<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Arduino WDT problem
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sanjinr

PostPostano: 2.9.2016. pet. 14:23    Naslov: Arduino WDT problem Citirajte i odgovorite

Koristim arduino za upravljanje sustavom solarnih kolektora. Ponekad se smrzne, pa sam programirao WDT (interni) da ga u tom slučaju resetira. I sve to funkcionira, jer ga na taj način i ručno resetiram (pošaljem ga u mrtvu petlju).

Problem je što i se dalje arduino tu i tamo smrzne, a nije mi jasno zašto ga WDT ne resetira.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
AKG
Gost

PostPostano: 2.9.2016. pet. 14:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da je konstruiran kak se spada ne bi se nikad smrznuo.
Pitanje je u kojim momentima se smrzne?

Zakači osciloskop na napajanje i rst pin pa gledaj koliko su naponi stabilni...
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 5.9.2016. pon. 10:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

A čuj, sudeći prema cijeni, mogao bi biti kineska kopija, iako ima na sebi sličicu Italije, i piše "made in Europe". Very Happy

I ja sam pomislio na napajanje... Inače, napajam ga preko USB porta. Nekad ga je napajao samo RPi, koji služi kao korisničko sučelje. Kasnije sam nabavio Y USB kabel, pa ga sada paralelno napajaju RPi i punjač za mobitel (1000mA). Čini mi se da je nešto stabilniji, ali i dalje se zna smrznut.

Osciloskop mi baš nije pri ruci. Mjerio sam unimerom napon između GND i 5V, pokazuje oko 4,5V.
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 5.9.2016. pon. 11:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma to ti je sigurno zbog napajanja. Moraš imat stabilne napone na svim napajanjima i na RST pinu. Očito se i WDT zblesira iako ima odvojen oscilator.
Evo što Atmel kaže o tome:
http://www.atmel.com/Images/Atmel-2521-AVR-Hardware-Design-Considerations_ApplicationNote_AVR042.pdf

Tih pravila se treba držati. Ja sam isto imao problema s zamrzavanjem kontrolera pa sam napravio svoj hardver po PS-u...
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 7.9.2016. sri. 14:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh, nisam baš takav stručnjak da idem raditi svoj hardver... Embarassed Imaš li neki konkretan savjet u vezi Arduina Mega 2560?

Inače, dešava mi se još nešto što vjerojatno ima veze s napajanjem. Kad upalim svjetlo u kotlovnici, obično se i solarna pumpa na trenutak uključi. Shocked Very Happy
[Vrh]
BB

PostPostano: 7.9.2016. sri. 14:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

sanjinr je napisao/la:
Eh, nisam baš takav stručnjak da idem raditi svoj hardver... Embarassed Imaš li neki konkretan savjet u vezi Arduina Mega 2560?

Inače, dešava mi se još nešto što vjerojatno ima veze s napajanjem. Kad upalim svjetlo u kotlovnici, obično se i solarna pumpa na trenutak uključi. Shocked Very Happy

to provjeri: ako ima sunca onda ti ne treba kotlovnica... smijeh2
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 7.9.2016. sri. 17:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

sanjinr je napisao/la:

Arduino je sastavljen tako kako je, i tu nemožeš ništa. To je platforma namjenjena za učenje i za to je super. Pogotovo ako se napaja iz usb-a.

Hardver koji izvršava neku zadaću upravljanja mora biti robusne konstrukcije, a to košta. Arduino je složen tek toliko da radi, sa minimumom komponenti osim atmege, jer se ide uštedjet.

U onim app notama od Atmela koje sam ti polinkao sve piše. Ako želiš riješit problem daj si truda to proučiti. Ja sam pročitao puuuno app notova i datasheetova.

Šta se dešava kad upališ svjetlo? - stvori se EM smetnja uslijed uključivanja mrežnog napona. U žici za komunkaciju sa ds18b20 (koje pretpostavljam imaš) ta smetnja poremeti tok podataka i ti dobiješ krivo očitanje temperature. Pumpa se upali, a kad ds18b20 ponovo pošalje podatke atmegi to bude dobro jer više ništa ne ometa komunikaciju. I pumpa se ugasi...
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 8.9.2016. čet. 14:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:

Arduino je sastavljen tako kako je, i tu nemožeš ništa. To je platforma namjenjena za učenje i za to je super. Pogotovo ako se napaja iz usb-a.

Pokušavao sam ga napajat i sa 9V, preko power konektora, ali bilo je još gore. Nije mi jasno zašto. Confused
AKG je napisao/la:

Hardver koji izvršava neku zadaću upravljanja mora biti robusne konstrukcije, a to košta. Arduino je složen tek toliko da radi, sa minimumom komponenti osim atmege, jer se ide uštedjet.

U onim app notama od Atmela koje sam ti polinkao sve piše. Ako želiš riješit problem daj si truda to proučiti. Ja sam pročitao puuuno app notova i datasheetova.

Pretpostavljao sam da će biti tako, ali rekoh, idem pitat... Smile
AKG je napisao/la:

Šta se dešava kad upališ svjetlo? - stvori se EM smetnja uslijed uključivanja mrežnog napona. U žici za komunkaciju sa ds18b20 (koje pretpostavljam imaš) ta smetnja poremeti tok podataka i ti dobiješ krivo očitanje temperature. Pumpa se upali, a kad ds18b20 ponovo pošalje podatke atmegi to bude dobro jer više ništa ne ometa komunikaciju. I pumpa se ugasi...

Da, imam te senzore. Ma dobro, to ionako nije neki problem.
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 30.1.2017. pon. 14:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nabavio sam napajač 5V, kojim ću pokušati riješiti ovaj problem.

http://www.ebay.co.uk/itm/291953335837?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=590943796864&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Probao sam, za početak njime napajati periferiju (LCD ekran, releje), da rasteretim Arduino. Međutim, ne radi kako treba (neke komponente se pojačano griju, releji ne uključuju).

Izmjerio sam izlazni napon na osciloskopu, i primjetio da se periodički javlja šum, otprilike svakih 10ms, amplitude do 0,4V. To mi izgleda kao posljedica ispravljanja, i mislim da bi moglo biti uzrok problema.

Može li se taj šum nekako ukloniti? Prvo šta mi pada na pamet je spojiti na izlaz napajača zavojnicu u seriju i kondenzator paralelno. Ima li tko bolju ideju?
[Vrh]
AKG

PostPostano: 30.1.2017. pon. 15:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

To je nekvalitetan ispravljač.
Može se ukloniti tako da kupiš kvalitetniji Smile
Kupi ga tu kod nas (svaki elektro dućan ti to ima jer su to napajanja za led rasvjetu/trake) tako da im možeš j.m. ako će i taj imati brum.

Brum se mjeri oskopom tako da staviš na AC coupling.

Kod vođenja mase pripazi da sve idu u jednu točku.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
AKG

PostPostano: 30.1.2017. pon. 15:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čekaj, koliko struje ti treba?
Ako se radi o malim iznosima kupi si HLK-PM01, to je minijaturno i kvalitetno.
Imaš mjerenja riple i zagrijavanja :

http://lygte-info.dk/review/Power%20Mains%20to%205V%200.6A%20Hi-Link%20HLK-PM01%20UK.html
[Vrh]
sanjinr

PostPostano: 30.1.2017. pon. 18:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

A dobro, za taj novac nisam ni očekivao neku strašnu kvalitetu, ali sam se nadao da će moći pogoniti ovo što imam... Sad Kad je već tu, zar se stvarno to ne može malo izgladiti?

Mislim da mi je 600mA ipak premalo za Arduino, LCD, releje, senzore,...
[Vrh]
AKG

PostPostano: 30.1.2017. pon. 20:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da ti je to dovoljno.
Taj ispravljac je napravljen za takove stvari.
Pa nije tesko pobrojati potrosnju pojedinih kompomenti.
Releji trose najvise. Koliko ih imas?
[Vrh]
zega

PostPostano: 31.1.2017. uto. 05:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naspanaj taj ispravljac koliko ide, slozi LC filter na izlazu i onda na sve stavis low drop LT1084 ili bolje TL1963 -->SOT223 low noise (40uV rms), low drop (340mV@1.5A@25c)...
I uzivaj.
Taj ja koristim na dosta mjesta gdje trebam mali sum a da nije preskupo da moram raditi diskretnog Junga...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
sanjinr

PostPostano: 31.1.2017. uto. 14:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:
Mislim da ti je to dovoljno.
Taj ispravljac je napravljen za takove stvari.
Pa nije tesko pobrojati potrosnju pojedinih kompomenti.
Releji trose najvise. Koliko ih imas?

Imam 4 releja. Iskreno, nisam mjerio potrošnju, ali obično se od napajača za Arduino traži da imaju barem 1A, i to na 9V. Confused
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.