<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sporo vozilo na baterije (šumsko)
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 16:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

kak je onaj lik slozio kadeta sa svom opremom za 4500€? jel moraju bit litium ion?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 17:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

i jel mora bit 160Nm momenta stace mi to. moze brzina kretanja s tim teretom bit i 1 km/h jer to ce svejedno bit na kratko i trajat ce 2 minute tri ta jedna uzbrdica a ostala opterecenja su puno manja jbg nemogu ja racunat pdosjecnu uzbrdicu prosjecan teret i prosjecnu brzinu. zato kazem. moj bivsi stroj sa 3kw pri5000 okretaja u minuti i sa 5Nm dostupnih ajde na 4000 je savladavao vec to sve vise nego dovoljno. zato ja kazem 10Nm i amen. trebami netko rec dali zna od cega ima takav motor kojem je moment 10Nm pri ajde minimalno2000okretaja i koliko treba i kojih baterija da to radi priblizno 2sata
[Vrh]
grrga

PostPostano: 30.8.2016. uto. 19:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dakle trebaš dvostruko jači motor nego što imaš, ako je tomos 5 ks/4000 okr . trebaš 10 ks/4000 okr.

10ks=7,35 kw ili otprilike koliko ti je max rekao. To što elektromotor može dati veći moment na startu samo je pozitivno, stroj će lakše krenuti. Tu veću snagu možeš iskoristiti na razne načine u usporedbi sa starim strojem, može ići brže uz istoi brdo i teret ili ići isto kao i stari uz veći teret ili ići ut veće brdo.
Baterija treba puno da se mali paket ne uništi velikim strujama, npr pola paketa od nisan Leafa ili nešto slično.

Dakle motor od viličara, ima ih sa velikim brojem okretaja, zapi i cca 20 modula ode leafa 72V 120AH - . Motor i kontroler cca 500-700€, baterije 2000€, BMS, punjač, sitnice 1000€ i netko tko će ti to posložiti (mislim na strujni dio) i to je to.

To radi pola dana bez problema.
[Vrh]
riba

PostPostano: 30.8.2016. uto. 19:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Dakle trebaš dvostruko jači motor nego što imaš, ako je tomos 5 ks/4000 okr . trebaš 10 ks/4000 okr.

10ks=7,35 kw ili otprilike koliko ti je max rekao. To što elektromotor može dati veći moment na startu samo je pozitivno, stroj će lakše krenuti. Tu veću snagu možeš iskoristiti na razne načine u usporedbi sa starim strojem, može ići brže uz istoi brdo i teret ili ići isto kao i stari uz veći teret ili ići ut veće brdo.
Baterija treba puno da se mali paket ne uništi velikim strujama, npr pola paketa od nisan Leafa ili nešto slično.

Dakle motor od viličara, ima ih sa velikim brojem okretaja, zapi i cca 20 modula ode leafa 72V 120AH - . Motor i kontroler cca 500-700€, baterije 2000€, BMS, punjač, sitnice 1000€ i netko tko će ti to posložiti (mislim na strujni dio) i to je to.

20 modula nipošto ne bi smjelo iznad 1600 eura s poštarinom, trebalo bi čak i jeftinije. Na 72 V ne znam koji motor od viličara će na tako visoke okretaje, pa možda onda bolje ići na 144 V 60 Ah konfiguraciju , puno bolje će se iskoristiti motor. Veći okrataji s jačom redukcijom, veći broj okretaja, manja struja za istu snagu, bolja efikasnost i hladniji motor, i šire područje maksimalnog momenta.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 30.8.2016. uto. 20:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:

20 modula nipošto ne bi smjelo iznad 1600 eura s poštarinom, trebalo bi čak i jeftinije. Na 72 V ne znam koji motor od viličara će na tako visoke okretaje, pa možda onda bolje ići na 144 V 60 Ah konfiguraciju , puno bolje će se iskoristiti motor. Veći okrataji s jačom redukcijom, veći broj okretaja, manja struja za istu snagu, bolja efikasnost i hladniji motor, i šire područje maksimalnog momenta.

Evo baš imam kod kuće motorić od viličara (od pumpe) 72V/18 kW/4000 okr

Cijene su samo okvirne, uglavnom dimenzionirane da bude dovoljno.
[Vrh]
riba

PostPostano: 30.8.2016. uto. 20:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

E to zvuči lijepo, imaš koju slikicu i koliko je otprilike težak? Najviše me zanima slika kolektora i četkica, te rotora i statorskih namota.
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 20:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

tami pise 3kw to sam naveo okvirno a 5Nm znaci tocnije motor je bio tomos umo06 2.2ks i ne treba meni pola dana i treba biti ispod 2000€
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 20:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel mi moze netko objasniti kako taj lik s elektrokadetom ima motor 5kw a 240Nm momenta? i dali netko moze reci koje sve varijante motora postoje. glete ljudi ja cu to praviti na jenjac i diferencijal od auta samo sto ce izmedu mjenjaca i diferencijala biti reduktor tipa remenskog prenosa ili lancanog da ga usporim jos dva tri puta tako da dobijem veliki moment na tockovima i zaista netreba snazniji motor od eto da je duplo nego taj tomos umo 06
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 30.8.2016. uto. 21:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Misliš na mog kadeta ??? smijeh1
[Vrh]
grrga

PostPostano: 30.8.2016. uto. 21:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

kaskader je napisao/la:
jel mi moze netko objasniti kako taj lik s elektrokadetom ima motor 5kw a 240Nm momenta? i

Tako što zapravo imaju preko 40kW snage a ne 5 kW Very Happy
240 Nm imaju na vrlo malim okretajima.

DC motor se može kratkotrajno preopteretiti velikom snagom. I za tebe bi bio motor 2-3 kw ali kontroler koji može dati motoru 8-10 kW struje.
ako je buđet 2000€ moj savjet ti je da se držiš UMO-6.

2000€ nije dosta ni za nabrijani bicikl. Napisao sam ti gore okvirne potrebe za novcem za elektro dio. Kupi na buvljaku drugi umo6 za100-200 kn i deri dalje.
[Vrh]
zega

PostPostano: 30.8.2016. uto. 23:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
20kW el. motor al to je da vuče 2 sata na konstantnoj uzbrdici 40% tj 2 tone 8 km. (40kWh) Eh sad predmjevam da će se 1/3 vremena spuštati pa de neće trebati toliko energije ili ? Drugo svi elektromotori mogu izdražati kratkotrajne višestruke snage od nominalne pa se može realizirati i manjim el. motorom, al energija u olovnjačama Rolling Eyes

max, kako to racunas, 20Kw je za ravno gore za 1m/s (3.6kmh) a ako je 100% uzbrdica (kut od 45%) snaga je 10KW, ako je strmina 40% (kut 21.8deg) onda je potrebna snaga 4Kw... za relativnu brzinu na kosini od 3.6kmh...
I to sve jos malo manje jer je to u slucaju zaokruzivanja Gravitacije na 10m/s^2
Bez gubitaka u getribama i otporima kotrljanja a aerodinamiku na 1m/s da ne spominjem...
5Kw?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
max

PostPostano: 31.8.2016. sri. 05:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

P=m*g*sin ∝ * v = 2000*10*0.59*8/3.6=26kW Embarassed nije 40kW. Valjda sam uračunao 30% gubitaka lol
[Vrh]
zega

PostPostano: 31.8.2016. sri. 13:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
P=m*g*sin ∝ * v = 2000*10*0.59*8/3.6=26kW Embarassed nije 40kW. Valjda sam uračunao 30% gubitaka lol

Zakaj 8km/h ako covjek specificira 4?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
max

PostPostano: 31.8.2016. sri. 15:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa bijah napisao 20kW, a ti me zbunio kao da sam promašio cio fudbal, a samo 30% 13kW koliko veli računica i 20kW što napisah sa 30% gubitaka. Svejedno neostvariv projekat za te nofce jer sa 5kW neće napraviti ništa još manje sa olovnjačama Smile
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 1.9.2016. čet. 05:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

ni men nije jasno kak ja napisem da bi bilo dost 6kw i 10Nm i da mi i trebaju olovni akumulatori radi utega sprijeda i da mi ne treba nikakva popratna oprema jercto neide na atest ni na registraciju i samo sluzi z po sumi. nije mi jasno kak je decko slozio kadeta za 4500€ i sad od te njegove opreme moj stroj bi trebao imati duplo manji kapacitet struje, d4puta slabiji motor,ne imati pretvarac 96-12V radi signalizacije. ne trebam pumpu za kocnice ne trebam grijanje i da vi meni kazete da ce moj projekt sa sto pzta manje i jeftinijih djelov kostati duplo vise nemogu da skontam
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.