<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

ATS sa bežičnim kontrolerom za agregat
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
energyman

PostPostano: 4.12.2015. pet. 13:03    Naslov: ATS sa bežičnim kontrolerom za agregat Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima,

radim na novom projektu zadnjih mjesec dana i imam tuitamo neka pitanja na koja ne znam odgovor pa sam ih mislio postavljati u ovoj temi da ne otvaram puno razlicitih.

Imam u planu napraviti automatic transfer switch koji u sebi ima bežično upravljanje agregatom.

Prva stvar koja me muci tice se ATS-a. Naime, u potrazi sam za nekim kontaktorom, relejom ili necim drugim sto bi odvajalo hepov prikljucak od kucne instalacije. Moram biti u mogucnosti kontrolirati taj prikljucak sa 5v komandnim naponom kojeg cu dobivati sa arduina.

Fidovka u mojoj kuci je rejtana na 40A, tako da je to valjda max, iako sumnjam da smo ikada povukli toliko posto nikada u ovih 15 godina fidovka nije izbacila.

Evo par stvari koje sam našao:

http://www.ebay.com/itm/KYOTTO-AC-Solid-State-Relay-SSR-KD40C50AX-480VAC-50A-/140352537821?hash=item20ada9c4dd:m:m-k8F-FIv7vEv6vQyQZj97w

http://www.ebay.com/itm/FOTEK-Solid-State-Relay-SSR-40DA-40A-Hot-Sale-DC-AC-new-good-quality-/171528814865?hash=item27efea0111:g:3pEAAMXQWzNSjGyu

E sad ovi kontaktori izgledaju kao super stvari, ali njihove zavojnice rade na 220V. Jel moguce spojiti 12v na zavojnicu pa da se spoje kontakti, ili ipak moram sve sa 220v raditi, posto kada nestane struje, logicno nemam nigdje 220v, tako da nema odvajanja od mreze itd.

http://www.ebay.com/itm/CT1-2P-40A-1NC-1NO-220V-230V-400V-50-60HZ-Din-rail-Household-ac-contactor-/251946409466?hash=item3aa92d1dfa:g:MsoAAOSwBahVRx9I

Za pocetak toliko Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dc74

PostPostano: 4.12.2015. pet. 18:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmeš sklopnik (contactor) koji ima više radnih i mirnih kontakata i spojiš njegovu zavojnicu na mrežu i kućnu instalaciju napajaš iz mreže preko radnih kontakata. Kad nema napona on će automatski odvojiti instalaciju od mreže i bit će ti spojeni mirni kontakti na koje možeš spojiti agregat.
Slobodne radne i mirne kontakte možeš koristiti kao relejne ulaze na bilo kojem naponu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
energyman

PostPostano: 4.12.2015. pet. 20:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

To sam i ja prvo mislio, ali onda sam jos jednom prosao kroz cjelokupnu ideju projekta. Naime, generator je spojen na uticnicu u vrtu, koja ima direkni spoj na razvodni ormar. Ideja je kad nestane struje, odvojim kucnu instalciju od hepa, posaljem signal na agregat da se upali i spoji relej kod agregata na kucnu mrezu.
U ovom slucaju koji si ti opisao, kada bi se struja vratila, kontaktor bi preklopio natrag na hep, a sta ako generator ne primi signal za gasenje i ne izbaci generator van sa kucne instalacije. Ubijem hepovca na stupu i razmrdam svu elektroniku u kuci Very Happy
Zato i zelim raditi sve kontrole sa arduinom gdje ima napona gdje nema, pa nek on ukljucuje i iskljucuje sta treba i ne treba.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 4.12.2015. pet. 20:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam sebi tako spojio pretvarač 12/230 V koji sam koristio samo za napajanje automatike grijanja, radio je bez greške dok mi prošle godine nije došla poplava u kuću i raz...la sve.
Ja sam htio da prebacivanje bude trenutno jer se automatika kod nestanka napona gasi pa pokreće instalaciju......., niti jednom kod prekapčanja automatika nije osjetila nestanak napona.
Ovo što ti radiš će biti puno bolje, od starinskih rješenja.
Sretno palac
[Vrh]
solar3

PostPostano: 4.12.2015. pet. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oprezno sa arduinom, treba kupiti kvalitetan. Meni se dogodilo da se arduino jednostavno zamrzne i ne odrađuje ono što bi trebao. Odrađivao je određene poslove 2 dana i onda jednostavno stao. Nakon resetiranja ponovo je radio normalno, a kada će ponovo stati tko zna? Embarassed
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
energyman

PostPostano: 5.12.2015. sub. 02:29    Naslov: Citirajte i odgovorite

@solar3 ma imam doma 10ak komada i svi rade kao vurice, zasad Very Happy
Koristili su se u raznim projektim, a onda kada i jesu zakazali nije bilo zbog njih nego je uvijek bila neka sitna greškica u mom kodu Embarassed

Ajmo ljudovi, idalje tražim preporuke za releje palac
[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.12.2015. sub. 18:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

energyman je napisao/la:
To sam i ja prvo mislio, ali onda sam jos jednom prosao kroz cjelokupnu ideju projekta. Naime, generator je spojen na uticnicu u vrtu, koja ima direkni spoj na razvodni ormar. Ideja je kad nestane struje, odvojim kucnu instalciju od hepa, posaljem signal na agregat da se upali i spoji relej kod agregata na kucnu mrezu.
U ovom slucaju koji si ti opisao, kada bi se struja vratila, kontaktor bi preklopio natrag na hep, a sta ako generator ne primi signal za gasenje i ne izbaci generator van sa kucne instalacije. Ubijem hepovca na stupu i razmrdam svu elektroniku u kuci Very Happy
Zato i zelim raditi sve kontrole sa arduinom gdje ima napona gdje nema, pa nek on ukljucuje i iskljucuje sta treba i ne treba.

Ovo lako riješiš bez elektronike, tj. samo s relejima:

a) Uvjeti za relej za priključenje na HEP:
1. Relej generatora je isključen
2. Na hepovoj strani ima napona.

b) Uvjeti za start/run generatora:
1) Nema napona sa strane HEPa.

c) Uvjeti za priključenje generatora na kućnu instalaciju:
1. Generator proizvodi struju
2. Nema napona sa strane HEPa i relej za priključenje na HEP je isključen (dodatna zaštita).
- Ova dodatna zaštita je poželjna jer ako se relej za priključenje na HEP "zalijepi", da ne dozvoli spajanje generatora...

Dakle, relej kojim spaja HEP na kućnu mrežu se napaja s HEPove mreže preko mirnog kontakta (NC) releja za priključenje generatora na kućnu mrežu. Ovime se osigurava da se HEP ne priključuje na kućnu mrežu dok je generator spojen na nju.

Relej za uključenje generatora na mrežu se napaja s generatora te je spojen u seriji s drugim NC (normal closed) kontaktom HEPovog releja.

Ta tri releja će bolje radit od bilo kakvog Arduina... Very Happy

BTW, dali bi se ugraditi i timeri da se produži kašnjenje u svrhu izbjegavanja paljenja generatora kod kratkotrajnih iskapčanja (što je poželjno napraviti), npr HEPOV relej za detekiju napona da ima Toff od nekoliko sekundi.
Usput, i kontakt kojim se radi start/stop generatora bi trebao imati isto produžen toff (možda čak i do minute) tako da kad se prijeđe na HEP da ne gasi odmah generator.
Nadam se da ne trebam crtati shemu... Smile
[Vrh]
energyman

PostPostano: 5.12.2015. sub. 19:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Pero, sve mi je kristalno jasno, to je i bila inicijalna zamisao, ali ne želim takav sustav jer mi je to pre jednostavno za napraviti Smile

Arduino želim dodati da mogu kontrolirati neke dodatne stvar na svakoj strani. Npr. kod generatora moram paziti na razinu goriva, pritisak ulja, ako mu u kućištu postane pre vruće da se automatski zgasi. Elektroniku koja će svakih recimo 7 dana provoditi "exercise" ako se generator ne upotrebljava duže vrijeme, dopunjavati akumulator za starter kako me ne bi docekao blackout sa praznim akumulatorom itd.

Na strani kućne instalacije želim nadzirati cjelokupnu potrošnju struje od hepa, napon, frekvencija itd. Imat ću kontakt-bravicu sa kojom ću prebacivati generator tj. cjelokupni sustav na automatski ili ručno, tj da ja palim generator ako želim nešto testirati, poravljati ili ga jednostavno želim upaliti. Također imam i treću opciju a to je 0 Very Happy dakle, nestane struje i ne događa se ništa. + u bližoj budućnosti kada proradi prva verzija dodajem i ethernet shield za remote control... to je ukratko ono što želim naraviti. Prve verzije koda su već napisane i spremne za testiranje...

btw oni releji koje sam linkao, izgleda da su fejk. Tj samo onaj bijeli, pošto sam naišao na ovaj video pa sam se malo zgrozio Sad

[Vrh]
Pero

PostPostano: 5.12.2015. sub. 19:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo me podsjeća na one produžne kablove u Pevecu - imaju nekoliko utičnica (3-Cool, a na njima hhje deklaracija max 3500W.
Nažalost, kabel do utikača je 3*0.75mm2, a možeš zamisliti koliko bi se taj kabel zagrijao pri 15A... Wink

Toliko o našim inspekcijama....

Bilo je slučajeva požara (neki su znali uključiti na to i uljni radijator od ~2kW) ali se svaki takav slučaj požara zataškao....

Kad pročitam u novinama da je negdje bija požar uzrokovan neispravnom instalacijom, prvo se pitam da nije možda do tog požara došlo zbog takvih lažnih deklaracija proizvoda?

Rolling Eyes

Zašto uopće imamo nekakve inspektorate kad nisu u stanju prepoznati ni očito?

Da se vratim na temu: bez obzira ča misliš dodati, razmisli ipak o najprimitivnijoj relejnoj zaštiti. Bolje dupla zaštita nego...
[Vrh]
dc74

PostPostano: 6.12.2015. ned. 13:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

nažalost zbog sličnog releja je izgorila i elektro Omega Sad
[Vrh]
BB

PostPostano: 6.12.2015. ned. 17:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Ovo me podsjeća na one produžne kablove u Pevecu - imaju nekoliko utičnica (3-Cool, a na njima hhje deklaracija max 3500W.
Nažalost, kabel do utikača je 3*0.75mm2, a možeš zamisliti koliko bi se taj kabel zagrijao pri 15A... Wink

Toliko o našim inspekcijama....

Bilo je slučajeva požara (neki su znali uključiti na to i uljni radijator od ~2kW) ali se svaki takav slučaj požara zataškao....

Kad pročitam u novinama da je negdje bija požar uzrokovan neispravnom instalacijom, prvo se pitam da nije možda do tog požara došlo zbog takvih lažnih deklaracija proizvoda?

Rolling Eyes

Zašto uopće imamo nekakve inspektorate kad nisu u stanju prepoznati ni očito?

Da se vratim na temu: bez obzira ča misliš dodati, razmisli ipak o najprimitivnijoj relejnoj zaštiti. Bolje dupla zaštita nego...

koja inspekcija? pa oni i ne znaju šta je to a kamoli kako se vrši kontrola Mad
[Vrh]
Pero

PostPostano: 6.12.2015. ned. 18:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Misliš da ne znaju?
Probaj nešto dizajnirat za proizvodnju i prodaju na RH tržištu pa ćeš vidjet koje sve ateste moraš ispunit...

S druge strane, uvesti se može svašta i nema kontrole kvalitete čak ni po pozivu nezadovoljnog potrošača; to naravno ovisi o tome TKO je uvezao, a ne ŠTO je uvezeno...

Da se vratim na temu, lijepo je imati nekakvu daljinsku kontrolu generatora, ali se mora napraviti "fail safe" dizajn. Drugim riječima, kvar bilo koje komponente ne smije dovesti sistem u opasno stanje.
Uglavnom se to rješava relejnom logikom, pored kojekakvih PLC automata, koji ionako imaju opet svoju dodatnu zaštitu (kao wtchdog timere itd.)...

Uvijek se traži tzv. hard wired protection...
[Vrh]
energyman

PostPostano: 8.12.2015. uto. 20:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo jos jedno pitanje za one koji se malo više razumiju u to od mene.
Danas sam malo gledao po ranim centrima ponudu agregata, pa mi nešto nije jasno. Zanima je senzor pritiska ulja. Tijelo mu je spojeno na šasiju, a iz njega izlazi jedna žica, za koju nisam mogao otkriti gdje je spojena. Koliko sam shvatio prekidač je kada agregat ne radi u NO položaju. Kada pritisak poraste, prekidač se spoji i to je to. Zanima me kakva vrsta napona/signala čega već prolazi kroz to, tj. kako da taj signal iskoristim na arduinu za detekciju da se agregat upalio ili ugasio. Confused

[Vrh]
mmuscet

PostPostano: 9.12.2015. sri. 12:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vjerovatno spaja na masu.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 9.12.2015. sri. 18:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

mmuscet je napisao/la:
Vjerovatno spaja na masu.

S obzirom da nigdje ne vidim krletku s golubovima pismonošama, a ne vjerujem da ima telepatski interface, ostaje jedino da spaja na masu... Very Happy
Bit će prije NC prekidač, tj. kad nema pritiska ulja onda je kontakt zatvoren (da upali lampicu niskog pritiska ulja), a kad tlak ulja prijeđe određeni nivo (najčešće 1.5 - 2.5 bara) onda prekine kontakt i tako lampica se ugasi...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Elektronika
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeća
Stranica 1 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.