<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toplinska pumpa, malo zakomplicirana
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lisicakm

PostPostano: 31.12.2015. čet. 22:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa koliko onda godišnje trošiš na grijanje s strujom ? I kolko kvadrata griješ ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
munjeni

PostPostano: 1.1.2016. pet. 12:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ja sam malo fulao. Čitao sam samo cijenu čiste 'energije'. Treba dodati i naknadu za korištenje mreže i još nekoliko naknada pa na kraju ispadne dnevna 1,05kn a noćna 0,51kn/kWh.
Plin je 0,31kn za kWh pa to opet daje COP4 za dnevnu i COP2 za noć da bi toplinska pumpa bila isplativija...
Jasno da je tu sama toplinska pumpa najveća investicija uz izradu 2 bunara.
Ali onda se doda nekoliko panela na krov i dobija se preko dana 'besplatna' električna energija koja smanjuje potrošnju one od HEP-a.
[Vrh]
max

PostPostano: 2.1.2016. sub. 09:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
I kolko kvadrata griješ ?

Kvadrati su dosta loš podatak, bolji ti je volumen iliti kubiki Smile 500m3
Koliko trošim ? opet loš podatak: mogu nula, ali onda temperatura može pasti i blizu nule Celzoivaca Smile Bolji podatak ti je kolika mi je izolacija sa grijanjem zraka (izmjenom svježeg zraka), potrebita snaga za po Kevinu (W/K) pa u svakom trenutku znadeš kolika mi je potrošnja (za grijanje i/ili hlađenje) Smile Eto nekih 130W/K uključena rekuperacija zraka (PTV nije uključeno).

PS ovih 130W/K nije zbog lošeg projekta (112W/K) već izvedbe (em ti naše majstore) Cool
PPS Nije ti ista kvaliteta življenja u ne izoliranoj kući kad je vanjska debelo ispod nule pa makar unitrašnja temp. bila 26°C dočim u površinsko grijanim prostorima sa odličnom izolacijom i temperaturom od 18°C će biti puno ugodnije, pa se i to naravno reflektira na godišnju potrošnju Very Happy
PPPS Teoretski možeš isprojetirati zgradu gdje će stanovi bit izolirani alu-folijom, a zgrada će biti po našim propisima energetskog razreda A. Toliko o našim Zakonima Wink DA mjerenja nisu potrebita za dobivanje energeckog certifikata skace od srece
[Vrh]
zvrkotrk

PostPostano: 4.1.2016. pon. 19:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Jasno da je tu sama toplinska pumpa najveća investicija uz izradu 2 bunara.
Ali onda se doda nekoliko panela na krov i dobija se preko dana 'besplatna' električna energija koja smanjuje potrošnju one od HEP-a."

Upravo to. Uz dakako odličnu toplinsku izolaciju kuće (ajmo reći 20cm stiropora ili kamene vune) - toplinska pumpa ima smisla onda kada se istodobno na krov kuće postavi toliko m2 solarnih panela koji će proizvesti onoliko struje koliko se potroši na TP po zimi - tako da se proizvedena struja isporuči HEP-u u sustav u proljeće, ljeto i jesen. Tako da de facto potrošnja struje za grijanje bude potpuno kompenzirana prozvedenom i isporučenom strujom (HEP-u).
To bi sad trebao netko od struke točno izračunati koliko se struje potroši u sezoni za grijanje, te koliko treba solarnih panela staviti na krov da se taj trošak nadoknadi proizvodnjom struje u ostalo doba godine. I to je to. Eventualno, staviti još koji kvadrat solarnih panela više glede ostale uobičajene kućanske potrošnje (perilica, tv, rasvjeta i slično...)
Jedini je problem, kaj za oba ova sustava (TP i solarne panele) treba ponešto kapitala, jelte....a mi baš i ne živimo u bogatoj zemlji sa visokim plaćama. No, načelno, mislim da ovako posložena priča definitivno "drži vodu"
[Vrh]
max

PostPostano: 4.1.2016. pon. 22:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

zvrkotrk je napisao/la:
toplinska pumpa ima smisla onda kada se istodobno na krov kuće postavi toliko m2 solarnih panela koji će proizvesti onoliko struje koliko se potroši na TP po zimi - tako da se proizvedena struja isporuči HEP-u u sustav u proljeće, ljeto i jesen. Tako da de facto potrošnja struje za grijanje bude potpuno kompenzirana prozvedenom i isporučenom strujom (HEP-u).

To nije moguće ostvariti kod nas, naime HEP ne dozvoljava "kompenzaciju" da im ti rokaš struju u sezoni "sunca", a trošiš zimi, već će ti "poizvedenu" struju naplatiti kao potrošenu Wink

DT to je jedino kaj se isplati raditi sam za ostalu tu su kinezi, čak i dijelove naručiš od kineza jer gotove dizalice topline su dobrano precijenjene tako ne vidim zakaj bi jedna DT bila skuplja od frižidera ???
[Vrh]
Nixa

PostPostano: 10.1.2016. ned. 23:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prema kojekakvim kalkulatorima, dobio sam prosječnu cifru da za grijanje trebam 13 kW. Kad bolje razmislim, istu cifru su dobili i majstori kada se postavljalo centralno. Sad u kuću ide nova žbuka, postavljeni su novi pvc prozori sa izo staklima, ide izolacija u podove (od 2 do 8 cm, ovisni kak mi podovi dozvoljavaju) i ide kamena vuna u plafone.
Kako sad prema tome izdimenzionirati TP?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
max

PostPostano: 11.1.2016. pon. 06:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napiši volumen kuće, ukupnu površinu ovojnice kao i presjek zida (zbuka, cigla, izolacija) pa onda nekaj skemijamo Smile Tih 13kW to je kod koje unutarnje odnosno vanjske temperature ? Za kontinentalnu Lijepu Našu je delta T 50K, i 79000 Kelvin (stupanj) sati. Jaka izolacija ovojnice zgrade bez rekuperacije zraka bačen novac. Snaga dizalica topline se isto proračunava (dimenzionira) kao i plinski bojler Wink stime da je DT paše površinsko grijanje (podno).
[Vrh]
Nixa

PostPostano: 11.1.2016. pon. 21:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Volumen je za sada 113 m3 (potkrovlje još nije uređeno), što je to ovojnica?, zid je debljine 30cm, nema rekuperacije, grijanje bi išlo na ventilokonvektore jer nemam mjesta za podno.
Kad sam već kod "custom" izgradnje same pumpe i sam mislim raditi upravljanje i ako ne računam samu cijenu TP, da li se više isplati staviti jedan jači kompresor ili 3 slabija, svaki sa svojom instalacijom? Pa da prema potrebi mogu uključivati jednu, dvije ili tri?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.