<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Savjet oko solarnih kolektora
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Nik jana

PostPostano: 30.5.2016. pon. 22:02    Naslov: Savjet oko solarnih kolektora Citirajte i odgovorite

Planiram uskoro na novo prekrivati krov sa limenim pločama pa bi odmah stavil dva kolektora. Pitanje je koje kolektore uzeti, koji proizvođač, dali kolektore spojiti paralelno ili serijski, dali postoji netko ovdje tko može napraviti ili prodaje jeftino diferecijalni termostat sa dva osjetnika?
Trenutno imam bojler TČ2 od gorenja 280 litara koji na sebi ima toplinsku pumpu, elektro grijač i jednu spiralu na koju bi ja priključio izmjenjivač u kaminu i ta dva solarna kolektora u paralelan spoj. dok radi jedno ne koristim drugo. pošto se dosta dugo loži kamin mislim da nebi uzimal vakumske kolektore za koje vele da počmu prije u prilječe grijat jer imam još kamin u tom vremenu za grijanje kad složim njega u funkciju. svaki savjet dobro došal da bude funkcionalno a ne preskupo na uštrb fizičkog izgleda.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 31.5.2016. uto. 06:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uz današnje cijena PV modula zašto solarni termo kolektor ? Reci mi jednu prednost pločastog termo kolektora (ne vakuumskog)
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 31.5.2016. uto. 18:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Uz današnje cijena PV modula zašto solarni termo kolektor ? Reci mi jednu prednost pločastog termo kolektora (ne vakuumskog)

lakša montaža. i lipše izgleda.Cijena.
na svoje oći vidija u grčkoj maloprodaja na otoku pločasti kolektor 2 m2 i 200 litara bojler 300€ a u turskoj prije u starim lirama oko 200€
u nas mali bojler kuhinjski 4-5 bari 800 kuna i na više.
[Vrh]
max

PostPostano: 1.6.2016. sri. 00:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Montaža da je lakša solarnog termo kolektora od PV modula ? Rolling Eyes Pa jeftinije i lakše vuć žice nego cijevi, da ne spominjem antifriz, pumpice ventile, solarna elektonika ...
Pregrijavanje ljeti, a nikakva korist zimi efikasnost nula ? Ljepota ? to je već tema za filozofe Smile
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.6.2016. sri. 06:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Montaža da je lakša solarnog termo kolektora od PV modula ? Rolling Eyes Pa jeftinije i lakše vuć žice nego cijevi, da ne spominjem antifriz, pumpice ventile, solarna elektonika ...
Pregrijavanje ljeti, a nikakva korist zimi efikasnost nula ? Ljepota ? to je već tema za filozofe Smile

Ti znaš da sam analizirao na veliko i na široko to sve.Solarni kolektor obitelj sa 2-3 ženske djece je veoma pametna investicija.Solarni kolektor sa 1-2 muške djece je bacanje para i sistem se nikad neće isplatiti.
ali ono šta sam ja pričao grčki-turski-izraelski sistem je isplativ
1 kolektor sa 150-200 litara bojlerom na krovu tlačni di se vododvodna mreža koristi kao kompezaciska mreža bez ukakve elektronike je teoretski moguče isplatit.
Meni žena alergična na vruču vodu kupa se u mlakoj vodi,ja se samo tuširam slično kao i ona samo u kupaonici ugrijanoj na 35-40°C.
Hrvati su rekorderi po maloj upotrebi tople vode. ispod 30 litara po osobi dan.
[Vrh]
Rimtu

PostPostano: 1.6.2016. sri. 10:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:

Ti znaš da sam analizirao na veliko i na široko to sve.Solarni kolektor obitelj sa 2-3 ženske djece je veoma pametna investicija.

smijeh2 smijeh1 smijeh2 respekt

Odličan komentar

Moja bolja polovica se tušira na nekih 50-60stupnjeva.. ja se opečem kad joj se pridružim. Ako ikad napravim kuću, kolektor definitivno ide na krov.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 1.6.2016. sri. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Isplativost solarnih kolektora ovisi o mnogočemu a ne samo o broju ženske djece.
Npr. kod moje kuće nema 5 mjeseci sunca pa to vrijeme moram imati klasičan način zagrijavanja vode. U prosjeku trošim oko 60 kn mjesečno za plin kojim grijem toplu vodu. Imam klasični protočni bojler i na njega je spojena kupaonica i kuhinja. Ne vidim nikakav način za neku veću uštedu energije čak i da povećam potrošnju na npr 100kn mjesečno skupa sa troškovima za kuhanje.
Sustavi za toplu vodu po današnjim cijenama su isplativ (na kontinentu i manje obitelji) i samo onima koji su dobili povrat 85% investicije a još im je majstor izdao i veći račun pa im je zapravo sve platio fond za energetsku učinkovitost.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.6.2016. sri. 11:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Isplativost solarnih kolektora ovisi o mnogočemu a ne samo o broju ženske djece.
Npr. kod moje kuće nema 5 mjeseci sunca pa to vrijeme moram imati klasičan način zagrijavanja vode. U prosjeku trošim oko 60 kn mjesečno za plin kojim grijem toplu vodu. Imam klasični protočni bojler i na njega je spojena kupaonica i kuhinja. Ne vidim nikakav način za neku veću uštedu energije čak i da povećam potrošnju na npr 100kn mjesečno skupa sa troškovima za kuhanje.
Sustavi za toplu vodu po današnjim cijenama su isplativ (na kontinentu i manje obitelji) i samo onima koji su dobili povrat 85% investicije a još im je majstor izdao i veći račun pa im je zapravo sve platio fond za energetsku učinkovitost.

Čuj hrvati se jednostavno rijetko kupaju ,to je statistika.Japanci na drugu stranu imaju največu potrošnju tople vode i vode prilikom kupanja .
Amerikanci največu potrošnju energije po kučanstvu itd.
Svi inaće mi lažu kao ono kupaju se svaki dan.molim vas račun vode i račun struje da proračunam.Na kraju svima ispadne da je dovoljan onaj grijać vode od 1 litre u trgovačkim centrima.

Zadnji biser 2 m3 vode mjesečno a račun za struju 80 kn. 4 člana obitelji.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 1.6.2016. sri. 11:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Čuj hrvati se jednostavno rijetko kupaju ,to je statistika.Japanci na drugu stranu imaju največu potrošnju tople vode i vode prilikom kupanja .

Ne znam za japance, kod mene svaki dan tuširanje + jednom tjedno kupanje u punoj kadi. Preko ljeta kadu zamjenim bazenom.
[Vrh]
max

PostPostano: 1.6.2016. sri. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolika je cijena pločastog solarnog kolektora ? a kolika PV modula iste snage ? Pošto snaga (efikasnost) pločastog solarnog kolektora direktno ovisi o razlici temperature (vanjske i temperature medija) Smile Recimo vanjska temp. 20 a grijanje pufera 50°C Zimi su definitivno neupotrebljivi
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 1.6.2016. sri. 18:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
dmeter je napisao/la:

Ne znam za japance, kod mene svaki dan tuširanje + jednom tjedno kupanje u punoj kadi. Preko ljeta kadu zamjenim bazenom.

Svi mi to govore. Very Happy
[Vrh]
Argor

PostPostano: 1.6.2016. sri. 20:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam uopće razmišljao o investiciji , ( koja je usput rečeno bila 20 000 kn a sastoji se od dva panela , bojlera 300 l ostale prateće opreme ) već o tome kako zaustaviti kotlovnicu da preko ljeta ne troši plin za zagrijavanje vode. Sad vidim da ipak ima i neke uštede u svemu tome, pogotovo po dmeterovom postu . smijeh1
[Vrh]
grrga

PostPostano: 1.6.2016. sri. 21:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Argor je napisao/la:
Nisam uopće razmišljao o investiciji , ( koja je usput rečeno bila 20 000 kn a sastoji se od dva panela , bojlera 300 l ostale prateće opreme ) već o tome kako zaustaviti kotlovnicu da preko ljeta ne troši plin za zagrijavanje vode. Sad vidim da ipak ima i neke uštede u svemu tome, pogotovo po dmeterovom postu . smijeh1

Pošto imaš plin stavi protočni bojler za toplu vodu, polovni se nađu za smješne novce i to je to. Ako te svrbi lova onda naprijed sa solarom. Pokušaj uloviti nešto iz fondova ako je objekat legalan.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 2.6.2016. čet. 06:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još jednom kažem.analize sam radija za nove,stare hotele,obiteljske kuće i naravno apartmane.
Sistem je najučinkovitiji.recimo za samostalne kuče sa 10-20 soba za najam
preko ljeta solari griju (prekuvavaju se 5-6-9-10-11 mjesec i tu para se ispušta na krov i dalje na oluk.tada dođu gosti i to se uredno troši.
zimi višak se preusmjerava u sistem za dogrijavanje puffera od centralnog grijanja.dosta dana se može grijati na sunce.
Greške koji ljudi rade
-stave bojlere od 1000 litara više topline se gubi nego šta zimi solari mogu nadoknadit te gubitke.
-stave bojler od 300 litara a samo dvoje staraca u stanu i ne potroše tih 300 litara u 30 dana kupanja.

Eu norma je 50 litara tople vode po članu kučanstva dnevno
Hrvatska norma je 30 litara.(po meni 20 litara)
[Vrh]
max

PostPostano: 2.6.2016. čet. 09:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

I dalje stojim iza toga da su PV moduli superiorniji (pa čak i u cijeni u većini uvjeta) od solarnih termo kolektora.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.