<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Elektronička alternativa

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
castedaway

PostPostano: 15.10.2015. čet. 15:40    Naslov: Elektronička alternativa Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

Nije baš pitanje kotrnolera ali mi treba za jedan. Zanima me koja je elektronička alternativa pravom mehaničkom releju a da nije solid state relej?
Trebam spajati dvije točke kruga od kojih nijedna nije ni VCC ni GND, pa ne mogu koristiti tranzistorske sklopke s obzirom da njihovi pinovi trebaju nešto od toga da bi imali odnos prema gate-u ili bazi.
Znači nešto što doslovno ukratko spaja dvije točke. Ne treba imati mogućnost visokog napona ni struje, ali treba imati sposobnost prekidanja u kHz.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 16.10.2015. pet. 06:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

Optocoupler s dodatnom elektronikom?
Standardni optocoupleri uredno rade na frekvencijama do desetak kHz, a postoje i optocoupleri koji idu i do nekoliko MHz.
Solid state releji su obično jako spori, kašnjenje im može biti od nekoliko milisekundi pa čak do nekoliko desetaka ms...
[Vrh]
castedaway

PostPostano: 18.10.2015. ned. 07:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ali optocoupler po sebi je tranzistorska sklopka sa optičkim dodacima. On ima ista svojstva kao tranzistor. Spojiti direktno tranzistor ili preko njega, dođe mi na isto. A solid state releji bi možda upalili ali njih nema u IC verziji, samo za veće dimenzije.

Stvar je u tome što ja imam DC trošila spojena u seriju, a između njih mi trebaju "sklopke". I između njih su onda različiti naponi, tj od većeg prema manjem kako se udaljavamo od onog najblližem + polu. Po tome svaki tranzistor bi imao drugačije odnose napona između baze i kolektora ili emitera, a tim imam i padove napona na tranzistorima jer ne idu u zasićenje. Neki da, neki ne... ovisno koji je u nizu. Ali trebalo bi da su svi isti.

Zato je idealan relej -> on je doslovce kontaktor, samo doslovce kratkospaja komadić letve. Tranzistori su malo drugačija filozofija jer nemaju neovisnu špulu nego propuštaju/tj ne propoštaju u odnosu na napon baza-emiter. Pa pitam zato ima li koja prava alternativa releju ili sklopniku u elektronici.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 18.10.2015. ned. 08:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš male solid state releje, ali oni su ti jako spori...
Druga opcija je koristiti dva MOSFETa spojena u seriju (D/S-S/D), što će ti dati podosta brži sklop...
Upravljanje takvog para tranzistora ovisi o aplikaciji. Zajednički source oba tranzistora se ne spaja nikamo, osim na upravljački dio kao i oba gatea.
S takvim sklopom lako ideš na struje i preko 100A.
Mana takvog sklopa je da moraš osigurati plivajuće napajanje za upravljanje...

Ako je riječ o malim strujama (do 100mA) i nižim frekvencijama (do 200Hz) preklapanja, imaš SSR kao npr. LH1547, koji izgleda isto kao optocoupler, a podnosi napon do 600V na kontaktima izlaza.
Mana mu je da je otpor zatvorene sklopke cca 35Ohma te podnosi struje do nekih 200mA. Kao i svaki drugi SSR, ne odlikuje se brzinom, kašnjenje mu je do nekih 5ms. Ulaz je LED, a potrebna struja je min 5mA. Izolacija između ulaza i izlaza je do nekih 2500V.
[Vrh]
castedaway

PostPostano: 18.10.2015. ned. 09:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj prvi dio što si napisao je zanimljiv - mosfeti gdje se sourcevi spajaju zajedno. Ionako imam brdo MOSFETA za 600V na lageru za probati. Imaš li negdje shemu za podijeliti, ili možda eng. naziv za takav spoj da ga znam potražiti?

PS hvala na savjetima Very Happy
[Vrh]
turbo

PostPostano: 19.10.2015. pon. 21:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

S time što je ovaj PV photo-voltaic mosfet driver,pa praktički ne treba ni neko specijalno napajanje(osim ako preklapanje treba biti brzo).
[Vrh]
zeljko71

PostPostano: 5.11.2015. čet. 12:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

castedaway je napisao/la:
Ovaj prvi dio što si napisao je zanimljiv - mosfeti gdje se sourcevi spajaju zajedno. Ionako imam brdo MOSFETA za 600V na lageru za probati. Imaš li negdje shemu za podijeliti, ili možda eng. naziv za takav spoj da ga znam potražiti?

PS hvala na savjetima Very Happy

Evo šema sa jednog ruskog sajta.
http://valvol.qrz.ru/articles/PWM_reg.pdf

Pozz
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Kontroleri
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.