<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Molim savjet za akumulatore
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 3.3.2017. pet. 10:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Kod nas koji se vozimo na LiFe je tako podeseno, evo za mjesec dana ide treca godina - blizu 35000 Ah sam izvadio iz 100Ah baterija uz prosjecan DOD 65% i oko 550 ciklusa punjenja. Prosjecna struja praznjenja iz baterija je 50-60A uz peak preko 300A. Ocekujem da bi mogle dati jos 5-6 puta toliko prije nego ima kapacitet padne ispod 80%.

Za sada jos ne primjecujem neki gubitak kapaciteta, pa ce biti da nesto ipak radim dobro. Wink

iz jedne baterije 60v od 100 ah si izvukao 35000 ah pri 60V
3500 ciklusa.
Objasni matematiku bolje.

35000Ah / 100Ah = 350
Očito je 350 ciklusa, ne 3500. Wink

Impresivna brojka za olovo, ali ne za LiFe. Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dmeter

PostPostano: 4.3.2017. sub. 07:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
dmeter je napisao/la:
Cose je napisao/la:

Kod nas koji se vozimo na LiFe je tako podeseno, evo za mjesec dana ide treca godina - blizu 35000 Ah sam izvadio iz 100Ah baterija uz prosjecan DOD 65% i oko 550 ciklusa punjenja. Prosjecna struja praznjenja iz baterija je 50-60A uz peak preko 300A. Ocekujem da bi mogle dati jos 5-6 puta toliko prije nego ima kapacitet padne ispod 80%.

Za sada jos ne primjecujem neki gubitak kapaciteta, pa ce biti da nesto ipak radim dobro. Wink

iz jedne baterije 60v od 100 ah si izvukao 35000 ah pri 60V
3500 ciklusa.
Objasni matematiku bolje.

35000Ah / 100Ah = 350
Očito je 350 ciklusa, ne 3500. Wink

Impresivna brojka za olovo, ali ne za LiFe. Very Happy

evo ja kupija 1650 ah 12v agm dobit ču najmanje 200 ciklusa pri 80% pražnjenja to je 3160 kwh
koštat če me 3000 kn a uvijek mogu to prodati na otkupu i dobiti 2000 kn
Znaći cijena je 1000 kn to jest 0,32 kn po kwh.
Kakva bi mi bila ekonomija sa LIFE baterijama.
Solara imam ko govana,jedino me u investiciji ozbiljno koštaju MPPT po 50A.
[Vrh]
dario035

PostPostano: 4.3.2017. sub. 09:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Poštovani , hvala na stručnim odgovorima i raspravi ali shvatite da ja nisam stručnjak u ovome, već obični laik. Jednostavno trebam savjet što napraviti znači sustav na vikendici je funkcionirao zadovoljavajuće 5-6 godina sa obična dva akumulatora za kamione 12v 240ah mislim. Sada su gotovi...dva takva bih vjerojatno mogao nabaviti za cca 2000-2500 HRK preko nekog bez PDV-a. Moja zamolba je da mi date savjet da li za te novce mogu dobiti nešto bolje istog ili sličnog kapaciteta a da je trajnije rješenje, jer je ovo držalo 6 godina u ljetnom preiodu korištenja od cca 6 tjedana.

Unaprijed hvala
[Vrh]
nijemilako

PostPostano: 4.3.2017. sub. 13:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

za te novce ne 100Ah cca 700 kn vrla agm
dakle ccca 3500 kn 500Ah agm-a
[Vrh]
dc74

PostPostano: 4.3.2017. sub. 13:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Akumulatori od kamiona nisu dobri za solarni sustav i oni sigurno nebi izdržali toliko dugo.

Bilo bi dobro da napišeš koji proizvođač i koja oznaka su postojeći akumulatori, i da probaš s nekim tko zna izmjeriti kapacitet tih akumulatora.
Možda akumulatori nisu za otpis nego si ti možda nesvjesno povećao potrošnju ili je bilo manje sunčanih sati za vrijeme ljetovanja.

Ako su akumulatori otišli znači da je sustav malo preslab, pa trebaš kupiti kod Mkarlia ili negdje drugdje olovne akumulatore za solarni sustav ali malo većeg kapaciteta, smanjiti potrošnju ili razmišljati o nadogradnji sustava.

Olovni akumulatori su još uvijek bolje rješenje za sve sustave gdje masa akumulatora ne stvara dodatne probleme kao kod npr. električnih vozila, a pogotovo za ljude koji su laici po tom pitanju i za one kojima se neda stalno kontrolirati ćelije, BMS-e tj. za sve one koji nisu zaljubljeni u čačkanje oko toga kao što su neki zaljubljeni u aute pa ih stalno lickaju, kontroliraju sve moguće...

.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nijemilako

PostPostano: 4.3.2017. sub. 13:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

mkarli vrla agm i prst u uho pitao si za vikendicu more sunca ima ko u priči u slučaju lošeg vremena crpi do daske kaj te briga samo moras paziti na vršne napone punjenja i kompenzaciju temperature
ja imam na moru 430w i 300Ah vozi frižider tv i ps4 bez beda ima se neka Smile Smile
a ovo kaj se ekipa zaigrala sa lifo ovaj onaj to ti je za nas naučna fantastika
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.3.2017. ned. 05:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
...
evo ja kupija 1650 ah 12v agm dobit ču najmanje 200 ciklusa pri 80% pražnjenja to je 3160 kwh
koštat če me 3000 kn a uvijek mogu to prodati na otkupu i dobiti 2000 kn
Znaći cijena je 1000 kn to jest 0,32 kn po kwh.
Kakva bi mi bila ekonomija sa LIFE baterijama.
Solara imam ko govana,jedino me u investiciji ozbiljno koštaju MPPT po 50A.

LiFe će izdurat lako preko 5000 ciklusa ako se drži na SOC 20%-90%...
Dakle, baterija 100Ah će dati barem 500kAh prije nego ča joj kapacitet padne ispod 80%.
S druge strane, olovo ubrzano propada ako stoji dugo prazno, što kod LiFe ne smeta.
Kalkulacija:
4S LiFe 100Ah - 400€ =~3000kn, kapacitet 1.28kWh
5000 ciklusa pri 70%: 1.28*.7*5000 = 4480kWh
Cijena baterije po kWh: =~1.5kn/kWh.

Po računici gore ispada skuplje, ali ako uzmeš u obzir da baterija može dati puno više u svom životnom vijeku te da je iskoristivost energije (dobiveno/uloženo) kod LiFe >85%, a kod olova <50%, ispada LiFe povoljniji.

BTW, slijedeći projekt mi je MPPT kontroler za solare, a mislija sam raditi kontroler 4*5-50A (ovisi o upotrijebljenoj jezgri), tj. četiri nezavisna MPPT modula u procesoru.
Razlika je da idem na boost kontroler (napon solara niži od napona baterije), koji kao takav ne predstavlja potencijalni izvor kapacitivne korozije panela jer po svojoj prirodi struja kroz panele je takorekuć konstantna (minimalna AC komponenta), a struja kroz bateriju je impulsna.
Takav kontroler u prototipu će biti ispitan na GS-50 panelima u paraleli za punjenje 16S10P LiFe Headway 38120S baterije (160 ćelija).
Dakle, ulaz 30-40V i izlaz 44-58V, što je odličan omjer za veliku iskoristivost.
Davore, ča misliš koliko ima interesa za takav kontroler?
Naravno, takav kontroler bi mogao punit i olovo, ali bi imao i mogućnost spajanja na moj BMS. Very Happy
Nakon ča se vratim s broda završavam centralni modul za BMS i počinjem ovaj projekt, koji neće toliko trajati kao BMS...

@dario035, Svakako uzmi radije baterije koje su predviđene za solarno, ne kamionske.
Nijemilako ti pravo veli, bolje dati 1000kn više i imati baterije koje će izdržati puno dulje, a ako su novci problem, radije uzmi 300Ah AGM nego kamionske 480Ah. - Isti šoldi, ali 300Ah AGM će ti u praksi imati više kapaciteta nego 480Ah startne baterije i usput će dulje trajati.
[Vrh]
dario035

PostPostano: 5.3.2017. ned. 10:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero
Hvala na zadnjem savjetu..to mi treba...jednostavno za laika...ljeto je još daleko i do tad mogu polako skupiti 3-4 preporučena akomulatora. Također bih molio savjet za slijedeće: ja panele skinem sa terase i spremim nakon sezone u garažu a u sezoni ih spojim nazad , a akomulatore vratiim u Zagreb i dopunjavam ih punjačem 10 A. Da li je tako bolje ili bi bilo bolje sve ostaviti spojeno od 9.-6. mjeseca bez obzira što nikog nema u vikendici?
Da li bi ove preporučene akumulatore isto trebalo povremeno dopunjavati van sezone?
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.3.2017. ned. 16:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Definitivno nemoj ostavljat panele vani, dok je vikendica prazna jer inače će ih netko drugi odnijet...

Baterije valja odspojit, a ako su nove i bile skroz pune prilikom gašenja ne vidim razloga ih tegliti za Zagreb.

S druge strane, tu sam na skliskom terenu pa ti ne morem dati pravi savjet, ali mi se ćini da bi baterija (ako je u dobrom stanju) lako mogla izdržati zimu, pogotovu ako je dovoljno hladno (ispod 20st.C)...

Možda da prvu zimu ih dotegliš u Zg i spremiš u podrum. Svakih 2-3 mjeseca provjeri napon na bateriji i onda se da zaključiti da li baterija može slobodno ostati u vikendici iduću zimu.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 5.3.2017. ned. 16:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Definitivno nemoj ostavljat panele vani, dok je vikendica prazna jer inače će ih netko drugi odnijet...

Baterije valja odspojit, a ako su nove i bile skroz pune prilikom gašenja ne vidim razloga ih tegliti za Zagreb.

S druge strane, tu sam na skliskom terenu pa ti ne morem dati pravi savjet, ali mi se ćini da bi baterija (ako je u dobrom stanju) lako mogla izdržati zimu, pogotovu ako je dovoljno hladno (ispod 20st.C)...

Možda da prvu zimu ih dotegliš u Zg i spremiš u podrum. Svakih 2-3 mjeseca provjeri napon na bateriji i onda se da zaključiti da li baterija može slobodno ostati u vikendici iduću zimu.

S vremenom ce baterije oslabiti pa ako su u pocetku i mogle prezimiti bez punjenja, nakon nekog vremena vise nece moci i budu potonule.

Mozda uzeti nekakav manji panel par desetaka W koji se moze staviti s unutarnje strane prozora negdje gdje bude sunca, pa da to odrzava baterije tijekom godine? Baterije bi imale periodicko dopunjavanje, a ne moraju se tegliti u Zg.
[Vrh]
dario035

PostPostano: 5.3.2017. ned. 16:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znnači ti akumulatori nebi trebali bilti osjetljivi i ne treba ih dopunjavati zimi kao obične?
[Vrh]
dario035

PostPostano: 5.3.2017. ned. 16:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

tako sam mislio i za ove postojeće..pa sam prošlu zimu ih ostavio spojene u garaži ...ali kad sam došao u 56. mjesecu bili su potpuno prazni i ništa nije radilo ne znam zašto..obadva panela su bila spojena kao da su na terasi ali uopće nije radilo dok nisam sve odspojio..stavio ih na terasu i opet spojio sve i onda je krenulo punjenje
[Vrh]
Cose

PostPostano: 5.3.2017. ned. 19:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

dario035 je napisao/la:
tako sam mislio i za ove postojeće..pa sam prošlu zimu ih ostavio spojene u garaži ...ali kad sam došao u 56. mjesecu bili su potpuno prazni i ništa nije radilo ne znam zašto..obadva panela su bila spojena kao da su na terasi ali uopće nije radilo dok nisam sve odspojio..stavio ih na terasu i opet spojio sve i onda je krenulo punjenje

Ne kuzim na sto tocno mislis - sve si ostavio spojeno (akumulatore, regulator i panele) u garazi gdje paneli nemaju sunca?
[Vrh]
dario035

PostPostano: 5.3.2017. ned. 19:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

tako je..imali su samo malo svjetla kroz prozore..i mislio sam da će malčice dopunjavati
[Vrh]
dario035

PostPostano: 5.3.2017. ned. 19:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tj. ampermetar je pokazivao da ima malo struje sa kolektora za dana.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 2 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.