<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Panasonic NCR18650PF
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
riba

PostPostano: 19.8.2016. pet. 08:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, onda moraš baciti računicu Smile

Cijene za 3500 mah 10A:

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/sanyo-18650ga.html

Cijene za 2900 mah 10A:

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/panasonic-ncr18650pf-3-7v-2900mah.html

Cijene za 3400 mah 5A:

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/panasonic-ncr18650b-made-in-japan.html

Ako biš uzeo 4000 kom odjednom bi ti bile još manje cijene.

Onda ti se zaštićene ne isplati uzimati, nego kupiš čip za zaštitu više ćelija i ugradiš ga. Za 4 ćelije u seriji ili manje košta doslovno $2.5, a zaštićene ćelije su puno skuplje i ne mogu se spajati u seriju u pravilu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ToMiCcc

PostPostano: 21.8.2016. ned. 10:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene dusa a i novcanik zaboli kad vidim masu ljudi na ES forumu kako se rasipaju sa novcem i sa tim Sanyo GA celijama... Ljudi prave masovne baterije od po 300-400 celija i pucaju ogromne pare a uopste im nije glavni prioritet kapacitet tj domet bicikla nego performanse za off road ili top speed na putu... To mi sve deluje kao neko tesko da izvinete prosera**nje novca...
Te sanyo celije nemaju nista pozitivno osim kapaciteta.. Zivotni vek im je ocajan ,data sheet kaze 80 ciklusa do 90% nominalnog kapaciteta... 200 ciklusa do 80%... I to pri 4A strujama .. A ljudi se pale "vauuuu 10A, mogu bez brige da je ganjam na 7-8A".. Jeste da i sta si onda postigao? Novu bateriju svake godine? Svake druge godine?

Racunica je vrlo prosta. Panasonic PF celije traju mnogo mnoooogoo duze , datesheet kaze 280 ciklusa do 90% i preko 450 ciklusa do 80% nominalnog kapaciteta dakle kad se uporede graphovi ispadne da odprilike nakon 300-400 ciklusa GA celija ima isti kapacitet kao PF i nakon toga GA celije i dalje imaju drastican pad kapaciteta dok PF mnogo sporje opada.. Pa ti vidi sta ti se isplati na duge staze...
[Vrh]
grujo

PostPostano: 21.8.2016. ned. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na koje tocno baterije mislite , posto je meni struja praznjenja do 1.5A max .
Naj bitniji mi je kapacitet te radni vijek naravno , samo ako baterije ne mogu podnjeti te struje praznjenja onda nema nista ni od radnog vijeka baterija tako da vas molim da navedete o kojim vi baterijama govorite ?
[Vrh]
riba

PostPostano: 21.8.2016. ned. 10:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Datasheet nema veze jer ne pokazuje uvjete koji su u EV. Obje ćelije bi trebale imati sličan rok trajanja, jer idu u Teslu tako da bi trebale trajati jako dugo. A za ovo da, imaš pravo, PF su puno jeftinije a malo manji domet.

No, danas GA košta manje nego što sam ja platio svoje 29E tada kada sam kupovao, a već tada su moje bile jeftinije od lifepo4 Smile Tako da ako netko baš želi nisu to extremne pare, a što ih se više proizvodi, cijena će sve više padati. Tehnologija mora ići naprijed. Sva sreća da je Tesla ubrzao to malo.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 21.8.2016. ned. 13:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:
Na koje tocno baterije mislite , posto je meni struja praznjenja do 1.5A max .
Naj bitniji mi je kapacitet te radni vijek naravno , samo ako baterije ne mogu podnjeti te struje praznjenja onda nema nista ni od radnog vijeka baterija tako da vas molim da navedete o kojim vi baterijama govorite ?

Budi malo manje tajanstven pa odaj o kojem se uređaju radi, pa češ dobiti kvalitetan savjet.

Teško je pogađati za što trebaš koristiti čelije.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ToMiCcc

PostPostano: 21.8.2016. ned. 23:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Datasheet nema veze jer ne pokazuje uvjete koji su u EV. Obje ćelije bi trebale imati sličan rok trajanja, jer idu u Teslu tako da bi trebale trajati jako dugo. A za ovo da, imaš pravo, PF su puno jeftinije a malo manji domet.

Naravno da se testovi u laboratoriji razlikuju od nasih realnih uslova ali evo uzmimo za primer te dve celije koje ce biti tako konfigurisane da se iz baterijskih packova nece nikad izvlaciti vise od 1C struje po celiji (ograniceno kontrolerom)
Ja trenutno sebi sad pravim 16S 11P od PF celija i to ce raditi zajedno sa grginim kontrolerom koji je nekih 30ak A , dakle pri punim gasom nijedna celija nebi trebalo da oseti vise od 2.7-8A struju tojest 1C
Dok npr. za iste te pare ja mogu odprilike da uzmem GA celija za 16S 8P sto bi rezultiralo kapacitetom manjim za 4AH i strujama praznjenja od preko 1C po celiji.. I tada bih ja vec u startu bio u minusu sa kapacitetom a kako bi tek bilo na duge staze kada kapacitet pocne opadati?
Ako uporedimo dve celije u laboratoriji ne vidim zasto se to nebi moglo preneti i na realne uslove u nekom EV vozilu? Pod uslovom naravno da se radi neko vrlo zdravo i sporo punjenje i praznjenje kao sto je kod mene plan.
[Vrh]
riba

PostPostano: 22.8.2016. pon. 06:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naravno, ako gledas po cijeni. No neki ce dati vise para da imaju manji i laksi paket, a nekome to nije bitno.
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 22.8.2016. pon. 07:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

ToMiCcc je napisao/la:
Mene dusa a i novcanik zaboli kad vidim masu ljudi na ES forumu kako se rasipaju sa novcem i sa tim Sanyo GA celijama... Ljudi prave masovne baterije od po 300-400 celija i pucaju ogromne pare a uopste im nije glavni prioritet kapacitet tj domet bicikla nego performanse za off road ili top speed na putu... To mi sve deluje kao neko tesko da izvinete prosera**nje novca...
Te sanyo celije nemaju nista pozitivno osim kapaciteta.. Zivotni vek im je ocajan ,data sheet kaze 80 ciklusa do 90% nominalnog kapaciteta... 200 ciklusa do 80%... I to pri 4A strujama .. A ljudi se pale "vauuuu 10A, mogu bez brige da je ganjam na 7-8A".. Jeste da i sta si onda postigao? Novu bateriju svake godine? Svake druge godine?

Racunica je vrlo prosta. Panasonic PF celije traju mnogo mnoooogoo duze , datesheet kaze 280 ciklusa do 90% i preko 450 ciklusa do 80% nominalnog kapaciteta dakle kad se uporede graphovi ispadne da odprilike nakon 300-400 ciklusa GA celija ima isti kapacitet kao PF i nakon toga GA celije i dalje imaju drastican pad kapaciteta dok PF mnogo sporje opada.. Pa ti vidi sta ti se isplati na duge staze...

Po ovim podacima su navedenee baterije lošije od cigla Zipy Compact 15C. Imam ih 4 godine, skoro su 2 godine mirovale. Napravio sam 6000km znači negdje oko 250 ciklusa sa opterećenjem izmeđ 3do 4C a u špici i do 5C. Po kapacitetu ne vidim razlike.
[Vrh]
ToMiCcc

PostPostano: 4.9.2016. ned. 20:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

upload jpg
Nova igracka puni paket sa PF celijama.. Ceka se da kineski puz od punjaca napuni preko 4v i da pocne balansiranje plazi jezik
[Vrh]
matax

PostPostano: 5.9.2016. pon. 12:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdrav,kaj nije napon punjaca malo previsok? I zgodna ti je igracka,imas kakav link?!
[Vrh]
ToMiCcc

PostPostano: 6.9.2016. uto. 09:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije previsok.. Cak sta vise prenizak Smile
Baterija koju pravim je 16S 11P samo se na telefonu vidi prvih 13 celija , da bi video poslednje tri treba skrolovati dole...
U pitanju je ova firma. Ja sam izabrao model 60A (30A punjenje)
https://smart-bms.en.alibaba.com/
Oni su mi jedina firma koju sam uspeo naci da po pristupacnoj ceni pravi BMS po zelji sa bluetooth modulom tako da se osnovne informacije mogu videti na telefonu... Moze se uzeti i usb modul za programiranje al ja ga nisam pazario jer nemam sta da programiram.. Meni je u principu samo trebalo balansiranje na nekom manjem naponu (Recimo 4.1v) i da imam uvid u neke osnovne podatke vezane za punjenje-praznjenje itd.. Na kraju sam dobio i vise nego sto sam ocekivao.. U aplikaciji se moze videti napon cele baterije i svake serije posebno , procentualno stanje napunjenosti, struja punjenja/praznjenja (obracunato i u watima), broj ciklusa punjenja/praznjenja , temperatura BMS-a i temperature baterije .. I na kraju poslednji tab u aplikaciji pokazuje sva podesavanja BMS-a... Kad se pali ovc zastita , lvp , zastita od preniske i previsoke temprature itd itd itd...
BMS bi trebao da ima takozvani equilibrium balancig , odnosno da balansira paralele kad se ovi uslovi zadovolje
1. Napon paralele iznad 4v.
2. Razlika u paralelama 30mv ili vise
3. Temperatura nije ispod ili iznad programirane... (u mom slucaju po defaultu je programirano da BMS ne puni i ne prazni kad je temp ispod 0 celzijusa i iznad 55)
Ovaj nacin balansiranja mi je jako privukao paznju jer ja ne zelim puniti do 4.2v da bih dobio izbalansiran pack.. ja bih radje da punim do nekih 4.1 i da se ne brinem da ce paralele da se razidju u naponima. Ovo bi takodje trebalo da znaci da ce balansiranje da se desava i kad bicikl nije na punjacu.. Odnosno dokle god su paralele iznad 4v i dokle god je razlika u naponima veca od 30mv
Baterija ce da stoji na stolu da je motrim i testiram jos par dana a onda ide u ramu Smile
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 6.9.2016. uto. 11:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lijepo, javi iskustva kroz duže vrijeme palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.