<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Nove baterije za bicikl
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
stjepan

PostPostano: 8.3.2016. uto. 22:10    Naslov: Nove baterije za bicikl Citirajte i odgovorite

Prosle godine u 7. mjesecu sam kupio od Grrge set za samogradnju el. bicikla.
Motor, kontroler(36V), rucicu gasa i punjac. Uz to sam u Artasu kupio kutiju za baterije te u CIAK-u uzeo 3 olovna akumulatora 12V/12Ah. Spoio to sve ljepo u seriju, puknuo to na stari bicikl i vozio se do kasno u jesen.

Tjekom zime sam svakih cca tjedan ili dva prikopcao punjac na bicikl da ga "nadopuni".
Jucer sam se po prvi puta od jeseni sjeo na bicikl da napravim krug po kvartu da vidim jel sve OK. Krene i nakon 10-15 sec uspori, kao da je popio sve iz akumulatora. Misleci da su se akumulatori ispraznili same od sebe, stavio sam ih na punjac. Danas ponovo ista stvar, pa pretpostavljam da su akumulatori crkli iz ovog ili onog razloga.

Trebao bih prijedlog za zamjenu tih akumulatora. Zamjena bi trebala moci odgurati mene od 80-tak kila na posao i nazad sto je ukupno 20-tak (nesto sitno manje) kilometara po ravnom terenu (Zagreb).
Ima li smisla kupiti npr. 10 ovakvih (ili nekih slicnih po cijeni) : http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10285__Turnigy_5800mAh_2S_25C_Lipo_Pack.html i onda ih posloziti da dobijem 37V i 11600 mAh i dal bi razlika od tog jednog volta smetala kontroleru koji je namjesten za 36V? Pretpostavljam da cu uz nove baterije morati kupiti i novi punjac posto je ovaj bio koji sad imam za olovo.
Sto bi mi vi preporucili uz uvjet da nemoram prodati dusu vragu ili zaloziti i drugi bubreg (ovaj prvi je vec u vlasnistvu banke smijeh1 )
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy

PostPostano: 8.3.2016. uto. 22:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne vjerujem da bi s prenaponom imao probleme, a i punjač koji ne puni do kraja je puno bolje rješenje za lipo nego onaj koji puni do kraja + bms...ja na istom kontroleru praznim bateriju 12s lipo (50,4V) i 12s lifepo4 (43,8V), a imao sam i olovo 3x12V (40,5V) tako da nije to tako striktno.

Inače napon 10S2P je 42V kad je baterija puna na 37V koliko računaš je već 90% prazna oko 39V ima većinu kapaciteta koliko ti daje punjač?
[Vrh]
miko

PostPostano: 8.3.2016. uto. 23:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stjepane,

Imam ja Hedway baterije 10AH, bateriej su par puta korištene. Ako si zainteresiran možemo se dogovoriti.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 8.3.2016. uto. 23:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo je punjac

No on me toliko ne brine. Ako se punjac mora kupiti, kupit ce se. Vise me brine kontroler tj. njegovo zdravlje. Nebih volio da crkne i kontroler nakon sto dam novce za punjac i baterije, pa da moram kupovati i njega.
Ove gore baterije nisu baterije koje "planiram" kupiti. Vise sam ih linkao kao primjer.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 8.3.2016. uto. 23:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda da si pitao tamo gdje si nabavio kontroler Very Happy

Ne brini se ništa, kontroler glatko radi do 60V pa mu tih 1-2V gore dole ništa ne znači.
Punjač se može podesiti na novu bateriju tako da nećeš trebati davati bubreg za drugi punjač.
Baterije - znaš i to gdje ima Cool lol

Nisi mi vjerovao da je olovo preskupo - sad si se uvjerio na skuplji način.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 9.3.2016. sri. 00:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Planirao sam olovo zamjeniti ovo proljece kako god. Znao sam ja da je olovo "skuplje" na duze staze, no u trenutku kupnje, a i mjesecima iza nisam imao prakticki niti 1 kunu vise da ulozim u bicikl.
Sa voznjom koju sam obavio na olovu sam ekstra zadovoljan i ne zalim niti sekunde.

Nego, slobodno daj neki pristupacan prijedlog. za baterije. OVaj lipo sto sam linkao mi je cca "optimalan" sto se cijene tice. Moga bih ustipnuti nesto vise ako je bas prijeko potrebno, no ne i puno vise.

Drago mi je ovo sto cujem za punjac i kontroler. 2 brige manje. Sad jos samo baterije.

A tebi cu se i jos ovako javno zahvaliti za svu silu savjeta koje si udjelio prosle godine prilikom kupnje.
[Vrh]
dakic.dubravko

PostPostano: 9.3.2016. sri. 09:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za tvoj bic mogao bi preporučiti ovo (najjeftinije a da je ok);

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/lg-mf2.html

Možeš si pogledati i neke druge ćelije ako imaš više love u budžetu..

40 komada cca 830 kn, moći ćeš prijeći oko 35km sa max brzinom bez diranja pedala (vjerojatno oko 30 km/h)
+BMS oko 70 kn

Istina, moraš sam složit. Mora ti netko punktirati ćelije ako nisi vješt u lemljenju. Ali mislim da bi ti to netko punktirao i složio za cca 300 kn.

Tako da za 1200kn imaš novu bateriju koja će potrajati nekih cca 15tkm.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
grrga

PostPostano: 9.3.2016. sri. 09:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

dakic.dubravko je napisao/la:
Za tvoj bic mogao bi preporučiti ovo (najjeftinije a da je ok);

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size/lg-mf2.html

Možeš si pogledati i neke druge ćelije ako imaš više love u budžetu..

40 komada cca 830 kn, moći ćeš prijeći oko 35km sa max brzinom bez diranja pedala (vjerojatno oko 30 km/h)
+BMS oko 70 kn

Istina, moraš sam složit. Mora ti netko punktirati ćelije ako nisi vješt u lemljenju. Ali mislim da bi ti to netko punktirao i složio za cca 300 kn.

Tako da za 1200kn imaš novu bateriju koja će potrajati nekih cca 15tkm.

Nažalost će performanse sa takvim baterijama biti slične ili lošije nego sa dobrim olovnim akumulatorima. LG ćelije sa dna kace imaju dosta nizak napon pražnjenja. To su skoro sve ove starije serije za struje do 10A. Panasonic PF ili Samsung 29E ih jedu za doručak, obično je pri istom teretu napon po ćeliji veći za 0,2-0,3V što dosta utječe na krajnji napon i performanse. Unutrašnji otpor im je velik pa se i griju kod većih opterećenja ili kad su poluprazne.
Za nekoliko € više se tamo da naći puno boljih ćelija.

Sve ovo napisano ne vrijedi za LG ćelije sa vrha ponude (3AH ćelije 20A struja ili više) koje su vrhunske ali se to i na cijeni osjeti.
[Vrh]
dakic.dubravko

PostPostano: 9.3.2016. sri. 10:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Zamjena bi trebala moci odgurati mene od 80-tak kila na posao i nazad sto je ukupno 20-tak (nesto sitno manje) kilometara po ravnom terenu (Zagreb)."

uvijek može bolje, ali tko je voljan platiti...
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 9.3.2016. sri. 10:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Volja nije problem. Tekuci racun je taj koji ogranicava stvar Very Happy
[Vrh]
dakic.dubravko

PostPostano: 9.3.2016. sri. 11:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma znam i po sebi, uvijek može bolje za koji €..ali onda povisim cijenu za 500kn u trenu..pitanje da li budeš koristio to bolje ili te zadovoljava odabrano..te da li se možeš "rastegnut" za koji € ili ne.. Kava i novine
[Vrh]
grrga

PostPostano: 9.3.2016. sri. 12:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Zamjena bi trebala moci odgurati mene od 80-tak kila na posao i nazad sto je ukupno 20-tak (nesto sitno manje) kilometara po ravnom terenu (Zagreb)."

Misliš da je 8,8 Ah slabih ćelija idealno za to?
Za 16€ više ima 11,2Ah koji osim što će trajati duplo duže jer se manje opterećuju daju i bolje performanse.
Ono što je u početku najjeftinije obično izađe na kraju najskuplje - otprilike kao i sa olovom.
Ne znam kako drugi ali ja sam naučio štedjeti za ono što sam izabrao. Obično to onda kupim godinu dvije kasnije od plana ali ne odstupam od toga.
[Vrh]
stjepan

PostPostano: 9.3.2016. sri. 12:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grga, kaj bi po tebi bilo pametno uzet za cijenu do 1800kn? Ja mogu gledati u ovu listu: http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html do preksutra i nebum nis puno pametniji.
[Vrh]
dakic.dubravko

PostPostano: 9.3.2016. sri. 12:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

Misliš da je 8,8 Ah slabih ćelija idealno za to?
Za 16€ više ima 11,2Ah koji osim što će trajati duplo duže jer se manje opterećuju daju i bolje performanse.
Ono što je u početku najjeftinije obično izađe na kraju najskuplje - otprilike kao i sa olovom.
Ne znam kako drugi ali ja sam naučio štedjeti za ono što sam izabrao. Obično to onda kupim godinu dvije kasnije od plana ali ne odstupam od toga.

Sve stoji..ali trenutno za dodatno 16€ nemaš 11.2Ah, te performanse na 36V..no svejedno..svak ima svoje.. palac
[Vrh]
grrga

PostPostano: 9.3.2016. sri. 13:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve stoji..ali trenutno za dodatno 16€ nemaš 11.2Ah, te performanse na 36V..no svejedno..svak ima svoje.. palac

U ovom trenutku nema, ćelije se prodaju brzinom munje. Nkon je u rundi za 8.3. Prodao preko 65000 Panasonic ćelija + sve druge. Treba svaki dan gledati i imati lovu spremnu. Obično ako čekaš drugi dan bude "Out of stock"
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Baterije
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 1 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.