<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pimp My ZAPI
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Eustahije

PostPostano: 22.11.2018. čet. 10:53    Naslov: Pimp My ZAPI Citirajte i odgovorite

Iako sam si složio jedan kontroler od nule sa sinhro ispravljanjem, 1000A izlaza, 400V ulaz, kad sam otvorio Zapija, zapravo sam bio iznenađen koliko je dobro izveden.

Umjesto da svoj kontroler upristojim do kraja (kutija, konektori, ostale sintnice). Odlučio sam nabrijat zapija koliko je to moguće.

Najzanimljivije od svega je činjenica koliko je elektronika napredovala na nivou komponenata u posljednjih 20g.

Originalni FET ima otpor 50mOhm, novi je 9mOhm (dakle <5X otpor vođenja)
Originalna brza silicijska dioda ima pad napona 1.3 i 30A max struju na 50% vremena. Nova je scottky, dakle neusporedivo brža, pad napona joj je 0.7V I max struja 60A konstantno.
Kondenzatori su bili 1000uF, 100V, novi su 1200uF 200V (cca 5X veća energija).
Fet Driver je 4A original, danas u istom kućištu dolazi 14A.
Danas postoje MLCC kondenzatori ogromnih kapaciteta koji uopće tada nisu bili u igri.

Sve u svemu, uz zamjenu Dioda, Fet-ova, Kondenzatora, te nekolicine otpora i dodavanjem vanjskog linearnog regulatora napajanja, Zapi sada može progutati 180V pri teoretski čak 4X veću struju uz manje zagrijavanje. Naravno testom treba potvrditi.

Trenutno je isproban (na žarulju), a kad skupim malo veći stash baterija, bit će test i u autu.

Originalna ploča.

Originalni tranzistori.

Originalni kondići.

Ploča bez kondića

Novi set pristigao iz mousera

Novi elko, dodani i MLCC kondići direct na drain fetova 10u 200V.

Malo tweaka ja po logičoj ploči, izmjena otpora za povećanje mjernog opsega komparatora, te zamjena mosfet drivera.

Ako se ispostavi da je ovo uspješna modifikacija, nabrijavanje kratkog zapija sa 100V 400A na 200V 1000A za nekih 150€ dodatnog materijala će biti najispaltivija kontroler opcija.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lisicakm

PostPostano: 22.11.2018. čet. 14:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

wao , svaka čast Smile , pratim s guštom Smile
Nekako sam vjerovao da se zapi može pošteno naturpijat Cool
[Vrh]
Cose

PostPostano: 25.11.2018. ned. 00:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Genijalno - low cost kontroler za mini White Zombie. Very Happy

Da li to znaci da bi dugi ZAPI (600A) mogao davati blizu 1500A?
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 26.11.2018. pon. 11:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, po simulacijama ispada da niti 1400A nije problem za velikog zapija. Ne izlazi se izvan "Safe Operating Area" komponenata.
Npr pri 1000A, za Switching loss imamo 96W disipacije, a za vođenje imamo 450W pri punom gasu (dok samo fetovi vode) ili 700W pri startu (dok diode vode).

Strah me zapravo nekih nepredviđenih problema tipa nejednakog rasporeda tih struja po komponentama, hoće li to bakar na PCB izdržat i sl.

Npr, spalio sam jedan novi FET za vrijeme proba. ZAPI pri startu iz mosfet drivera ispljune nekih 4.5V u trajanju od 2ms. To nije nešto bitno uključilo stare tranzistore, ali ovi novi su na tom naponu gatea bili taman na pola uključeni.
Kako je trošilo u tom trenu bila hrpa H4 žarulja (koje imaju neke miliomske otpore dok su hladne), napon od 150V i nisam stavio serijski induktivitet (a trebao sam da glumi motor), pri startu je FET otišao u šlus.

Prva proba će biti na tvorkičkih 600A a poslije ću se igrat sa senzorom struje Very Happy
[Vrh]
Argor

PostPostano: 26.11.2018. pon. 15:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Navija Odlično!
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 1.4.2019. pon. 13:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Update.

Nažalost, nakon "ubrzanja" switchanja, logika je lagano ludila I blesirala se.

Rješenje, nova logička ploča, trenutno u rohbau izdanju, ali uskoro ide novi PCB.

Testirano na 120V / 850A sa samo 12 od 20 tranzistora (neki su nastradali usput)

https://files.fm/u/6tcevssp
[Vrh]
Cose

PostPostano: 2.4.2019. uto. 14:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Update.

Na�alost, nakon "ubrzanja" switchanja, logika je lagano ludila I blesirala se.

Rje�enje, nova logi�ka plo�a, trenutno u rohbau izdanju, ali uskoro ide novi PCB.
...
Testirano na 120V / 850A sa samo 12 od 20 tranzistora (neki su nastradali usput)

Na kraju ce to biti skoro skroz novi kontroler.
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 3.4.2019. sri. 09:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zapravo da, ali bit će potpuno up to date.
Imati će hrpu featurea koji će pojednostavniti elektriku. Hrpu stvari za koje su trebali neki dodatni releji i moduli će se sada hendlat u kontroleru.
Npr,
Izlaze za:
Precharge relej
Glavni relej
brojač okretaja
Traction control
puno bržu real time komunikacju sa GUI monitorom.
Sam kontroler će mjeriti sve parameter baterije i motora, napone, struje, temperature, snage, potrošnje..

Imati će još vise dijagnostike od originalnog zapija.
Torque limiter za npr vožnju unatrag
Onemogućavanje pokretanja za vijeme punjenja
Ulaz za RPM sensor, limit RPM-a
itd itd..

Inače, kretanje u 4toj brzini sa 850A je zbilja katapultiranje. Mislim da struje vise od 1kA stvarno nemaju smisla. Barem ne za ove naše preinake za svakodnevnu vožnju.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 3.4.2019. sri. 09:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Zapravo da, ali bit �e potpuno up to date.
Imati �e hrpu featurea koji �e pojednostavniti elektriku. Hrpu stvari za koje su trebali neki dodatni releji i moduli �e se sada hendlat u kontroleru.
Npr,
Izlaze za:
Precharge relej
Glavni relej
brojaďż˝ okretaja
Traction control
puno br�u real time komunikacju sa GUI monitorom.
Sam kontroler �e mjeriti sve parameter baterije i motora, napone, struje, temperature, snage, potro�nje..

Imati �e jo� vise dijagnostike od originalnog zapija.
Torque limiter za npr vo�nju unatrag
Onemogu�avanje pokretanja za vijeme punjenja
itd itd..

Ina�e, kretanje u 4toj brzini sa 850A je zbilja katapultiranje. Mislim da struje vise od 1kA stvarno nemaju smisla. Barem ne za ove na�e preinake za svakodnevnu vo�nju.

Ako jos dodas par stvari o kojima smo pricali na onoj kavi - to ce biti totalni avion. palac

Prva stvar bi bila SepEx kontrola - sa time bi se nesto smanjila potrosnja, povecao okretni moment na visim okretajima, dobio veci broj okretaja i ne bi trebali glomazni releji za rikverc i regen.

Druga stvar je punjenje baterija preko kontrolera - tako vise ne bi trebao vanjski punjac (skupo, veliko i tesko), a mogao bi i regulirati snagu punjenja, npr. 2kW za obicnu uticnicu pa do 20kW na Type2 3F punionicama.

Recimo, ovako to ima rijesn Zoe:

Ovdje je opis:

https://canze.fisch.lu/charger-design/
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 4.4.2019. čet. 08:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče sepexa, to je vrlo jednostavno ako imamo namot prilagođen za sepex.
Većina naših motora su serijski. To znači da pričamo o strujama pobude od cca 300A i naponim do 5V.
Da bi imali neku dobru iskoristivost, treba neki trafo i sihro ispravljanje. Što se toga tiče, mislio sam napraviti jedan eksperiment i složiti neku modul koji bi zapravo bio drito na motoru spjen na pobudu statora i pumpao tih par stotina ampera. Možda s pokaže OK.

Ovakav tip punjača bi šljakao, ali treba dodati onaj prvi PFC stage da sve digne na 400V, a onda motor i kontroler preuzimaju dalje. To mi je u drugom planu jer sam pronašao neka robusna serverska napajanja 3kW po cca 50$.
Nakon toga mi se baš i ne isplati kemijat jer za 300$ imam 18kW. Trenutno testiram 2 kom, ali vidim da ih ima po ebayu po Europi i svako malo se nađe povoljnih.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 4.4.2019. čet. 14:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
�to se ti�e sepexa, to je vrlo jednostavno ako imamo namot prilago�en za sepex.
Ve�ina na�ih motora su serijski. To zna�i da pri�amo o strujama pobude od cca 300A i naponim do 5V.
Da bi imali neku dobru iskoristivost, treba neki trafo i sihro ispravljanje. �to se toga ti�e, mislio sam napraviti jedan eksperiment i slo�iti neku modul koji bi zapravo bio drito na motoru spjen na pobudu statora i pumpao tih par stotina ampera. Mo�da s poka�e OK.

Ovakav tip punja�a bi �ljakao, ali treba dodati onaj prvi PFC stage da sve digne na 400V, a onda motor i kontroler preuzimaju dalje. To mi je u drugom planu jer sam prona�ao neka robusna serverska napajanja 3kW po cca 50$.
Nakon toga mi se ba� i ne isplati kemijat jer za 300$ imam 18kW. Trenutno testiram 2 kom, ali vidim da ih ima po ebayu po Europi i svako malo se na�e povoljnih.

Na obicnom Radi se izvod pobude napravi relativno lako (cca. 1h posla) a brijem da bi se dosta dobilo.

Sto se punjaca tice, nije samo stvar cijene nego i njihove mase, prostora koji zauzimaju u autu i fleksibilnosti - ovakvo punjenje integrirano u kontroleru je po tome nedostizno bilo kakvom samostalnom punjacu.

Za manje napone baterije do nekih 140V ne treba dodatno dizati napon, sto onda pojednostavljuje cijelu pricu.

Recimo, punis preko noci na obicnoj uticnici - dva klika i smanjis snagu punjenja na recimo 1.5kW. Negdje si na putu i spojis se kod Stefa u radionu na 32A - dva klika i povecas snagu na 5-6kW. Dodjes na punionicu - klik, klik i eto punjenja sa 20kW.

A sve to bez da moras u gepeku imati 30-40kg punjaca. Very Happy

Ludilo brale! palac
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 7.4.2019. ned. 20:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Zapravo da, ali bit će potpuno up to date.
Imati će hrpu featurea koji će pojednostavniti elektriku. Hrpu stvari za koje su trebali neki dodatni releji i moduli će se sada hendlat u kontroleru.
Npr,
Izlaze za:
Precharge relej
Glavni relej
brojač okretaja
Traction control
puno bržu real time komunikacju sa GUI monitorom.
Sam kontroler će mjeriti sve parameter baterije i motora, napone, struje, temperature, snage, potrošnje..

Imati će još vise dijagnostike od originalnog zapija.
Torque limiter za npr vožnju unatrag
Onemogućavanje pokretanja za vijeme punjenja
itd itd..

Inače, kretanje u 4toj brzini sa 850A je zbilja katapultiranje. Mislim da struje vise od 1kA stvarno nemaju smisla. Barem ne za ove naše preinake za svakodnevnu vožnju.

Daj ti samo složi da RADIII. Barem 200v 1000A. Al pouzdano. respekt Ove sve điđe miđe nisu potrebne... Barem prvo to, a kasnije radi šta hoćeš 😂
[Vrh]
Eustahije

PostPostano: 15.4.2019. pon. 15:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Konačno je gotov dizajn novog PCB-a. Stat će i u malog Zapija Smile

Morao sam sve te funkcionalnost skrkat u HW da se ne lupam po glavi poslije.
Planiram naručiti nekoliko pločica, možda bude zainteresiranih.

[Vrh]
Cose

PostPostano: 15.4.2019. pon. 18:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eustahije je napisao/la:
Konačno je gotov dizajn novog PCB-a. Stat će i u malog Zapija Smile

Morao sam sve te funkcionalnost skrkat u HW da se ne lupam po glavi poslije.
Planiram naručiti nekoliko pločica, možda bude zainteresiranih.

Sto konkretno? Daj malo vise infa...
[Vrh]
Roman

PostPostano: 16.4.2019. uto. 07:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

I ja bih bio zainteresiran za friziranje moga Traubeka. Imam kratki zapi dignut na 96 V tj kondenzatori su 200 V i novi su MOSFETI ali bilo bi dobro frizirati ga pa jurcati Traubekom kao veliki. Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.