<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

E-bicikl iz TŠ-Sisak

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
marko-sk

PostPostano: 16.2.2008. sub. 02:27    Naslov: E-bicikl iz TŠ-Sisak Citirajte i odgovorite

'projekt' je nastao tako što sam htio vidjeti kako to čudo vozi , premda je profesor odavna naručio dijelove oni su stajali na hrpi 1,5-2 god. - sve dok ih se nisam ja dočepao.

Za probu motora uspio sam pogoditi savršen dan lol
>ponedjeljak 11.02.2008 ~ 13.00 h
temperatura oko 6°C
vjetar - lagan - dovoljno da se smrzneš na mjestu Sad
E-bicikl smo sastavili u učionici ( > < ovol'ko mi je nedostajalo da odustanem ).

[/img]

korišteni bicikl : kelly's salamander
baterije : 12V/12Ah * 5 kom = 65V -svaka po 4.05 Kg
>primjedbe u startu :
>>>osovina motora cijeli mm deblja od predviđenog ležišta ( morao sam turpijati po svom skupom biciklu )
>>>centrirati motor = nemoguća misija ( da bi bilo savršeno morao bih raširiti vilicu barem za 10 mm ili cijelu felgu 'navući' za 10mm na desnu stranu )
...ali nema veze motor je nekako bio stavljen gore.
nakon povezivanja svih komponenata probali smo vrtjeti motor na 'suho' > iz njega su dopirali neki čudni zvukovi - kliktanje/preskakanje (to smo zanemarili ; to je valjda normalno)

..kada smo izašli na probnu vožnju pokušao sam startati samo motorom al' nije baš išlo prvih par minuta..
..kada se motor 'užario' ,a kontroler ugrijao onda je motor svladavao i uzbrdice..
(mislio sam da tolika snaga motora 60Vx20A=1200W ~ 1,5kS će startat najmanje kao tomos automatik-TORI )(znam da je najefikasnije područje rada motora 25km/h + , ali treba mu dosta da postigne tu brzinu)
>primjedba : kad motor stane između dva senzora , onda ne reagira na ručicu gasa.

premda su vremenski uvjeti bili 'idealni' vožnja je trajala samo 13 min.
za to vrijeme napravljeno je samo 3230m
(nisam smio dalje od škole pa sam se vozio samo po prilaznoj cesti do škole - duljina 'ceste' 220m(ravnog) + prilaz -uzbrdica- s glavne prometnice duljine 20 m )
..na ravnom max. brzina bila je 43,3 km/h

[/img]

nakon 4-5 min. vožnje motor je uspio svladati uzbrdicu iz 0km/h (na početku) do 12km/h (na kraju)

..po završetku 'silovanja' motora i vracanja u toplo
napon bat.bio je ; 61,5V (baterije bi još trpile ali za motor baš i nisam siguran da bi izdržao)
<primjedba: na gumeni dio ručice gasa-ne bi trebala biti zalivena na kraju (primjedba je samo zato jer nism mogao staviti 'rog'-zanemarivo- )
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marko-sk

PostPostano: 16.2.2008. sub. 02:37    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanje za EV-a
>imate li neki motor iste snage ali da 'čupa' iz nule i max. brzine oko 50km/h tj. sa puno većim momentom?

---
sličica bude još , a nadam se i vožnje kad budu ipak malo bolji uvijeti..
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.2.2008. sub. 12:18    Naslov: Re: E-bicikl iz TŠ-Sisak Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
korišteni bicikl : kelly's salamander
baterije : 12V/12Ah * 5 kom = 65V -svaka po 4.05 Kg

Da li ste ispitali baterije?

marko-sk je napisao/la:
osovina motora cijeli mm deblja od predviđenog ležišta ( morao sam turpijati po svom skupom biciklu )

Osovina ima promjer standardnih 10mm

marko-sk je napisao/la:
centrirati motor = nemoguća misija ( da bi bilo savršeno morao bih raširiti vilicu barem za 10 mm ili cijelu felgu 'navući' za 10mm na desnu stranu )

Okvira ima razlicitih, ponekad je potrebno dodati 2-3 podloske s one strane gdje se motor nalazi vise
Ako to nije dovoljno, treba izvrsiti centriranje kotaca prema okviru
U nasem ili bilo kojem bike servisu

marko-sk je napisao/la:
nakon povezivanja svih komponenata probali smo vrtjeti motor na 'suho' > iz njega su dopirali neki čudni zvukovi - kliktanje/preskakanje (to smo zanemarili ; to je valjda normalno)

NE! To nije normalo Rolling Eyes

marko-sk je napisao/la:
kada smo izašli na probnu vožnju pokušao sam startati samo motorom al' nije baš išlo prvih par minuta..

Sta znaci prvih par minuta, zelis reci da je motor kasnije radio bolje??

marko-sk je napisao/la:
kada se motor 'užario' ,a kontroler ugrijao onda je motor svladavao i uzbrdice..
(mislio sam da tolika snaga motora 60Vx20A=1200W ~ 1,5kS će startat najmanje kao tomos automatik-TORI )(znam da je najefikasnije područje rada motora 25km/h + , ali treba mu dosta da postigne tu brzinu)

Da li si mjerio napon baterija pod opterecenjem??
Mogu one biti nove i imati normalan napon, ali kad ih opteretis on moze drasticno pasti

marko-sk je napisao/la:
kad motor stane između dva senzora , onda ne reagira na ručicu gasa.

Nema takvog polozaja, motor uvijek reagira

marko-sk je napisao/la:
..na ravnom max. brzina bila je 43,3 km/h

Sa naponom koji tvrdis da imas, brzina je morala biti preko 50km/h

marko-sk je napisao/la:
nakon 4-5 min. vožnje motor je uspio svladati uzbrdicu iz 0km/h (na početku) do 12km/h (na kraju)

Kakvu uzbrdicu, onih 20m sto spominjes??

marko-sk je napisao/la:
po završetku 'silovanja' motora i vracanja u toplo
napon bat.bio je ; 61,5V (baterije bi još trpile ali za motor baš i nisam siguran da bi izdržao)

Nikada nisam imao u ruci bateriju koja moze izdrzati vise od naseg V48 motora, svaka cast Marko

marko-sk je napisao/la:
na gumeni dio ručice gasa-ne bi trebala biti zalivena na kraju (primjedba je samo zato jer nism mogao staviti 'rog'-zanemarivo- )

Ako ti tako kazes
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.2.2008. sub. 12:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
pitanje za EV-a
>imate li neki motor iste snage ali da 'čupa' iz nule i max. brzine oko 50km/h tj. sa puno većim momentom?

Mi tebi damo takav motor ako ti nama das svoju super bateriju..zemo? Zubi
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
marko-sk

PostPostano: 16.2.2008. sub. 21:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

dam ti svih 5 komada plazi jezik lol
[Vrh]
marko-sk

PostPostano: 16.2.2008. sub. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

nemoj ti mislit da ja pljujem po tvom proizvodu ! !

sto se tiče zvukova iz motora mislim da su lezajevi ( motor je stajao dosta dugo- okomito )

'baterije bi još trpile ali za motor baš i nisam siguran da bi izdržao'
> to sam napisao zato jer sam se na motor opekao kad smo ga skidali>

'Nikada nisam imao u ruci bateriju koja moze izdrzati vise od naseg V48 motora, svaka cast Marko '
>znač ne može tako lako izgorit.

za postizanje max.V imao sam samo 200m - nadam sa da ću negdje drugdje uspjet i 50km/h
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 16.2.2008. sub. 21:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
nemoj ti mislit da ja pljujem po tvom proizvodu ! !

sto se tiče zvukova iz motora mislim da su lezajevi ( motor je stajao dosta dugo- okomito )

'baterije bi još trpile ali za motor baš i nisam siguran da bi izdržao'
> to sam napisao zato jer sam se na motor opekao kad smo ga skidali>

'Nikada nisam imao u ruci bateriju koja moze izdrzati vise od naseg V48 motora, svaka cast Marko '
>znač ne može tako lako izgorit.

za postizanje max.V imao sam samo 200m - nadam sa da ću negdje drugdje uspjet i 50km/h

Nista ja ne mislim..ti samo pises o svojim zapazanjima i dovodis motor do usijanja svojim super baterijama..

Zagrijavanje, zvukovi, nekretanje motora iz odredjenog polozaja, slabo ubrzavanje i niza max. brzina od ocekivane....zvuci mi kao problem sa konektorom hall sondi...

Nemoj vise ovako voziti bicikl, netko ga mora pregledati, najbolje da ga dostavite nama u servis..nadam se da nije prekasno za motor
[Vrh]
1250827

PostPostano: 20.2.2008. sri. 14:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

marko-sk je napisao/la:
pitanje za EV-a

---
sličica bude još , a nadam se i vožnje kad budu ipak malo bolji uvijeti..

Ja imam V48 motor, 6 baterija 12v 9 Ah i ide mi ravno 60km/h. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice AIM YIM MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.