<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Nove baterije za bicikl
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Brankovski

PostPostano: 24.3.2016. čet. 17:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Brankovski je napisao/la:
Kaj neidu artasovi kontroleri bez problema za 48v bateriju?
Infineon?
Morali bi do 58v bez problema. Kakav problem sa brzinom?
Ako i je ,novi kontroler za 35€ i problem rješen.
Aj ti Grga pojasni svoju filozofiju.

Evo da pojasnim pošto opet odgovaraš na nešto što nitko nije rekao. Pročitaj Ribin post i moj odgovor. Vidjet ćeš da je riječ o 60V bateriji a ne o 48V. Moraš znati da baterija nema točno toliki napon po svom imenu pa 60V liion ima 67V a 60V Lifepo ima 73V . 67V ne ide na 48V kontroler, ide max 63 i to vrlo kratko jer izvriju kondenzarori.

Da ne bi filozofirali evo točnih napona i brzina.

13S 48V baterija - 54V napon - ide Artas

16S - 60V baterija - napon 67V - ne ide na ARTAS kontroler
niti na bilo koji 48V kontroler uključujući i taj od 35€ - treba 72V kontroler koji ide do 100V

Evo - jel jasno.

Evo performansi za 48V bateriju, brzina motora 0,8kmh/V:

13S lipo puna 54V - brzina 43,2 kmh, prazna - 43V - brzina 34,4 km/h

13S liion puna 54V - brzina 43,2 km/h, prazna 32,5V - brzina 26 kmh

16 S LiFePO4 puna 53V - brzina 42,4 km/h, prazna 47V - brzina 37,6 km/h

Karakteristike pražnjenja (pogledaj grafove, neću ih linkati, pun ih je net) Lipo i Liion baterija su slične olovu, dakle skoro linearno pada napon sa kapacitetom pa je prosječna brzina jednostavna za izračunati:

Prosječna brzina - Lipo - 38,8 km/h, liion 34,6 kmh.

Kod LiFePO4 nije tako jednostavno jer bicikl ok 80% kapaciteta ide podjednako brzo a brzina pada na zadnjih 20% kapaciteta.

Prosjek LiFePO$ - 41,04 km/h

Ovo sve je lako mjerljivo pa ukoliko nečemu ne vjeruješ izmjeri sam ili potraži nezavisna mjerenja.

Pišem ono što želim a ne ono što bi neko drugi htio!
Davno sam ja istestirao sve te baterije i ne gubim vrijeme ko ti sa krivim informacijama.

Sa mojim sistemom:

13s panasonic pf 20" puna baterija=47km/h prazna 41km/h
10s panasonic pf 20" puna baterija= 43km/h prazna 34km/h

13s panasonic pf 26" puna baterija = 63km/h prazna 47km/h
10s panasonic pf 26" puna baterija = 48km/h prazna 48km/h

Lipo ili sony vtc4 slično samo par posto više. Nikakva velika razlika osim pri praznoj bateriji možeš u brdo punim gasom da ne bms ne iskljući bateriju.

Može se podesiti da ide još brže samo se gubi moment ne treba nikakvih 72v ili više.
Ali kome trebaju takve brzine nek si bolje kupi motor ili nešto stabilnije.
Sa 26" i baterijom 48v nominalno bilo koja kemija je čisto dosta za običan bicikl.

Pravo pitanje je kolko košta kutija za lipo koju možeš skinuti sa bicikla po potrebi. Prava čvrsta kutija da dobro čuva čelije.
Vjerojato isto kolko i same čelije ako je na komad.
Imam jedno 7-8 plastičnih vrsta i niti jedna nije lipo. Niti če ih u budučnosti raditi. Bar kaj se kineza tiće jel su imali jako puno reklamacija u prošlosti sa lipo paketima.
Eventualno ako imaš neki stealth,greyborg i slično pa su u rami.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dakic.dubravko

PostPostano: 24.3.2016. čet. 18:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajmeee smijeh
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
grrga

PostPostano: 24.3.2016. čet. 20:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brankovski je napisao/la:

Pravo pitanje je kolko košta kutija za lipo koju možeš skinuti sa bicikla po potrebi. Prava čvrsta kutija da dobro čuva čelije.
Vjerojato isto kolko i same čelije ako je na komad.
Imam jedno 7-8 plastičnih vrsta i niti jedna nije lipo. Niti če ih u budučnosti raditi. Bar kaj se kineza tiće jel su imali jako puno reklamacija u prošlosti sa lipo paketima.
Eventualno ako imaš neki stealth,greyborg i slično pa su u rami.

Da, točno. Može se kupiti kutija za lipo aluminiska, jaka i čvrsta, košta upola manje od Liion plastične kutije ali je ružna, montira se na gepek i ima sve mane te montaže. Doduše i 90% kutija za LIion su te iste ali ima dosta odličnih plastičnih kutija koje su dizajnom i smještajem odlične. Budućnost je sigurno u liion ćelijama prije nego drugim kemijama, Nikad to nisam osporavao niti ću to raditi. Ja samo kažem da svaka baterija ima prednosti i mane i ciljanu namjenu.
Od svih ćelija koristm najviše Liion ali ih zbog toga ne dižem fanatično u nebesa kao Riba i ti. Nikad nijednom riječju nisam rekao da LIion ne valja i ne vidim razlog za takvo fanatično branjenje nečega što nitko ne napada.

Što se tiče brzine - i ja znam ograničiti donji napon da se baterija ne prazni do kraja da bicikl ne bude prespor kad je baterija pri kraju.

Ostale usporedbe nemaju smisla jer nije riječ o istim motorima.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MARIJANVZ

PostPostano: 25.3.2016. pet. 13:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim da ste pravi znalci za baterije. Trebam savjet za bateriju. Imam el. skuter snage 3kW a i imao je baterije 20S 40Ah LiFeP04. Baterije su dale svoje, ne mogu prijeći ni 15km kod brzine 50km/h. Sad imam 2 baterije vezane u seriju.Jedna je Li-ion Zippy 13S5P(25Ah) a druga LiFePO4 4S 40Ah.
Baterije su dosta loše tako da kod brzine 60km/h prijeđem oko 22km. Baterije imaju oko 300 ciklusa.
Skuter troši max 75A kod 85km/h. Kod ubrzanja ne prijeđe 75A. To sam mjerio sa strujnim kliještima.
Koji tip baterije bi mi preporučili za tu struju i domet 40km. Ne želim LiFePO4 zbog težine.
[Vrh]
odrpanko

PostPostano: 25.3.2016. pet. 13:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Liion definitivno smijeh2

(oprostite nisam mogao odoljeti) Very Happy
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 25.3.2016. pet. 14:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, samo koji tip.
Računao sam malo, da baterije trebaju imati 40Ah i 17S, a to je puno novaca.
[Vrh]
dakic.dubravko

PostPostano: 25.3.2016. pet. 14:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

odrpanko je napisao/la:
Liion definitivno smijeh2

(oprostite nisam mogao odoljeti) Very Happy

smijeh
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Pero

PostPostano: 25.3.2016. pet. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Probaj provjeriti tu originalnu bateriju (20S/40Ah LiFePO4) ćeliju po ćeliju, ne mogu vjerovati da je tako brzo otišla...
Prije bih rekao da su se ćelije "razišle"...
Probaj svaku od tih 20S napuniti do 3.7V, ili ostavi na punjaču par dana i usput mjeri svih 20 napona pa ćeš saznati da li je jedna ćelija (ili paralelna grupa) otišla ili više njih.
Možda da daš Grgi da ti izmjeri kapacitete? Ja ti to ne mogu uraditi jer sam u Cape Townu do polovine Svibnja mjeseca (možda i dulje)...
Ako su se ćelije razišle, probaj nabaviti bolji BMS, koji može brže balansirati...
MARIJANVZ je napisao/la:
Vidim da ste pravi znalci za baterije. Trebam savjet za bateriju. Imam el. skuter snage 3kW a i imao je baterije 20S 40Ah LiFeP04. Baterije su dale svoje, ne mogu prijeći ni 15km kod brzine 50km/h. Sad imam 2 baterije vezane u seriju.Jedna je Li-ion Zippy 13S5P(25Ah) a druga LiFePO4 4S 40Ah.
Baterije su dosta loše tako da kod brzine 60km/h prijeđem oko 22km. Baterije imaju oko 300 ciklusa.
Skuter troši max 75A kod 85km/h. Kod ubrzanja ne prijeđe 75A. To sam mjerio sa strujnim kliještima.
Koji tip baterije bi mi preporučili za tu struju i domet 40km. Ne želim LiFePO4 zbog težine.
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 25.3.2016. pet. 14:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ova kombinacija bi bila najjeftinija http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__66309__Multistar_High_Capacity_4S_16000mAh_Multi_Rotor_Lipo_Pack_EU_Warehouse_.html
Spojio bih takve baterije 4 u seriju i 3 u paralelu. Napon bi bio mali niži, i nisu litiion, ali su najeftinije.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 25.3.2016. pet. 14:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ide Li Ion onda nešto od novijih baterija tipa HG2, HE2, HE4 ili od starijih 25R.
Tu su i VTC ćelije koje su specificirane na manji broj ciklusa pa bih ih osobno obišao.

Sa ostalim ćelijama će performanse biti lošije. Ove složiš otprilike 20 ili 25P 13S . Ako trebaš oko 40 Ah složi 50Ah, skini malo napon punjenja i odsjeci na bms-u cca 7-8Ah sa donje strane i dobit ćeš i trajnost i performanse.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 25.3.2016. pet. 14:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

MARIJANVZ je napisao/la:
Ova kombinacija bi bila najjeftinija http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__66309__Multistar_High_Capacity_4S_16000mAh_Multi_Rotor_Lipo_Pack_EU_Warehouse_.html
Spojio bih takve baterije 4 u seriju i 3 u paralelu. Napon bi bio mali niži, i nisu litiion, ali su najeftinije.

Ako ćeš njih onda idi na 4 u paralelu, imaju dosta velik otpor pa im pada napon kod tereta. Ima tih blokova i od 20 Ah.
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 25.3.2016. pet. 14:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Probaj provjeriti tu originalnu bateriju (20S/40Ah LiFePO4) ćeliju po ćeliju, ne mogu vjerovati da je tako brzo otišla...
Prije bih rekao da su se ćelije "razišle"...
Probaj svaku od tih 20S napuniti do 3.7V, ili ostavi na punjaču par dana i usput mjeri svih 20 napona pa ćeš saznati da li je jedna ćelija (ili paralelna grupa) otišla ili više njih.
Možda da daš Grgi da ti izmjeri kapacitete? Ja ti to ne mogu uraditi jer sam u Cape Townu do polovine Svibnja mjeseca (možda i dulje)...
Ako su se ćelije razišle, probaj nabaviti bolji BMS, koji može brže balansirati...

Mogu sam izmjeriti kapacitet pojedinog članka. Prije početka lanjske sezone bile su na 60% kapaciteta. Kad sam kupio skuter baterije su bile na 0,1V
a skuter je prošao samo 890km. Godina proizvodnje je 2009. Skuter je stajo
vani godinama.
[Vrh]
riba

PostPostano: 25.3.2016. pet. 21:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Ako ide Li Ion onda nešto od novijih baterija tipa HG2, HE2, HE4 ili od starijih 25R.
Tu su i VTC ćelije koje su specificirane na manji broj ciklusa pa bih ih osobno obišao.

Sa ostalim ćelijama će performanse biti lošije. Ove složiš otprilike 20 ili 25P 13S . Ako trebaš oko 40 Ah složi 50Ah, skini malo napon punjenja i odsjeci na bms-u cca 7-8Ah sa donje strane i dobit ćeš i trajnost i performanse.

Malo pretjerano, s tim ćelijama koje si nabrojao bi imao paket koji bi se mogao cijeli isprazniti sa 200 A bez da se zagrije, a njemu treba 75 A u peakovima. Bolje 14S sa nekim normalim i jeftinijim ćelijama tipa PF ili 29E, isto bi 20 do 25P bilo više nego dovoljno. Sada tumich sa ES foruma prodaje povoljno Sanyo GA, koje su 3.5 Ah i 10A. I opet će imati barem 125 A ako ne i više cijelo pražnjenje bez da se ćelije imalo griju.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 25.3.2016. pet. 22:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
bez da se ćelije imalo griju.

Griju se i to dosta. Većina do sada testiranih sa 5A idu preko 45 stupnjeva i to jedna ćelija koja se hladi najbolje što može - stoji sama. PF, 29E i slične potonu za 0,5V pri 5A tako da paketi sa njima nisu za velike struje. Premala razlika u cijeni je da bi išao na te ćelije umjesto 25R ili HE2 - HE4.
Za Li ion vrijedi isto kao i za sve druge ćelije - broj ciklusa i kapacitet daju pri točno propisanim uvjetima koje debelo premašiš ako ideš sa 50% deklarirane struje. LG ima stvarno odlične pdf-ove za svoje ćelije, sve je opisano i točno možeš znati kako će se baterija ponašati.

Takva baterija je ozbiljna investicija i ušteda od 100-200€ je malo značajna ako je baterija zbog toga složena od 50% slabijih ćelija. To je moje razmišljanje, ne mora se nitko složiti s njim.

Li ion treba biti bar 16S a ne 14S kako si napisao a niti 13S kako sam ja napisao Cool
[Vrh]
MARIJANVZ

PostPostano: 25.3.2016. pet. 22:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:

Malo pretjerano, s tim ćelijama koje si nabrojao bi imao paket koji bi se mogao cijeli isprazniti sa 200 A bez da se zagrije, a njemu treba 75 A u peakovima. Bolje 14S sa nekim normalim i jeftinijim ćelijama tipa PF ili 29E, isto bi 20 do 25P bilo više nego dovoljno. Sada tumich sa ES foruma prodaje povoljno Sanyo GA, koje su 3.5 Ah i 10A. I opet će imati barem 125 A ako ne i više cijelo pražnjenje bez da se ćelije imalo griju.

75A je max struja koja može biti konstantna. Imam relaciju od 12 km, kad vozim sa punom brzinom, gdje motor vuće stalno 75A. Ta struja je max i peak. Tako je bilo po mjerenju.
Zašto spominjete 14S kad je originalni skuter imao 20 ćelija LiFePO4.
Mislim staviti 17S ili 16S. Sa 16S bi izgubio malo maksimalnu brzinu.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 4 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.