<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Citroen Berlingo elektrique
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Roman

PostPostano: 4.7.2016. pon. 11:01    Naslov: Citroen Berlingo elektrique Citirajte i odgovorite

Društvo, došlo je vrijeme za još jedan projekt u mojoj garaži. Nabavio sam Citroen berlingo electrique, tvornički električni auto. Iako ovo nije baš prava samogradnja kao do sada ipak ima tu puno posla jer treba izvaditi Sagem box, očistitit ga provjeriti da li ima vlage u njemu I to osušiti te smisliti nosače baterija I nabaviti prikladne baterije za njega.

No ima tu I dobrih vijesti jer sam jučer konačno uhvatio vremena, volje, I prijatelje te isprobao da li stvar radi. Berlingo ide na 162 V nominalno tako da sam taj napon dobio serijski spojivši Traubeka i Renolčeka te se nakon spoja Berlingo ponašao normalno, proradili su svi kontaktori, pumpe, ventilator te sam prebacivanjem u "D" dobio zelenu lampicu na instrument ploči i provozao se par centimetara naprijed pa poslije u "R"-u par centimetara nazad. Provjerio sam i napon 12 V akumulatora koji je bio nakon "paljenja" na 13,9 V što znači da i DC-DC converter radi a onda je došla na red i proba punjenja i to sam uspješno odradio jer je watmetar pokazao da "nešto" iz mreže vuče 2,6 kw Smile Isto tako je i pogonski napon porasao tako da je punjač ispravan. No, nakon toga se na instrument ploči počela paliti lampica sa znakom munje i diode za koju u uputstvu kaže da je electric fault i ne preporuča se brzo punjenje. Pretpostavljam da je to zbog eksperimenta sa punjenjem jer sam ga odmah prekinuo. No unatoč toj lampici auto je i dalje vozio naprijed i natrag.

Kazaljka POWER na instrument ploči se samo malo mrdnula pri paljenju a po Marinovim iskustvima to je vezano sa zadnjim stanjem akumulatora prije punjenja. Tako da bi to prvim pravim punjenjem trebalo doći u normalu.

Sada mi predstoji najveći dio posla, naći prikladne akumulatore. Vjerujem da bi cijeli paket Nissan leafa bio najbolji izbor jer je stvar u modulima koji bi se lijepo mogli razvrstati na mjesta gdje su i originalno bili NiCd akumulatori. Osim ovih dobro bi došli i vinston ili calb akumulatori od 100 ili čak 160 ah.

Moram se suzdržati brzopletosti i nestrpljenja pa kupiti olovne akumulatore koji su odmah dostupni jer bi to bilo najgore rješenje.

Što vi mislite o tome i imate li kakve prijedloge?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
debeli

PostPostano: 4.7.2016. pon. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman, nazovi me.

Imam winston 160 ah, nove po 800 hrk
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
riba

PostPostano: 4.7.2016. pon. 12:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Definitivno nissan leaf moduli. Sve drugo je bacanje para. Ok, može i baterije od volta, ali su zavareni članci pa je malo problem za konfiguraciju a i veće su i teže.

Winston je teži promašaj u 2016 za bilo koje pare. (i svaki drugi lifepo4 osim eventualno a123)
[Vrh]
schumacher

PostPostano: 4.7.2016. pon. 14:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Riba jesi ozdravio Smile
[Vrh]
grumf

PostPostano: 4.7.2016. pon. 21:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

još par savjeta molim..panic prekidač...u kabini dovoljan je da malom strujom prekine kontaktor? ili vuči kablove 50 mm2, isto pitanje za motorni prostor..mora li biti zaseban ili isto tako može sa 12 v prekidati putem kontaktora?
[Vrh]
riba

PostPostano: 5.7.2016. uto. 14:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

schumacher je napisao/la:
Riba jesi ozdravio Smile

Ne i nikad neću jer imam kroničnu bolest. U bolnici ću biti još barem mjesec, mjesec i pol, imam tešku operaciju i pitanje je koliko ću se oporavljati. Ali hvala na pitanju Smile

grumf je napisao/la:
još par savjeta molim..panic prekidač...u kabini dovoljan je da malom strujom prekine kontaktor? ili vuči kablove 50 mm2, isto pitanje za motorni prostor..mora li biti zaseban ili isto tako može sa 12 v prekidati putem kontaktora?

Da, dovoljno je ovo prvo. Bilo bi suludo vući debele kabele s visokim naponom u kabinu. I ovaj panic prekidač je sulud ali treba im udovoljiti. Jedan kontaktor je dovoljan za sve, ali mora biti kvalitetan i odgovarati ostatku sustava.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 5.7.2016. uto. 16:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
schumacher je napisao/la:
Riba jesi ozdravio Smile

Ne i nikad neću jer imam kroničnu bolest. U bolnici ću biti još barem mjesec, mjesec i pol, imam tešku operaciju i pitanje je koliko ću se oporavljati.ostatku sustava.

placko

Drži se !
[Vrh]
riba

PostPostano: 5.7.2016. uto. 19:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala palac
[Vrh]
papicdu1

PostPostano: 5.7.2016. uto. 20:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Drz se Riba palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Roman

PostPostano: 8.7.2016. pet. 12:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vratimo se mi na temu uz najbolje želje Ribi. Dakle jučer sam nabavio akumulatore. To su oni mali bijeli LiFePo4 iz one naše legendarne grupne nabave iz Silvestrona. Budući da je Berlingo došao isto iz engleske nadam se da će se dobro slagati. Smile

Sada sam u fazi traženja I nabave BMS po mogućnosti Čubijevog jer se on u Traubeku pokazao vrlo pouzdan I dobro je to što se šarafi kompletan na kontaktne šarafe. Imam I netekov na renolčeku ali njemu hoče puknuti žičice za spoj na + pol a onda ne radi, tako da ga treba stalno kontrolirati.

Trebam još I spojne pločice za spajanje čelija u seriju jer nemam niti jedne. Ako netko ima viška ili može povoljno napraviti te pločice slobodno se javi.

Još moram odlučiti u koju konfiguraciju ići tj da li staviti 50 čelija u seriju za 160 V 50 Ah tj 8 kwh struje ili ići u duplo 50S2P. U prvom slučaju bih imao domet oko 60 tak km a u drugom I do 120 km. Međutim kako bih mogao ići na drugu soluciju trebao bih raskopati renolčeka I od njega uzeti 23 čelije jer ih sada slobodnih imam 77. No, želio bih prodati renolčeka kako bih imao novaca za dovršiti Berlinga a što vi mislite da li bi netko želio kupiti gotovi, registrirani, atestirani električni auto bez akumulatora.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 8.7.2016. pet. 13:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Daj neke slike Smile
Jednostavno stavi takav opis u oglas pa ćeš vidjet Smile
[Vrh]
Roman

PostPostano: 8.7.2016. pet. 13:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo sada dostupnih slika:

http://imgur.com/a/cqaxk
[Vrh]
Roman

PostPostano: 10.7.2016. ned. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam otkopčao sve žice sa Sagem boxa te izvadio box van i pokušao ga rastaviti. Uspio sam rastaviti samo onaj dio koji se tiče logike i unutra je sve lijepo čisto i uredno te bez vlage kao novo. No za rastaviti cijeli box nisam imao dovoljno dugačke torex odvijače pa ću se morati strpiti par dana kada dođe Marin pa ćemo to skupa.

Berlingo sam odšlepao do prve autopraonice gdje će mi kvalitetno oprati motorni prostor koji je sada slobodan od elektronike tako da neće biti problema. Motor je i tako oklopljen i voda teško može naškoditi špricanjem. Eventualno kada bih ga cijelog uronio u vodu...

Mjereći kutiju u motornom prostoru zaključio san da bi svih 50 čelija moglo stati u dva nivoa u nju. To vrijedi za konfiguraciju 50S1P. Tako bi tovarni prostor ostao slobodan a i nebih se trebao zavlačiti ispod i montirati nosače za akumulatore ispod poda. (Jedino ako mi uspije varijanta sa konfiguracijom 50S2P) To bi naravno povećalo i nosivost ali to nije tako bitno. Nastavak slijedi.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 10.7.2016. ned. 15:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da bi auto bio stvarno upotrebljiv treba imati bar 200-300Ah. Mislim da sa 50 kom * 50Ah to neće biti niti blizu. Imat će 50 km dometa prazan ali za dostavno vozilo je smrt ako je prazno.
[Vrh]
debeli

PostPostano: 10.7.2016. ned. 15:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Da bi auto bio stvarno upotrebljiv treba imati bar 200-300Ah. Mislim da sa 50 kom * 50Ah to neće biti niti blizu. Imat će 50 km dometa prazan ali za dostavno vozilo je smrt ako je prazno.

Grrga,malo pretjerujes,tvornicke baterije su imale 100 ah, i dome je bio cca 90- 100 km
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 1 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.