<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Svemira iz ničega
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Znanost i izumi
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.7.2016. pet. 21:14    Naslov: Svemira iz ničega Citirajte i odgovorite

Evo, bolje je da krenem odmah učiti, da ne bi bilo kao s veganstvom.
Nadam se da ćete mi pomoći Ruza

Ako sam dobro shvatio?
- ukupna energija svemira je nula tako da je mogao nastati iz ničega
- nastao je zbog kvantne prirode koja ne može mirovati

Otkuda ta kvantna priroda?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 15.7.2016. pet. 23:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/67235/Cijeli-svemir-je-nastao-ni-iz-cega.html

Citat:
'Neki atomi vaše lijeve ruke potječu s jedne zvijezde, a neki iz vaše desne ruke s neke druge zvijezde... To je najpoetičnija stvar koju znam u fizici, da smo svi mi svemirska prašina. I zato zaboravite Isusa, zvijezde su umrle da bismo mi mogli živjeti', kaže Krauss.

Zakoni fizike u ravnom svemiru, naime, omogućuju da svemir nastane ni iz čega. Ne treba vam božanstvo.
'Zašto bi netko za nas stvorio svemir u kojem bismo bili potpuno beznačajni?', retorički se pita Krauss.

Zanimljivo! Više nisam siguran jel ova tema spada u Znanost ili Otrove.

Citat:
'A što je naša budućnost za nekih 100 milijardi godina?', pita se Krauss. Kako se galaksije sve brže kreću, s vremenom će postići brzine veće od brzine svjetlosti, što je, ističe, dozvoljeno u općoj teoriji relativnosti. Konačno ćemo postati usamljeni u svemiru, vidjet ćemo samo našu galaksiju i prazan prostor oko nje. Znanstvenici više neće moći vidjeti tragove Velikog praska.

Otvoreni bi se širio zauvijek, zatvoreni bi se širio polako zaustavio i potom skupio u početnu točku, dok bi se ravan svemir širio sve sporije i sporije, gotovo do točke potpunog mirovanja.

Konačna mjerenja zakrivljenosti svemira pokazala su da naš svemir ipak jest ravan, a time i da je mogao nastati ni iz čega, odnosno iz kvantne fluktuacije zanemarivo male energije.

Možda mi je nešto promaklo, recite vi jel ovo ima smisla:
- svemir ipak jest ravan
- dok bi se ravan svemir širio sve sporije
- Kako se galaksije sve brže kreću
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
BB

PostPostano: 16.7.2016. sub. 11:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

a ja sam naučio da je bolje da ne razbijam glavu na ono što ne mogu promijeniti (recimo Svemir). prvo mu ime nije logično, jer ako se kreće kako je onda sve mir Very Happy

Svi smo mi tu svemirska prašina ali ne znam čijom voljom sastavljena u jedan funkcionalan komad. Treba mi da gledamo u svoje dvoriše i da tu napravimo sebi realan boljitak a ne da trošimo milijarde za kojekakvo istraživanje svemira a ni zemlju nismo istražili...

Ali lakše je naprđivati i brinuti tuđu brigu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2016. sub. 13:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
mike20

PostPostano: 16.7.2016. sub. 14:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne zaboravimo, sve su ovo TEORIJE, svatko do nas može imati svoju.
Sve je to van dohvata da bi se nešto dokazalo, jer previše rupa ima u slijedu dokazivanja tih teorija

Teorija velikog prdeža nakon što je netko, ne zna se točno tko i zašto, isprdnuo nešto iz čega se sve počelo širiti.

Još nedavno ako si rekao da se Zemlja okreće oko Sunca, malo su te nataknuli na kolac pa podgrijali, jer to je bila tadašnja teorija.

Danas imamo druge teorije
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2016. sub. 15:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne pomažeš Mike! Very Happy ...bolje mi reci:

Je li prostor kao kvantni ocean nastao također u velikom prasku i širi se kao balon koji napuhavamo ili je bio otprije tu?
Ako nije, u što se širi, ako je, gdje mu je kraj?

Ako je veliki prasak nastao kvantnom fluktuacijom, nekakvom slučajnom nesimetrijom, zašto se ne bi tako nešto stalno dešavalo?
To bi značilo bezbroj svemira i preklapanja.

Kada Krauss kaže da je svemir nastao iz ničega, očito ne misli na filozofsko ništa.
Kvantne čestice i njihovi zakoni nisu ništa, kako su one nastale?!
[Vrh]
debeli

PostPostano: 16.7.2016. sub. 15:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajme,

Di je najbolji burek u gradu ?

Mislim da je odgovor na ovo pitanje bitniji za naš život,iako je na prvu trivijalno.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2016. sub. 16:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
Ajme, Di je najbolji burek u gradu ?

smijeh1..ajde se odlučite!

Cose je napisao/la:
i sve dok te nije lupilo po nosu nisi htio uzeti u obzir nikakvo drugo misljenje.

Sada tražim drugo mišljenje i opet nije dobro Very Happy

sanjinr je napisao/la:
Za početak, koja je ispravna interpretacija kvantne mehanike?

Nadam se tvojoj pomoći!

[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2016. sub. 17:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
space is a pretty crowded place, full of elementary particles whizzing around
Brian Greene

Full in love
Citat:
Greene has been vegetarian since he was nine years old when he realized, "...the connection between the meat and the animal from which it came direct; I was horrified and declared I'd never eat meat again. And I never have."[15] He became vegan in 1997
[Vrh]
zega

PostPostano: 16.7.2016. sub. 19:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ogi, ajde ti prvo rijesi bibliju, jednostavnije je... Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
stjepan

PostPostano: 16.7.2016. sub. 20:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zavrsio moj kum fiziku na PMF-u. Kaze, nije siguran dal je istko iz grupe shvatio teoriju relativnosti Shocked
Pokusao je objasniti i meni neke stvari, kaze onoliko kako je i on uspio shvatiti....nismo sigurni niti on niti ja da je uspio smijeh2
Hocu reci, za neke stvari se covjek mora potruditi i uloziti puno vise vremena da bi ih shvatio / naucio od pukog gledanja videa na Youtube-u.

I kao sto je Mike rekao teorije ne terba shvacati kao nesto fiksno, uklesano u kamenu. To su samo pretpostavke koje ce se mozda u buducnosti potvrditi direktnim ili indirektnim mjerenjima te ce postati nesto vise od pukog predvidjanja ili ce biti u potpunosti diskreditirane.

To je lijepa strana znanosti. Sve je na stolu za "razgovor" i "propitivanje" i uvjek je moguce da ce se neke stvari koje sada uzimamo zdravo za gotovo promjeniti / nadograditi ili cak u potpunosti diskreditirati i zamjeniti necim drugim.
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.7.2016. sub. 21:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
I kao sto je Mike rekao teorije ne terba shvacati kao nesto fiksno, uklesano u kamenu. To su samo pretpostavke

zega je napisao/la:
Ogi, ajde ti prvo rijesi bibliju, jednostavnije je... Very Happy

Prvo ste me svi uvjeravali kako nema smisla vjerovati u Boga, sada mi isto govorite za znanost! Very Happy
Bolje mi recite što mislite o slijedećem:

Sigurno znate onaj poznati eksperiment sa pucanjem elektrona kroz dva uska proreza i rezultat koji ukazuje na to da subatomske čestice pri gibanju imaju valna svojstva.
To trenutno objašnjavaju valnom teorijom vjerojatnosti.

Ako je prostor ispunjen elementarnim česticama koje se prema simulacijama gibaju vrlo slično valovima, što nije logično da ta valna svojstva, čestice koje se gibaju kroz prostor, dobivaju od interakcije sa prostorom kroz koji prolaze??
[Vrh]
zega

PostPostano: 17.7.2016. ned. 01:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Govoris o ovome...

Ovdje se ide korak dalje!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Pero

PostPostano: 17.7.2016. ned. 04:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:
...
Sigurno znate onaj poznati eksperiment sa pucanjem elektrona kroz dva uska proreza i rezultat koji ukazuje na to da subatomske čestice pri gibanju imaju valna svojstva.

Ako je prostor ispunjen elementarnim česticama koje se prema simulacijama gibaju vrlo slično valovima, što nije logično da ta valna svojstva, čestice koje se gibaju kroz prostor, dobivaju od interakcije sa prostorom kroz koji prolaze??

Nije logično. Very Happy

Prouči opću teoriju relativnosti da bolje shvatiš definiciju prostora (koji je usput ovisan o materiji) te uz to valja usput savladati i osnove nuklearne i atomske fizike...

BTW egzaktna nauka nije ništa drugo nego matematički model pomoću kojega se nastoji opisati ono što opažamo kao nekakva pravila (prirodni zakoni, itd.).

Prije nego što se možeš uopće uhvatiti opće teorije relativnosti, valja dobro savladati i višu matematiku, naročito uvod u nju...

Bilo je pokušaja da se napusti dosadašnji model u fizici te da se pokuša izmodelirati pomoću kvarkova, ali je teorija kvarkova zapela na samom početku (previše tih pojava se nije moglo obuhvatiti modelom).

Današnji model opstaje četiri osnovne sile, na Lorenzovim transformacijama, materija kao takva vuče osnove iz de Broglijevih jednadžbi, a Einstein je to lijepo integrirao u opću teoriju relativnosti.
Mnogo toga je rezultat čiste matematike (što se poslije dokazalo i eksperimentima), npr. Paulijev princip isključivosti (interferencija materije na nivou subatomskih čestica) te Heisenbergov princip neodređenosti (posljedica valne prirode materije).

Netko će reći da je Einstein pobija Newtona; Einstein je u općoj teoriji relativnosti dokazao Newtonove jednadžbe (kao aproksimaciju)...

Teorija predstavlja u biti model. Kad god se uoči neka pojava koju nije moguće riješiti postojećim modelom, model se dopunjuje, proširuje.
Ako treba model mijenjati, onda taj model nije dovoljno dobar.

Nakon pokušaja stvaranja novog modela pomoću teorije kvarkova se egzaktna nauka ipak vratila na prethodni model, koji je zasnovan na četiri osnovne sile i na općoj teoriji relativnosti, koja sasvim solidno opisuje interakciju prostora, vremena, materije i energije.

Da, i prostor nije konstanta, barem nije u opće prihvaćenom modelu.

Zamisli, model odlično opstaje bez orgonske sile... Very Happy
[Vrh]
mike20

PostPostano: 17.7.2016. ned. 09:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

ogi je napisao/la:

[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Znanost i izumi
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.