<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

MotoGuzica na struju?
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih motocikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Master of disaster

PostPostano: 15.5.2017. pon. 17:00    Naslov: MotoGuzica na struju? Citirajte i odgovorite

Došao sam do ovog Moto Guzzi-ja V35. Motor je dosta zapušten i na njemu ima dosta posla, pa se nešto bavim mišlju da, kad ga već slažem složim na struju. Ideja je sljedeća;
Svojevremeno sam nabavio Končarev trofazni motor od 4 kilovata. Namotaji mu probijaju i idealan je kandidat da ga se previtla na niži napon. Mislim oko 40V (48V sustav) ili čak 80V-90V (96V sustav) Osobno sam fan višeg napona.
Kontroler bi išao ovakav otprilike
http://www.zapigroup.com/overview.php?app=&batteria=&capacita=&macro=&prod=ACE2

Baterije? Ne znam, olovo sigurno ne. Neki LiFePo4. Volio bi imati stotinjak kilometara dometa. Zadovoljio bi se i sa šesdesetak doduše.

Molim mišljenja i savjete...

Zadnja promjena: Master of disaster; 15.5.2017. pon. 18:58; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
debeli

PostPostano: 15.5.2017. pon. 18:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Javi se i dodji pogledat kaj imam

Ja nebi koristio auto komponente na motociklu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Master of disaster

PostPostano: 15.5.2017. pon. 20:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam iz Rijeke. To znači uzbrdooo. Nizbrdo nije problem. Smile To također znači ljeti na preko trideset stupnjeva penjanje prema prijevoju Gornje Jelenje prema Gorskom Kotaru. Na motoru ja, supruga i malo prtljage. Osim uspona na Učku mislim da je to naj ekstremnije što će ga zadesiti. Zato sam išao na toliko glomazan motor. Volio bih se prema gore u tim uvjetima voziti šezdesetak Kmh. bez pregrijavanja bilo čega.
Po ravnom bi volio da mogu održavati 80 Kmh. Maksimalna brzina mi nije toliko bitna, Najveći problem će biti baterije. I smještaj i kupovina Very Happy ako uopće bude moguće nagurati potrebnu količinu baterija.
Kontroler i dc-dc konverter i mali akumalor sam mislio staviti ispod sica na mjesto sadašnjeg akumulatora koji je velik gotovo kao da je za auto.
Morao bi nabaviti i još jedan rezervar za gorivo, te ga prepraviti da u njega stane punjač...

EDIT: Tu je još jedan moment; na Moto Guzziju se snaga na zadnji kotač prenosi putem kardanskog vratila, pa sam mislio motor spojiti direktno na kardan.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 15.5.2017. pon. 21:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nakon svega pročitanoga mislim da trebaš ostaviti benzinski motor.
Dvoje- troje na motoru, 60 km/h uzbrdo, Gornje Jelenje, 100 km dometa - su riječi koje nisu povezive u ovoj priči pogotovo ako se još doda i LiFePO4.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 15.5.2017. pon. 21:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Staviš veliki hub motor u stražnji kotač.
nema lanca, nema kardana, nema se što pokvariti
Dobiješ puno mjesta za veliku bateriju
[Vrh]
Master of disaster

PostPostano: 15.5.2017. pon. 22:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od kuda krenuti?
Ovako, to sa velikim hub motorom nije nužno loša ideja, ali, zadnja vilica u sebi sadrži i kardan, i felga se zapravo drži za tu "glavčinu" u kojoj je prijenos i zadnja kočnica. osovina doduše prolazi skroz na skroz, trebalo bi vidjeti točno kako je to napravljeno i šta se tu da napraviti.

Što se tiče baterija, nije u kamenu zapisano da moraju biti baš LiFePo4, zapravo, prilično još nemam ideje kako riješiti baterije, a napisao sam da bi se pomirio (nekako Very Happy ) sa dometom od šesdesetak kilometara, ali načelno što više to bolje, što direktno vodi u problem sa smještajem baterija.

Već dugo želim prepraviti auto u električni, ali za to mi fali mjesto za punjenje, garaža, a ni financije baš ne ohrabruju, pa se nisam ni htio upuštati u nešto što nisam siguran da mogu dovesti do kraja.
Motor je donekle druga priča, njega imam gdje puniti, mogu ga dovuć do radione, a i trebao bi biti nešto jeftiniji od prerade auta. Pa rekoh da vidim što bi se dalo napraviti.
Ukoliko ne smislim ništa pametno, ostaviti ću benzinski motor.
[Vrh]
ToMiCcc

PostPostano: 16.5.2017. uto. 01:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

LifePo4 ni u snu.. Motocikl je i ovako sam po sebi tezak.. cilj bi ti trebao biti smanjiti tezinu po svaku cenu.. Tako da bi neki dobar Li-ion blok jedino tu pasovao kako treba, eventualno nisan leaf moduli ako ima dovoljno mesta.. Tu se sad javlja drugi problem , za tu brzinu koju ti zelis postici uzbrdo sa dve osobe trebaju velike kolicine struje.. Sigurno bar 10ak kw ako ne i vise... Toliku struju nemoze bilo koji li ion paket isporuciti.. Barem sigurno ne oni jeftiniji...
Debeli ti je dao dobar predlog , dobar hub motor , namotan tako da ima manji top speed ali bolji torque i imaces vecu sansu da se penjes uzbrdo a da se nesto ne zadimi.. Usput ce i ostati vise mesta za baterije..
Ukratko ,ovakav projekat bi kostao skoro kao da si preradio el auto Very Happy
[Vrh]
debeli

PostPostano: 16.5.2017. uto. 02:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baci kardan i napravi novu straznju vilicu
[Vrh]
Pero

PostPostano: 16.5.2017. uto. 07:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ideš na kavezni motor, na startu zaboravi motore izolacijske klase B.
Za takvu pregradnju ti jedino dolaze u obzir motori izolacijske klase F, tj. kojima je dozvoljena max temperatura namota 155 st.C...

Debeli je u pravu, bolje ići na hub motor, dobivaš veću snagu u laganijem motoru. S obzirom na brdske uvjete, svakako je nužno imati osjetnik temperature u motoru...

Naravno, kvalitetno regen kočenje je must have. Iz Gornjeg Jelenja ti je dovoljno ~0.5kWh u bateriji (čak i manje) da dođeš do Rijeke jer podosta energije možeš pokupiti regenerativnim kočenjem...
[Vrh]
Master of disaster

PostPostano: 16.5.2017. uto. 12:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hub motor bi bio bolje riješenje, da. Moram vidjeti koliko skuplje riješenje bi bio. Jer uz kupnju motora, treba napraviti i novu zadnju vilicu, te vjerojatno i kočnicu. A rađe bi novac uložio u baterije.

Ovaj motor sam mislio previklati sa klasom izolacije H (pod uvjetom da to uopće netko u Hr radi), te sam mislio povećati broj polova motoru (ukoliko je to izvedivo) sa dva pola na četiri, ili čak šest. (za to se moram konzultirati sa manualom Moto Guzzija da vidim koji prijenosni omjer je u završnom prijenosu.

Regen se podrazumjeva, on je glavni razlog što razmišljam o trofaznom sustavu, inače bi razmišljao o korištenju Rade Končarevog DC trakcijskog motora iz malog viljuškara kojeg imam.

Baterije, to ostaje pitanje... Klasični trakcijski članci kakvi se koriste u automobilima su preglomazni, članci kakvi se koriste za bicikle a koji se mogu dobro posložiti nemogu dati dovoljno struje...

EDIT: U startu sam imao ovakve nekakve članke na pameti, mislim da bi se oni u preostali prostor koji nije zauzeo elektromotor dali fino posložit dakle jedno trideset komada. Kako to kupit dopremit i uvest, to je već pitanje.

https://www.ev-power.eu/LiFePO4-special-cells/LiFePO4-High-Power-Cell-3-2V-60Ah-Alu-case-CE.html
[Vrh]
debeli

PostPostano: 16.5.2017. uto. 13:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lijepo sam ti rekao da se javiš...rijetko grizem

https://www.ev-power.eu/LiFePO4-special-cells/LiFePO4-High-Power-Cell-3-2V-60Ah-Alu-case-CE.html

Imam ih na skladištu, po nižoj cijeni.
[Vrh]
BB

PostPostano: 16.5.2017. uto. 21:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Od debelog kupiš motor, kontroler i li-ion. ICE motor rastaviš povadiš "iznutrice" i natrpaš baterije unutra, ako bi stavio onu tekućinu što koristi greyp, imao bi i odlično hlađenje preko rebara.
Inače moto guzzi bez onih cilindara nije to što jeste, po meni cilindre obavezno zadržati (pa taman ga pravio od fiberglasa...).
[Vrh]
Hemza

PostPostano: 16.5.2017. uto. 23:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za takav motocikl ja bi stavio motor od 5KW sa zračnim hlađenjem i originalnom elektrikom od GoldenMotor-a. Kontroler postaviti na mjesto gdje će imati najbolje hlađenje (odmah iza prednjeg kotača).
Ostavio bi getribu i kvačilo, jer je motocikl dosta težak. Po ravnom odmah staviš u petu brzinu, a za uzbrdicu koristiti nižu brzinu.
Od baterija toplo preporučam li-ion jer imaju najveću snagu u odnosu na težinu i složiti ih na mjesto rezervoara ili još bolje u rezervoar.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
zega

PostPostano: 17.5.2017. sri. 00:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Lijepo sam ti rekao da se javiš...rijetko grizem

Imam ih na skladištu, po nižoj cijeni.

Debeli, davno sam ti rekao, web sa popisom i cijenama, kako je on mogao znati da ti imas povoljne baterije, mislm ja znam ali hrpa drugih ljudi...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
AlexRi7

PostPostano: 17.5.2017. sri. 09:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

možda cak i drugi motocikl?
neki japanac s čeličnim okvirom, bez kardana
ovaj guzzi je prekul Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna