<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

AhWh
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pera

PostPostano: 25.4.2017. uto. 20:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Podatak o kapacitetu akumulatora u Ah i nije neki kvalitetan podatak. Tako hybrid Toyota Prius ima akumulator od 6.5Ah trlja oci a neki dizelaš samo za start 102Ah Very Happy Puno kvalitetniji podatak je Wh. Kad su postojali samo olovni akumulatori i to sa 6 ćelija možda je i imalo nekog smisla Ah

Mozda podatak o kapacitetu akumulatora u Ah i nije neki kvalitetan podatak ali ga vecina proizvodjaca baterija koristi kao mernu jedinicu kao sto je l - litar za rezervoar goriva bilo da je benzin, nafta ili gas (razlicita goriva, razliciti motori i razlicita potrosnja) ... mislim da primer sa hybrid Toyota Prius u poredjenju sa nekim dizelasom nije u vezi ovoga sto polemisemo jer dizelas stvarno vuce puno struje za start zato sto nema svecice kao benzinac koje pale mesavinu vec grejace i snazan alnaser koji mora da pokrene ceo motor koji dalje pali naftu pomocu pritiska i to je to...

Evo jedno pitanje da li bi na primer za motor od 1kW olovni akumulator 12 Ah "drzao" manje od Li-ion baterije 12 Ah ili da li bi Ni-Cd baterija od 12 Ah "drzala" manje od Ni-Mh baterije od 12 Ah, i sve budu istog napona... mislim da ne bi, "drzale" bi isto jer su istog kapaciteta samo sto se biciklom ne bi presla ista razdaljina zbog razlicitih tezina baterija... o memorijskom efektu baterija da ne pricamo...

I da kada se kupuje neka baterija bilo punjiva ili ne, daju se tri osnovna podatka: kog je sastava (Ni-Mh, Ni-Cd, Li-ion; Litium polimer, itd.)... kog su napona u voltima - V i kog su kapacitet u amper-satima - Ah... zar to nije dovoljno?
Ja sam spomenuo kapacitet baterija zbog tezine bajka a mi smo skrenuli u skroz drugom smeru od teme...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 25.4.2017. uto. 23:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pera je napisao/la:
... mislim da ne bi, "drzale" bi isto jer su istog kapaciteta samo sto se biciklom ne bi presla ista razdaljina zbog razlicitih tezina baterija...

Eto nas na Wh/kg o čemu priča riba Very Happy
[Vrh]
creatin

PostPostano: 25.4.2017. uto. 23:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Sam si se demantirao: ako kažeš 700Wh znam kapacitet (količina uskladištene el. energije) dočim ako kažeš u Ah nemam pojma ni o naponu niti o kapacitetu Wink Meni nije bitan napon jer imam "pravi" kontroler koji diže/spušta napon prema potrebi Smile

Ne znam gdje sam se demantirao, ali ako tebe veseli znati koliko sustav ima Wh i taj ti je podatak dovoljan..... palac

za bike-ove, a i ostala el. vozila napon i Ah sve govore Smile
[Vrh]
max

PostPostano: 26.4.2017. sri. 06:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
Kako mislis da Ah nemaju smisla?

Po tome da ako ne znaš još jedan podatak (to je napon) Ah ti nema smisla Wink
Sa Wh mogu uspoređivati razne akumulatore dočim ti sa Ah plazi jezik(eventualno iste kemije, točnije istog napona)
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.