<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Električni romobil za odrasle - projekt samogradnje
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vuksamotnjak

PostPostano: 4.1.2016. pon. 11:57    Naslov: Električni romobil za odrasle - projekt samogradnje Citirajte i odgovorite

Bok svima.

Novi sam na forumu iako vas pratim nekoliko mjeseci. Odlučio sam se za projekt samogradnje romobila za odrasle.

U inozemstvu se romobil za odrasle naziva kickbike ili kickscooter i izgleda ovako:

[img]https://www.google.hr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwizuNHr8I_KAhVJwBQKHVOfDmUQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fwww.bikeexchange.com.au%2Fa%2Fkids-scooters%2Fkickbike%2Fqld%2Fbrisbane%2Fcross-max-29%2F102645954&psig=AFQjCNHifCFOLG5eNwV3w7eOonpirq9FtA&ust=1451987307346721[/img].

Ono što mene zanima su izbor motora i baterije (voltaža i kapacitet) pa vas molim savjete. Razmišljao sam o hub bldc 48V (1000W) ali me baterija muče kao i kontroler. Vidim da ima ljudi na forumu koji slažu baterije, BMS i ostalo pa čisto bi želio savjete oko izbora - Li Ion, Li-Poly ili LiFePO4 kao i koliko Ah bi po svojoj prilici trebalo.

Što sve treba:
- moći potegnuti mene od 1,95 i 100 kg
- min. brzina 25 km/h – max. 50 km/h
- domet: cca. 30 km

Vrlo je jednostavna ideja, treba mi vozilo za grad s gore navedenim parametrima i želim sve podrediti tome. Ne zanimaju me recimo amortizeri, sjedalo i sl.

Unaprijed zahvaljujem svima na savjetima.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomy

PostPostano: 4.1.2016. pon. 13:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mali motor od Grrge s kontrolerom i baterija 48V 12-15Ah što slaže jbozur Li-po je laganiji...mislim da hub nije za tu primjenu jer se na njemu moraš kikati svaki metar bez struje i to ubije dosta zabave.
[Vrh]
Grana

PostPostano: 4.1.2016. pon. 14:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

moj ti je savjet polovni el romobil i ubaci unj litij...a 50kmh i 1000w ti na tom cudu zaista ne triba pogotovo po gradu
[Vrh]
eltico

PostPostano: 4.1.2016. pon. 16:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam originalni romobil prerađen na BLDC motor i Litij baterije koji mi netreba, tj. cijelo ljeto 2015 je možda korišten 100km.
Ima slika pod "poboljšanja na el.autiću i romobilu" niže ovdje u "samogradnja ostalih e-vozila".

Dao bi ga za cijenu dograđenih komponenti, a treba poraditi na povečanju čvrstoče osnovnog okvira. Meni se više neda.
[Vrh]
vuksamotnjak

PostPostano: 8.1.2016. pet. 12:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
Mali motor od Grrge s kontrolerom i baterija 48V 12-15Ah što slaže jbozur Li-po je laganiji...mislim da hub nije za tu primjenu jer se na njemu moraš kikati svaki metar bez struje i to ubije dosta zabave.

Prvo hvala svima na prijedlozima.

Moram se bolje izjasniti što mi treba. Živim na Trešnjevci, a cura u Mičevcu što je u kilometrima ravno 11. Do nje i nazad je 22 km po ravnom (istina Mičevec je -2,5 metara nadmorske visine ispod Trešnjevke) pa mi zato treba minimalno 30 km dometa.

Pošto se do Mičevca vozi po Sajmišnoj cesti koja je ravna ko tepsija i prolazi pored Jakuševca i kompostane koji smrdi ko kuga ja bi tu potegnuo max struje i snage, a sve kako bi što prije prošao pored tog smrada koji smrdi jednako kao raspadnuto tijelo (ne pitajte).

Molio bih vas, s obzirom da ste iskusniji, odgovor na sljedeće:

1. Zašto se ne preporuča HUB motor? Je li to zato što neće reagirati ispod brzine od 5 km/h (pa se mora zakickati do te brzine)?

Je li bolje ugraditi BLDC non HUB motor?

2. Zašto je 48 V /1000 W previše?

eltico je napisao/la:
Imam originalni romobil prerađen na BLDC motor i Litij baterije koji mi netreba, tj. cijelo ljeto 2015 je možda korišten 100km.
Ima slika pod "poboljšanja na el.autiću i romobilu" niže ovdje u "samogradnja ostalih e-vozila".

Dao bi ga za cijenu dograđenih komponenti, a treba poraditi na povečanju čvrstoče osnovnog okvira. Meni se više neda.

Super je tvoja ponuda međutim ja bježim od male ciklike (malih kotača), vozio sam vespu koja je poznata po lošoj ciklici pa ako mogu ne bi više. Plus imam 1,95 i 100 kg pa bi izgledao u najmanju ruku čudno na tome.
Tražim veće kotače jer bi prvi update bio ugradnja guma s nižim koeficijentom otpora vjerojatno Schwalbe proizvođača.

Poslao sam upit na ovu firmu koja prodaje ZERO (Zagrebački električni romobil) da mi prodaju samu konstrukciju bez ičega pa bi sam radio/naručivao radove (plastifikacija, vilica, naravno motor, baterija i sve pripadajuće).

Sviđa mi se njihov dizajn i debljina AL lima (5 mm i 8mm zadnji dio) pa je čvrst.

Još samo jedno pitanje za kraj. Kada bi se stavio motor (HUB) zadnji, je li se u mojem slučaju na zadnji kotač stavlja zapravo prednji HUB jer ionako nema lanac i pedale?

Hvala svima na odgovorima.
Zakon ste.
[Vrh]
BB

PostPostano: 8.1.2016. pet. 20:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako imaš curu, ne razumijem tvoj nick Very Happy

a od hub te ogdovaraju jer ako se ne voziš na struju, kad se odguruješ nogama on pravi otpor, ali ako bi išao samo na struju (a sumnjam da ćer se odgurivati nogama do tamo, a tamo sigurno) onda je hub plus.
[Vrh]
vuksamotnjak

PostPostano: 8.1.2016. pet. 21:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
ako imaš curu, ne razumijem tvoj nick Very Happy

a od hub te ogdovaraju jer ako se ne voziš na struju, kad se odguruješ nogama on pravi otpor, ali ako bi išao samo na struju (a sumnjam da ćer se odgurivati nogama do tamo, a tamo sigurno) onda je hub plus.

hahahaha...nick je kombinacija prezimena i naravi smijeh

onda će biti vrlo vjerojatno HUB. Upravo mi čovjek iz Zagrebačkog romobila odgovorio da je moguća kupnja samo šasije samo se moramo dogovoriti ( s obzirom da oni imaju neka pojačanja), ali meni odgovara čvršća šasija.
[Vrh]
riba

PostPostano: 8.1.2016. pet. 23:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima i hubova s unutarnjom redukcijom i frewheelom, pa ne stvaraju otpor.
[Vrh]
vuksamotnjak

PostPostano: 13.1.2016. sri. 12:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zvao sam zagrebački električni romobil vezano za ramu i traže 2000+PDV što je puno previše samo za okvir.

Razmišljao sam uzeti rog pony i prepoloviti ga te produžiti za cca 0,5 metra međutim imao bi onda previsoko težište pogotovo ako bi ostao bez struje u baterijama pa bi trebao kickati i praktički raditi čučnjeve placko

Ukoliko ga prepolovim i dam saviti donju cijev te zavariti na cijev koja ide prema volanu i sic cijev imao bi i dužinu i niže težište. Kaj mislite o tome?

Taman bi se dalo zavariti ispod te cijevi kutija za baterije i sve jedno bi imao još cca 10 cm od poda.
[Vrh]
Grana

PostPostano: 13.1.2016. sri. 14:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

sve se moze, al nije bas evo na variti ram...treba bit dosta spretan da to sve skupa ne bude grezo
[Vrh]
vuksamotnjak

PostPostano: 13.1.2016. sri. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

Grana je napisao/la:
sve se moze, al nije bas evo na variti ram...treba bit dosta spretan da to sve skupa ne bude grezo

istina. zato cu to polako raditi. nije bas da imam 6000 kn za ispljunuti odmah.

prvo ću:

- naći rog poni i prerezati ga na pola
- ispjeskariti da znam da nije trul
- naći metalnu cijev istog promjera i debljine stjenka, dati saviti i naći nekoga tko nudi uslugu tig zavarivanja
- varove izgladiti i dati ga plastificirati

drugo: polako komponente naručivati i slagati
[Vrh]
dc74

PostPostano: 13.1.2016. sri. 14:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

u gornjem postu si napisao 2000+PDV, a sad 6000 Shocked
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
BB

PostPostano: 13.1.2016. sri. 15:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

a ja još ne razumijem zašto na tu daljinu ne koristiti bicikl...
[Vrh]
vuksamotnjak

PostPostano: 13.1.2016. sri. 15:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
u gornjem postu si napisao 2000+PDV, a sad 6000 Shocked

2000+PDV je samo rama od ovih iz zagrebačkog el. romobila, a 6000 kn sam mislio za komplet (motor, kontroler, nbaterija i sl.)

BB je napisao/la:

ne zelim bicikl jer ne želim sic...baš želim veliki romobil Smile
[Vrh]
grrga

PostPostano: 13.1.2016. sri. 15:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vuksamotnjak"]
dc74 je napisao/la:

BB je napisao/la:

ne zelim bicikl jer ne želim sic...baš želim veliki romobil Smile

Ubrzo nakon što to složiš uvidjet ćeš zašto romobili kao prevozno sredstvo nisu zaživjeli.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.