<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Regulator brzine ventilatora
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
AKG
Gost

PostPostano: 6.7.2016. sri. 11:37    Naslov: Regulator brzine ventilatora Citirajte i odgovorite

...

Zadnja promjena: AKG; 15.12.2016. čet. 21:02; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
zega

PostPostano: 6.7.2016. sri. 22:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlicna regulacija, si probal malo druge frekve, nadam se da je SSR zero cross...
Izgleda a i radi odlicno!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Pero

PostPostano: 7.7.2016. čet. 03:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne bih se složio oko takve regulacije da je OK...

AC motor s pomoćnom fazom (i zaletnim kondenzatorom) nije dobar za reguliranje sjeckanjem ulaznog AC napona.
Znam da sam nedavno (prije bodinu i pol dana) poskidao takve regulatore iz kužine na brodu jer su spalili ventilatore...

Doduše, može se to koristiti kao privremeno rješenje, ali ako dulje vrijeme radi na nekih pola snage će "prokuhati" rotor (pogotovu ako nije motor outrunner).

BTW, gore spomenuti ventilatori su bili outrunneri (bolje hlađenje rotora), ali svejedno su izgorili kavezi rotora.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
AKG
Gost

PostPostano: 7.7.2016. čet. 07:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

...

Zadnja promjena: AKG; 15.12.2016. čet. 21:03; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
zega

PostPostano: 7.7.2016. čet. 08:03    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Ne bih se složio oko takve regulacije da je OK...

AC motor s pomoćnom fazom (i zaletnim kondenzatorom) nije dobar za reguliranje sjeckanjem ulaznog AC napona.
Znam da sam nedavno (prije bodinu i pol dana) poskidao takve regulatore iz kužine na brodu jer su spalili ventilatore...

Doduše, može se to koristiti kao privremeno rješenje, ali ako dulje vrijeme radi na nekih pola snage će "prokuhati" rotor (pogotovu ako nije motor outrunner).

BTW, gore spomenuti ventilatori su bili outrunneri (bolje hlađenje rotora), ali svejedno su izgorili kavezi rotora.

Kakav tocno regulator pero, da ovi sto sjeku fazu nisu dobri, ali ovaj pali gasi (izostavlja odredjen broj perioda) tako da motor se zalece i pusta, kod odredjenog broja okretaja ne bi trebao biti problem...
Ovaj konkretno FAN na videu imam 2 komada, jedan koristin kao radon mitigation u kuci a drugi na poslu kao sustav odvlacenja dima od lotanja sa nekoliko stanica, s obzirom da su ispod 100W veoma su robustno napravljeni, termalno mogu podnjeti nekoliko puta vise, plus motori su u struji zraka tako da je moj odokativna procjena 500W mogu podnjet bez problema...
E AKG mozes prikazati oblik struje skopom i stavitit screen cap, kad krece od nule i onda na razlicitim polozajima snage da izracunamo koliko ulazi u motor...
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 7.7.2016. čet. 11:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

...

[Vrh]
zega

PostPostano: 7.7.2016. čet. 14:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izgleda odlicno, struja nije nista drasticno (relativno) veca, ovo radi sasvim fino...
Isti nacin se koristi za regulaciju brzine ventilatora u unutarnjim jedinicama klima uredjaja pogonjene kaveznim elektromotorom...
Ja bi to na tvom mjestu bacio na etsy i ebay...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 8.7.2016. pet. 02:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bit ću sasvim kratak: rotor slip.

Imao sam prilike skidati ventilatore (čak i outrunneri) snage 1-5kW s različitim pokušajima regulacije brzine kao dodavanje serijskog otpora, triac sjeckanje faze te korištenje transformatora.
Kod ovakvih načina regulacije brzine je struja na rotoru drastično visoka baš radi prekomjernog klizanja rotora u magnetnom polju...

Kod malih motora kao u ovom primjeru ne bi trebao biti problem, ali bih svejedno obratija pažnju na temperaturu rotora...

Ono što mi nije jasno iz priloženog videa je da po prekidanju SSR-a ne vidim AC napon na motoru; da to nije motor s induktivnom pomoćnom fazom (tj. bez kondenzatora i pomoćne faze)?
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 8.7.2016. pet. 07:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

Kod malih motora kao u ovom primjeru ne bi trebao biti problem, ali bih svejedno obratija pažnju na temperaturu rotora...

Rotor je hladan, već sam spomenuo porast temperature za cca 8°C.
Ti pričaš o sjeckanju ulaznog napona bez zero-cross.

Pero je napisao/la:

Ono što mi nije jasno iz priloženog videa je da po prekidanju SSR-a ne vidim AC napon na motoru; da to nije motor s induktivnom pomoćnom fazom (tj. bez kondenzatora i pomoćne faze)?

Na videu se jasno vidi prekidanje napona na motoru. I vide se cijele periode.
To je bila i svrha videa...
[Vrh]
Pero

PostPostano: 8.7.2016. pet. 08:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pričao sam i o serijskom otporu, i o dodavanju transformatora...

Na tvom videu vidim samo overshoot prilikom prekidanja napajanja, ali ne vidim da motor proizvodi ikakav AC napon dok je napajanje prekinuto.
To je čudno jer u vremenu prekinutog napona motor radi kao AC generator, koristeći svoj kondenzator za uzbudu. Čudno mi je da ispada da nakon jedne jedine poluperiode se gubi kompletno napon.
Ispada da se magnetsko polje rotora raspada unutar jedne poluperiode, što je malo i prebrzo.

Možeš li postaviti PWM na 90% te snimiti oscilogram, tako da razmakneš struju i napon? U tom slučaju će biti moguće bolje vidjeti generirani napon motora kada SSR prekine napajanje...

U svakom slučaju, to je relativno mali motor pa je lako moguće da se polje raspadne tako brzo... Rolling Eyes
Koliki je zaletni kondenzator na motoru (ako ga ima)?
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 8.7.2016. pet. 22:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

...

[Vrh]
dc74

PostPostano: 9.7.2016. sub. 05:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svaka čast majstore palac
respekt respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
AKG
Gost

PostPostano: 11.7.2016. pon. 08:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala.

zega je napisao/la:

Mah, problem s ovim uređajčićem je što ne vrijedi puno, pogotovo ne na ebay-u. Tako da, mislim da bi proizvodnja bila gubitak vremena...
[Vrh]
žarulja

PostPostano: 11.7.2016. pon. 11:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

prije desetak godina kad je bila ona frka oko pušenja u kafićima ugradil sam na par mjesta takve ventilatore a regulirali su se dimerom za rasvjetu. vrte i danas...
[Vrh]
zega

PostPostano: 12.7.2016. uto. 22:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:
Hvala.

zega je napisao/la:

Mah, problem s ovim uređajčićem je što ne vrijedi puno, pogotovo ne na ebay-u. Tako da, mislim da bi proizvodnja bila gubitak vremena...

Varas se, kvalitetan i Dobro Dokumentiran!! uredjaj vrijedi, to je nesto sto kinezi jos nakon silnih godina nisu uspijeli savladat!
JA cu radije platit i po nekoliko puta vise ako mi je uredjaj provjereno dobar.
Drugo zbog nedostatka dokumentacije za milion dimera koji kinezi nude, upravo zato kad se stavim u situaciju da mi tako nesto treba ne zelim trositi svoje vrijeme na nesto lose ako nadjem dobro!
Zato smatram da vrijedi probati, tim vise sto mozes sam slagati i prodavati dok "istrazujes trziste" ali u procesu imaj na umu da postena dokumentacija i opis vrijede vise od proizvoda u tvom slucaju!!
Ja mislim da ovakvih dimera nema, ako ima onaj mali postotak je sakriven u lose dokumentiraoj sumi gdje se nicime ne razlikuje od tone smeca koje se nudi.
Eto moje 2 lp
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.