<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Baterije za pumpu za centralno
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
max

PostPostano: 16.11.2016. sri. 22:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:

- solar koji bi proizveo taman toliko struje da preko zime nadopunjava bateriju tjekom dana

Možda ne znaš, ali u ZG postoji period u zimi (12. i 1. mjesec) kada nema sunca, preko 2 tjedna pa sad koliki kapacitet baterije mora biti za autonomiju od recimo 20 dana kao i koja snaga PV modula da ti napuni u roku 2-3 dana
Rolling Eyes
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stjepan

PostPostano: 16.11.2016. sri. 23:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema autonomije. Kad nismo tamo, u ta ajdemo reci 2 mjeseca, struja je iskljucena, i solar bi trebao nadopunjavati samo i jedino ono sto baterija izgubi sama od sebe zbog stajanja i nekoristenja. Prakticki, ideja je da solar drzi bateriju "zdravom".
[Vrh]
grrga

PostPostano: 17.11.2016. čet. 00:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

A da bateriju poneseš kući i držiš je zdravom kod kuće?
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 17.11.2016. čet. 01:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

I to je opcija. Samo, znaš kak je to sa vikendicom. Ideš tamo sa punim autom "jer fali svašta" a onda se vračaš sa duplo više stvari.
Htio bih izbjeći još jednu "stvar".

Onako iz glave, koliko struje treba da "drži" npr. olovnu bateriju napunjenom? Ako se radi o recimo 12V 10Ah bateriji (pucam brojeve na random), kolika bi proizvodnja trebala biti koja bi tjekom dana, napunila ono što ta baterija pasivno izgubi preko novći? Nekako ne vjerujem da se radi o velikim količinama energije.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 17.11.2016. čet. 06:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kakva bi bila kombinacija da se uzme neko slabije napajanje sa CC i CV regulacijom
pa da se napravi Buster veza i da drži akumulator stalno na naponu.
To bi ujedno održevalo temperaturu akumulatora,ako je u kutiji od stiropora.
Stiropor može držati temperaturnu razliku do 15 °C
Taj sistem se nekad koristio na vojnoj tehnici sa olovnim akumulatorima,
samo ispravljači nisu bili sa regulacijom nego obični Selenski.

http://www.ebay.co.uk/itm/2W-12V-CV-CC-Power-Supply-Voltage-Converter-Module-100-240V-AC-140-340V-DC-New-/232085298097?hash=item36095c9bb1:g:xL4AAOSw8w1X3MCt

Nešto ovako ali malo jače, da se akumulator brže dopuni nakon nestanka struje.

Zadnja promjena: OldDog; 17.11.2016. čet. 07:00; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
max

PostPostano: 17.11.2016. čet. 06:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samopražnjenje olovnjača je nekih 5% na mjesec (najviše ovisi o temperaturi) Tako 120Wh olovnjača izgubi 6Wh, predpostavka da ima jedan sunčani dan u zimi i da puni 3 sata dovoljan PV modul od 5 W Smile Za ljeto ako isprazniš baterju do kraja za tih 120Wh dovoljan je PV modul 20W. Eh, sad dal je to dostatna energija (kao i to da olovnjače nesmiješ prazniti do jaja) za pumpe to je drugo pitanje
[Vrh]
Pero

PostPostano: 17.11.2016. čet. 09:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Olovna baterija se najbolje čuva puna na temperaturi ispod 10 stupnjeva.
Čim je niža temperatura, samopražnjenje je manje.
Usput, puna baterija može podosta dugo stajati i na temperaturama ispod -15 stupnjeva, ako je puna.
Bolje je za bateriju da ostane u vikendici preko zime nego je nosati negdje na toplo, ali treba voditi računa da se ne ostavlja prazna.

Ako ostaje spojena na solarno, svakako treba biti korigiran napon punjenja baterije prema temperaturi iste. Solarni regulator bez senzora temperature nije pametno koristiti jer hladna baterija traži viši napon.
[Vrh]
BB

PostPostano: 17.11.2016. čet. 10:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

koliko sam ja razumio tamo ima struje, a samo ponekad nestane.

i mislim da olovna baterija i inverter imaju veće šanse da "dobiju noge" nego da crkne što je prazna ili na hladnom...
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 17.11.2016. čet. 11:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
koliko sam ja razumio tamo ima struje, a samo ponekad nestane.

Da, I nestane relativno rijetko, al kad nestane, nestane baš kad se grijemo Very Happy

Što se ostalog tiće, tenkjuverimač svima!
Ak je gubitak tako mali, onda nema razloga da ne napravim verziju sa jednim malim solarom.

To će mi biti i prvo tinkeranje sa solarom.

Ako sam sve dobro pohvatao iz ove i prijašnjih tema vezanih uz solare, treba mi:

1) solar od par W
2) mali regulator punjenja (zavisno od toga koliko jak solar odaberem)
3) olovna baterija čiji kapacitet ću znati tek kad pogledam koliko stvarno struje troši pumpa i odredim koliko dugo želim da vrti nakon nestanka struje
4) 12v->220v inverter čiju snagu ću znati tek kad saznam koliko struje troši pumpa
+
5) neki 220V AC -> 12V DC punjač za punjenje baterije iz mreže kad se struja vrati

I imam 2 podpitanja.

1) Dali bi regulatoru punjenja smetalo da spojim ovaj punjač iz zida direktno na bateriju?
Moja pretpostavka je da ako ih jednostavno spojim direktno na bateriju zajedno, u trenutcima kad ima struje, regulator od solara jednostavno neće puniti bateriju, jer će baterija biti "full", a da će se zidni punjač paliti po potrebi kad napon u bateriji padne zbog samopražnjenja (uzeo bih obavezno neki koji pazi na overcharge). Kad nestane struje, regulator punjenja od solara preuzima cijelu priču oko čuvanja baterije. Ili je tu pametnije staviti neku automatsku sklopku koja bi switchala izmedju zidnog i solarnog punjača?

2) Na sve to bi još uzeo nekakvu automatsku sklopku ili tako nešto koja bi u trenutku nestanka struje spojila pumpu na izlaz iz invertera. Iskreno ne znam što točno da tražim pa ako imate kakav link za takav sklop, bio bih zahvalan.
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 17.11.2016. čet. 16:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tražiš relej/sklopnik na 220 s mirnim/radnim kontaktima.
[Vrh]
solar3

PostPostano: 17.11.2016. čet. 19:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sam relej neće biti dobro rješenje, treba sklop sa odgodom minutu dvije. Meni se dogodoli da je struja iz mreže počela treperiti, relej je prozujao i normalo spalio slabašni inverter. Dakle sa odgodom relej ne bi odmah reagirao na trenutni nestanak napona. Ovako bi relej bio u stanju čekanja određeno vrijeme i kada bi se sklop "stvarno uvjerio da struje nema" uključio bi se inverter. Ma sve se to da lako i jednostavno riješiti da dela ko švicarski sat.
Moglo bi se to složiti i sa arduinom i običnim releom.
Valjda ima netko od forumaša blizu tebe da ti to pomogne riješiti.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 18.11.2016. pet. 00:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Da...niska temperatura + dugi period bez struje je nezgodna kombinacija...

Što kažete na sljedeće:
- 12v DC -> 220v AC inverter
- jeftinija baterija
- solar koji bi proizveo taman toliko struje da preko zime nadopunjava bateriju tjekom dana

Temperaturu bi riješio tako da u kasnu jesen bateriju zabundam u nešto.

Dal to uopće ima ekonomskog smisla, jer vjerujem da uz sami panel koji bi ju punio trebam još neki hardware koji bi regulirao struju i palio punjenje u trenutcima kad panel proizvodi dovoljno struje te prekidao u trenutcima kad proizvodnja padne ispod potrebne.

Ako uzmes UPS onda ce se on brinuti i odrzavati bateriju napunjenom sa puno manje utrosene struje nego ces platiti solarni panel, bez dodatnih komplikacjia.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 18.11.2016. pet. 11:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

solar3 je napisao/la:
...
Moglo bi se to složiti i sa arduinom i običnim releom....

Imam doma par arduina viška, i taj dio mi nije stran. Mislio sam da kinezi imaju nešto gotovo po tom pitanju da si ubrzam cijelu stvar, a i da imam jedan manje detalj o kojem se moram brinuti.

Cose je napisao/la:

Ako uzmes UPS onda ce se on brinuti i odrzavati bateriju napunjenom sa puno manje utrosene struje nego ces platiti solarni panel, bez dodatnih komplikacjia.

Kako bi UPS podnosio cinjenicu da je i on bez struje 2 mjeseca? Jer kad nas nema, u kuci je iskljucena glavna sklopka. Vjerujem da i on ima neki gubitak...

Zadnja promjena: stjepan; 18.11.2016. pet. 14:39; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 18.11.2016. pet. 11:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Umjesto glavne sklopke, možeš izbacit sve osigurače osim onog koji napaja UPS.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 18.11.2016. pet. 14:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zbog nekih drugih stvari to je na žalost nemoguće.

Viksa je stara i strujić se baš nije držao propisa (ako je uopće bio strujić....možda je bio polupijani susjed ili tko zna tko). Viksa se gradila davno....ciglu po ciglu, sobu po sobu. Ta prostorija je na istom osiguraču kao i kuhinja itd.
Jbg...tako je to kad nasljediš nešto a nemaš pojma kako stvari uopće stoje. Instalacije bi trebalo raditi maltene od nule, no to je u ovom trenutku financijski neizvedivo.

Jednostavno, kad me nema, sigurnije je za sve uređaje u kući da je struja off u potpunosti.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.