<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Redosled povezivanja solarnog sistema

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ToMiCcc

PostPostano: 24.5.2016. uto. 15:06    Naslov: Redosled povezivanja solarnog sistema Citirajte i odgovorite

Pozdrav decki , prvi put pravim solarni sistem pa bi mi trebali neki saveti palac
Imam malu dilemu vezanu za povezivanje i pustanje u pogon solarnog sistema..
Dokopao sam se 8 komada The Latitude P6-60/6 250W panela po prihvatljivoj ceni 29,55v , 8.12A
I danas mi je stigao siliken  SE4.6Ni (mpp voltage range 100-450vdc , 3x10A per mppt string itd itd)
Inverter ja malo rabljen , prakcitno kao nov , pozadi na kulerima i hladnjacima nema ni trunke prasine.. Ne mogu ga pustiti u stalan rad jos uvek jer sam u procesu rusenja nekog starog ogromnog orasa koji mi stvara senku i montiranja alu profila na krov...
Hteo bih ga samo isprobati i svojim ocima se uveriti da je ispravan.. Pa me zanima kojim redosledom bi to sve trebalo povezati i kako bi mi to najprostije bilo izvesti?

Na umu mi je da u podne iznesem 3-4 panela u dvoriste i poredjam na travu , spojim u seriju i prekrijem nekim vojnickim satorskim krilima. Inverterov AC konektor prvo povezem u uticnicu u garazi a zatim posle toga povezem i panele sa inverterom. Skinem satorska krila sa panela i proverim dali sve radi...
Dali to moze tako ili me logika vara?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dmeter

PostPostano: 25.5.2016. sri. 08:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

može tako prvo spoji inverter na AC struju.posli spoji solare u seriju i na inverter.možeš prekrit 1 panel u seriji tim šatorskim krilom.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 25.5.2016. sri. 10:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

dmeter je napisao/la:
može tako prvo spoji inverter na AC struju.posli spoji solare u seriju i na inverter.možeš prekrit 1 panel u seriji tim šatorskim krilom.

Prekri barem pola panela šatorskim krilom, ne samo jedan...
Ili spoji sve navedenim redoslijedom prije izlaska sunca, tada ti ne trebaju šatorska krila. Wink
[Vrh]
grrga

PostPostano: 25.5.2016. sri. 11:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne treba šatora nikako, poveže sve kojim hoće redom i kad je povezano okrene glavnu sklopku, Silikeni je uglavnom imaju.
[Vrh]
ToMiCcc

PostPostano: 25.5.2016. sri. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da znaci dobro sam zamislio.. Ma najmanji problem prekriti sve , jer ionako za ovaj inverter mi treba oko 100-120vdc da bi se pokrenuo .. znaci svega 4 panela... A posto inverter nema dc sklopku onda moram ovako ...
Odoh probat videt kako sljaka palac
[Vrh]
max

PostPostano: 25.5.2016. sri. 17:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koji je razlog prekrivanja PV modula ? Baš se pitam kako pokriti hektar solarnih panela lol Nekima problem zasjenjivanje jedne PV ćelije i stavljanje by-pass dioda ...
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 25.5.2016. sri. 19:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

max je napisao/la:
Koji je razlog prekrivanja PV modula ? Baš se pitam kako pokriti hektar solarnih panela lol Nekima problem zasjenjivanje jedne PV ćelije i stavljanje by-pass dioda ...

malo zaiskri na 400-500V
[Vrh]
ToMiCcc

PostPostano: 25.5.2016. sri. 21:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ha eb ti to 5 panela daju oko 120vdc.. Kad ih prekrijem onako popola oni daju 90vdc.. Neb se ja tu puno zahebavo sto je sigurno sigurno je Cool

A inace sto se tice dugotrajne montaze ,odnosno montaze na krov , spajam isto ovako sve samo na mnogo ozbiljniji trofazni kabel na tavanu.
Sta bi jos bilo pametno dodati? Na umu mi je DC sklopku/osigurac 10-15A izmedju panela i invertera ? AC osigurac 25A izmedju invertera i kucne mreze? Jost nesto?
[Vrh]
max

PostPostano: 25.5.2016. sri. 23:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Problem je struja a ne napon, Tesla coil sa 1MV ne radi problem ali DC struja od 10A to je već druga priča Wink Nego kaj će ti 25A osigurač na AC strani (nemaš ni 2kW) ? Osigurači štite el. vodiče, što će reči imaš 4mm2 od invertera do sabirnice ( el. brojila) ? Pametno bi bilo dodati na DC strani prenaponske odovojnike Smile
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni moduli
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.