<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Baterije za pumpu za centralno
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
stjepan

PostPostano: 14.11.2016. pon. 15:44    Naslov: Baterije za pumpu za centralno Citirajte i odgovorite

Znači, stara vikendica. Niti znam tko je radio centralno, niti kada niti za koliko novaca. Samo centralno je na drva sa el. pumpom (vjerujem da nikakva drugacija niti ne postoji Very Happy
Kako god bilo, nismo tamo često tamo kad su loši vremenski uvjeti, no kad jesmo, zna se desiti da nema po par sati struje što naravno znači da prestane raditi i pumpa od centralnog koja vrti vodu.
Rečeno mi je da u takvim slučajevima moram gasiti centralno i kamin (cijevi od centralnog prolaze i kroz kamin) i izbacivati žar, kako ne bi bilo sranja sa pritiskom (nema nikakav backup fail safe sistem koliko ja znam).

Razmišljam kako da riješim problem. Prvo mi je palo na pamet pozvati nekog centralaša da mi jednostavno makne cijevi iz kamina, pa da se u slučaju nestanka struje mogu normalno grijati na kamin.
Alternativa, i meni draža opcija bi bila napraviti neki sistem koji bi pumpu vrtio putem akumulatora / baterija u trenucima kad nema struje.

Moje pitanje je, kakvu vrstu baterija / akumulatora predlažete za takav sistem? Mali broj punjenja i pražnjenja tjekom godine i dugački intervali između korištenja. Težina i dimenzije nisu problem.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 14.11.2016. pon. 16:05    Naslov: Re: Baterije za pumpu za centralno Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Znači, stara vikendica. Niti znam tko je radio centralno, niti kada niti za koliko novaca. Samo centralno je na drva sa el. pumpom (vjerujem da nikakva drugacija niti ne postoji Very Happy
Kako god bilo, nismo tamo često tamo kad su loši vremenski uvjeti, no kad jesmo, zna se desiti da nema po par sati struje što naravno znači da prestane raditi i pumpa od centralnog koja vrti vodu.
Rečeno mi je da u takvim slučajevima moram gasiti centralno i kamin (cijevi od centralnog prolaze i kroz kamin) i izbacivati žar, kako ne bi bilo sranja sa pritiskom (nema nikakav backup fail safe sistem koliko ja znam).

Razmišljam kako da riješim problem. Prvo mi je palo na pamet pozvati nekog centralaša da mi jednostavno makne cijevi iz kamina, pa da se u slučaju nestanka struje mogu normalno grijati na kamin.
Alternativa, i meni draža opcija bi bila napraviti neki sistem koji bi pumpu vrtio putem akumulatora / baterija u trenucima kad nema struje.

Moje pitanje je, kakvu vrstu baterija / akumulatora predlažete za takav sistem? Mali broj punjenja i pražnjenja tjekom godine i dugački intervali između korištenja. Težina i dimenzije nisu problem.

Frendovi imaju sobni kamin koji su spojili na centralno, pa su nakon nestanka struje imali poplavu jer je pec grunula.
Onda su uzeli UPS Blazer Vista 800VA i vanjski akumulator 80-100Ah koji moze drzati pumpu par sati (dok ne izgore drva u peci) i to radi Ok.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 14.11.2016. pon. 16:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam za pumpu od solarnog nabavio 300W inverter i 48Ah bateriju za nešto iznad 1000Kn.
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 14.11.2016. pon. 17:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa to je vise nego dovoljno. Ta cirko pumpa nema vise od 50W, za par sati rada joj je dovoljno par Ah.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 14.11.2016. pon. 17:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

sanjinr je napisao/la:
Ja sam za pumpu od solarnog nabavio 300W inverter i 48Ah bateriju za nešto iznad 1000Kn.

Upravo sam identicno htio napraviti i ja (nemam jos odredjeni kapacitet baterije jer moram vidjeti koliko tocno pumpa trosi). Samo je pitanje kakva baterija. Olovo? Litij? Nesto trece?

Pitam jer nas po zimi zna ne biti mjesec ili dva u vikendici, a tada je struja skroz iskljucena (znaci nema mogucnosti periodicnog dopunjavanja baterije). Prostorija u kojoj su pumpa i pec se sigurno ohladi
Kakva vrsta baterije traje najduze u takvim uvjetima?
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 15.11.2016. uto. 09:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:
Pa to je vise nego dovoljno. Ta cirko pumpa nema vise od 50W, za par sati rada joj je dovoljno par Ah.

Krivo, dovoljno je par Ah na strani 230 VAC. Na strani 12V to je (uz pumpu od 100W) taman koliko sanjin ima ~50 Ah.

Ispravna jedinica bi trebala uvijek biti Wh, a ne Ah, pa ne bi bilo zabune..
[Vrh]
BB

PostPostano: 15.11.2016. uto. 10:44    Naslov: Re: Baterije za pumpu za centralno Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:

ja sam imao takvu peć prije, pa kad nestane struje odvrnu se bajpas ventili koji zaobilaze pumpu i imaš prirodnu cirkulaciju: topla voda se penje gore a hladna se spušta...

jedino taj kamin može praviti probleme ako je dosta visoko (recimo da je peć u podrumu a kamin na spratu).

ali najbolje je ipak imati pravu cirkulaciju pomoću pumpe...
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 15.11.2016. uto. 11:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma da...a i baterija + inverter mogu napraviti sam, dok za sve ostalo trebam nekoga tko se razumije u centralna grijanja, a i pitanje je koliko bi me koštalo ovaj sistem opremiti fail safe-ovima.

Jedino me brine vrsta baterije. Kakva baterija će nadrapati najmanje u gore opisanim uvjetima (rijetko korištenje, niske temperature po zimi kad u kuće nema nikoga i po mjesec ili dva).
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 15.11.2016. uto. 11:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
... dok za sve ostalo trebam nekoga tko se razumije u centralna grijanja, a i pitanje je koliko bi me koštalo ovaj sistem opremiti fail safe-ovima.

sve o samogradnji takvih stvari pitaj na:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=866068&page=346

prilično aktivan forum sa dosta ljudi koji se kuže u tu tematiku..
[Vrh]
ijac

PostPostano: 15.11.2016. uto. 12:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lifepo 4
[Vrh]
max

PostPostano: 16.11.2016. sri. 08:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja koristim Vilo (pico) (re)cilrkularne pumpe koje max troše nekih 5W i kad su bile spojene na UPS olovnjače kratko trajalo jer je UPS trošio na sebe više nego na pumpe. Preporučam pumpe koje rade na 12 il 24V DC Wink I naravno LiFePO4 baterje
[Vrh]
poljoprivrednik

PostPostano: 16.11.2016. sri. 10:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam imao vikendicu u kojoj dugo nije bilo mogućnosti priključka struje, a u to vrijeme nije bilo solarnih panela, pa smo svaki put kad smo išli u vikendicu sa sobom vozili i pun akumulator od traktora za rasvjetu i TV, a kad smo išli kući vozili smo prazan akumulator.
Najbitnije ti je da si napraviš pretvarač 12/220 V, za te situacije kad nestane struje pumpu možeš napojiti s akumulatora od auta dok drva u peći ne izgore da se spriječi šteta.
BMW tu na forumu je prodavao neku kvalitetnu bateriju od 12 V, ako hoćeš potpuni komfor.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 16.11.2016. sri. 16:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
sanjinr je napisao/la:

Upravo sam identicno htio napraviti i ja (nemam jos odredjeni kapacitet baterije jer moram vidjeti koliko tocno pumpa trosi). Samo je pitanje kakva baterija. Olovo? Litij? Nesto trece?

Pitam jer nas po zimi zna ne biti mjesec ili dva u vikendici, a tada je struja skroz iskljucena (znaci nema mogucnosti periodicnog dopunjavanja baterije). Prostorija u kojoj su pumpa i pec se sigurno ohladi
Kakva vrsta baterije traje najduze u takvim uvjetima?

Ja sam uzeo olovo zbog cijene, ali meni se stalno nadopunjava. Ne znam kako bi se ponašala da se dva mjeseca ne puni.

Onda, ili litij, ili zimi nosi bateriju kući... Very Happy
[Vrh]
Cose

PostPostano: 16.11.2016. sri. 16:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

ijac je napisao/la:
Lifepo 4

S obzirom na UPS namjenu - ako se dobro dimenzionira akumulator onda je olovo / gel dovoljno dobro rjesenje, a LiFePo4 bi za tu namjenu bi overkill.

Za stalno napajanje iz baterija (i svakodnevno punjenje iz npr. solara) bi bio bolji LiFePo4.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 16.11.2016. sri. 19:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da...niska temperatura + dugi period bez struje je nezgodna kombinacija...

Što kažete na sljedeće:
- 12v DC -> 220v AC inverter
- jeftinija baterija
- solar koji bi proizveo taman toliko struje da preko zime nadopunjava bateriju tjekom dana

Temperaturu bi riješio tako da u kasnu jesen bateriju zabundam u nešto.

Dal to uopće ima ekonomskog smisla, jer vjerujem da uz sami panel koji bi ju punio trebam još neki hardware koji bi regulirao struju i palio punjenje u trenutcima kad panel proizvodi dovoljno struje te prekidao u trenutcima kad proizvodnja padne ispod potrebne.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.