<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Instalacija dozvole
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
max

PostPostano: 16.9.2018. ned. 06:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kojim to uređajem mogu HEPofci skužiti dal imam priključen grid inverter sa limitatorom ??
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
smuk

PostPostano: 16.9.2018. ned. 07:32    Naslov: pozdrav svima Citirajte i odgovorite

Pero-znači da moram imati dozvolu ako imam auto sklopku koja dok su mi baterije prazne prebaci na mrežu? Jer to isto radi i hybrid inverter.Jesi li siguran u te informacije?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
max

PostPostano: 16.9.2018. ned. 13:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mogu ti ja poslati HEP-ovce lol Ne komplicirati....
[Vrh]
kamikaza123

PostPostano: 16.9.2018. ned. 16:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li koji inverter koji mogu legalno spojiti a da izdrži 8kW potrošnje u kući, na njega spojeno 2kW panela i 2-3kWh baterija da popuni špice.

Imam 2 kW panela jer sam mislio kupiti GROWATT 2500HF ali skužio da treba za legalno imati papire a i ugrađuju digitalna brojila pa sam odustao.

Problem kod off grid invertera recimo MPPSOLAR PIP2424MSX i spojenim HEP-om na ulaz agregata je što sva potrošnja kuće ide kroz inverter i onda uz 2kW panela možemo maksimalno spojiti 2,4 kW trošila. A u kući može biti potrošnja 7-8 kW. Ispada da trebam kupiti dva invertera 4048 uz 2-3 kW panela.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 16.9.2018. ned. 16:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

ima.

Nemamo mi elektrotehničke probleme.

HDZ je problem ;

https://lider.media/aktualno/biznis-i-politika/hrvatska/petrov-odbijanjem-zakona-o-mikrosolarima-vlada-ide-putem-klijentelizma/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 17.9.2018. pon. 06:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

kamikaza123 je napisao/la:
Ima li koji inverter koji mogu legalno spojiti a da izdrži 8kW potrošnje u kući, na njega spojeno 2kW panela i 2-3kWh baterija da popuni špice.

Imam 2 kW panela jer sam mislio kupiti GROWATT 2500HF ali skužio da treba za legalno imati papire a i ugrađuju digitalna brojila pa sam odustao.

Problem kod off grid invertera recimo MPPSOLAR PIP2424MSX i spojenim HEP-om na ulaz agregata je što sva potrošnja kuće ide kroz inverter i onda uz 2kW panela možemo maksimalno spojiti 2,4 kW trošila. A u kući može biti potrošnja 7-8 kW. Ispada da trebam kupiti dva invertera 4048 uz 2-3 kW panela.

Ono ča mi nije jasno je koliki limitator ti imaš u kući?
S druge strane, ne bih išao na 24V snagom preko 2kW...

Usput, izmjeničnim uključivamnjem jačih trošila se lako ograniči potrošnja na 4kW, a tu onda lako uskaće PIP4048.
Za veće snage lako se spoje dva komada PIP4048 u paralelu ili se može na trofaznoj instalaciji postaviti tri PIP4048, a onda imaš 12kW max kontinuirane snage (24kW do 1 min).

2kW panela mi se čini poprilično malo za ovakve zahtjeve...

Može se ići i djelomičnim odvajanjem, npr. napajanje svega par potrošača inverterom...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 17.9.2018. pon. 06:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Kojim to uređajem mogu HEPofci skužiti dal imam priključen grid inverter sa limitatorom ??

Još uvijek uredno koristim grid invertere (2x500W) jer imam staro brojilo...

Ovo sam bio napomenuo u smislu legaliste, svi znamo koliko imamo idiotskih zakona, ali koji su na snazi...

Prije ili kasnije će izaći brojila koja će moći dati puno više podataka, a jedan od podataka kojim te se lako otkrije je frekvencijski spektar struje i napona.
[Vrh]
kamikaza123

PostPostano: 17.9.2018. pon. 07:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

Ono ča mi nije jasno je koliki limitator ti imaš u kući?
S druge strane, ne bih išao na 24V snagom preko 2kW...

Usput, izmjeničnim uključivamnjem jačih trošila se lako ograniči potrošnja na 4kW, a tu onda lako uskaće PIP4048.
Za veće snage lako se spoje dva komada PIP4048 u paralelu ili se može na trofaznoj instalaciji postaviti tri PIP4048, a onda imaš 12kW max kontinuirane snage (24kW do 1 min).

2kW panela mi se čini poprilično malo za ovakve zahtjeve...

Može se ići i djelomičnim odvajanjem, npr. napajanje svega par potrošača inverterom...

2kW panela imam jer sam namjeravao kupiti GROWAT 2500.
Limitator i digitalno još nemamo ali neki susjedi već imaju. Imamo 3 faze po 25A osiguraće u panceru i tako piše u ugovoru pa očekujem i takav limitator.

Za razdvajati instalacije nemam praznih cijevi a u istim cijevima je problem inducirani napon između vodića.

Nije mi namjera kupnja 2-3 PIPA 4048 jer je preskupo. Htio sam samo pridonijeti panelima na smanjenje računa.
[Vrh]
smuk

PostPostano: 18.11.2018. ned. 09:31    Naslov: dobre vijesti iz EU Citirajte i odgovorite

ETO dobrih vijesti iz EU-možda malo pritisnu ove naše ,hmmmm

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ep-gradani-ce-sami-moci-proizvoditi-energiju-iz-obnovljivih-izvora
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Cose

PostPostano: 20.11.2018. uto. 10:01    Naslov: Re: dobre vijesti iz EU Citirajte i odgovorite

smuk je napisao/la:
ETO dobrih vijesti iz EU-mo�da malo pritisnu ove na�e ,hmmmm

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ep-gradani-ce-sami-moci-proizvoditi-energiju-iz-obnovljivih-izvora

Zalosno je da zivimo u okruzenju gdje se mora donijeti neki zakon ili propis da bi vlastito proizvedenu energiju mogao koristiti bez placanja poreza. Sad
[Vrh]
Ozob

PostPostano: 28.12.2018. pet. 12:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li netko ima iskustva sa spajanjem na mrežu HEP legalis (proizvođač - potrošač)?
Dakle to novo digitalno brojilo da li mjeri odvojeno proizvedenu od potrošene struje?
Što znači 200kw po 1kn 200kn potrošene i 200kw po 28lipa proizvedene 56kn razlika za platiti 144 kn.Ovo se definitivno ne isplati, osim ako preko isog brojila se registrira višak predan u mrežu. Ovo ima smisla.

Thnx.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 28.12.2018. pet. 14:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nijedan od ova 2 broja nije točan :

Što znači 200kw po 1kn 200kn potrošene i 200kw po 28lipa proizvedene
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ozob

PostPostano: 28.12.2018. pet. 14:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje je da li posebno brojilo za potrošenu struju gdje se obračunava po jednoj cijeni hep-a pr.1kn i posebno brojilo za moju proizvedenu struju koju naplatim po 28lipa po kw i onda plaćam samo razliku, ili kroz isto brojilo se obračuna razlika ili za platiti više potrošene ili naplatiti višak proizvedene.?

Dakle sklopim ugovor sa HEPOM proizvođač potrošač.
Da li hep ugrađuje dig. broj. sa dva mjerača tj. 1 za potrošenu struju a 2 za proizvedenu ili ide sve kroz jedno koje obračunava razliku.
Ovo u predhodnom postu je bio primjer
BR1 potrošena 200kw po 1 kn
BR.2proizvedena 150kw po 28 lipa (42kn)
Plaćanje razlike 158kn ????
[Vrh]
max

PostPostano: 28.12.2018. pet. 18:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odakle vam cijena za otkup 28 lipa ? (za gornji primjer) Rolling Eyes
Formule za obračun govore nešto sasvim drugo Smile
Osim toga ne ugrađuju se dva digitalna brojila već jedno dvosmjerno. Tako da treba platiti razliku 200-150=50 kWh po prosječnoj cijeni bez mrežarina i naknada Very Happy
Sad hipotetski predmnijevamo da sva kućanstva godišnje potroše taman koliko proizvedu ispada da država neće ubrati ni lipe PDV-a eto zašto neće zaživjeti plazi jezik Zakonski je omogućeno još od 9/2015. doduše samo za firme (i to na mjesečnoj razini), dočim od 1.1.'19 eto i za kućanstva.
PS ni jedan opskrbljivač (kojeg sam kontaktirao Hepi, Gen-i, RWE...) ne zna, čitaj ne želi sklopiti takav ugovor Wink Lokalni HEP ugrađuje digitalna brojila od 3000-8000 kn
[Vrh]
Ozob

PostPostano: 28.12.2018. pet. 19:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahvaljujem na odgovoru. Ovo mi je trebalo znati.
Dakle vrtimo mehanički dok se ne promjeni a onda Hybrid.

Lp.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.