<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Mladi izdanci (microgreens)
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 30.1.2017. pon. 21:34    Naslov: Mladi izdanci (microgreens) Citirajte i odgovorite

Možda ima još zainteresiranih za uzgoj zelenjave u kući kada na otvorenom nije moguće.

Sunce daje oko 100.000lm/m2 svjetlosti temperature približno 6000K.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sunlight#Surface_illumination

Kupio sam jednu pliticu 45x30cm za probu, 4kom. će biti površine 0.5m2.
Znači trebam 50.000lm

Jedna LED cijev ima 2.000lm/6500K/22W/128kn
Po tome bi trebao 25 cijevi, nema šanse, idem na 5x manje.
Probu ću napraviti samo sa dvije koje sam već kupio.
http://ecovision.com.hr/proizvodi/item/32489-verbatim-led-cijev-t8-g13-1200mm-22w-2000lm-6500k

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
stjepan

PostPostano: 30.1.2017. pon. 21:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam gledao kombinaciju hidroponike (hranjene samo i jedino home made kompostom) te uzgoja u zatvorenom pod LED-idicama.

Vezano uz svjetlo sam saznao da biljke ne trebaju puno zelene svjetlosti (što je poprilično logično kad razmisliš o boji listova).
Efikasnost rasvjete može se povećati na način da se rasvjeta "razdjeli" na boje. Puno crvene, nešto plave i malo zelene. Tako za se izbjegne bacanje struje na svjetlo koje biljka ne iskoristi prilikom svog rasta (jasno je da je zelena boja najmanje korisna jer ju većina biljki odbija). Naravno omjeri zavise od biljke do biljke. Postoje popisi i omjer online za najčešće korištene bilje u takvom uzgoju. Za ostale se relativno lagano dođe "isprobavanjem" pošto se radi o ekstremno kontroliranom uzgoju gdje nema puno vanjskih faktora.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
solarstorm

PostPostano: 30.1.2017. pon. 22:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Što se tiče LED cijevi čuo sam da kinez Kunlun kraj Bauhausa ima jako jeftino. Zaboravio sam cijenu, ali možete pogledati.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 30.1.2017. pon. 22:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da se mogu naći već po nekih 30kn, samo je pitanje kvalitete.
Uzeo sam Verbatim jer imam jako dobra iskustva sa njihovim E27 LED žaruljama.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
zega

PostPostano: 31.1.2017. uto. 05:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ogi, kad mjeris za biljke mjeri PAR (Photosyntetically Active Radiation), sredina dana ljeto u nasim krajevima ti je 2000uE (micro Einstein ili micromol)
Za biljke u hidroponici ili greenhouse ti ni u ludilu ne treba toliko, biljkama je stres tolika kolicina svjetla, 1/2 do 1/4 rade, pa i manje, neke sorte najbolje napreduju sa 400uE (1/5)...
Vezano uz zeleno pa cak i infrared i UV svijetlo, da biljka ce rasti bez tih valnih duljina ali kvaliteta cvijeta i ploda ovise od drugim valnim duljinama i omjerima dan/noc u odredjenim fazama rasta biljke a koje poticu cvijetanje ili zrenje (to se zove signaling), samo ocito to mnogi ignoriraju, zato samo oni koji najvise nauce o tome i primjene tehnologiju na najbolji nacin imaju najkvalitetniji urod...
A recimo kod nekih sorti ti i stres uzrokuje intezivnu proizvodnju flavanoida i raznih antioksidanasa koji su produkt stresa (jako svijetlo monogo UV i visoke temperature) a svi znamo prepoznat razliku izmedju anemicnog ploda i bogatog mirisnog, tamnih boja...
Uzivaj
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
selec1

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

moje iskustvo kod testiranja razlicitih boja svjetlosti je da je za uzgoj presadnica ideala omjer crvene i plave 3:2 ili cak 2:3. plava usporava rast biljke u visinu i razvija korijen.
mislim da za ovu primjenu bi bilo cak i vise crvene, 4:1. ostale valne duljine nisu potrebne. 24h svjetla i temperatura koja toj biljci treba, trebalo bi biti super
snaga za nisko bilje - 30tak W LEDica po kvadratu

Zadnja promjena: selec1; 31.1.2017. uto. 12:06; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

2000/400=5x manje, kao što sam planirao, znači 20.000lm/m2
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

selec1 je napisao/la:
24h svjetla i temperatura koja toj biljci treba, trebalo bi biti super

Misliš da nije potrebno simulirati noć?
[Vrh]
selec1

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

prvih 2 tjedna kod uzgoja presadnica se preporuca full svijetlo, a to ti radis ustvari. izmjena dana i noci je, kak zega veli, za pokretanje nekih procesa u biljkama (cvjetanje, dozrijevanje ploda i sl.)
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 31.1.2017. uto. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ogi, probaj pronaci cijeli proces uzgoja u zatvorenom sa LED-icama za marihuanu. Toga imas online koliko te volja. Podosta toga se tamo objasni. Mislim da cak imaju i guide-ovi za salatu. Od sijanja (ako se krece od sjemena) pa do branja. U razlicitim dijelovima zivota biljka vise koristi jedne valne duljine, u drugim dijelovima druge itd. Znam cak da su i kod npr. salate imali velikih uspjeha sa simuliranjem dan / noc, ali ne na nacin da se svjetla gase u potpunosti, vec se "noc" simulira tako da se pusti neka druga kombinacija plave i crvene itd.
Detalje na zalost neznam na pamet a linkove sam izgubio davnih dana kad sam imao nezgodu sa browserom ali mislim da ne bi trebao imati problema prilikom trazenja, nisu to nikakve posebne tajne.
Vjerojatno ces sada pronaci i novije / bolje podatke koji se zasnivaju na vise testiranja nego tada.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 31.1.2017. uto. 14:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
2000/400=5x manje, kao što sam planirao, znači 20.000lm/m2

Ogi, samo jedna napomena. Šta se osvjetljenja tiče, mislim da su tebi (biljkama) bitni luksi, a ne lumeni. Luksi, osim o lumenima, ovise i o udaljenosti izvora svjetla, a nisam vidio da to spominješ.
[Vrh]
turbo

PostPostano: 31.1.2017. uto. 16:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

lux=lm/m2
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 31.1.2017. uto. 17:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
riba

PostPostano: 31.1.2017. uto. 17:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh ljudi moji:

http://www.tme.eu/hr/katalog/optoelektronika_100327/#id_category=113461&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC
[Vrh]
selec1

PostPostano: 9.2.2017. čet. 10:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi, jedno pitanje za tebe, s obzirom da ti proucavas te stvari.

uzgojil sam klice slanutka po uputama na netu (namociti prek noci, nakošena teglica od krastavca s gazom na vrhu..). sad me zanima da li se to mora kuhat prije jela ili se jede sirovo? neki vele da treba kuhat, neki da ne jer se gube hranive tvari i vitamini.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.