<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Srpski startup za električni traktor
Idite na Prethodna  1, 2, 3

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
edding

PostPostano: 5.6.2016. ned. 22:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

debeli je napisao/la:
stjepan je napisao/la:
edding je napisao/la:

A, zar se baterije za mbtl proizvode drugačije?

Pa SVE se proizvodi koristeci naftu jer je nafta glavni izvo energije. Kad se u proizvodnom procesu dosegne kolicina strojeva na struju koja ce biti veca kolicini strojeva koji rade na naftu, biti ce ekoloski prihvatljivije proizvoditi baterije nego busiti, obradjivati i prevoziti naftu.
Nafta nikad i nikako ne moze dugorocno biti ekoloski prihvatljivija od struje.
Svi pricaju kako je ekoloski neprihvatljivo proizvoditi struju/baterije jer se eto koriste strojevi na naftu. A sto je sa naftom? Ona se proizvodi tako da se koriste strojevi koji idu na sta? Ljepe zelje i miris cvijeca?

Ali bioplin se može proizvoditi direktno na njivi, i ekološkiji je od proizvodnje struje.

Ako mogu dodati: i smanjiti ispuštanje stakleničkih plinova palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
OldDog

PostPostano: 6.6.2016. pon. 05:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
OldDog je napisao/la:
Ne djelim vaše mišljenje.
Očigledno niste dobro upoznati sa traktorima.
Manji traktor može orati cijeli dan sa 10 litara nafte.
Preračunajte to u elektriku, ili sjedite na traktor pa provjerite.
Ovi ljudi znaju što rade. palac
Traktori su robusni ali vrlo ekonomični strojevi.

Izvini ali griješiš.
Traktor ispod 300-1000 ks su hoby igračke.
Poljoprivredno imanje ispod 1000 ha je neekonomično i nekonkurentno i to odavno.

U pravu si. Potpuno..ALI..
Veliki poljoprivredni kompleksi sa puno zemlje i mehanizacije imaju svoje benzinske (to jest dizelske) pompe i cisterne za gorivo koje pune traktore na polju.
Isto tako mogu imati stanice za punjenje baterija i izmjenjive baterijske module koji se mogu brzo izmjenjivati čak i u polju.
Struja se može proizvoditi iz bioplina i puniti baterije. To je ekonomičnije nego pogoniti radne strojeve bioplinom.( Da ne spominjemo naftu.)
Mislim da je to budućnost.
[Vrh]
BB

PostPostano: 6.6.2016. pon. 08:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

što se tiče ovih momaka (iz naslova teme), podržavam ih u namjeri da prave električni traktor. ipak je to potrebno (zašto ne imati i tu alternativu. kad je toyota izbacila prius ili tesla sa prvim svojim modelom, dosta ljudi se smijalo (tipa produžni kabl i sl...).

U pogledu ekologije:

što se tiče nafte uključenoj u proizvodnji svega, to je tačno ali je tačno da se i ICE auti i traktori isto tako proizvode od te nafte, dakle svaki pokušaj da se popravi footprint C02 ili energetski bilans, treba podržati. Drugo, vjerovatno će doći do razvoja tehnologije itd..

Što se tiče poređenja ICE i električnog traktora, tu treba uračunati i cvrkut ptica koji traktorista ne može čuti.

Što se tiče bioplina, smatram da je to dobar put ali isto tako smatram da ne treba biti isključiv sa električnim traktorom, smatram da su to kompatibilne tehnologije. Recimo za lakše poslove može se koristiti traktor na struju a kad prigusti (zbog uvijek ograničenog kapaciteta baterija) umetne se generatorski modul koji mu pomaže. Na taj način se može eliminisati i hidraulični sklop (koji uvijek pušta negdje ulje).

Što se tiče parcela od milion hektara, to mi se gadi i to je princip porobljavanja širokih masa, možda ja želim godišnje da jedem 5 kg krompira koji naraste u mojoj bašti (ili kod prijatelja ili bar seljaka sa pijace)) nego 15 kg industrijskog iz vreće u supermarketu (neki dan nam došla koleginica u posjetu i čudom se čudi kako ja ogulim krompir isječem i napravim pomfrit, ona čula samo za onaj zamrznuti iz vreće).

A šta sa plastenikom? to su manje površine koje je poželjno ne zagađivati dimnim gasovima, u njega se može utjerati el traktor. a sve je više plastenika, možda mu je tu primjena.

Ali kod ovih momaka mi se ne sviđa što nigdje ne vidim koncept traktora nego samo priču. Konverzija ICE traktora ne dolazi u obzir jer "obični" traktor nema šasiju, ako izvadiš ICE motor ode i pola traktora. Dakle pristup je da se koncepcijski mora napraviti potpuno nova mašina, koja može imati i niže težište i bolju preglednost i daljinsko upravljanje (za osjetljive operacije poput prskanja voća), uzimajući u obzir i veličine parcele za koje je namjenjen i djelatnost (ratarstvo, povrtlarstvo, stočarstvo itd...).
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 6.6.2016. pon. 08:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad mi je palo na pamet. Sto bi bilo sa kombinacijom plin/struja? Plinska turbina koja proizvodi struju za el. motor? Nesto kao kod vlakova?
[Vrh]
BB

PostPostano: 6.6.2016. pon. 11:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

stjepan je napisao/la:
Sad mi je palo na pamet. Sto bi bilo sa kombinacijom plin/struja? Plinska turbina koja proizvodi struju za el. motor? Nesto kao kod vlakova?

ako treba modularnost ili iskorištenje ogromnog momenta elektromotora (kao kod lokomotiva i velikih dampera), Da.
Ako je u pitanju veliki traktor koji treba da postigne što manju potrošnju po jedinici mjere (recimo potrošene količine goriva po hektaru u operaciji oranja) onda je bolje bez elektromotora i generatora, jer se energija gubi u pretvorbi mehaničke energije u električnu i obratno
[Vrh]
Pero

PostPostano: 6.6.2016. pon. 15:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
stjepan je napisao/la:

ako treba modularnost ili iskorištenje ogromnog momenta elektromotora (kao kod lokomotiva i velikih dampera), Da.
Ako je u pitanju veliki traktor koji treba da postigne što manju potrošnju po jedinici mjere (recimo potrošene količine goriva po hektaru u operaciji oranja) onda je bolje bez elektromotora i generatora, jer se energija gubi u pretvorbi mehaničke energije u električnu i obratno

Provjeri faktore iskorištenja plinske turbine u odnosu na najefikasniji dizel motor...

Razlika definitivno pokriva dodatne gubitke ako ideš na elektriku...

Mislim da ne moram spominjati prednosti plinske turbine u odnosu na dizel motor...

Radio sam na tome prije 35 godina, doduše tada smo imali u planu za iskorištenje bioplina Torpedov motor...
BTW, pretvorbom energije bioplina u električnu energiju se ne gubi sva toplinska energija koja je nusproizvod pretvaranje kemijske energije u mehaničku...

Rezultat je da imaš poveliki višak toplinske energije, koji se dade iskoristiti.

Koeficijent iskoristivosti dizel motora prelazi 80% ako iskoristiš toplinsku energiju proizvedenu tim motorom...
[Vrh]
BB

PostPostano: 7.6.2016. uto. 08:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
BB je napisao/la:
stjepan je napisao/la:

Provjeri faktore iskorištenja plinske turbine u odnosu na najefikasniji dizel motor...

Razlika definitivno pokriva dodatne gubitke ako ideš na elektriku...

Mislim da ne moram spominjati prednosti plinske turbine u odnosu na dizel motor...

Radio sam na tome prije 35 godina, doduše tada smo imali u planu za iskorištenje bioplina Torpedov motor...
BTW, pretvorbom energije bioplina u električnu energiju se ne gubi sva toplinska energija koja je nusproizvod pretvaranje kemijske energije u mehaničku...

Rezultat je da imaš poveliki višak toplinske energije, koji se dade iskoristiti.

Koeficijent iskoristivosti dizel motora prelazi 80% ako iskoristiš toplinsku energiju proizvedenu tim motorom...

dobro pitanje gdje iskoristiti toplotu!? Za eliminaciju korova? Very Happy
[Vrh]
josip024

PostPostano: 25.8.2016. čet. 19:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

"profulali ste ceo futbal"

sve je u fazi patenta tako da ne bi iznosio detalje.
sutra cu vidjeti s čovjekom što smije u javnost pa napišem nešto o svemu tome.
ideja je drugačija nego što pretpostavljate ali nisam siguran da će funkcionirati. uglavnom sutra pričam s čovjekom pa natipkam nešto.
[Vrh]
zega

PostPostano: 25.8.2016. čet. 22:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

josip024 je napisao/la:
"profulali ste ceo futbal"

sve je u fazi patenta tako da ne bi iznosio detalje.
sutra cu vidjeti s čovjekom što smije u javnost pa napišem nešto o svemu tome.
ideja je drugačija nego što pretpostavljate ali nisam siguran da će funkcionirati. uglavnom sutra pričam s čovjekom pa natipkam nešto.

Patenta Very Happy lol nis od toga
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
josip024

PostPostano: 26.8.2016. pet. 16:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo slika na http://prntscr.com/car1ub

http://prntscr.com/car488
mislim da ne treba ništa objašnjavati ako nekog zanima pitajte s čovjekom sam pričao oko pola sata. i sutra ću ga viditi pa ako koga zanima nešto mogu ga pitati.

http://konverter.sotin.net/#!album-8-0

ne znam što je greška ali meni prva dva linka ne otvara tek treći a sve sam načinio po uputama Sad
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostala e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3
Stranica 3 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.