<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Diy-projekt desalinatora revers osmosis
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostalo
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Pero

PostPostano: 18.10.2015. ned. 08:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bija je uređaj bez automatike, tj. jedino što je posjedovao na izlazu 3W ventil, koji je usmjeravao frišku vodu nazad u more ukoliko slanost poraste preko određene vrijednosti (ne sjećam se točno, vrijednost je bila negdje 700 ili 750ppm).
Tlak se podešavao ručno na ventilu.
Pravo da kažem, nisam ni znao kolika je točno slanost vode u Crnom moru...
Bez obzira na to, kad sam preuzeo dužnost, bili smo na jugu Italije i tamo smo imali proizvodnju preko 2.5m3/sat, koja je polako rasla do nekih 3.2m3/sat još u Sredozemnom moru. U Mramornom moru je proizvodnja bila nešto malo veća, tj. 3.2-3.5m3/sat, a tek u vodama ispred Costanze smo dobivali 4.0-4.2m3/sat. Povećanu proizvodnju smo pripisali sniženoj temperaturi vode i našem stečenom iskustvu s desalinizatorom... lol
Prilikom svakog ulaska u luku smo gasili desalinizator, a nakon pokretanja po izlasku iz luke sam znao probati vodu slanosti 1300ppm i još uvijek je sasvim OK (sol jedva da se osjeti).
Cijelo vrijeme na brodu sam pio radije vodu direktno sa desalinizatora nego iz boca; ta voda ima odličan ukus, jedino što bi trebalo ugraditi i UV sterilizator pa onda puniti tankove...

Da dopunim opis uređaja, osim mjerača slanosti nema nikakve druge elektronike, a starter motora pumpe je jedino imao zaštitu od preopterećenja motora. Prije pokretanja je trebalo odvrnuti do kraja regulacijski ventil (tlak 0 bara) te tek kad se uspostavi normalan protok tlak se podiže na radnu veličinu (50-60 bara) na ventilu. Jedini instrument je manometar ispred regulacijskog ventila.
Nadalje, ispiranje je bilo kompletno manualno i s priručnim sredstvima (kanta, fleksibilna crijeva i potrebne kemikalije). Ispirali smo desalinizator svakih 5 dana, tj. nakon svakih ~1000m3 dobivene friške vode.

Mana visokotlačne pumpe je bila da na usisnoj strani mora imati tlak od barem 1 bar te smo koristili neku jeftinu trostepenu centrifugalnu pumpu (motor ~1kW), koja je navodno koštala svega 50tak €. Tako je ukupna potrebna snaga bila oko 2kW (obje pumpe)...

BTW, 500ppm je 500mg po litri:
1l vode = masa od ~1kg
1kg/1000000=1mg.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dmeter

PostPostano: 18.10.2015. ned. 11:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

BTW, 500ppm je 500mg po litri:
1l vode = masa od ~1kg
1kg/1000000=1mg.

je u pravu si, ispravija sam svoj post.
a o ovoj proizvodnji da nije tebi to mjerać pokazivao protok mora.
recimo ova pumpa http://www.annovireverberi.it/Home/ProdottoDettaglio?selectedProductId=1349&fatherCategoryId=2
nije ni blizu tvojih karakteristika.koju ste to pumpu imali na brodu je li se sječaš

a i filteri koji bi dopustili toliko velik ppm soli više ne postoje možda neki kinezi imaju te stare filtere današnji su svi sa večom filtracijom za more jedino da je probati sa superfiltracijom,to je stepenica niže od morske desalinizacije i služi za bočate vode.

filteri su ovi najskuplji ali najbolji atesti http://50.244.15.10/techlib/FilmTec/SW30.pdf

ali ima i GE usa filtera ali nemaju za more 35000+ ppm nego za bočate vode

naša sam neke i druge kao američki brand ali 100% su kineski ali cijena je 40% jeftiniji od dow filmteca.
ali opet filmtec ljudima radi i po 10 godina.
[Vrh]
Pero

PostPostano: 18.10.2015. ned. 12:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tu smo zapeli, nemam pojma koliki je VT pumpa imala protok...
Jedino se sjećam da je bilo pet cijevi, spojenih u seriju...
Ako se upuštaš u to, mislim da se ipak isplati kupiti jedan gotov uređaj i analizirati ga, tj.valjalo bi izmjeriti i protok morske vode kroz nju...

BTW, bija je mjeren protok friške vode.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 18.10.2015. ned. 15:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Ako se upuštaš u to, mislim da se ipak isplati kupiti jedan gotov uređaj i analizirati ga, tj.valjalo bi izmjeriti i protok morske vode kroz nju...

prije bi se ubija nego kupija gotov proizvod.
-kupit ću gotovu visoko tlačnu posudu (za sada)u testnoj verziji a posli možda pokrenem i prvu proizvodnju u EU strašno me vuće 5$ vrijedan materijal se prodaje 300-900$
-kupit ću DC motor i kupit ću filter.

pa nisam lud da mi neki amerikanac kupi filter za 200$ pa mi ga proda u kompletu 1000$ nisam kreten.

-kupit ću gotovu visoko tlačnu pumpu za sada.nije mi žao dati 500 kn za malog karchera u metro.ili se raspojasam pa uzmem ovog monstera za cilih 1100 kn 3 godine garancije znaći platim 1 dobijem 3 komada
kad je ovaj mogao napraviti pumpu https://www.youtube.com/watch?v=r8NrzSOXziA

kao neki patenti moga vraga,
http://ro-solutions.danfoss.com/products/app-pumps/
zašto ti nisi kupija e-biciklo gotovo nego se zajebavao sa izradom svoga.
ili ovi šta rade e-vozila zašto ne kupe novu teslu S i gotova priča.
i pero meni desalinator koji proizvodi 25 litara ili 100 litara u satu razlika u cijeni je 2000-5000 kn u biti razlika je samo u pumpi a ovim gotovim je razlika 10000$ i više
[Vrh]
grrga

PostPostano: 18.10.2015. ned. 16:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasno kako planiraš upotrijebiti pumpu od kerherovog perača. Ovi po parsto kuna imaju protok od cca 300L u satu pri 100 bara a snaga oko 1kW. Ako je proizvodnja 20% od ukupnog protoka to je 60L pa mi nije jasno kako misliš dobiti veliku količinu pitke vode. To je oko 1kW/h struje za 60L.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 18.10.2015. ned. 16:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

najbolje do sada dani podaci za neke pumpe.
http://www.waterhydraulics.co.uk/new/PDF/pumps.pdf
svi parametri su ovdje.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 19.10.2015. pon. 13:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:

ovaj spektra uređaj dođe 20000$
Hi there
I getting sick to repair my Spectra water maker, I run 6Kva gen set to charge house battries ,high enough(more than 12.8 volt) to run two 12 volt prime pump to supply salt water to Clark pump. It is total wasting and not economic at all.
I like to make simple water maker (not computer control) run by 230 volt with 3 of 2.5" X 40" Menbrane , to produce about 180 liter /hour.
Is any one give me some advice about pump?
Ther is lot of pressure pump out there, Cat, Interpump,Hawk etc etc---
I need to know which pump is most economic for this kind of application.
Cheers
david pyo

ovaj mu je odgovorija malo slabiji je od ovog gori ali ne puno

I use a General TT911 pressure washer pump for my watermaker , engine driven thru a V belt. Electric drive is a main source of watermaker problems. Any pressure washer pump with ceramic plungers will work, minimum 3 gpm for 540 gallons per day. My 540 gallon per day watermaker cost me around $700.
Not much to an engine driven watermaker, intake filtre, a bit of hose, pump, membrane and housing, a needle valve , pressure relief valve, a few fittings and hoses, a V belt and pulleys, pressuer gauge, and that's about it. Really quite simple.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 24.10.2015. sub. 09:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dotićna pumpa na slici će sve diči na skroz drugi nivo.
da malo opišem ovo je spojeno na istu osovinu visokotlačna pumpa i visokotlačni motor.Pošto je ispust vode na 50 bari. a ulaz vode u sistem 55 bari
kolićina vode koja se ispušta je 10-12% manja nego koja se tlaći .

Tako da bi se s ovim sklopom moglo regenerirati oko 35-40% energije.
tako da bi na kraju za proizvodnju 35 litara pitke vode po satu bilo dosta oko 250-350W energije.možda bude i manje otom potom.
Mali je problem šta se cijena projekta diže na veću razinu.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 25.10.2015. ned. 16:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Nije mi jasno kako planiraš upotrijebiti pumpu od kerherovog perača. Ovi po parsto kuna imaju protok od cca 300L u satu pri 100 bara a snaga oko 1kW. Ako je proizvodnja 20% od ukupnog protoka to je 60L pa mi nije jasno kako misliš dobiti veliku količinu pitke vode. To je oko 1kW/h struje za 60L.

da pri 100 bari ali meni triba do 55 bari a tada su brojke drugaćije,puno drugaćije.a odmah ću i raditi jednostavnu regeneraciju sa 2 posude i 2 membrane. može se ugraditi mebrana i više sve dok tlak ne padne ispod 30 bari.
to se i radi u velikim pogonima koji rade od 0-24 sata.

Princip.
tlačiš vodu 55 bari recimo 1000 litara (+ šta je već u sistemu 10 setak litara)

prva posuda izdvoji 100 litara pitke vode. i sada vodiš u drugu posudu
900 litara vode ali 54 bara i tu se dobije 90 litara vode. E ova voda je besplatna šta se tiće tlačenja mora osim gubitaka u frikciji recimo par %
i sad vodiš more u treću mebranu 810 litara 53 bara proizvodnja 81 litra

vodiš u 4 mebranu 729 litara i proizvedeš 70 litara vode.

znaći tlaćio 1000 litara mora na 55 bari i dobijo 341 +- 20% litru pitke vode.

a potrošija hidroulične snage 1.5 kw sa gubicima 2 kw

za 1 m3 pitke vode bi trebalo 4.3 kw
i dolazimo do SW30-2540 3 kWh/m3 do 6 kWh/m3 pitke vode.
dodatnom regeneracijom na pumpi se to može smanjiti za 30-35%

isto tako bi se utošak energije mogao smanjiti smanjenem tlaka na 35 bari.ali tada mebrane ne bi proizvodile 10% vode nego 3-4% vode.
ali tada ne staviš 2.5 mebrane nego 4 ili 8"
veliki sistemi rade da su mebrane 8" i duge 100 cm a sama posuda je duga po 6-8 metara i stavljaju se mebrane sa pregradama i guraju hidroulikom u posudu. tu ispada protok mora 14 m3/h i svaka mebrana proizvodi prva 1,4 m3 druga 1,2 m3 itd

ovo sam brzinski izračunao da se shvati princip.
uglavnom veliki pogoni imaju efikasnost 40-60% a par pogona visoko optimiziranih čak i 90 % 1111 litara mora da 1000 litara pitke vode uz potrošak 1.4 kwh
[Vrh]
grrga

PostPostano: 25.10.2015. ned. 17:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Po ovome gore napisanome izgleda da slanost vode ne utječe na količinu dobivene vode a pisalo se da se dobije manje vode što je more slanije.
Ako iz prvih 1000 litara dobiješ 10% pitke vode ili 100L nekako mi se čini teško ostvarivim da ćeš u drugom koraku dobiti isto 10% ( 90L od 900L) jer je tlak manji a slanost osjetno veća.
Sa svakim slijedećim korakom slanost se povećava a tlak pada tako da mi se čini da matematika baš nije potpuno točna.

U svakom slučaju mi se čini da je to isplativo po trenutnoj cijeni vode i Hepove struje.
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 25.10.2015. ned. 20:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Po ovome gore napisanome izgleda da slanost vode ne utječe na količinu dobivene vode a pisalo se da se dobije manje vode što je more slanije.
Ako iz prvih 1000 litara dobiješ 10% pitke vode ili 100L nekako mi se čini teško ostvarivim da ćeš u drugom koraku dobiti isto 10% ( 90L od 900L) jer je tlak manji a slanost osjetno veća.
Sa svakim slijedećim korakom slanost se povećava a tlak pada tako da mi se čini da matematika baš nije potpuno točna.

U svakom slučaju mi se čini da je to isplativo po trenutnoj cijeni vode i Hepove struje.

nikada more nije iste slanosti,slanost varira od puno faktora.ali crno more je šta je pero spominjao 47-60% manje slano od oceana i referentne točke 35 jadran je na nesriću 38.a razna odstupanja nastaju
kao posljedica dotoka slatkih voda prirodno rijeke, potoci, vrulje, podzemne
vode ili vode iz turbina hidroelektrana .Crno more je manje slano zbog ogromnog dotoka gore navedenih izvora i nemogučnosti mješanja s mediteranom tako da struje u bosporu iznose 3.6 i naviše m/s.sve šta uđe mora izaći kroz bospor ili podići nivo mora a i podignut je za 0,45-0,5 m.uglavnom crno more je u plusu za 120 km3 vode godišnje dotok 350m3 isparavanje 230 m3
[Vrh]
BB

PostPostano: 26.10.2015. pon. 09:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:

ali možda nije cilj samo voda, ako se nastavi u dovoljnom broju iteracija dobiće se i malo soli Very Happy

e sad ne znam da li za to treba koncesija, možda je u tome ključ: ne, ne dobijam vodu, ja to radim zbog soli smijeh
[Vrh]
dmeter

PostPostano: 26.10.2015. pon. 11:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

BB je napisao/la:
grrga je napisao/la:

ali možda nije cilj samo voda, ako se nastavi u dovoljnom broju iteracija dobiće se i malo soli Very Happy

e sad ne znam da li za to treba koncesija, možda je u tome ključ: ne, ne dobijam vodu, ja to radim zbog soli smijeh

ne ,može se izvući sol,premala količina je u 1m3 mora soli
[Vrh]
kruska

PostPostano: 31.10.2015. sub. 12:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

namjeravaš napraviti ovak nekaj ?? Smile

dobavne pumpe i pješčani filtri

5mikrona i 1mikron filtri

visoko tlačna pumpa nisam siguran ali mislim da je 95kw

i membrane, duge su 5 metara

[Vrh]
dmeter

PostPostano: 31.10.2015. sub. 20:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

kruska je napisao/la:
namjeravaš napraviti ovak nekaj ?? Smile

dobavne pumpe i pješčani filtri

5mikrona i 1mikron filtri

je tako samo manje.di je ovo na nekom otoku.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ostalo
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 2 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.