<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Automatski mjenjač i prerada
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
grumf

PostPostano: 26.5.2017. pet. 09:00    Naslov: Automatski mjenjač i prerada Citirajte i odgovorite

nisam na grupi vidio, dali je ikada itko sačinio ili komentirao ili čuo iskustva za preradu a da je automobil pri tome imao automatski mjenjač. Molim komentare u navedenom, jer imam nekih upita da navedeno odradimo primjenjujući iskustva sa Alfe (usput rečeno i sa ovako malim kapacitetom baterija i više no upotrebljiv automobil).
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 26.5.2017. pet. 11:09    Naslov: Re: Automatski mjenjaďż˝ i prerada Citirajte i odgovorite

grumf je napisao/la:
nisam na grupi vidio, dali je ikada itko sa�inio ili komentirao ili �uo iskustva za preradu a da je automobil pri tome imao automatski mjenja�. Molim komentare u navedenom, jer imam nekih upita da navedeno odradimo primjenjuju�i iskustva sa Alfe (usput re�eno i sa ovako malim kapacitetom baterija i vi�e no upotrebljiv automobil).

Vidio sam na nekim preradama vani da su ljudi micali automatski i vracali rucni mjenjac - vjerojatno ima neko logicno objasnjenje zasto...
[Vrh]
grumf

PostPostano: 26.5.2017. pet. 11:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, vjerojatno ima zašto, ali eto volio bi ga čuti....
[Vrh]
BB

PostPostano: 26.5.2017. pet. 11:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

grumf je napisao/la:
da, vjerojatno ima zašto, ali eto volio bi ga čuti....

jedan od razloga je povećana potrošnja
drugi, važniji razlog, ako je u pitanju klasični automatski mjenjač sa konvertorom obrtnog momenta: motor mora da se vrti najmanje 800 obrtaja da bi mjenjač počeo da funkcioniše i onda gubiš tu mirnoću koju nudi elektro pogon. Treba pitatio ovog što prodaje smarta na ovom forumu, kako ga je riješio...
[Vrh]
debeli

PostPostano: 26.5.2017. pet. 12:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

blokirao ga je u treću
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
grrga

PostPostano: 26.5.2017. pet. 12:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da ne bi trebalo biti problema ako elektromotor ima slične okretaje i niži ili jednak okretni moment.
[Vrh]
riba

PostPostano: 26.5.2017. pet. 13:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Problemi su, treba se motor stalno vrtiti (utrošak energije) i gubi se 10-15 % energije na pretvaraču momenta. Kad ubrojiš i koliko košta održavanje automatskog mjenjača, skužiš da je to sve zajedno sranje.

Smart nema automatski nego robotizirani ručni mjenjač tako da je tu sasvim druga logika.
[Vrh]
grumf

PostPostano: 26.5.2017. pet. 14:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, malo mi je to nejasno...jer ako su obrtaji elektromotora i donorovog motora usklađeni, stvar je samo obrtnog momenta, a i to se lako uskladi obzirom na svojstva elektromotora. stoji da bi utrošak energije bio veći jer i samo vozilo sa automatikom troši nešto više od mehaničkog mjenjača.
obrtaji se kod automatike isto tako daju regulirati, te bi se eventualni problem povećane potrošnje pojavio pri pokretanju-startanju, a to je kod naših prerada češći slučaj da se krećemo gradovima no što su duge vožnje.
meni tako rečeno izgleda logično, no obzirom da vozilo koje sam preradio nema veze sa voznim karakteristikama donorskog vozila, dozvoljavam da postoji nepoznanica koje nisam ni svjestan, stoga i postavih ovako hipotetsko pitanje i rado bi čuo praktična iskustva, jer kasnija dorada mjenjača, mi se čini nemogućom misijom.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 26.5.2017. pet. 15:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni se čini da bi auto sa automatskim mjenjačem trošio manje nego onaj koji ima fiksni pogon tipa Omega ili od onoga tko ne koristi mjenjač već kreće uvjek u istoj brzini.

Ne vidim nikakav razlog zašto bi se motor trebao stalno vrtiti. Jednostavno kad broj okretaja pređe nivo potreban za kretanje vozilo će krenuti.
Današnji automatici nisu veliki potrošači kao oni otprije 20 ili više godina tako da vjerojatno ne bi bilo velike razlike u potrošnji. Možda bi najveći problem bio kako pospajati svu struju i elektroniku.
[Vrh]
riba

PostPostano: 26.5.2017. pet. 16:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Princip pretvarača momenta se nije mijenjao otkad je izmišljen, jednako gubi energiju i jednako treba imati prazan hod zbog podmazivanja ili nekog drugog razloga, nisam siguran.
[Vrh]
zega

PostPostano: 27.5.2017. sub. 01:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grrga danasnji automatici nisu toliki potrosaci zato jer mjenjaci imaju 7-9 brzina ali na torque converteru se vijecno gubi energija jer je njegov princip rada ukljucuje proklizavanje...i to se nije promjenilo, novi automatici manje trose zbog bolje selekcije prijenosnih omjera, da imas rucni sa toliko brzina opet bi manje trosio jer se ne koristi pretvarac momenta koji je po prirodi stvari ima svoje gubitke -> "lossy" je
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
grrga

PostPostano: 27.5.2017. sub. 10:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Grrga danasnji automatici nisu toliki potrosaci zato jer mjenjaci imaju 7-9 brzina ali na torque converteru se vijecno gubi energija jer je njegov princip rada ukljucuje proklizavanje...i to se nije promjenilo, novi automatici manje trose zbog bolje selekcije prijenosnih omjera, da imas rucni sa toliko brzina opet bi manje trosio jer se ne koristi pretvarac momenta koji je po prirodi stvari ima svoje gubitke -> "lossy" je

Nisam rekao da se ne gubi već da gubitak nije puno veći nego kod auta koji imaju fiksiran prijenos pa ne koriste prednosti mjenjača. Moguće je da je i manji. Dakle teoretiziram Smile.
Inače vozim automatika i vrlo dobro znam kako radi. Mislim da se proklizavanje koristi radi mekoće vožnje, ne bi bilo problem napraviti hidrodinamički pretvarač koji ne proklizuje ali se to verojatno ne bi moglo voziti.
[Vrh]
zega

PostPostano: 27.5.2017. sub. 14:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
zega je napisao/la:

Nisam rekao da se ne gubi već da gubitak nije puno veći nego kod auta koji imaju fiksiran prijenos pa ne koriste prednosti mjenjača. Moguće je da je i manji. Dakle teoretiziram Smile.
Inače vozim automatika i vrlo dobro znam kako radi. Mislim da se proklizavanje koristi radi mekoće vožnje, ne bi bilo problem napraviti hidrodinamički pretvarač koji ne proklizuje ali se to verojatno ne bi moglo voziti.

Imas kitova gdje imaju torque converter koji ima lock (race mode) neki moji prijatelji to imaju na svojim trkacim kamionima od 1000Ks
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
dc74

PostPostano: 27.5.2017. sub. 18:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bi volio da mogu nabaviti povoljno elektromagnetsku spojku s nekog terenca i napraviti električno kvačilo s tasterom na mjenjaču....
Razmišljao sam o tome pred dvadesetak godina i mislio sam da će serijski auti na struju imati getribu i barem dvije brzine koje će se šaltati na struju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
riba

PostPostano: 27.5.2017. sub. 19:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali eto na kraju nemaju tako da nema potrebe za takvim egzibicijama Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.