<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Analiza trzista
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 14.7.2016. čet. 06:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kućanstva ionako ne plaćaju reaktivnu snagu... Very Happy

Kod malih potrošača (<10W) u kući nema veze ako je PF i manji od 0.2, ako je riječ o reaktivnoj snazi, ne o Ipk/Irms...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
creatin

PostPostano: 14.7.2016. čet. 11:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:
Grujo, nisi napisao koliko TVOJE žarulje imaju lm/W?
To je ono što kupca interesira i što ti može biti prednost.

Što investitoru ili krajnjem korisniku znači efikasnost drivera?

Takodjer me zanimaju lm/W, a i kut koji pokrivaju.
[Vrh]
grujo

PostPostano: 14.7.2016. čet. 11:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

creatin je napisao/la:
AKG je napisao/la:
Grujo, nisi napisao koliko TVOJE žarulje imaju lm/W?
To je ono što kupca interesira i što ti može biti prednost.

Što investitoru ili krajnjem korisniku znači efikasnost drivera?

Takodjer me zanimaju lm/W, a i kut koji pokrivaju.

Moje koriste 135 lm/W i pokrivaju kut od 220 stepeni , naravno svaka LED pokriva max 120 stepeni ali zbog difuzora taj se kut siri na 220 stepeni .

Bitna stvar a koju vi vjerovatno neznate ili vas nije zanimala da niti jedna LED zarulja nema vise od 90 lm/W zbog toga sto rade na manjem opterecenju , odnosno rade na nekih 80% snage kako bi se manje grijale jer je tesko u žarulju ugurati 1240 mm2 /W površine za hladjenje .

Tako recimo Žarulje od 10 W vecinom imaju oko 805 lm plus minus koji lm.
Moje bi se kretale unutar cca 110 lm /W u radu , znači LED žarulja 9W bi imala oko 990 lm što je u rangu kineske od 12W .
[Vrh]
creatin

PostPostano: 14.7.2016. čet. 13:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koristim 15W (1350lm) LED-ice, 3535 SMD, 28 LED-ica, difuzor, kut pokrivanja 270 stupnjeva, warm white.

Mogu reci da sam prezadovoljan kolicinom svjetla i kutem pokrivanja.
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 14.7.2016. čet. 16:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

grujo je napisao/la:

Moje koriste 135 lm/W i pokrivaju kut od 220 stepeni , naravno svaka LED pokriva max 120 stepeni ali zbog difuzora taj se kut siri na 220 stepeni .

Bitna stvar a koju vi vjerovatno neznate ili vas nije zanimala da niti jedna LED zarulja nema vise od 90 lm/W zbog toga sto rade na manjem opterecenju , odnosno rade na nekih 80% snage kako bi se manje grijale jer je tesko u žarulju ugurati 1240 mm2 /W površine za hladjenje .

Moje bi se kretale unutar cca 110 lm /W u radu , znači LED žarulja 9W bi imala oko 990 lm što je u rangu kineske od 12W .

OK, i još jedno pitanje: kako si došao do tih 135 lm/W?
Da li je to lm/W pojedinih smd ledica?
[Vrh]
grujo

PostPostano: 14.7.2016. čet. 16:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG je napisao/la:
grujo je napisao/la:

OK, i još jedno pitanje: kako si došao do tih 135 lm/W?
Da li je to lm/W pojedinih smd ledica?

Pa kad ides u razvoj neceg onda valjda kontaktiras proizvodjaca komponenti i trazis one podatke koji ti trebaju , a imas i datasheet tako da je i tu dosta , odnosno vecina podataka pristupacna , naravno trazim i CE za te proizvode tako da ne bude kako nisu u skladu s europskim zakonima.
[Vrh]
AKG
Gost

PostPostano: 14.7.2016. čet. 17:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali to nije dobro tako. Ti trebaš znati lm/W tvoje žarulje, koja ima difuzor. lm/W žarulje će ti biti manji, pogotovo kod bijelog, nepropusnog difuzora kakav ti koristiš.

Prozirni difuzor ima propusnost svjetla 80-90%, svaki zamućeniji od prozirnog može imati dosta manje. Negdje piše i do 60% propusnosti.

Ne kažem da je kod tebe tako, ali to trebaš uračunati kad govoriš o lm/W.
Ako spominješ lm/w smd ledice onda nisi uračunao ni efikasnost drivera.

Uglavnom, ono što piše na kutiji led žarulje su Wati i lumeni cijele žarulje kao takve. A to moraš dati mjeriti...
[Vrh]
grujo

PostPostano: 14.7.2016. čet. 17:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

AKG , koliko sam shvatio vi ste pitali za LED-ice , ili sam ja krivo shvatio ?

Za ostalo sam rekao da se rade preliminarna mjerenja i da cu nakon tog moci reci vise .

Što se tice mjerenja nije tu samo mjerenje lm i W vec ima i analiza spektra i tako redom , ali to sam rekao ranije , kod certificiranja se dobiju sva ta mjerenja .

Ja nemam mogucnosti da vrsim sva ta mjerenja jer sama oprema je ludjacki skupa , moj kolega iz krizevaca je uzeo i dao je 400 000 kn za opremu tako da je to meni 2/3 ukupnih sredstava potrebnih za pokretanje proizvodnje .

Sto se difuzora tice nebi se slozio da prozirni difuzor pusta samo 80% svjetla , zavisno od matrijala i tehnologije te debljine , ima ih sa propusnosti vecom od 95% , isto je i s bjelim , odnosno mutnim difuzorom , vjerujte da ide jako iznad 80% , bar prema ovoj dokumentaciji od proizvodjaca .

E sad ako oni lazu onda lazem i ja Embarassed
[Vrh]
zega

PostPostano: 14.7.2016. čet. 23:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grujo mogu ti poslat mjerenja koja sam ja radio super cistog plexija, kao najcisce staklo, i 95%.
Sto reci nije sve tako jednostavno.
Inace nije to mjerenje tako tesko ako znas sto radis i imas kalibrirani mjerac (lux) ili spektrometar.
Toliko para potrosi netko ko ne zna za bolje pa misli da je to jedini nacin.
Ili ako imas pristup kalibriranom mjeracu, onda si sam napravis mjerac sa fotodiodom od 5kn i kalibriras ga...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
gruja

PostPostano: 14.7.2016. čet. 23:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zega imam lux metar , svakako svi savjeti su dobro dosli i naravno iskustva su zlata vredna .

Kako mjeris bez sfere ?

Spektrometar nemam , vidio sam neke diy verzije ali i to me interesira .
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
grujo

PostPostano: 15.7.2016. pet. 20:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Grujo mogu ti poslat mjerenja koja sam ja radio super cistog plexija, kao najcisce staklo, i 95%.
Sto reci nije sve tako jednostavno.
Inace nije to mjerenje tako tesko ako znas sto radis i imas kalibrirani mjerac (lux) ili spektrometar.
Toliko para potrosi netko ko ne zna za bolje pa misli da je to jedini nacin.
Ili ako imas pristup kalibriranom mjeracu, onda si sam napravis mjerac sa fotodiodom od 5kn i kalibriras ga...

Evo zega sluzbeno dobio potvrdu da je propusnost difuzora 93% sto je veoma dobro .
[Vrh]
turbo

PostPostano: 16.7.2016. sub. 12:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Propusnost materijala od kojeg je difuzor nije isto što i gubitak u optici napravljenoj od istog.

I staklo ima 98-99% propusnost,ali gubitak čak i ravnog staklenog pokrova u npr. uličnoj LED ili džepnoj lampi može biti 7-10%. Razlog je TIR efekt pa dolazi do dodatnih gubitaka uslijed refleksija;to je moguće spriječiti AR slojem sa jedne ili obje strane(skupo za većinu stvari).
[Vrh]
zega

PostPostano: 16.7.2016. sub. 20:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grujo, pazi sad jedna http://www.lumenflow.com/firma sa kojom suradjem ovdje a koja ima nekoliko integracijskih sfera najveca je 1.5m u promjeru, kad su slozili povecu ulicnu svijetiljku, trebala im je polarna karakteristika rasapa svijetla, sfera ti da samo jedan broj i taj broj za vece tijelo nije tocan jer bi pola sfere zauzela lampa koja bi apsorbirala pola zracenja.
Tako da su montirali svjetiljku u hali, upalili ju, nacrtali na podu mrezu i dali studentima luxmetar i papir, olovku i da na svako krizanje oznaka mreze (kriz) na podu su im rekli da zapisu vrijednost, poslije su to izracunali i generirali 3D plot.
Druga opcija je da napravis drzac za lampu koji se moze rotirati u 2 osi bla bla to je vec kompliciranije...
Eto.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> LED rasvjeta
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4
Stranica 4 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.