<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Smanjenje snage grijaca
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
odrpanko

PostPostano: 31.1.2017. uto. 00:51    Naslov: Smanjenje snage grijaca Citirajte i odgovorite

Imam spremnik sanitarne vode u koji sam dodao elektricni grijac 3kW pa da iskoristim jeftiniju struju preko noci i ustedim malo na peletima, planirao dogrijavati sa njim.
Jucer neugodno iskustvo, sinoc postavio vremenski timer i na njega grijac da se pali nakon 21 sat ali je i zena stavila ves masinu i susilicu rublja da rade preko noci i izbacio mi limitator Mad
Probudili se ujutro na ugodnih 15 stupnjeva u kuci u mraku, pa da se to ne ponovi kopajuci po netu nasao sam ovo:
http://www.ebay.com/itm/Voltage-Regulator-Voltage-Speed-Controller-Dimmer-SCR-Case-AC-220V-3000W-CT-/302096843931?hash=item465660049b:g:ePwAAOSwTA9X9MGD

ili jos mozda bolje staviti jaci:
http://www.ebay.com/itm/401219288244?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

E sad pitanje je dali necu unistiti grijac ako ga tjeram na recimo 2kW preko tog regulatora ili da stavim samo diodu od 15A u seriju pa da radi na 1.5kW
Nisam siguran koju opciju odabrati a nebi htio da mi grijac rikne jer nije bio bas jeftin
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lisicakm

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uštedio bi na peletima da se griješ na struju ???
Shocked
[Vrh]
AKG

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nećeš uništiti grijač. Takvi dimmeri s trijacima i jesu za takva resistivna trošila namijenjeni. Problematični su za motore i induktivna trošila. Grijač je "čista" situacija.

Možda je pametno uzeti jači dimmer od 3kW, da imaš rezervu da ne preopterećuješ dimmer. Znaš da kinezi štede kod izrade.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
max

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:

Možda je pametno uzeti jači dimmer od 3kW, da imaš rezervu da ne preopterećuješ dimmer. Znaš da kinezi štede kod izrade.

Znam ja: pucaju k'o kokice. Al zato jeftini Very Happy nebi vjerovao pucaju kondenzatori, a ne trijaki
[Vrh]
dc74

PostPostano: 31.1.2017. uto. 13:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
Shocked

Nažalost cijene peleta stalno idu gore, a kvaliteta kod svih proizvođača ide prema dolje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
BB

PostPostano: 31.1.2017. uto. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
lisicakm je napisao/la:
Shocked

Nažalost cijene peleta stalno idu gore, a kvaliteta kod svih proizvođača ide prema dolje.

I ja sam imao problem sa peletom. što je najgore od firme gdje sam trebao imati kompenzaciju za pelet (duguju mi 1500 €) nisam mogao dobiti pelet pa ga plaćao kešom po znatno većoj cijeni Mad
[Vrh]
odrpanko

PostPostano: 31.1.2017. uto. 23:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
Shocked

Trenutno je stanje takvo da nema peleta nigdje, a zaliha mi se polako smanjuje. Grijac je u spremniku sanitarne vode i nema veze sa grijanjem, kotao se ponekad pali samo da dogrije taj spremnik i to bi htio izbjeci.
Ako uracunam potrosnju peleta prilikom paljenja i dostizanja radne temperature kotla plus zagrijavanje spremnika, itekako mi se isplati dogrijati spremnik na struju preko noci.

max je napisao/la:
AKG je napisao/la:

Znam ja: pucaju k'o kokice. Al zato jeftini Very Happy nebi vjerovao pucaju kondenzatori, a ne trijaki

Uzet cu onaj od 5kW, taj se valjda nece pretvoriti u kokicu lol
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 1.2.2017. sri. 08:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
lisicakm je napisao/la:
Shocked

Shocked
Ja mislio da se može dobiti po 1 kn/kg... pa se zainteresirao za taj energent... mislio radit plamenik.. bolje da se samo grijem na plin...
[Vrh]
odrpanko

PostPostano: 1.2.2017. sri. 09:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze se dobiti po kunu/kila ali u ljeti kad nije potraznja velika. Ja sam preradio prosle godine pred zimu grijanje sa plina na pelet, investicija od 15 kila kuna i nije mi zao nimalo,
kupio jedan dio peleta po kunu, drugi dio po 1.4 kn, sad trenutno nema ni po 2 kn jer nitko nije planirao ovakvu zimu.
Jedina mana tog svega je da moras imati skladiste kamo ces spremiti pelet, jer ako ga kupujes u zimi to je sve na granici isplativosti.
Troskove grijanja sam si prepolovio tako da bi trebao imati povrat ulozenog kroz tri sezone grijanja.

lisicakm je napisao/la:

... mislio radit plamenik.. bolje da se samo grijem na plin...

ako ozbiljno mislis grijati na pelete bolje nađi neko gotovo rijesenje, sama izrada plamenika i nebi bila problem, ali ti je problem regulacija koja upravlja sa tim svim.
Imas glupih regulacija (centrometal pelet set) koje samo znaju dici temperaturu u kotlu i ugasiti se do iduceg paljenja, a imas i regulacija koje imaju modulaciju pa kotao radi na razlicitim snagama ovisno o potraznji topline. Dobro prouci tu tematiku da se ne zaje... kao ja, jako malo servisera zna dobro sastaviti sistem na pelete
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 1.2.2017. sri. 09:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

odrpanko je napisao/la:
moze se dobiti po kunu/kila ali u ljeti kad nije potraznja velika. Ja sam preradio prosle godine pred zimu grijanje sa plina na pelet, investicija od 15 kila kuna i nije mi zao nimalo,
kupio jedan dio peleta po kunu, drugi dio po 1.4 kn, sad trenutno nema ni po 2 kn jer nitko nije planirao ovakvu zimu.
Jedina mana tog svega je da moras imati skladiste kamo ces spremiti pelet, jer ako ga kupujes u zimi to je sve na granici isplativosti.
Troskove grijanja sam si prepolovio tako da bi trebao imati povrat ulozenog kroz tri sezone grijanja.

Pa da , naravno treba ljeti kupiti i uskladištiti. Smile Imam mjesta. Računao sam potrošnju plina za grijanje, prošle godine bilo oko 9500 kn. Za to bi trebalo oko 5T peleta , tako nekako ..
[Vrh]
odrpanko

PostPostano: 1.2.2017. sri. 09:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Racunica samo za prvi mjesec, temperature konstantno ispod nule, potrosio malo manje od 1.5T peleta, kada sam se grijao na plin trosili smo između 2000 i 2500 kn i nije bilo ovako toplo u kuci.
Pazi samo kakav kotao ces ugraditi, najvecu iskoristivost imaju sobne toplozracne peci koje guraju vodu u sistem centralnog i jedan dio topline pusu oko sebe.
Mana im je mali spremnik za pelete pa ih moras puniti jednom dnevno, kotao za kotlovnicu napunis i ne diras 3 - 4 dana
[Vrh]
BB

PostPostano: 1.2.2017. sri. 10:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

ove godine će otići 9 tona (grijem preko 300m2 a nije svugdje izolacija kako treba). nabavio pola od toga pola se sad snalazim...
na ljeto bi trebala leći veća nabavka jer se mora dobro pripremiti.

Peć http://www.topling.com/topling-proizvodi/biotopling-kotao/ 40kW
prednost: veoma lako čišćenje, minut posla jer nema one glupe pepeljare kao kod ostalih proizvođača, ložište je u obliku korita a to znači da guta i svakav pelet (ide i industrijski)
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 1.2.2017. sri. 13:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
ove godine će otići 9 tona (grijem preko 300m2 a nije svugdje izolacija kako treba). nabavio pola od toga pola se sad snalazim...

prednost: veoma lako čišćenje, minut posla jer nema one glupe pepeljare kao kod ostalih proizvođača, ložište je u obliku korita a to znači da guta i svakav pelet (ide i industrijski)

koliko si platio tu peć ?

Ma ja imam centralnu peć u kotlovnici na koju se prije ložilo na drva i ugljen , pa je tata stavio plamenik za lož ulje , do prije 15-tak godina kad je to bilo aktualno , a vozili smo ga iz Slovenije. Malo kasnije došao plin , i sad se grijemo na plin , naravno druga peć , a ova još uvijek spojena u sustav , al ventili zatvoreni.
Malo bi se igrao tim plamenikom , ako bude dobro, samo bi upogonio tu staru peć . Naravno da nije tolika iskoristivost kao kod neke nove peći , al barem nešto .. grijemo oko 3 etaže po 100m2 , znači 300m2 , kuća izolirana s 8cm strioporom , prozori dvoslojna izo stakla..
[Vrh]
BB

PostPostano: 1.2.2017. sri. 13:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
BB je napisao/la:

koliko si platio tu peć ?

Ma ja imam centralnu peć u kotlovnici na koju se prije ložilo na drva i ugljen , pa je tata stavio plamenik za lož ulje , do prije 15-tak godina kad je to bilo aktualno , a vozili smo ga iz Slovenije. Malo kasnije došao plin , i sad se grijemo na plin , naravno druga peć , a ova još uvijek spojena u sustav , al ventili zatvoreni.
Malo bi se igrao tim plamenikom , ako bude dobro, samo bi upogonio tu staru peć . Naravno da nije tolika iskoristivost kao kod neke nove peći , al barem nešto .. grijemo oko 3 etaže po 100m2 , znači 300m2 , kuća izolirana s 8cm strioporom , prozori dvoslojna izo stakla..

platio sam je sa nekim popustom 3750KM. Ako te zanima ta peć, mogu da pitam ko im je zastupnik u HR (upravo idem kod njjih, vozim robu...)
[Vrh]
odrpanko

PostPostano: 1.2.2017. sri. 15:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:

Ako imas pec tad ti treba plamenik, puz za dobavu peleta iz spremnika, spremnik (to se moze sklepati i doma) i regulacija koja ce upravljati plamenikom. Cca oko 5-6000 kn
I ovdje dobro prouci tematiku:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=879289
Na idiote koji se prepucavaju ciji je veci se nemoj obazirati, ima par dobrih i iskusnih majstora koji mogu dati dobar savjet
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.