<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sporo vozilo na baterije (šumsko)
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 05:45    Naslov: Sporo vozilo na baterije (šumsko) Citirajte i odgovorite

ono sto sam pitao za peltier u stvari i nije razlog dolaska na forum. vec raspitivanje u vezi e vozila na struju. ovako . to cu izraditi sam u obliku bagija ali sa 2 diferencijala od lade i zavarit trkaće u difu da bude stalno 4x4 i pogon na struju. treba mi da moze raditi 2 sata a okretni moment koji mi je potreban je 10Nm! samo da. baterije sto jeftinije. dajte predlog sta i gdje kupiti imam oko 15 000kn za to. znaci brzina kretanja ce zavisiti o opterecenju. imat cu jako spore brzine. kao sporohodne na traktoru ali jos sporije. mjenjac od auta i da trecom ide kao jmt533prvom sporohodnom. a imat cu i brzohodne za kad se budem vozao bez tereta. znaci. vozilo bez naterija bi bilo tesko oko300 kila. a najveci teret koji vuce je 1500kg ali cu saltat u nizu nije mi vazno koliko brzo ide ni koliko su teske baterije dapace trebam uteg sprijeda. dali postoji takav motoric sa 10 Nm momenta i dali mogu olovni akumulatori? znaci mozete mi izracunat da ce motor bit 70% opterecen kroz 2 sata
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
max

PostPostano: 30.8.2016. uto. 08:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije bitan okretni moment već snaga Wink
P(W)=T(Nm)*2*Pi*ω(RPM)/60
Na temelju snage motora se može izračunati i energija tj kapacitet akumulatora, (na temelju čega si zaključio da ti treba motor od 10Nm ? ) Pa valjda će biti getribe, prijenos ili ?

Zadnja promjena: max; 30.8.2016. uto. 11:39; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 09:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

kako onda onal elektro kadet ima 5kw a 240Nm? i ide sa 5kw kao normalan auto s vise od 50kw? meni je bitan okfetni moment bit ce prenos i to veliki da. imo sam slican stroj sa benzincem od tomosa sa 5nm. i bilo je super. traktor imt549ima 149Nm meni je kazem dovoljno duplo od tomosa nije mi kw vazan nego Nm moment.zasto govorim o momentu
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 09:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

vidim da okretni moment kod tih elektromotora nije bas kao kod msui zato sto je tamo iskoristivost 30-40% a ovdje preko80% pa se ovdje kw bolje pretvara u nm. moment je sila na radilici zato tdi ide bolje nego obican benzinac 2.0jer produkt njegovih kilowata rezultira kroz vece iskoristenje veci broj njutnmetara. jbg. nebi htjeo racunat u kw jbg ispasce mi onda motorcina jaca nego na kombajnu pa ce gutat struju. dapace da treba znati koliko kw mi treba za izracun. al zato i dolazim na forum nadam se da netko zna neki motor koji ima 10Nm ili vise pa i da zna koliko kw ima isti pa da mi malo pomognete oko toga
[Vrh]
debeli

PostPostano: 30.8.2016. uto. 09:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gdje si ?

Imam motor za tebe.

dali mogu olovni akumulatori?

100 % ne mogu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Pero

PostPostano: 30.8.2016. uto. 10:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tražiš motor koji će dati 10Nm, ali nigdje nisi objasnija pri kojoj brzini...
Zbog nedovoljnih podataka i nemaš pristojan odgovor...

Imam ti ja jedan motor koji daje na izlazu i preko 30Nm, ne troši puno (svega ~1W), ali je malo spor... lol
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 11:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa trebam motor koji ima od 2000-8000okretaja pa cu ja reducirati. promjena broja okretaja netreba ako moze bez nje. a zasto ne mogu olovni akumulatori? ja se ispricavam zbog nedovoljnih informacija nisam se sjetio svega. nisu mi bitni okretaji toliko jer imam kod kuce tokarski,na poslu tri tokarska glodalicu hrpe materijala preko 10godina iskustva pa mogu cuda napraviti. trebam samo elektromotor te snege baterije punjac ibako vec mora biti kontroler broja okretaja i njega. kocnice su mehanicke rasvjetu netrebam. grijanje ne trebam voltmetre i ampermetar trebam.ali nisam neki strucnjak za struju strojarski sam tehnicar pa zato trebam detaljna i strucna objasnjenja. gle. za vrijeme punjenja imam svaki put 16sati na raspolaganju. tezina baterija nije vazna. trajnost barem dve godine. taj stroj bi trebo zaradit najskuplje litium ionske kroz dvije godine pa bi zato iso na najjeftiniju varijantu.
[Vrh]
max

PostPostano: 30.8.2016. uto. 12:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

kaskader je napisao/la:
pa trebam motor koji ima od 500-8000okretaja pa cu ja reducirati.-cut- trebam samo elektromotor te snege

Koje snage ??
Uzmimo 500 RPM i 10Nm (kad si već navalio na okretni moment, ponavljam Snaga je produkt okretnog momenta za broj okretaja) Izračunom dobimo snagu el. motora P=10*6.28*500/60= 523W il želiš na max brzini imati 10Nm ? onda 16x više snage iliti 8,3kW malo na gubitke i eto 10kW motor Smile s time da onda imaš na 500RPM okretni moment od 160Nm Smile
eh sad 10kW motor 2 sata rada u full snazi 20kWh energije recimo za 48V akumulator preko 500Ah (olovni) Cool Mišljenja sam da kad odrediš snagu možemo konkretnije sa akumulatorima
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 12:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

prepravio sam odgovor pogledaj molim te nije 500 dosta barem da je 2000 okretaja . a 160 Nm to zaista nije potrebno toliko nema ni Imt558
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 12:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kako da odredim snagu. bio jemos koji sa 3kw na 5000 okretaja daje 5Nm ja trebam duplo znaci 10Nm a snagu jbg neznam kako odredit sad
[Vrh]
max

PostPostano: 30.8.2016. uto. 12:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravi snagu, okretni moment i broj okretaja, idemo drugim putem. Koja minimalna/maximalna brzina te zadovoljava i koju silu misliš savladavati tj koliku masu(bruto) u kg želiš podići u koje vrijeme ?
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 13:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mora moći da vuče 2000kila brzinom od 4km/h na uzbrdici od 40% dva sata
[Vrh]
max

PostPostano: 30.8.2016. uto. 13:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

20kW el. motor al to je da vuče 2 sata na konstantnoj uzbrdici 40% tj 2 tone 8 km. (40kWh) Eh sad predmjevam da će se 1/3 vremena spuštati pa de neće trebati toliko energije ili ? Drugo svi elektromotori mogu izdražati kratkotrajne višestruke snage od nominalne pa se može realizirati i manjim el. motorom, al energija u olovnjačama Rolling Eyes
[Vrh]
kaskader

PostPostano: 30.8.2016. uto. 15:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

znaci onda koliki bi trebo motor bit? i po kojim kriterijima trazit motor i od cega?
[Vrh]
debeli

PostPostano: 30.8.2016. uto. 15:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

kaskader je napisao/la:
znaci onda koliki bi trebo motor bit? i po kojim kriterijima trazit motor i od cega?

Kao prvo za takvo vozilo (stroj) trebaš 50-100 000 hrk.

Tehnička rješenja postoje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.