<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Grijanje vode FN panelima
Idite na 1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
drug mile

PostPostano: 8.1.2017. ned. 15:02    Naslov: Grijanje vode FN panelima Citirajte i odgovorite

Ne mogu naći je li ova tema spominjana na forumu u skorije vrijeme. Imam vikendicu sa FN sustavom za el. energiju i pločastim kolektorima za grijanje vode. Grijanje vode ne funkcionira baš kako bih htio i tražim alternativna rješenja.

Opis sustava za grijanje vode:
Spremnik sam napravio saam od starog plastičnog spremnika za vodu 1000l, koji sam izolirao stiroporom 10cm i taj dio je ok. Kada je temp. vode iznad 40 stupnjeva, od večeri do jutra (znači bez grijanja) temperatura se spusti za oko 1,5 stupanj, mislim da je ovo ok. Pokušao sam složiti sustav bez pumpe, kolektore sam postavio na livadu ispod kuće i prirodna cirkulacija je funkcinirala, ali u ljetnim mjesecima je ipak dolazilo do pregrijavanja vode u kolektorima zbog slabog protoka pa sam morao staviti pumpu. To je praktički značilo da nema nikakvog smisla što su mi kolektori na niskom položaju, na kojem prije dođu u sjenu nego da su na krovu. Također, budući da je pumpa na 220V, to je značilo da moram ostaviti inverter da mi radi dok nema nikoga u vikendici, samo kako bi pumpa vrtila. Ipak, sustav je u ljetnim mjesecima radio zadovoljavajuće, dva pločasta kolektora od 2m2 (svaki) su znala zagrijati vodu do nekih 55 stupnjeva, bez automatike. Pumpu je palio termostat postavljen na kolektor.

Problemi:
- za mene neugodna briga o cijevima, solarnoj tekućini, odzračivanje sustava itd. buduči da sam elektroničar i više volim kablove
- dugi kišni periodi kada sustav uopće ne funkcionira
- duga zima kada sustav ne funkcionira
- nepovoljna pozicija za kolektore na livadi
- potreba da je inverter stalno upaljen

Razmišljam o nabavci vakuumskih kolektora koje bih postavio na krov, te provlačenju cijevi do spremnika u podrumu. Ali, zašto ne fotonaponski paneli? Primjetio sam da mi postojeći panel od 260W radi s nešto smanjenom snagom i po oblačnom vremenu, a ako je lijep dan onda radi i s više snage od deklarirane. Poznata mi je mantra da se ne isplati toplinu pretvarati u struju koju se onda opet pretvara u toplinu, ali pitam se je li to stvarno tako ili je sa sadašnjim cijenama situacija ipak drugačija? Moram priznati da se ipak puno radije upuštam u slaganje FN sustava nego vodoinstalaterske poslove, a budući da je spremnik vode najobičniji plastični bazenčić u njega lako ubacim što god me volja. Dakle, sustav bi mogao biti krajnje jednostavan, sa 24V grijačem spojenim direktno na FN panel. Evo i sad imam situaciju da cijele zime imam dovoljno struje, a voda hladna.

Ima li komentara?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
AKG

PostPostano: 8.1.2017. ned. 16:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zašto ne? - zbog efikasnosti.
Kolika je efik vakumskih kolektora a koliko fn sustava?
Baci malo računicu energije pa ces vidjeti..
[Vrh]
Argor

PostPostano: 8.1.2017. ned. 18:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

To bi bila ova tema http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=4749&sid=583173c1af8dbfc8c60e7f0f50aa4eca mislim da ću i ja na ljeto spajati električne FN panele na postojeću instalaciju . Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
drug mile

PostPostano: 9.1.2017. pon. 16:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:
Zašto ne? - zbog efikasnosti.
Kolika je efik vakumskih kolektora a koliko fn sustava?
Baci malo računicu energije pa ces vidjeti..

Na žalost nije to baš jednostavno izračunati, barem meni. Jedno je učinkovitost vakuumskog kolektora, ali drugo učinkovitost cjelokupnog sustava u praksi. Npr. kolektor mora postići određenu temperaturu kako bi cirkulacija proradila. Koliko mu treba dok ju postigne? To ne znam. Može li se dogoditi da tijekom poluoblačnog zimskog dana kolektor uopće ne postigne dovoljnu temperaturu i da je cijeli dan učinkovitost nula? Vjerojatno se slično može dogoditi i sa FN panelom, ali do sad nisam imao takvo iskustvo, u pravilu bi se događalo da panel od 260W daje bar 80W, a solarna pumpa i dalje ne radi. Tu su onda i gubici topline u cijevima koji su sigurno osjetni kada se kuća ne grije, kada je oko 5 stupnjeva u kući a kroz nju prolazi bar 20m cijevi. Tako da, stvarno se ne bih upuštao u računanje, a još manje da se oslonim na takve proračune. To treba isprobati, ali na žalost nemam toliko novca da napravim dva sustava pa uspoređujem.

Moj panel od 260W ima oko 1,5m2 površine i koštao je 1700 kn. Koliko realno ima sunčeve energije na tih 1,5m2 koju je teoretski moguće iskoristiti? 1100 kWh/m2 godišnje mi daje nekih 3 kW dnevno po m2. Koliko je to prosječno sati tijekom godine? 6 sati? Znači 500W po m2 ili oko 750W po površini mog FN panela. Pa to je samo 3 puta više. Koliko košta vakuumski kolektor? Bar dvostruko više od mog FN. Ispada da zaista jest nešto učinkovitiji za iste novce. Ali... tu su još cijevi, ventili, tekućina, ekspanziona posuda, pumpa... Ne kažem da nije i dalje isplativiji sustav, ali mislim da razlika baš i nije tolika da se jednostavnom računicom može dokazati kako je to isplativije. Treba probati. A iskreno, meni je puno lakše na krov dići par FN panela i povući kabel u podrum, nego sastavljati prilično složen sustav sa cijevima.

Muči me to pitanje, stvarno ne znam što napraviti.
[Vrh]
max

PostPostano: 9.1.2017. pon. 18:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da se ponovim (vidi moje postove o toj temi) : PV paneli (uz današnju cijenu) isplativija investicija od termo solarnih vakuumskih zimi i pločastih ljeti (problem pregrijavanja) Pločaste sam davno izbacio, dočim vakuumski samo trošak Smile
Za maksimalno iskorištenje PV modula otpor grijača jednak otporu PV panela

Zadnja promjena: max; 9.1.2017. pon. 18:11; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Gec

PostPostano: 9.1.2017. pon. 18:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prijatelju, tebi sistem ne funkcionira dobro jer imaš ogroman spremnik vode....pa što će ti 1000L lol Stavi spremnik 300-400 litara vode i 3-4 panela, ako imaš vakuumski onda ih treba manje. Uglavnom ima proračun za to. Svakako češ daleko prije ugrijati vodu sa vakuumskim kolektorima nego FN jer je efikasnost neusporediva. Isto tako treba imati na umu da na kontinentu nečeš ugrijati 40% vremena u godini pa se snađi za toplu vodu na drugi način.
[Vrh]
max

PostPostano: 9.1.2017. pon. 18:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne govorim o efikasnosti već o cijeni. Nikad više vakuumski samo PV plazi jezik
Pufer od 1000l ? možda je to razlog pregrijavanja ljeti lol
[Vrh]
ijac

PostPostano: 9.1.2017. pon. 18:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Već godinama imam vakumske kolektore i FN panele, kolektori su korisni od ožujka do rujna bez svake brige, a kako bi bilo da grijem vodu direktno preko FN panela nisam probao, Imam 300 l inox pufer sa el grijačem , nikad ga još nisam spojio na FN panele, htio bih da vidim kako bi se voda zagrijala direktno preko panela bez vakumskih kolektora cijevi itd.Korisnoist u praksi neznam točno
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 9.1.2017. pon. 18:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iskreno ne vidim kakve veze ima koliki je spremnik. Ako je grijač jači od toplinskih gubitaka spremnika onda će uspješno grijati vodu neovisno radi li se o 100 ili 100.000 litara vode. Osim toga ja sam sa dva pločasta kolektora bez problema ugrijao vodu do 55C, na koliko je bio postavljen termostat. Da imam manji spremnik ugrijao bih vodu do 90C, i što će mi to? Samo veći gubici. I što kada bude prijetilo pregrijavanje, a mene nema u vikendici? Mislim da nisam pogriješio sa veličinom spremnika.

Da se vratim na temu, Max, kakvi se tu grijači koriste? I ne mogu se sjetiti što bi bio otpor panela, jel to deklarirana vrijednost ili se računa?

P.S. Max, ne nalazim temu, plz. link?
[Vrh]
max

PostPostano: 9.1.2017. pon. 19:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Unutarnji otpor PV modula se računa iz podataka R=Umpp/Impp
Ima firmi koje rade električne grijače po narudžbi

http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?p=140747#140747
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 9.1.2017. pon. 21:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kratki proračun... Testirano u praksi, pri temperaturnoj razlici od 20 stupnjeva (voda u spremniku 45c, zrak izvan spremnika 25c), moj spremnik tijekom noći izgubi oko 1.5 stupanj, dakle dnevno 3 stupnja.

Ako želim postići tu temperaturnu razliku, treba mi snaga koja će dnevno 1000 litara zagrijati za 3 stupnja. Negdje sam pronašao ovaj primjer iz fizike koji je valjda ispravan:
Citat:
for example 100 litres of water, to be heated from 20ºC to 50ºC, giving a temperature rise of 30ºC would give –

100 x 4 x 30 / 3412 = 3.52

meaning that the water would be heated in 1 hour by 3.5kW of applied heat.

To mi je zgodan primjer jer oni zagrijavaju 100 litara za 30 stupnjeva, a ja 1000 litara za 3 stupnja. Dakle, ista stvar, ako nisam prespavao neko gradivo u srednjoj. Njima treba 3.5 kW da ugriju za 1 sat. Jel to znači da bi sa 1.3 kW fn panela trebalo oko 3h sunca dnevno?
[Vrh]
max

PostPostano: 9.1.2017. pon. 22:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tako nekako. Zato sam ja izabrao 800l puffer tako da dovođenjem toplinske energije od 1kWh poraste temperature vode za 1ºC Cool
[Vrh]
zega

PostPostano: 9.1.2017. pon. 22:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne, nisi racunao potrosnju, vec samo gubitke sustava, sad na sve to jos dodaj potrosnju i izracunaj koliko to energije uzima preko 4.184J/g/c... W=J*s
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
max

PostPostano: 9.1.2017. pon. 22:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

za pripremu PTV kako to projektanti projektiraju (60l/dan/osoba) iliti 3kWh dnevno po osobi

Malo da ubacim cijene:
Pločasti solarni kolektor 1.7m2(bruto) efikasnost do 70% ljeti (realno 50%) 1250kn (na akciji)
solarna automatika 1.800 kn
set s pumpom 2.800 kn
regulacija izlazne temperature vode 1.000 kn
cijevi 1.700 kn
ekspanzijska posuda 300kn
glikol 500 kn
...i problemi
PV kod mene bili 125kn za 80W
grijač nekih 100kn
vodiči 200kn
termostat 100kn
[Vrh]