20%
kupac sa vlastitom proizvodnjom gubitak ovisno koliko više isporučiš nego potrošiš pa tako u ljetne mjesece preko 50%, naime otkupna cijena je omjer između preuzete i predane...
jedino kad si u sustavu poticaja onda he, he 1.91kn/kWh do 10kW odnosno 1.70 do 30kW isplativost unutar dvije godine, a onda 10-ak godina čista zarada, to te ja pitam

Da ali naravno to ne ide vise tako da svjesno ulazes da imas 20% minusa , buhhhaaaaaa .
Ici cu na ofgrid i caos nek se jebu , kad fali samo na prekidac presaltam na mrezu a oni neka se jebu sami sa sobom ocito
[Vrh]
Cose

PostPostano: 4.4.2019. čet. 14:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:
max je napisao/la:
od ove godine postoji net-metering, od 2015.g. kupac sa vlastitom proizvodnjom, od 2007. povla�teni i u sustavu poticaja.
Samo uz poticaje ti se isplati investirati u solar, al za to ipak mora� imati politi�ke veze plazi jezik
Tako uz net-metering nema zarade veďż˝ gubitak od 20%
kupac sa vlastitom proizvodnjom gubitak ovisno koliko vi�e isporu�i� nego potro�i� pa tako u ljetne mjesece preko 50%, naime otkupna cijena je omjer izme�u preuzete i predane...
jedino kad si u sustavu poticaja onda he, he 1.91kn/kWh do 10kW odnosno 1.70 do 30kW isplativost unutar dvije godine, a onda 10-ak godina �ista zarada, to te ja pitam

Da ali naravno to ne ide vise tako da svjesno ulazes da imas 20% minusa , buhhhaaaaaa .
Ici cu na ofgrid i caos nek se jebu , kad fali samo na prekidac presaltam na mrezu a oni neka se jebu sami sa sobom ocito

Inverter sa limiterom sve to rjesava, a ne moras imati baterije koje moras imati za cisti off-grid (ako krenes racunati onda dodjes do toga da i baterije nisu zanemariva stavka u kalkulaciji).

Tvoje je samo da potrosace (npr. vesmasina i sudjerica) palis po danu umjesto po noci - a po ljetu, kad ima najvise sunca, imas jos i klimu koja uglavnom radi preko dana.
[Vrh]
dak0001

PostPostano: 4.4.2019. čet. 15:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
grujo je napisao/la:
max je napisao/la:
od ove godine postoji net-metering, od 2015.g. kupac sa vlastitom proizvodnjom, od 2007. povla�teni i u sustavu poticaja.
Samo uz poticaje ti se isplati investirati u solar, al za to ipak mora� imati politi�ke veze plazi jezik
Tako uz net-metering nema zarade veďż˝ gubitak od 20%
kupac sa vlastitom proizvodnjom gubitak ovisno koliko vi�e isporu�i� nego potro�i� pa tako u ljetne mjesece preko 50%, naime otkupna cijena je omjer izme�u preuzete i predane...
jedino kad si u sustavu poticaja onda he, he 1.91kn/kWh do 10kW odnosno 1.70 do 30kW isplativost unutar dvije godine, a onda 10-ak godina �ista zarada, to te ja pitam

Inverter sa limiterom sve to rjesava, a ne moras imati baterije koje moras imati za cisti off-grid (ako krenes racunati onda dodjes do toga da i baterije nisu zanemariva stavka u kalkulaciji).

Tvoje je samo da potrosace (npr. vesmasina i sudjerica) palis po danu umjesto po noci - a po ljetu, kad ima najvise sunca, imas jos i klimu koja uglavnom radi preko dana.

Sve to štima, kad ima netko u kući, tko će tu struju trošiti.
Kod mene preko dana nema nikoga, tak da to za mene nije opcija.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.