<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kako doma u garaži napraviti solidan e-motocikl?
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih motocikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
VladoK

PostPostano: 20.5.2008. uto. 22:41    Naslov: Kako doma u garaži napraviti solidan e-motocikl? Citirajte i odgovorite

Kako bi po vašoj zamisli jedan takav trebao vizualno izgledati?
Koliko bi jak trebao biti?
Koliki domet imati?
Koji motor?
Ste "za"?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HAL9000v2.0

PostPostano: 21.5.2008. sri. 09:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Strpi se još koji mesec... Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pedjamil

PostPostano: 21.5.2008. sri. 11:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Vlado
Ako ce motocikl da pravi drustvo Toyoti - verovatno neki Japanski dizajn Very Happy . Najbolje je malo guglati , pa pokupiti ideje prema licnom ukusu (ne sumnjam da ce i ljudi sa foruma da se likovno izraze ). U svakom slucaju , NAPRED (sto bi rekli partizanski komesari) respekt
[Vrh]
Drago-Zg

PostPostano: 21.5.2008. sri. 19:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://chaenel.free.fr/cmsimple/?Economies_de_carburant:Rouler_en_moto_%E9lectrique

Ovo malo pratim, dosta zanimljivo i ozbiljno, još nije dovršio i šteta na Francuskom je.
[Vrh]
ivans

PostPostano: 21.5.2008. sri. 20:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam tomos electronic90 i napravio bih potpuno istu preradu kao na ovoj apriliji.Bez famoznog hub motora...

Šasija na electronicu je dosta jaka,moze se zavariti bilo sta.
Samo je motor problem.Jedino sto bih ja u slucaju da nemam kontroler,ostavio menjac od masine...sta ce mu kontroler? Very Happy "open gas" i cepaj

Kad se oguli farba,co2 aparat to vari ko nista..

Zadnja promjena: ivans; 21.5.2008. sri. 20:08; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 21.5.2008. sri. 20:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad smo vec kod motora, morat cu izvaditi iz konobe prastari tomos APN4; ima sve lezajeve nove, a i gume, ali mi ne pada ni na kraj pameti ici na preradu bez hub motora. Rolling Eyes
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 22.5.2008. čet. 09:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

pedjamil je napisao/la:
@Vlado
Ako ce motocikl da pravi drustvo Toyoti

TOYOTA nam je drugi auto u obitelji,
ona svakodnevno ide po gradu i oko grada,
dosta je brza - usporedite ako pratite detalje o e-vozilima i usporedite njihove performanse,
(moja Toyota ide solidno - "do max. 72 km/h"),

ali ja svakim danom sve teže podmazujem i punim kućni budžet, jer"svekoliki" rashodi rastu, obaveze samo od nekuda izviru, ima i želja, pa bude treba "akrobatirati" dok to treba registrirati itd. itd. tako da baš nema šanse da se nađu u društvu, osim ako me ne pogodi dobitak na lotu kojeg naravno ne igram Confused

Jedino ako Toyota promijeni vlasnika, kojemu je "svakodnevnica" puno manje zanimljiva od moje tada bi se možda bavio mišlju o nekakvom zasukavanju rukava...

Prije bude organizacijsko rješenje da Toyota bude potražila novog vlasnika ...
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 22.5.2008. čet. 16:09    Naslov: Zanima me pa savjete molim: Citirajte i odgovorite

Sada ja trebam i molim cijenjeno društvo za hrpu odgovora: Embarassed

Na raspolaganju mi je evidentno snažan DC elektromotor, ali je bez ikakvog ventilatora. Ima 21 lamelu na kolektoru, njegove mjere su čitke na fotografiji. Zanima me za neki eksperiment, koje bi bile očekivane performanse elektromotora s ovim rotorom i sve ostalo.

1. Na koji bi ga maksimalni napon smio trajno spojiti?
2. Koju bi snagu iz njega mogao izvlačiti?
3. Koliki bi maksimalni broj okretaja mogao s njim postizati?
4. Kako ga trajno i efikasno hladiti i za to doraditi? (Osim uronjenog u kanti vode, kako me jednom bio Čubi sredio u njegovom odgovoru kada sam ga slično bio pitao.)
5. S kojim bi ga artasovim hub motorom mogli usporediti?

Toliko za početak mojeg bombardiranja pitanjima.

[Vrh]
starnet

PostPostano: 22.5.2008. čet. 16:38    Naslov: Re: Zanima me pa savjete molim: Citirajte i odgovorite

Premalo podataka,dodaj još barem koliko polova ima stator i jel spojen
s rotorom paralelno ili u seriju,iako se baš ne vidi dobro koliko ima zavoja u jednom utoru,u svakom slučaju liči na rotor motora koji radi
s niskom voltažom,najviše 24V i velikom amperažom,a ako je s statorom spojen u seriju onda bi mu broj okretaja u neopterečenom stanju bio
vrlo velik,u skladu stime mogao bi se staviti veliki prijenos za smanjenje broja okretaja i veliki dobitak na poteznom momentu.
Na rotoru su vidljivi tragovi glodala,što potvrđuje pretpostavku o visokom
broju okretaja,pa je zbog toga strogo balansiran.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 22.5.2008. čet. 17:05    Naslov: Re: Zanima me pa savjete molim: Citirajte i odgovorite

starnet je napisao/la:
Premalo podataka,dodaj još barem koliko polova ima stator i jel spojen s rotorom paralelno ili u seriju,

Stator ima 4 pola, spojena rotoru u seriju, ima 2 četkice.

starnet je napisao/la:
iako se baš ne vidi dobro koliko ima zavoja u jednom utoru,u svakom slučaju liči na rotor motora koji radi
s niskom voltažom,najviše 24V i velikom amperažom,

Ako se ne varam samo dva zavoja žice od 2-3 mm promjera...

starnet je napisao/la:
a ako je s statorom spojen u seriju onda bi mu broj okretaja u neopterečenom stanju bio vrlo velik,u skladu stime mogao bi se staviti veliki prijenos za smanjenje broja okretaja i veliki dobitak na poteznom momentu.

To je zanimljiva teza za upotrebu...

starnet je napisao/la:
Na rotoru su vidljivi tragovi glodala,što potvrđuje pretpostavku o visokom broju okretaja,pa je zbog toga strogo balansiran.

Da vidi se da je balansiran...

Što misliš o ostalim mojim nedoumicama i pitanjima?
[Vrh]
ivans

PostPostano: 22.5.2008. čet. 19:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni to malo lici na alnaser... od prerade istog sam odustao,nemoguce ga je ohladiti na praktican nacin,narocito ako je u statoru namotaj.
[Vrh]
starnet

PostPostano: 22.5.2008. čet. 20:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa recimo s ovim V48 sasvim sigurno,ali bimu potezni moment(u startu)
bio daleko jači obzirom da bi mogao primjeniti prijenos najmanje 1:4,također i kod opterečenja(uspona vozila) bi bila ogromna razlika jer
kod V48 mag polje rotora ostaje isto a stator je limitiran kontrolerom
dok kod serijskog istosmjernog se kod opterečenja motor prilagođuje
kako u rotoru tako i u statoru,uz dovoljno jak kontroler takovim
motorom možeš savladati gotovo svaki uspon bez pomoći pedala,naravno
sporije i uz uvjet da imaš dovoljan kapacitet baterija.
Nedostatak je što će praviti buku puno veću zbog kolektora i velikog broja okretaja samog motora.
Pa hlađenje nebi trebalo biti problem ako imaš kakvog prijatelja metalca.
Napraviš plašt koji će tijesno pristajati na motor, od malo debljeg aluminijskog ili još bolje bakrenog lima,od isto takovog lima na plašt
pričvrstiš rebra(zavarivanjem,zakovicama) kojih 2 cm visine,presvučeš
to(kao staviš u cijev)od tanjeg lima koja neka bude dulja koja 3cm sa
stražjne strane motora,utaj prostor smjestiš ventilator na produženu
osovinu rotora i to je to.Još kada bi izveo kutni prijenos bila bi prava stvar.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 22.5.2008. čet. 21:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

starnet je napisao/la:

Nedostatak je što će praviti buku puno veću zbog kolektora i velikog broja okretaja samog motora.

To je nebitan zvuk, za moj pojam, naravno...
starnet je napisao/la:
Pa hlađenje nebi trebalo biti problem ako imaš kakvog prijatelja metalca. Napraviš plašt koji će tijesno pristajati na motor, od malo debljeg aluminijskog ili još bolje bakrenog lima,od isto takovog lima na plašt pričvrstiš rebra(zavarivanjem,zakovicama) kojih 2 cm visine,presvučeš to(kao staviš u cijev)od tanjeg lima koja neka bude dulja koja 3cm sa stražjne strane motora,utaj prostor smjestiš ventilator na produženu osovinu rotora i to je to.

Zanimljivo razmišljaš o rješenju hlađenja. Ne mogu reči da nije izvedivo, ali mijenja gabarite motora i još štošta drugoga, što ja ne bi želio...
Ovo s produženom osovinom motora ne bi eksperimentirao, jer je pozadi manji ležaj, pa to malo komplicira, uz to ako bi vršili zabušivanje u osovinu samo bi ju oslabili na krivom mjestu...
starnet je napisao/la:
Još kada bi izveo kutni prijenos bila bi prava stvar.

Mislim da bi kutni prijenos bio nepotreban, ako razmišljamo i vodimo ideju od nule. Zanima me zašto bi ti upotrijebio kutni prijenos? Kakva ti je vizija u tom pogledu???
[Vrh]
starnet

PostPostano: 22.5.2008. čet. 23:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

VladoK je napisao/la:
starnet je napisao/la:

To je nebitan zvuk, za moj pojam, naravno...
starnet je napisao/la:
Pa hlađenje nebi trebalo biti problem ako imaš kakvog prijatelja metalca. Napraviš plašt koji će tijesno pristajati na motor, od malo debljeg aluminijskog ili još bolje bakrenog lima,od isto takovog lima na plašt pričvrstiš rebra(zavarivanjem,zakovicama) kojih 2 cm visine,presvučeš to(kao staviš u cijev)od tanjeg lima koja neka bude dulja koja 3cm sa stražjne strane motora,utaj prostor smjestiš ventilator na produženu osovinu rotora i to je to.

Zanimljivo razmišljaš o rješenju hlađenja. Ne mogu reči da nije izvedivo, ali mijenja gabarite motora i još štošta drugoga, što ja ne bi želio...
Ovo s produženom osovinom motora ne bi eksperimentirao, jer je pozadi manji ležaj, pa to malo komplicira, uz to ako bi vršili zabušivanje u osovinu samo bi ju oslabili na krivom mjestu...
starnet je napisao/la:
Još kada bi izveo kutni prijenos bila bi prava stvar.

Mislim da bi kutni prijenos bio nepotreban, ako razmišljamo i vodimo ideju od nule. Zanima me zašto bi ti upotrijebio kutni prijenos? Kakva ti je vizija u tom pogledu???

Pa mislio sam prvenstveno zbog toga što bi nataj način bio riješen i prijenos,mali kosi zupčanik na motoru na adekvatno prijenosu veći
tanjurasti čija produžena osovina bi mogla biti osovina pogonskog kotača
čime se izbjegava lančani ili remenski prijenos,sama glava bila bi ispunjena s nešto rijetkog ulja i naravno brtvilom na osovini motora i osovini tanjurastog zupčanika.Prirubnica na glavi kutnog prijenosa bila
bi učvrščena na ovjes(šasiju)vozila.
[Vrh]
VladoK

PostPostano: 23.5.2008. pet. 22:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

starnet je napisao/la:
na glavi kutnog prijenosa bila
bi učvrščena na ovjes(šasiju)vozila.

Teorija je jedno ali "u stvarnosti rastegnuti prijenos od prve do pete brzine e to baš i ne ide s nekakvim slabašnim motorom"???
Trebaš to probati montirati izravno na diferencijal to bude npr. 1:4 prijenosni omjer, ali treba tu sirove snage, za koju pak treba struje i napona dakle jakih izvora. Treba ovo, treba ono... Nije to priključnica u kojoj vlada izobilje, to je tek teorija za školu za praksu je to brdo love, debela struja, osjetno visok napon i tako to...

Što bi mi na pravim utrkama dali za duuuugu drugu brzinu, ali ju ne možeš baš lako realizirati... to je druga muka od ove, zato da ne laprdam o tome.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih motocikla
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.