<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Savjet oko solarnih kolektora
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Argor

PostPostano: 2.6.2016. čet. 08:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

Pošto imaš plin stavi protočni bojler za toplu vodu, polovni se nađu za smješne novce i to je to. Ako te svrbi lova onda naprijed sa solarom. Pokušaj uloviti nešto iz fondova ako je objekat legalan.

palac To je već sve montirano prošle godine , bez fondova , jer s njima nema akcijskih cijena , pa investicija ispada još i viša, pod uvjetom da sam ih uopće dobio.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nik jana

PostPostano: 2.6.2016. čet. 22:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iskreno nisam razmisljal uopce da stavim panel koji proizvodi struju pa sa njom grijem vodu preko toplinske pumpe umjesto da bojler grijem preko plocastih vodenih kolektora. Ne odbacujem tu mogucnost ali dali mi netko moze predociti razliku u investiciji izmedju jednog i drugog sistema?
[Vrh]
max

PostPostano: 3.6.2016. pet. 05:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napiši ti investiciju solarnog termo kolektorskog sistema (sve do bojlera, od cijevi, pumpi, expanzijske posude, termozaštite od pregrijavanja (pogotovo ako je vakuumski), antifriza, elektonike ...) onda ja sa PV modulima Smile Lokacija mi bitna zbog efikasnosti pločastog kolektora
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 3.6.2016. pet. 06:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Napiši ti investiciju solarnog termo kolektorskog sistema (sve do bojlera, od cijevi, pumpi, expanzijske posude, termozaštite od pregrijavanja (pogotovo ako je vakuumski), antifriza, elektonike ...) onda ja sa PV modulima Smile Lokacija mi bitna zbog efikasnosti pločastog kolektora

To bi bilo super.
Max možeš napisati za svoju lokaciju ili Vž.
[Vrh]
Nik jana

PostPostano: 3.6.2016. pet. 06:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja se nalazim kod Jastrebarskog i idem se danas raspitati za cjene. Mozda ovdje ima ljudi koji znaju cjene?
[Vrh]
max

PostPostano: 3.6.2016. pet. 07:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cijena na našim web shopovima: PV moduli od 4 do 7 kn/W, (dmeter nabavi po 2.2 kn/W), solarni kabl 4mm2 5-12kn/m, električni grijač 80-130kn, prekidač nekoliko kuna (el. osigurač nema potrebe) E sad, set za montažu PV modula nadam približno kao i za solarni kolektor Smile Za zaštitu bojlera od pregrijavanja može jeftini električni termostat 100kn
Efikasnost pločastog solarnog kolektora 60-ak % ljeti, dočim zimi ha, ha
[Vrh]
Argor

PostPostano: 3.6.2016. pet. 08:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Već sam napisao ali da ponovim, Buderusov komplet za pripremu tople vode , koji se sastoji od dva pločasta kolektora, 300 l bojlera sa dva izmjenjivača , solarnom pumpom i regulacijom, te uključenom montažom , ispalo je cca 20 000 kn s tim da je potrošeno puno bakrenih cijevi i izolacijskih materijal, pošto je kuća visoka a kotlovnica je normalno u podrumu.
Jedini problem koji još nije do kraja riješen je dogrijavanje "starog" bojlera od 160 l preko solara. Naime mora se ručno otvarati i zatvarati ventil recirkulacije između njih, da ne bi plinska peć u slučaju slabih dobitaka od sunca , grijala svih 460 l . Tu bi trebao biti montiran termostatski ventil sa sondom . koji bi propuštao vodu u recirkulaciju nakon 40/45 C jer je to tražena vrijednost tople vode u manjem bojleru.
[Vrh]
BB

PostPostano: 3.6.2016. pet. 10:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

centralni bojler u podrumu?

meni crkao jedne noći i nisam znao koliko me je koštao dok ga nisam demontirao... Uglavnom tad sam shvatio da mi je daleko jeftinije lokalno pripremiti toplu vodu nego to raditi u podrumu pa je vući cijevima do mjesta potrošnje. Pogotovo ako praviš toplu vodu na krovu pa je vuci u podrum pa je onda opet penji na sprat Shocked

Puno gubitaka i još pomalo griješ kuću kad je treba hladiti...
[Vrh]
max

PostPostano: 3.6.2016. pet. 12:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo malo pogledao ponudu solarnog termo paketa (200l spremnik) Buderus 11kkn Izbacim spremnik 200l za oko 2500kn ostatak za instalaciju (kolektori, akutomatika, .....) Eh sad za PV module ostane laganih 8000 kn za to se nabavi od 2kW-3.6 kW PV modula Very Happy Montaža bez majstora, nema cijevi, tlačne probe, expanziske posude, cirkilacijske pumpe, izmjenjivača topline i najbitnije: elektronike (kineske) ....
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 3.6.2016. pet. 18:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Evo malo pogledao ponudu solarnog termo paketa (200l spremnik) Buderus 11kkn Izbacim spremnik 200l za oko 2500kn ostatak za instalaciju (kolektori, akutomatika, .....) Eh sad za PV module ostane laganih 8000 kn za to se nabavi od 2kW-3.6 kW PV modula Very Happy Montaža bez majstora, nema cijevi, tlačne probe, expanziske posude, cirkilacijske pumpe, izmjenjivača topline i najbitnije: elektronike (kineske) ....

Termo kolektori krov sa bojlerom 300-500 litara podrum,sa montažom dođe oko 25000-40000 kuna.Vijek trajanja max 15 godina.+- koja godina.
najeftiniji sistem s tlačnim spremnikom na krovu s montažom 9000-11000 kn
ali zimi je totalno neučinkovit.
Najekonomski isplativ je rashodovani bojler u dvorištu obojan u crno.tko prvi do njega ima vruče vode,funkcionira preko lita.
ja imam ovo http://www.marinastores.hr/product/130-water-tanks-carriers/1746-water-shower-tank-flexible
[Vrh]
Argor

PostPostano: 4.6.2016. sub. 08:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
centralni bojler u podrumu?

meni crkao jedne noći i nisam znao koliko me je koštao dok ga nisam demontirao... Uglavnom tad sam shvatio da mi je daleko jeftinije lokalno pripremiti toplu vodu nego to raditi u podrumu pa je vući cijevima do mjesta potrošnje. Pogotovo ako praviš toplu vodu na krovu pa je vuci u podrum pa je onda opet penji na sprat Shocked

Puno gubitaka i još pomalo griješ kuću kad je treba hladiti...

Tako je nažalost koncipirana kuća. Nema grijanja kuće pošto cijevi idu kroz izolirani instalacijski tunel a za pripremu lokalno, trebalo bi raskopati pola kuće , što bi koštalo daleko više nego ovaj solarni sustav .
[Vrh]
Nik jana

PostPostano: 4.6.2016. sub. 13:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobil sam ponudu od 12 tkn za vakumski komplet za bojelr 300 litara a sa plocastim kolektorom 13 tkn. U cjenu nije uracunata cjevna instalacija koja je individualana nit montaza koju bi sam obavil. Od toga bi bilo meni manje za 3.500kn koliko kosta bojler kojeg ja imam. Max sa solarne ploce direktno na grijac 24v?
[Vrh]
Nik jana

PostPostano: 5.6.2016. ned. 11:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dmeter zakaj spominjes vjek trajanja kolektora za vodu od 15 godina, kaj ima se dogodi nakon toga, oni za struju nemaju vjek trajanja? Mozes meni nabavit povoljno kolektore za struju?
[Vrh]
max

PostPostano: 5.6.2016. ned. 23:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nik jana je napisao/la:
Max sa solarne ploce direktno na grijac 24v?

Ne 24V grijač nego spajaš PV module u seriju da dobiješ viši napon (manji gubici), a grijač mora imati otpor jednak otporu PV modula kod maximalne snage.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 6.6.2016. pon. 05:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Nik jana je napisao/la:
Max sa solarne ploce direktno na grijac 24v?

Ne 24V grijač nego spajaš PV module u seriju da dobiješ viši napon (manji gubici), a grijač mora imati otpor jednak otporu PV modula kod maximalne snage.

zajebano je pronači relej kvalitetan sa naponom preko 48v.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 2 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.