<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Još jedan greyborg
Idite na 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Vlat_kr

PostPostano: 31.1.2016. ned. 12:50    Naslov: Još jedan greyborg Citirajte i odgovorite

Lijep pozdrav svim forumašima!

Evo da se i ja malo aktivnije uključim.
2010. godine slagao sam Artas-ov bicikl. Nakon tri godine vožnje s njim odlučio sam na slaganje nešto jačeg bicikla pošto je naše zagorje vrlo brdovito. Very Happy
Karakteristike greyborga:
snaga kontrolera 100A,
baterija 72V , oko 42 Ah, Samsung 18650 29E-nkon
Cromotor,
CA,
Schlumpf,
DNM prednja vilica
Posebna baterija za svjetla i usb izlaz...

Pošto je na fax-u vecina kolegija zavrsena kokvijima, poceo sam sa slaganjem baterijskig paketa.

free image host

image url

Hvala ribi na savjetima i na BMS-u, također hvala grrgi na savjetima i nekim djelovima.
U pojektu mi pomaze brat. Bicikl bi kroz 2 mjeseca trebao biti na kotacima

skace od srece skace od srece
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jbozur

PostPostano: 31.1.2016. ned. 13:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Odlicno palac
Ali nikako 100A iz tog paketa ja nebih isao na vise od 50-60A to ce ti potvditi i grga i riba. Nekidan testirao Ups sa 24V 11.6ah 7S4P i paket se lijepo ugrije na 18A teret a baterije panasonic PF koje bi trebale biti dosta bolje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
grrga

PostPostano: 31.1.2016. ned. 13:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Riba te nije savjetovao da ovako složiš bateriju. Ukratko ovo nije dobro i to jako nije dobro. Svakoj ćeliji je kompletno kućište - pol, Shrink tube oko ćelije nestane na topliji pogleda a ne na zagrijavanje i dolazi do kratkog spoja između ćelija.

1. Obavezno razdvojiti izolacionim materijalom svaku grupu (paralelu) ćelija. Vruće ljepilo se također lako topi pa ono nije pogodno za izolaciju.

2 Na svaku ćeliju sa + strane obavezno staviti kartonski kružić prije varenja ćelija - i rub oko + pola je također - pol i tu lako dođe do kratkog spoja.

3. Holderi za baterije imaju jednu jako važnu ulogu osim da fizički odvoje ćelije - omogućuju bolje hlađenje ćelija.

4. 18650 ćelije se zbog svog unutrašnjeg otpora jako griju. 29E ćelija je vrlo vruća ćelija (oko 50°C, ne sjećan se više točno) pa kod upotrebe tih ćelija treba jako voditi računa o točki 1 i 2 a razmisliti i o trećoj.

S obzirom na mogućnosti tih ćelija mislim da je 15P prilično dobra odluka ali ne za tako jako pražnjenje.
[Vrh]
jbozur

PostPostano: 31.1.2016. ned. 13:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Riba te nije savjetovao da ovako složiš bateriju. Ukratko ovo nije dobro i to jako nije dobro. Svakoj ćeliji je kompletno kućište - pol, Shrink tube oko ćelije nestane na topliji pogleda a ne na zagrijavanje i dolazi do kratkog spoja između ćelija.

1. Obavezno razdvojiti izolacionim materijalom svaku grupu (paralelu) ćelija. Vruće ljepilo se također lako topi pa ono nije pogodno za izolaciju.

2 Na svaku ćeliju sa + strane obavezno staviti kartonski kružić prije varenja ćelija - i rub oko + pola je također - pol i tu lako dođe do kratkog spoja.

3. Holderi za baterije imaju jednu jako važnu ulogu osim da fizički odvoje ćelije - omogućuju bolje hlađenje ćelija.

4. 18650 ćelije se zbog svog unutrašnjeg otpora jako griju. 29E ćelija je vrlo vruća ćelija (oko 50°C, ne sjećan se više točno) pa kod upotrebe tih ćelija treba jako voditi računa o točki 1 i 2 a razmisliti i o trećoj.

S obzirom na mogućnosti tih ćelija mislim da je 15P prilično dobra odluka ali ne za tako jako pražnjenje.

Na 100A siguran sam da ce se sve otopiti i bit ce veliki problem. Obavezno holderi i manja struja praznjenja.
Nemoj uciti na svojim pogreskama kad imas nas koji smo to sve prosli.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
riba

PostPostano: 31.1.2016. ned. 16:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

100 A u peakovima neće biti ni približno problem za 40 Ah tih čelija (mogu dati kompletan discharge na 7 A bez problema), no kao što je grrga rekao,

OBAVEZNO izolirati serijske skupine! Samo je pitanje vremena kada će doći do velikih problema s ovako složenim paketom. I naravno izolatori na plusevima su jako poželjni
[Vrh]
Vlat_kr

PostPostano: 31.1.2016. ned. 16:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok. To cu sigurno izolirati. Na kolko stupnjeva se baterije zagriju?
100A bit ce samo u rijetkim situacijama, ali ako bude previše, smanjic cu.
[Vrh]
Brankovski

PostPostano: 31.1.2016. ned. 17:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Obavezno holdere za baterije. I to one kaj su kompletno otvoreni da zrak moze cirkulirati iz medju celija. Izgledaju ka poklopac za gore I dole
[Vrh]
riba

PostPostano: 31.1.2016. ned. 17:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može se proći i bez holdera, nije to problem, ne bi se smjele ni približno toliko grijati u ovim uvjetima. Iako ne bi bilo loše naravno, pogotovo jer se već koristi kvadratni a ne trokutasti raspored.
[Vrh]
Vlat_kr

PostPostano: 31.1.2016. ned. 17:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bi li dva sloja termo bužira bili dosta između +i- pola ili da stavim nešto deblje?
[Vrh]
kosta

PostPostano: 31.1.2016. ned. 17:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

respekt

Gdje si kupio baterije?
[Vrh]
Vlat_kr

PostPostano: 31.1.2016. ned. 17:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

kosta je napisao/la:
respekt

Gdje si kupio baterije?

www.nkon.nl
[Vrh]
Brankovski

PostPostano: 31.1.2016. ned. 19:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Obavezno holderi plus izolacija pluseva!
Nema alternative.
http://www.ebay.com/itm/141763244111?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/252201504563?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
[Vrh]
Vlat_kr

PostPostano: 31.1.2016. ned. 20:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Brankovski je napisao/la:
Obavezno holderi plus izolacija pluseva!
Nema alternative.
http://www.ebay.com/itm/141763244111?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/252201504563?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Baterije sa holderima mi nebi stale u ramu, ovako je vec na granici.
A ostalo cu sve probati izolirat kako ste rekli. Gledao sam dosta slika i filmova po drugim forumima, puno ljudi ljepi celije sa vrucim ljepilom tak da nije to valjda neki preveliki problem.
[Vrh]
Brankovski

PostPostano: 31.1.2016. ned. 20:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nema kaj ljudi ne rade. Treba malo razmisliti prije slaganja malo večeg paketa.
To sa tvoje slike možeš sa malim paketima neki običan bicikl pod uvijetom da ti je kutija za baterije jako kvalitetna i dobro izolirano od udarca i ako izvlačiš puno manju snagu od deklarirane. Inaće ciklusi drastično padaju zbog grijanja i imaš rizik kratkog spoja. Kaj se na tim čelijama jako lagano desi.
[Vrh]
grrga

PostPostano: 31.1.2016. ned. 20:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vlat_kr je napisao/la:

Baterije sa holderima mi nebi stale u ramu, ovako je vec na granici.
A ostalo cu sve probati izolirat kako ste rekli. Gledao sam dosta slika i filmova po drugim forumima, puno ljudi ljepi celije sa vrucim ljepilom tak da nije to valjda neki preveliki problem.

Trebaš istovremeno gledati i koje ćelije koriste. Isprobao sam sve te ćelije sa dna ponude (čitaj jeftine) i više manje se sve griju i to jako. Korištenjem ćelija koje su rađene za veće struje, koje imaju manji unutrašnji otor smanjuje se i grijanje ćelija. 29E nije ćelija za velike struje bez obzira šta ona to može dati. Idealno je tvornički podatak u startu prepoloviti da bi se dobila i zadovoljavajuća trajnost baterije a ne samo kapacitet na uštrb životnog vijeka.
Npr Panasonic PF budu oko 5-6°C hladnije od 29E pri pražnjenju od 5A.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3 ... 25, 26, 27  Sljedeća
Stranica 1 / 27.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.