<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Regulator napona na istosmjernom izvoru napajanja ( baterija

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Anton

PostPostano: 2.7.2017. ned. 12:40    Naslov: Regulator napona na istosmjernom izvoru napajanja ( baterija Citirajte i odgovorite

Nisam elektro struke, pa mi ne zamjerite ako sam nešto pogriješio.

Dakle, radi se o sljedećem slučaju.

Imam istosmjerni motor koji se vrti na 3000 o/min pri 12 V. Ono što meni treba je regulator napona, da mogu namjestiti vrtnju motora na 2800 o/min, dakle neka vrsta potenciometra između.

Ono što me kopka je sljedeće - koliko ja znam, s padom napona baterije, biti će mi nemoguće održati tih 2800 o/min automatski, nego bih morao ručno korigirati.

Dakle, kako riješiti da imam stalan broj okretaja ( potrebna mi je visoka preciznost ), uzevši u obzir pad napona baterije tokom potrošnje.

Drugo pitanje - ako je na motor spojen zupčanik, je li moguće provjeriti osciloskopom koja je brzina vrtnje istoga, bez da je osciloskop fizički spojen s njim, tipa, jel postoje osciloskopi s laserom koji se može usmjeriti npr. u neku točku na zupčaniku koju onda bilježe i tako izmjere broj okretaja?

Nadam se da sam bio jasan.

Hvala unaprijed svima na odgovorima.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 2.7.2017. ned. 12:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postoji laserski tahometar, ima ih jeftinih na ebayu, a dao bi se i složiti neki sklop da očitava laser ili hal senzor i prikazuje na osciloskopu.

A za regulaciju okretaja ti treba neki kontroler koji mjeri okretaje i regulira pwm prema tome, a ako ti ne treba jako precizno, dovoljan je kontroler koji održava konstantan napon na motoru bez obzira na ulazni napon, dakle da ima feedback (povratnu vezu) i regulaciju po naponu. Nisi naveo o kojoj snazi je riječ, ali pretpostavljam da je mala pošto je 12V.
[Vrh]
Anton

PostPostano: 2.7.2017. ned. 13:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Postoji laserski tahometar, ima ih jeftinih na ebayu, a dao bi se i složiti neki sklop da očitava laser ili hal senzor i prikazuje na osciloskopu.

A za regulaciju okretaja ti treba neki kontroler koji mjeri okretaje i regulira pwm prema tome, a ako ti ne treba jako precizno, dovoljan je kontroler koji održava konstantan napon na motoru bez obzira na ulazni napon, dakle da ima feedback (povratnu vezu) i regulaciju po naponu. Nisi naveo o kojoj snazi je riječ, ali pretpostavljam da je mala pošto je 12V.

Hvala na odgovoru.

Da pojasnim o čemu se radi - radi s o motoru koji pokreće filmsku kameru i treba mi što preciznija brzina, dakle u konačnici mora vrtiti 25 sličica u sekundi, i sam motor bi mi morao održavati tu brzinu vrtnje s visokom preciznošću.

To mi je privremeno rješenje dok si ne nabavim sheme za crystal sync motore ( ima netko iskustva s time? ), kojeg bi onda dao napraviti.

Može malo laički onda, oko tog kontrolera, gdje se može kupiti ili složiti, je li komplicirano? Ili PWM. Nešto od to dvoje mi treba, što god je preciznije, prije nego nabavim ove sheme.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 2.7.2017. ned. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bi la za takve potrebe bio dobar step motor?
[Vrh]
Anton

PostPostano: 2.7.2017. ned. 15:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Ne bi la za takve potrebe bio dobar step motor?

Zašto?
[Vrh]
riba

PostPostano: 2.7.2017. ned. 22:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se, mislim da bi stepper tu više pasao.
[Vrh]
zega

PostPostano: 3.7.2017. pon. 11:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stepper motor je bucan i ja ga ne bi stavljao u kamere pogotovo one sa ugradjenim mikrofonom...
Kakva kamera?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
riba

PostPostano: 3.7.2017. pon. 15:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može bez beda i neki malo DC, samo sa mjerenjem i reguliranjem okretaja.
[Vrh]
turbo

PostPostano: 3.7.2017. pon. 19:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Servo motor (ima u sebi već ugrađen enkoder za mjerenje brzine okr.).
[Vrh]
Anton

PostPostano: 3.7.2017. pon. 21:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne stepper motor, to ne bih stavljao.

zega je napisao/la:
Stepper motor je bucan i ja ga ne bi stavljao u kamere pogotovo one sa ugradjenim mikrofonom...
Kakva kamera?

Arri 16 BL.

Evo snimke motora dok radi:

https://www.youtube.com/watch?v=PrSSfsuYSLA

A ovo mi je napisao čovjek koji je radio dosta dugo s tim kamerama:

I think you should find someone who still works on these old BL governor motors and get it fixed. There are really only two likely possibilities, either a stuck governor or a shorted transistor. Unless someone has been tampering with it. Perhaps an old local radio repairman could tackle it if you let him know the likely problem. To get it out there are I think 4 screws holding on the shroud, and 3 (?) captive screws inside the film chamber holding the motor in place. It will then unplug. Don't lose or damage the plastic gear or you will be in big trouble. For the transistor, as I recall something like a 2N2955 might work. You need a soldering iron to replace it. Any electronic distributor should have it or a universal replacement. There are some listed on Ebay. Basically it just needs to be PNP polarity and TO-3 case size as I recall, good for a few amps or more.

Znate nekoga iz Osijeka tko bi mi to mogao pregledati i popraviti ako je nešto riknulo? Treba mi kvalitetan majstor.

Ad. Meni u biti kao privremeno ( hitno ) rješenje treba popravak ovog motora, ako je nemoguć, onda neka DC regulacija napona, gdje ću moći korigirati brzinu vrtnje na 24 fps ( sad je kao što vidite 40 fps ) - fps - frames per second.

Planiram uzeti drugi motor koji se ugrađivao u njih kao aftermarket. Ako ne uspijem, nabavio sam nacrte, pa ću kontaktirati nekoga s foruma da mi napraviti isti takav, ako bude itko zainteresiran. Isključivo takav motor po tim nacrtima, nikakve druge alternative.

Ad.2. Governor (Reversing) motor:
The earliest motor supplied with Arri 16-BL cameras was engraved "BL" and it had a reversing switch for filming backwards, which could be accessed through the clear plastic cover on the back of the motor shroud, which was just unscrewed with your fingers. For European use, the motor was adjusted to spin at 3000 RPM, had a 50 Hz pilot output, and was used with either a 25:50 or 24:48 gear set, giving 25 FPS. For the USA, the motor was adjusted to turn 3600 RPM, had a 60 Hz pilot output, and was used with a 24:60 gear set, giving 24 FPS. (A pilot cable to a Nagra or equivalent was required for double system sound.)

At one time, we offered a conversion service for these motors, enabling them to be used (with limited success) with a separate crystal control unit. Currently, crystal control is not offered and the motor must be replaced with another type, such as the now discontinued Tobin TXM-25.

Eto iznad još detalja o motoru kojeg imam ja.
[Vrh]
zega

PostPostano: 4.7.2017. uto. 21:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slozi regulator...
Ili popraviti (najjednostavnije) i da mislim da u OS ima ljudi koji bi ti mogli pomoci, ili napraviti novi...
Pitaj ovdje:
https://e-radionica.com/
https://e-radionica.com/hr/about-us/
Ili ima koga na forumu iz Os koji bi mogli pomoci covjeku?
BTW ni ti sam nemas definiranu lokaciju u profilu, di je sad Grrga da te malo opere!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Anton

PostPostano: 5.7.2017. sri. 15:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Slozi regulator...
Ili popraviti (najjednostavnije) i da mislim da u OS ima ljudi koji bi ti mogli pomoci, ili napraviti novi...
Pitaj ovdje:
https://e-radionica.com/
https://e-radionica.com/hr/about-us/
Ili ima koga na forumu iz Os koji bi mogli pomoci covjeku?
BTW ni ti sam nemas definiranu lokaciju u profilu, di je sad Grrga da te malo opere!

Jao, ispričavam se, iz Vinkovaca sam. Bilo gdje u istočnoj Slavoniji mi odgovara.

Imam i shemu za motor koji bi htio da mi se napravi danas-sutra svakako. Je li bi netko htio za napraviti to za korektnu cijenu?

Evo, trebala bi mi kopija ovakvog motora:

http://www.urbanskifilm.com/TCS_Public_PDF/TXM25.pdf

Ako ga nigdje ne nađem ( a kako se stvari čine, izgleda da ni neću ).

U međuvremenu, pošto bih trebao snimati film kroz dva tjedna, kao solomonsko rješenje trebao bi mi onda neki DC regulator ili možda samo popravak ovog motora ( koliko sam shvatio radi se o univerzalnim elektroničkim komponentama, dostupnim svugdje ).

Da sumiram, tri rješenja:

1. popravak motora kojeg imam
2. neuspio popravak, ugradnja DC regulatora
3. pravljenje potpuno novog motora.

Kratkoročno - opcija 1. i 2. ( 2., ako 1. ne uspije ). Dugoročno, 3.

Dakle, trebala bi mi egzaktna kopija tog motora. Zupčanike bi ja nabavio ili dao isprintati na 3D printeru.

Osnova je ovaj motor:

http://www.ebay.com/itm/142421153764

Shematski prikaz šaljem u prilogu.

Dopisivao sam se s kreatorom dotičnih kristalom kontroliranih motora, pa je on rekao sljedeće:

"
Okay, this must be the old original BL reversing motor which only has a speed governor for "constant" but non-crystal speed. There is a centrifugal governor contact in the motor armature part that rotates, and it is amplified by a large transistor (PNP perhaps) to reduce the current flow through the governor. Because of the violent on-off action by the governor, sometimes you can see a little flicker in the film. Originally there is no provision for external speed control.

The governor contacts may be stuck, or the transistor may be shorted.

At one time long ago I did a conversion of a couple of these motors to permit crystal control, but I don't remember the details now and do not have any drawings. The portion that I built from scratch for this is shown in the TXM-7 ArriBLG file. It uses the 60 Hz pilot generator as the speed feedback source, and connects to the big power transistor instead of its coming from the governor contacts. It may well need modification to the crystal frequency to correct for the 25:50 gear set instead of 24:50 and the 50 Hz pilot generator instead of 60 Hz but I am getting a headache thinking about it. I think maybe the crystal would be 5/6 of the frequency shown in the drawing.

Another possibility would be to find a used EMP or BLE motor somewhere to install. This could then be controlled by any of my crystal control designs including the TXM-6, 7, 9, 15,19 and 27. But beware as most of the ones available already have a burned out coil that senses internal gear teeth to generate the 6 kHz feedback signal, owing to the 9-pin plug being wired wrong or developing a short from frayed wires. Without the feedback it will run wild at 50 FPS.

A wild choice would be to build up one of my TXM-25 motors. This is a self contained entirely new motor with crystal built-in. The motor I used in these in slightly different version is available on Ebay for $79 plus shipping. It would need a mount to fit it in the camera, plus the circuit board, plus I think a 25-tooth disc on the motor shaft and photocell for speed feedback. The shaft already has the cross hole to engage the original gear, but this particular sub-model of the motor does not have the threaded end to hold the gear on. It is at http://www.ebay.com/itm/142421153764 ."

I ovo mi je napisao:

"I think you should find someone who still works on these old BL governor motors and get it fixed. There are really only two likely possibilities, either a stuck governor or a shorted transistor. Unless someone has been tampering with it. Perhaps an old local radio repairman could tackle it if you let him know the likely problem. To get it out there are I think 4 screws holding on the shroud, and 3 (?) captive screws inside the film chamber holding the motor in place. It will then unplug. Don't lose or damage the plastic gear or you will be in big trouble. For the transistor, as I recall something like a 2N2955 might work. You need a soldering iron to replace it. Any electronic distributor should have it or a universal replacement. There are some listed on Ebay. Basically it just needs to be PNP polarity and TO-3 case size as I recall, good for a few amps or more."

Te ovo:

"I forgot, there might also be a Zener or Schottky diode across the motor winding to protect the transistor from voltage transients. If this has open circuited it should be replaced also, or the new transistor could also fail, I don't remember exactly what kind it is. It is located next to the transistor."

Hvala svima na pomoći.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.