<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kombinacija za on grid?
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Vene

PostPostano: 27.10.2017. pet. 11:15    Naslov: Kombinacija za on grid? Citirajte i odgovorite

Ekipa pozdrav,
imam 1300w gs50 na krovu i od nedavno sam on grid + digitalno brojilo.

Plan mi je koristiti jedno trosilo koje bi stalno vuklo oko 1300w, dakle 24/7.

Ono sto me zanima koji inverter uzeti za tu kombinaciju i kako bi to tocno funkcioniralo?

Razmisljao sam o ovome (slican sam nekada imao)
https://www.ebay.com/itm/MSXE-Solar-off-grid-inverter-charger-3kva-2400W-24V-MPPT-solar-charger-60A/131494904162?hash=item1e9db50162:g:T54AAOSw32lYyMJ7

Vise se nesjecam kako tocno funkcionira, tj ima li neki bypass mod, pretpostavljam da stalno mora biti spojen na baterije (imam baterije na 24v, vjerojatno nisu u nekom sjajnom stanju vise / ne drze predugo) ali sve je spojeno i samo bi trebalo inverter ubaciti ponovo.

Ono sto me zanima je kako inverter prebacuje sa baterija na mrezu, da li mi se trosilo ugasi ili automatski se to prebaci bez ikakvih zastoja u radu?
Jer ustvari me niti ne zanima trosenje iz baterija vec samo dok ima sunca da ide direkt u trosilo a kad nema vise da radi na mrezu.

Pretpostavljam da bi to trosilo drzao spojeno na izlazu iz invertera a ostala mogu normalno korstiti na ostalim uticnicama u kuci.

Vjerujem da je 2.4kw inverter dovoljan da 24/7 tjera trosilo od 1.3kw?

Eto ako netko ima slican inverter moze par detalja.
Hvala

edit: na linku sam bio stavio 40A model, ustvari sam htio staviti 60A / ispravljeno je sada

Zadnja promjena: Vene; 27.10.2017. pet. 15:23; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grrga

PostPostano: 27.10.2017. pet. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Planira se malo kopati?
[Vrh]
Vene

PostPostano: 27.10.2017. pet. 13:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Planira se malo kopati?

Naravno Very Happy
[Vrh]
grrga

PostPostano: 27.10.2017. pet. 16:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebat ćeš bar 3kw panela za direktno
[Vrh]
solar3

PostPostano: 27.10.2017. pet. 16:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Inverter automatski prebacuje na mrežu kad je nedovoljan napon akomulatora. Vrijeme preklapanja je oko 10 mili sekundi. Svejedno bi trebao imati bar 2 ispravna akomulatora 12 V u seriji, ovako će svako malo prebacivati na mrežu i neće biti puno koristi. Taj inverter bez problema može davati 1,3 kW samo mu treba dati dobar DC izvor.
[Vrh]
Vene

PostPostano: 27.10.2017. pet. 16:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

solar3 je napisao/la:
Inverter automatski prebacuje na mrežu kad je nedovoljan napon akomulatora. Vrijeme preklapanja je oko 10 mili sekundi. Svejedno bi trebao imati bar 2 ispravna akomulatora 12 V u seriji, ovako će svako malo prebacivati na mrežu i neće biti puno koristi. Taj inverter bez problema može davati 1,3 kW samo mu treba dati dobar DC izvor.

A ono imam 6x55ah + 2x80ah, rade oni ali ne da mi se ih rastavljat i testirat :/
Bilo bi fora da moze zajedno tjerat u trosilo djelomicno iz solara i djelomicno iz mreze ali to bi onda bio grid inverter...
[Vrh]
max

PostPostano: 27.10.2017. pet. 17:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vene je napisao/la:

Bilo bi fora da moze zajedno tjerat u trosilo djelomicno iz solara i djelomicno iz mreze ali to bi onda bio grid inverter...

Sve se može, samo je pitanje cijene Smile
Najjeftinija varijanta kod digitalnog el. brojila je da HEP preprogramira brojilo tako da se proizvedena energija ne zbraja u potrošnju već da je nula Wink Postoji caka HEP ti neće to izvesti jer onda ne bi ništa radili naime po defaultu ne pribrajaju proizvedeno u potrošnju Cool Mogu oni složiti i prebijanje ali se onda zakida ministarstvo financija Very Happy
[Vrh]
Vene

PostPostano: 28.10.2017. sub. 07:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

solar3 je napisao/la:

Hm da, dakle ako je trosilo otprilike snage kao i paneli ustvari ce stalno prebacivati na mrezu jer ne moze kombinirati koristenje oba izvora.
Razmisljam onda da se postavke podese ovako:

1. Utility will charge battery as first priority. Solar energy will charge battery only when utility power is not available.

2. Solar energy provides power to the loads as first priority.
If solar energy is not sufficient to power all connected loads, battery energy will supply power the loads at the same time.
Utility provides power to the loads only when any one condition happens:
- Solar energy is not available
- Battery voltage drops to either low-level warning voltage or the setting point in program 12

Tako bi pretpostavljam izbjegao da se svako malo prebacuje iskljucivo na mrezu a korstila bi se solarna energija tokom dana, kada bi falilo solarne tada bi islo kombinirano iz panela i iz akumulatora a kada bi pala voltaza na accu onda bi punjac sa mreze dopunjavao baterije i i koristila bi se kombinirano solarna i iz baterija koje puni mreza. Tako bi radilo skroz dok bi bilo solarne energije, kada se smraci bi se automatski prebacilo na mrezu.

Jesam li u pravu? I da li je to OK setup?
Ne znam koliki su gubici tu obzirom da bi mreza punila baterije i da li je isplativo...
[Vrh]
solar3

PostPostano: 28.10.2017. sub. 21:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda bi valjalo probati puniti baterije po noći kada je jeftinija tarifa struje, a po danu trošiti iz panela i baterija. Može se na inverteru podesiti kao primarni izvor napajanja solar, a kao uslužni izvor mreža. Mislim da u tom slučaju inverter radi na solare sve dok ne padne napon u baterijama, a onda preklapa na mrežu i uključuje punjač. Može se podesiti donji napon akomulatora, odnosno odrediti na koliko volti da prebaci na mrežu.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 28.10.2017. sub. 23:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

To sa punjenjem akumulatora jedino ima smisla ako su akumulatori litijski i ako je primarno punjenje solar a tek povremeno mreža.
[Vrh]
max

PostPostano: 29.10.2017. ned. 08:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve dobiva na smislu ako se ima dovoljno novaca Wink
[Vrh]
Vene

PostPostano: 29.10.2017. ned. 13:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prema ovom mi se onda bolje isplati uzet mrezni inverter. Da li digitalno brojilo zbraja uvijek kada se proizvodi energija ili samo ako se proizvodi vise nego se trosi? Jer ja bi uvijek trosio vise nego proizvodio.
[Vrh]
max

PostPostano: 29.10.2017. ned. 20:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Registrira (broji) samo razliku bila ona pozitivna ili negativna. Konkretno ako trošiš više nego proizvodiš brojilo umanji za proizvedeno. Kao kod analognog brojila sporije se okreće. Samo pazi da uvijek trošiš više nego proizvedeš Smile
[Vrh]
Argor

PostPostano: 30.10.2017. pon. 14:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Onda situacija i nije tako crna, za nas koji imamo mikro elektrane.
Ovo mi je dalo volju da ipak postavim 1kW na krov. Very Happy
[Vrh]
max

PostPostano: 30.10.2017. pon. 14:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oprezno i sa malim PV on grid. lako se dogodi da proizvodnja premaši potrošnju Wink
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.