<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Hladnjak za bateriju?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Plug&fun

PostPostano: 11.4.2016. pon. 22:52    Naslov: Hladnjak za bateriju? Citirajte i odgovorite

Pozdrav!
Imam bateriju 52V i motor koji cucla 30A.
Sve je super kad se lagano vozim, potrošnja i grijanje je drastično manja nego kad divljam pun gas po brdima. Primjetio sam da mi baterija na kraju takve vožnje bude poprilično topla. Pošto bateriju držim u ruksaku razmišljao sam o ugradnji baterije u neku kutiju gdje bi imala ventilaciju prisilnog odvođenja zraka ventilatorom, samo nemam ideju koja šema bi bila najefikasnija.
Da li netko od vas ima kakvu ideju u svezi glede hlađenja baterije? Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ToMiCcc

PostPostano: 12.4.2016. uto. 16:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

52v baterija nam nista ne znaci... Koja je baterija u pitanju? I koji kapacitet? Svestan si da se baterija nebi trebala uopste grijati inace ces joj drasticno skratiti zivotni vek?
[Vrh]
Plug&fun

PostPostano: 12.4.2016. uto. 16:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispričavam se. Radi se o 52V li ion panasonicovoj bateriji takozvane tesla baterije, kapacitet joj je 14,5Ah. A sve je složeno da daje 30A
Znam da se ne bi trebala grijat, ali kad nešto isprazniš u cca 45min teško je zadržat hladno. Pitanje je sad kako se to može ublažit.
U normalnoj vožnji se uopće ne griju. Jedino kad sam prkatički 90% vremena na full gasu.
Većina ima baterije u plastičnom kućištu pa je možda teže primjetit njihovo zagrijavanje, pošto su moje "otvorene" to se osjeti poprilično.
[Vrh]
ToMiCcc

PostPostano: 13.4.2016. sri. 14:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

U tom slucaju nije ni cudo sto se greje... Na taj nacin ta baterija ti nece dugo trajati... Ako bas zelis da se igras mozda mozes probati nesto sa malo vecim shrink wrap/tube...Ubaciti celu bateriju u shrink tube i na jedan kraj tube staviti kuler od PC-a da uduvava vazduh u bateriju i izduvava topao vazduh na drugu stranu.. Da barem malo cirkulise vazduh kroz bateriju mada svejedno ni to nebi bilo prikladno resenje..
Ne znam , mozda te neko stariji iskusniji sa foruma moze bolje posavetovati ali meni se cini da su to prevelike struje za tako malu bateriju i da je bolje povecati kapacitet baterije odnosno broj Li ion celija koje ce da trpe to tvoje 45 minutno divljanje nego raditi bilo sta drugo..
[Vrh]
Plug&fun

PostPostano: 13.4.2016. sri. 20:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Istina, malo sam žrtvovao veličinu baterije zbog mobilnosti. Ali sad mi nema druge nego da napravim neku tubu sa dva ventilatora na ulazu i izlazu sa neovisnim napajanjem.
Koliko ah bi baterija trebala imat za ovakvu upotrebu? 20-25?
[Vrh]
riba

PostPostano: 13.4.2016. sri. 21:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo izmjeri na koliko se najviše °C ugrije, mjeri u sredini paketa. Inače za takvu dugotrajnu uporabu računaj max 4-5 A po ćeliji dugotrajno.
[Vrh]
Plug&fun

PostPostano: 13.4.2016. sri. 22:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probat cu izmjerit sa onim kuhinjskim "ubodnim" termometrom, mada mi izgleda kao da ce to bit nešto preko 40C
Ne bi si volio syebat paket, mada su ove panasonicove baterije extra izdržljive. Testirao-maltretirao sam jednu 18650 bateriju preko dvije godine gotovo svakodnevng punjenja i pražnjenja ( u el. cigareti) gdje je bio i ogroman broj vrlo vrlo dubokih pražnjenja, i evo živa je i danas sa sigurno barem 75% kapaciteta. A bila je stvarno mrcvarena i i konstantno tjerala grijače ispod jednog ohma gdje se zbog toga isto poprilično grijala.
Ta ista betarija dan danas ima više kapaciteta i snage od nekih potpuno novih lijevih marki. Čak dere i jednu duplo mlađu deep cycle samsungovu bateriju.
Btw, javim vam novi info i dojmove čim nešto sklepam. Smile
[Vrh]
riba

PostPostano: 13.4.2016. sri. 22:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

40C nikakav problem dapače, na toj temperaturi u pogonu može raditi bez problema (kod skladištenja bi bila previsoka). Dapače, čak joj je i unutarnji otpor manji na toj temperaturi.
[Vrh]
Plug&fun

PostPostano: 13.4.2016. sri. 22:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je, al to je sad dok još nije tako toplo. Frka me šta će bit kad vani bude pripeklo sa nekih 35C nadam se da onda one neće doć na nekih 60-70
[Vrh]
Plug&fun

PostPostano: 13.4.2016. sri. 22:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je, al to je sad dok još nije tako toplo. Frka me šta će bit kad vani bude pripeklo sa nekih 35C nadam se da onda one neće doć na nekih 60-70
[Vrh]
BB

PostPostano: 14.4.2016. čet. 12:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Plug&fun je napisao/la:

pa ako se penješ na brda i planine, tamo je obično manja temperatura Very Happy
[Vrh]
Plug&fun

PostPostano: 10.5.2016. uto. 15:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo pao je ozbiljniji test baterije. U nešto više od sat vremena sam ju svu ispraznio i to je bilo nekih 45km relativvno lagane vožnje (cca pola gasa, jer mi je trebao veći domet) pri takvim uvjetima grjanje je stvarno zanemarivo. Izmjerio sam tek 33C. Motor je na dodir jedva bio zagrijan.
Uskoro ću napravit test u najtežim uvjetima (šuma, velike uzbrdice i male brzine) pa onda javim kako je i to prošlo.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.