<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

ATS sa bežičnim kontrolerom za agregat
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
odrpanko

PostPostano: 6.1.2016. sri. 22:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ta cijev se koristi kod mene u firmi za auspuhe na BCS kosilicama pa su ju iskoristili u tom kombiju,
mozda ima i kakvog viska u radioni, javim sutra kad provjerim na poslu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zega

PostPostano: 7.1.2016. čet. 04:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vakuumske felksibilne "bellows" cijevi su odlicne (sa CF flandjom) veoma lako se sastavlja/rastavlja, svi vakuunm sustavi ih koriste (inox)

http://www.ebay.com/itm/Corrugated-Stainless-Steel-Flexible-Vacuum-Hose-NW40-10-Long-/351610695181?hash=item51dda16e0d:g:CWIAAOSwNSxU2~8O
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Zex
Gost

PostPostano: 7.1.2016. čet. 10:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za auspuh imaš rješenje u nautičkim dućanima.
Cijev: http://www.diamar.hr/view.asp?idp=1688&c=131
Prigušivač (lonac sa vodom): http://www.diamar.hr/view.asp?idp=133&c=112

Lonac možeš i sam napraviti, ko hoćeš detalje mogu pokazati.
[Vrh]
energyman

PostPostano: 8.1.2016. pet. 13:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ Zex: iako mislim da imam u glavi ideju kako bi to trebalo izlgedati, ako iams kakve sheme ili nešto slobodno baci tu palac

Pošto je dosta hladno vani, a garažu nemam, ne da mi se baš često ići van oko agregata dok ne zatopli. No, uspio sam snimiti jedan video hladnog startanja generatora. Kao što sam napisao u opisu videa, prvo sam ga dva puta verglao na suho bez svijećice jer sam maknuo tank i ispraznio karburator, pa da povuće gorivo. Kasnije sve radi ko vurica Smile

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Zex
Gost

PostPostano: 8.1.2016. pet. 17:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tebi je oko agregata glavni problem buka.
Tu imaš iz dva najveća izvora - filter zraka i auspuh.
Auspuh riješiš sa cijevima za koje sam ti stavio link gore, koriste se na brodovima za ispušne plinove i trpe velike temperature bez problema.
Same cijevi nisu skupe ali lonac za te pare se ne isplati. Napravi običan rezervoar od lima po skici a ispod skice dolje je i slika jednog gotovog (ali za Scania 260 ks, napravljen od dvije pivske bačve). Na skici je crveno dolaz iz motora a zeleno odlaz.
Za taj agregat dovoljno ti je 5 do 10 litara vode i smanjit ćeš zvuk za 50% najmanje. Malo se poigraj sa količinom vode da ne zagušiš motor.

Slijedeći izvor buke, usis riješiš sa spužvastim filterom zraka koji natopiš uljem.
Ako i to nije dovoljno ima još riješenja ali ovo bi trebalo obaviti funkciju.

[Vrh]
energyman

PostPostano: 5.5.2016. čet. 22:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo me natrag, malo je zatoplilo pa sam se ponovno bacio u akciju. Za vikend idem na selo pa bi tamo sredio ovaj dio sa auspuhom, tj. Produzio bi cijev i zavario nekakav nastavak da mogu eksperimentirati sa smanjenjem buke kao sto je bilo predlozeno u postovima iznad.
E sad posto se ne bavim varenjem niti sam ikada to radio zanima me koji materijal za cijev bi bio najbolji za to. Varenje ce mi odradit susjed ali moram mu dofurat materijal Very Happy
Original auspuh i lonac su od nekog lima malo debljeg koji je prebojan sa nekom sugavom bojom. Jasno mi je da se to struze dolje da se moze varit al ne znam kaj bi na drugu stranu. Razmisljao sam o pocincanoj cijevi jer su mi one najjeftinije i mogu kombinirat razlicita koljena i nastavke ovisno kam trebam odvesti cijev ako mijenjam koncept. Bakar pretpostavljam ne dolazi u obzir jer ce se od temperature onaj lem rastopit (?) + nema navoja da si kombiniram sta trebam.

Neke ideje?
[Vrh]
energyman

PostPostano: 10.5.2016. uto. 13:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo mali update, u subotu sam išao na vikendicu pa sam u petak na brzinu pokušao iskombinirati neke dijelove da napravim tu cijev za auspuh.

Znam da bakar i pocinčane cijevi nejdu zajedno i da nije pametno to sve hard lotati ali zasad sve radi kao što je zamišljeno Very Happy
Ostavio sam ga pola sata da radi, lem je netaknut (čvrst), ništa se ne drma, kida itd...

Napomena: ova slika je slikana u autu većer prije da vidim kako sve stoji ali u stvarnosti je isto samo što je na spojevima lem. Nisam stigao slikati sliku poslje.

Idemo dalje: oklop generatora.
Pošto živim u kućama u nizu, nije baš zgodno da agregat bruji susjedu pod nosom. Naravno da ne oćekujem apsolutnu tišinu ali želio bi buku smanjiti koliko god je to moguće.

Generator će biti monitiran sa svom popratnom elektronikom, akumulatorima, inverterima i sl. na kraju vrta prema cesti. Mislio sam uzeti onu plastičnu kutiju za vrt ( za spremanje jastuka i sl.), prvo zato što donekle ima lijep dizajn i ne naruđava izgled okoliša, a drugo plastična je za razliku od kutije koju sam planirao napraviti od šperploče ova ne će istrunuti pod utjecajem vremenskih uvjeta. Kutija je dimenzija 120cm x 52cm x 54cm.

Za toplinsku i zvučnu izolaciju planirao sam koristiti kamenu vunu (KnaufInsulation ili RockWoll) 1200mm x 600mm debljine 50mm. Agregat je širok 43cm, sa svake strane dodam 5cm izolacije i to je ubiti taman širina kutije od 54cm(±1cm).

Bio sam jučer u Bauhausu i vidio da ovu rockwoll kamenu vunu imaju u dvije verzije - komprimirana i "obična". Koliko sam skužio neke pretjerane razlike nema osim u debljini. Ima li tko iskustva sa tim i ako zna jel ima neke drastične razlike među njima. Ja osobno mislim uzeti ovu normalnu verziju koja je malo deblja zato što sam negdje čitao da što je veća "poroznost" te ploče više zvuka "upija".

Za ventilaciju ću imati dva ventilatora jedan za usis drugi za ispuh toplog zraka, a ostatak kutije će biti izoliran od samog agregata.

Jučer sam naručio elektromagnetski ventil za gorivo da konačno više riješim tu automatiku. Frend će 3D printati cijev za karburator gdje je nekada bio zračni filter da mogu napraviti čok, jer se na hladno motor nikako ne može upaliti bez istog.

Zasad je to to, tipkamo se kad bude nekog napretka Smile

Ideje, primjedbe? Razz
[Vrh]
Cose

PostPostano: 10.5.2016. uto. 14:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stavi obavezno ventilator(e) za hladjenje kutije jer ce se inace agregat pregrijati, a osim izolacije treba staviti na ulaz i izlaz pregrade tako da zvuk nema direktni prolaz van nego mora zavinuti 180.

Google nadje dosta slika s idejama:

https://www.google.hr/search?q=generator+silencer+box&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiCr_nEzs_MAhXLvRoKHZ-NCiEQ_AUIBygB&biw=1107&bih=851
[Vrh]
energyman

PostPostano: 22.5.2016. ned. 16:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo da ne mislite da se ništa ne radi. Nabavljena kutija i kamena vuna. Obložene sve strane kutije. Zezao me poklopac jer nisam znao kako bi učvrstio ploču ali je par nategnutih žica riješilo stvar.
Probao sam pokrenuti generator i na punom gasu ne proizvodi buke više nego recimo Honda EU2000i (a ona je stvrno tiha). Nisam stigao dalje isprobavati jer nemam vremena ali mislim da je ovo pogodak.
Naravno moram dodati ventilacijske otvore i auspuh provesti van kutije, 3D isprintati spojnicu za karburator da mogu napraviti auto-čok.... Smile

[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]
[Vrh]
energyman

PostPostano: 23.5.2016. pon. 21:49    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jučer malo kopao kod dede po garaži.. sve u svemu, dobar ulov. Našao 50 metara kabla, taman da dovedem struju sa kraja dvorišta od agregata do razvodnog ormara sa osiguračima u kući.

No ono najbitnije našao sam ventilatore!

Made in West-Germany! Aluminijski, 12cm, 97m3/h, u originalu namijenjeni za 110V ali im ne smeta ni 220 Very Happy Pušu ko blesavi, tako da se stvarno nadam da će odraditi posao kako spada. Kad se pale i gase ko da mlažnjak polijeće.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 24.5.2016. uto. 13:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene najviše veseli kad uspijem iskoristiti neke "odbačene" stvari, ali me i muči što čuvam puno stvari koje neće nikad naći iskoristivu primjenu.
Spoji ventilatore u seriju i tako će svaki imati 110 V tj. nazivni napon.
Puhat će slabije, ali će trajati duže.
nemoj zaboraviti rešetkice ili mrežicu na stranu usisa.
palac respekt
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Grana

PostPostano: 24.5.2016. uto. 15:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene bas zanima kako ce se motor snaci u zatvorenom prostoru...ok ventilatori al isto pripazi da ti se motor ne pregrije slucajno
[Vrh]
energyman

PostPostano: 25.5.2016. sri. 12:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ventilatore je netko prije mene već stavio u seriju tako da zapravo nisam niti razmišljao o tome Smile Danas sam izbušio rupe na zadnjoj strani kutije i montirao ventilatore, pa ću provjeriti kako to sve skupa zvući sa tim ogromnim rupama. U planu mi je napraviti pregradu kakvu je spominjao Cose, tako a probam maksimalno smanjiti buku koja dolazi iznutra.

Prije bušenja sam testirao kutiju prvi puta malo duže na punom gasu i rezultati su fenomenalni! Kao što možete čuti na videu, generator je toliko tih kada je oklopljen da se čuje svrkut ptica Cool

[Vrh]
Cose

PostPostano: 25.5.2016. sri. 14:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

energyman je napisao/la:
Prije bušenja sam testirao kutiju prvi puta malo duže na punom gasu i rezultati su fenomenalni! Kao što možete čuti na videu, generator je toliko tih kada je oklopljen da se čuje svrkut ptica Cool

Cuje se jos neki jako duboki zvuk - kao da kroz dno kutije zvuk probija u pod. Probaj ga dignuti na gumene podloske pa vidi da li ce biti razlike.
[Vrh]
mihaelj

PostPostano: 20.1.2018. sub. 18:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ekipa, da ne otvaram novu temu, takodjer se bavim sa sl problemom da imam 2 izvora: mreza/inverter i hocu napraviti prebacivanje izmedju jednog od ta dva izvora automatski, ovisno o tome ima li solarnog safta ili nema.

Manualnih rjesenja ima po ebay-u, samo treba imati prst i lako se prebaci amo / tamo:

https://www.ebay.com/itm/Generator-Changeover-Switche-Modular-63A-Australian-Approved/282313980047?hash=item41bb39788f:g:tKwAAOSwopRYbF6o

https://www.ebay.com/itm/125-amp-changeover-switch-240V-mains-to-generator-transfer-single-phase-Din-rail/272258677525?epid=1661900551&hash=item3f63e1bb15:g:ouoAAOSwxKtX~6d5

Kontaktori pogodni za automatizaciju, za neke normalne novce, ne nalazim bas puno.
Za ovaj ima i video na jutubi:
https://www.ebay.com/itm/ELPRO-CEM-40-Par-de-interlocutores-Se-3P-40A-230-400V-50-60Hz-com-interligacao/192301323037?hash=item2cc60d531d:g:ZSQAAOSwYaFWe-ti

https://www.youtube.com/watch?v=3enEGXv_TTk

Treba imati na umu da ipak ne valja tek tako prebacivati izvore, vec kad je opterecenje trosila minimalno i za sad mi nije uvjet da to mora raditi kao UPS s vremenom prebacivanja u milisekundama, tj. ako nestane struje, netreba odmah prebaciti na inverter. Bitno je da ako postoji visak proizvodnje u solaru, da se to nekamo preusmjeri a kucna instalacija ce to rado progutati.

Da li je netko slagao tako nesto, vidio slicne, povoljnije module? Bilo bi dobro da idu na DIN šinu, da netreba smišljat kutije, konzole i sl. Navodno postoje releji koji imaju DC zavojnice pa ne zuje i sl. fore. Hvala!
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 3 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.